March 14, 2005

New England Prep Hockey Scoring Leaders 2004-05

#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
9 Patrick Brosnihan FWorcester Academy Sr 251942612.44
18 Augie Dimarzo FAvon Old Farms Sr 272734612.26
18 Tony Morrone FSouth Kent Jr 292832602.07
9 Chris Murphy FSt. Sebastian's Sr '87272826542.00
4 Jerry Pollastrone FSalisbury Sr '86272230521.93
21 Kyle Kucharski LWAndover Sr '87272229511.89
23 Brian Gibbons FThayer So '88302629551.83
16 Nick Coskren FSt. Sebastian's Sr '86272425491.81
20 Matt Cook FTabor Sr '86251925441.76
11 Chris Davis FAvon Old Farms Sr 271532471.74
7 Steve Scott FBerwick So '89231525401.74
13 Mike Vaskivuo LWWestminster Sr 271927461.70
7 Mike Atkinson FSalisbury Sr '85272124451.67
16 Mike Allport FVermont Academy So '88211718351.67
4 Brandon Goodnow FWorcester Academy Jr '86251625411.64
2 Greg Collins FThayer Sr '86301435491.63
19 Tom Price FExeter Pg '85302127481.60
18 Ben Fask FWorcester Academy Sr '87252416401.60
17 Chris Potts FTabor Sr '86252119401.60
15 Doug Rogers FSt. Sebastian's Jr '88271726431.59
10 Will Ortiz FSalisbury Jr '86271429431.59
3 Keith Yandle DCushing Jr 341440541.59
17 Pierce Norton FThayer Sr 302819471.57
18 Sam Bozoian FChoate Jr 251821391.56
19 Jeremiah Cunningham FSalisbury Jr 271428421.56
19 Steve Rolecek RWAndover Sr '86272021411.52
6 Ben Smith CWestminster Jr 271823411.52
10 Kevin Maresco CAndover Pg '86271724411.52
21 Andrew Arbuckle FBerwick Sr '87231816341.48
10 Greg Burke FBerwick Fr '90231321341.48
17 Kevin Kaiser FSt. Paul's Jr 261622381.46
12 Greg Holt FGunnery Pg 312123441.42
10 Andrie Uryadov FSouth Kent Pg '86291823411.41
23 Brad Baldelli FSalisbury Sr '86271820381.41
7 Matt Germain CNorthfield Mt. Hermon Sr '86271523381.41
9 Shane Farrell FTaft Sr '85231913321.39
9 John Mori CAvon Old Farms Sr 271324371.37
11 Bryan Killian FWorcester Academy Pg 25925341.36
15 Jeff Beck FTaft Pg '85231516311.35
10 Patrick Welch FPomfret Sr 301821391.30
15 Pat Kenney FChoate Jr '86251220321.28
12 Steve Smolinsky FSalisbury Sr '8627727341.26
4 Ryan Maguire RWNoble & Greenough Jr 321921401.25
7 Rick Hollstein FBB&N Sr 281223351.25
7 Kyle Tyll FTrinity-Pawling Sr 241515301.25
21 Jason DeGiovanni FSt. Paul's So 261517321.23
19 Noah Andersen-David FHolderness Sr '85272211331.22
16 Mike Rosata FNorthfield Mt. Hermon Pg '85271914331.22
22 Joe Smith CAndover So '88271518331.22
7 Ryan Mero CAvon Old Farms Sr '85271518331.22
21 Benn Ferriero FGovernor's Sr '8727924331.22
18 Jeff Ryan LWKimball Union Sr 281222341.21
7 Matt Nelson LWNoble & Greenough Sr 321919381.19
17 John paul Martignetti LWAndover Jr '87272012321.19
16 Jeff Fanning FBB&N Jr 281716331.18
19 Josh Rich FPomfret Sr '85301718351.17
21 Josh Stone FTrinity-Pawling Jr 241018281.17
16 Steve Silva FTabor Jr '87251316291.16
3 Alex Biega DSalisbury Jr '8827922311.15
11 Michael Doherty FExeter So '87301024341.13
