March 15, 2005

New England Prep Hockey Defensemen Stats 2004-05

#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
3 Keith Yandle DCushing Jr 341440541.59
3 Alex Biega DSalisbury Jr '8827922311.15
8 Matt Magiera DVermont Academy Jr '8821616221.05
2 Brian Mccafferty DBelmont Hill Sr '86261116271.04
7 Anthony Aiello DThayer Sr 30723301.00
15 Tom Dignard DAndover Jr '8727322250.93
21 Derrick Pallis DNoble & Greenough Fr 32722290.91
3 Brian Warner DAvon Old Farms Sr 27519240.89
5 Kevin Kapstad DGovernor's Sr '8627716230.85
28 Chris Huxley DNoble & Greenough Jr 32918270.84
17 Mike Donnellan DVermont Academy So '8921611170.81
13 Justin Kemmerer DPomfret Jr 30716230.77
8 Kevin Shattenkirk DBrunswick So '8921511160.76
2 Jon Wolter DWestminster Jr 27416200.74
24 Colin Young DSt. Sebastian's Jr 27119200.74
5 Brendan Milnamow DTaft Pg 23116170.74
7 Ian Drummond DExeter Sr '8530418220.73
18 Chris Genovese FDGovernor's Sr '8527712190.70
10 Casey Fazekas DWestminster Fr '8827514190.70
16 Kevin Crane DExeter Jr '8830615210.70
23 Andy Bodnarchuk DSt. Paul's Jr 26315180.69
10 Kevin McNamara DBelmont Hill So '8826117180.69
7 Patrick Kasputis DWinchendon Pg 29128200.69
17 Nick Bartelloni DWorcester Academy Sr '8625413170.68
10 Will O'Neill DTabor So '8825116170.68
23 Andy Brennan DTabor Sr '8525016160.64
4 Ryan McKiernan FDBrunswick So '8921310130.62
16 Ryan Miniacci DCanterbury So '8833416200.61
6 Chris Fahey DNorthfield Mt. Hermon Pg '8527313160.59
24 Ian Goodwin FDCanterbury Jr 33712190.58
7 Zach Sufilka DKimball Union Sr 28412160.57
15 Josh Burrows FDNoble & Greenough Jr