8 Nick Cunningham CWilliston Northampton Sr 281318311.11
9 Dan Kuhar CKimball Union Sr 281318311.11
19 Ryan Driscoll FThayer Jr 301122331.10
11 Riley Hicks FPomfret Pg 301122331.10
10 Adam Houli FGunnery So 312014341.10
14 Ryan Young FBelmont Hill Jr '88261414281.08
8 Jason Schneider RWLawrence Academy Jr '87271019291.07
12 Al Muse FNorthfield Mt. Hermon Sr '86271019291.07
12 Jimmy Hayes RWNoble & Greenough Fr 321816341.06
21 Ryan Kupperman FCanterbury Jr '87332015351.06
11 Mike Ashley FBerkshire Jr '87341521361.06
8 Matt Magiera DVermont Academy Jr '8821616221.05
3 Kevin Flanagan FWorcester Academy Pg 251511261.04
17 Rence Coassin FChoate Jr 25818261.04
2 Brian Mccafferty DBelmont Hill Sr '86261116271.04
24 Ryan Blossom FSt. Paul's Sr 26819271.04
11 George Capaldi FWilliston Northampton Sr 281217291.04
12 Joe Simeone RWKimball Union Pg 281217291.04
12 Tom Bardis FCushing Jr 341520351.03
12 Sean Driscoll FPomfret Jr 301317301.00
7 Anthony Aiello DThayer Sr 30723301.00
26 Mike Biega FSalisbury So '89271017271.00
7 Robert Barrett FWorcester Academy Jr 251213251.00
6 Michael DiMaggio FWorcester Academy Sr 251114251.00
12 Justin Aquino FVermont Academy So '8821714211.00
10 Scott Halpern FCanterbury Jr 331616320.97
18 J.T. Balben FBelmont Hill Sr 261114250.96
19 Steffan Kollevoll FVermont Academy Jr '8621911200.95
4 Josh Rabbani FBerkshire So '8834239320.94
16 Sean Backman FAvon Old Farms Sr 271510250.93
15 Ryan Zemel FHolderness Jr '8727817250.93
15 Tom Dignard DAndover Jr '8727322250.93
18 Kief Orsini FTabor Jr '87251211230.92
19 Evan MacDonald FBerwick Sr '8723129210.91
21 Derrick Pallis DNoble & Greenough Fr 32722290.91
22 Phil Negus FExeter Jr '87301512270.90
27 John Higgins FExeter Pg '8630621270.90
24 Andrew Estey FSalisbury Sr '86271212240.89
12 Brian Day FGovernor's So '88271113240.89
3 Brian Warner DAvon Old Farms Sr 27519240.89
12 Marc Howe FCanterbury Sr '85331415290.88
7 Pat Tyman FLoomis Chaffee Sr 24912210.88
5 Neal Bhagat FKingswood Oxford Sr 16410140.88
22 Mike Delaney FPomfret Sr 30719260.87
27 Nicholas Quagliani FWinchendon Pg 291411250.86
15 Patrick Lockyer FWinchendon Sr 291114250.86
19 Joe Whitney FLawrence Academy So '88271013230.85
5 Kevin Kapstad DGovernor's Sr '8627716230.85
18 Jason Merritt FHolderness Sr '8527716230.85
28 Chris Huxley DNoble & Greenough Jr 32918270.84
17 Dan Jackson FSouth Kent Jr 291014240.83
23 Max Pacioretty FTaft So '8823514190.83
6 Pat McLaughlan FCushing Sr '85341612280.82
19 Aaron Bogosian FCushing Jr '87341018280.82
10 Christian Oberbeck FBrunswick So '8921107170.81
17 Mike Donnellan DVermont Academy So '8921611170.81
7 Matthew Gordon FBelmont Hill Jr '8726138210.81
6 Josh Lesko FDeerfield Sr 26129210.81
23 Timothy White FWorcester Academy Sr 25911200.80
23 Spencer Noyes FBerkshire Jr '8634819270.79
16 Frank Amato FLoomis Chaffee Sr 24910190.79
17 Kurt Garceau FCanterbury Jr '8733179260.79
11 Vin Ciardullo FCanterbury Sr '85331115260.79
14 Doug Jones FTaft Jr '8723612180.78
21 Trevor Bradley CAvon Old Farms Jr 27129210.78
16 Mike Collins FDeerfield Sr 26137200.77
9 J.J. Evans FDeerfield Sr 26812200.77
10 Matt Eagles FSt. Paul's Jr 26614200.77
17 Bryan Wilbur FExeter Pg '85301013230.77
13 Justin Kemmerer DPomfret Jr 30716230.77
8 Kevin Shattenkirk DBrunswick So '8921511160.76
19 Jamie Jelinik FTabor Jr '8725109190.76
19 Josh Franklin CNoble & Greenough So 321113240.75
10 Rob Tesar FAvon Old Farms Sr 271010200.74
23 John Simpson CLawrence Academy So '87271010200.74
22 Matt Smalley FAvon Old Farms Sr 27911200.74
7 Denis DesJardins FKent Sr '8627911200.74
2 Jack Nolin LWLawrence Academy Sr '8627812200.74
2 Jon Wolter DWestminster Jr 27416200.74
22 Brendan Moses FSt. Sebastian's Sr '8627416200.74
24 Colin Young DSt. Sebastian's Jr 27119200.74
5 Brendan Milnamow DTaft Pg 23116170.74
7 Ian Drummond DExeter Sr '8530418220.73
15 Michael Fask FWorcester Academy So 25513180.72
18 Tarek Bashir FVermont Academy Jr '8621411150.71
10 Shane Mandes FLoomis Chaffee Jr 24512170.71
12 Marc Bucks FKent Sr 27127190.70
18 Chris Genovese FDGovernor's Sr '8527712190.70
24 Brendan Collins FHolderness So '8727712190.70
10 Casey Fazekas DWestminster Fr '8827514190.70
24 Patrick Collins FExeter Sr '8630912210.70
9 Evan Crosby FExeter Jr '8730912210.70
16 Kevin Crane DExeter Jr '8830615210.70
23 Andy Bodnarchuk DSt. Paul's Jr 26315180.69
10 Kevin McNamara DBelmont Hill So '8826117180.69
7 Patrick Kasputis DWinchendon Pg 29128200.69
14 Andrew Glass LWNoble & Greenough Fr 32715220.69
11 Dane Evans FChoate Sr 25710170.68
17 Nick Bartelloni DWorcester Academy Sr '8625413170.68
10 Will O'Neill DTabor So '8825116170.68
17 Brad Malone FCushing So '8934518230.68
25 Sam D'agostino FCushing Sr 34518230.68
11 Anthony Ferri FLoomis Chaffee Jr 24115160.67
4 Shannon Harlow FVermont Academy Jr '862177140.67
16 Christopher Shore FWinchendon Pg 29109190.66
23 Alex Hager FSouth Kent Sr '8629109190.66
20 Pat Iannucci FSouth Kent Sr 29613190.66
16 Dewey Thomson FSt. Paul's Sr 26116170.65
13 Damen Nisula FCushing Jr 341111220.65
16 Matt Haddock FGunnery Jr 31614200.65
18 TJ Waidlich FWilliston Northampton Sr '8628126180.64
23 Brett Bandazian FChoate Jr 2588160.64
23 Andy Brennan DTabor Sr '8525016160.64
12 Chris Downer FExeter Jr '8830910190.63
18 Steve Colby CNorthfield Mt. Hermon Sr '8627116170.63
15 Brian Morrissey FGovernor's Sr '862789170.63
24 Ted Gowan CWestminster Pg '8627710170.63
14 Paul Engelhardt LWAndover Jr '8727413170.63
4 Ryan McKiernan FDBrunswick So '8921310130.62
18 Aaron Blades FCushing Jr '87341110210.62
24 Tommy Schmicker FDeerfield Sr 2679160.62
21 Jack Downing FTaft So '892377140.61
15 Leland Fidler FBB&N Jr 28107170.61
16 Ryan Miniacci DCanterbury So '8833416200.61
8 AJ Ferraro FChoate So '882596150.60
9 Chris Bower FTabor Jr '872587150.60
16 Owen Carpino FGovernor's So '8827106160.59
6 Chris Fahey DNorthfield Mt. Hermon Pg '8527313160.59
14 Denis Parent FWinchendon Pg 29134170.59
8 Chris Wood FDeerfield Jr 2678150.58
20 Sebastian Kimmel FCanterbury Jr '8833811190.58
24 Ian Goodwin FDCanterbury Jr 33712190.58
7 Zach Sufilka DKimball Union Sr 28412160.57
17 Charlie Townsend FTaft Jr '872376130.57
17 Matt Rhone LWNoble & Greenough Jr 32117180.56
15 Josh Burrows FDNoble & Greenough Jr 32414180.56
21 Chris Carpenter DBerkshire Sr '8534811190.56
2 Dan Rainer FBerkshire So '8834019190.56
23 Chris Cahill FAndover Jr '8727105150.56
14 Paul Jerusik CLawrence Academy Sr '862778150.56
12 Paul Kirtland FHolderness Fr '8827510150.56
2 Brian Hartigan DSalisbury Sr '8627312150.56
22 Nick Petrangelo DLoomis Chaffee Jr 2458130.54
2 Mike Perl FMillbrook So '8726104140.54
9 Taylor Bergeron FSt. Paul's Jr 2695140.54
20 Shawn McCloud FPomfret So 3088160.53
7 Ryan Vraibel FPomfret Pg 3079160.53
5 Mark Fayne DNoble & Greenough Jr 32116170.53
22 Liam Flanagan FBerkshire Sr '8634612180.53
11 Sean Carty FTaft Jr '872375120.52
4 Russ Franey DBerwick So '8923210120.52
5 Blake Bonham FMilton Sr 2576130.52
19 Keith Nelson FMilton Jr '872576130.52
15 Ken Trentowski DAvon Old Farms So '8827410140.52
13 Dillon Riuox DAvon Old Farms Sr '8627311140.52
10 Ben Kirtland FHolderness Jr '8627311140.52
8 Hunter Thunell DAndover Jr '8727212140.52
26 John Tague FSouth Kent Fr '882978150.52
3 Patrick Cullity DBerkshire Jr '8734710170.50
5 Jayson Lee DCushing Jr 34413170.50
8 Drew Delorey CNoble & Greenough Sr 32610160.50
21 Paul Carey FThayer So '883087150.50
3 Phil Clark DExeter Pg '863069150.50
9 Andrew Orpik FThayer Sr '863069150.50
18 Matt Lovejoy DDeerfield So 2658130.50
12 Jeremiah Bayer FDeerfield Sr 2649130.50
8 Peter Child DSt. Paul's So 2649130.50
19 Brian Smith FCanterbury Jr '873397160.48
7 Wayne Sands DSouth Kent So 2959140.48
22 Matt Lombardi FGovernor's Jr '8727112130.48
11 Peter Massar LWLawrence Academy Fr '8827103130.48
27 Ben Ketchum FSalisbury So '872758130.48
5 Chris Powers DNorthfield Mt. Hermon Sr '8527310130.48
11 Cory Schneider FMilton So '882539120.48
5 Michael O'Brien DTabor Jr '8725111120.48
14 Greg Malley FThayer Jr '8730410140.47
6 Jason Molle FBB&N Fr '902867130.46
13 Dan Coughlin DBB&N Sr 2858130.46
19 Milton Lyles FDeerfield So 2666120.46
19 Jake Moscatel FBelmont Hill So 2648120.46
4 Wes Stephanian DBelmont Hill Jr '882648120.46
7 Anthony Rowella FCanterbury Sr 3387150.45
23 John Silvestro FCanterbury Sr 33510150.45
7 Shane Murphy FGunnery Sr 3177140.45
13 Brandon Gospodinoff FWinchendon Pg 2949130.45
17 Matthew David FHolderness So '882784120.44
6 Ross James DLawrence Academy Jr '872757120.44
9 Ryan Burke CAndover Pg '862757120.44
2 Jason Michaud DGovernor's So '882748120.44
19 Jack Clayman FGovernor's So '882748120.44
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.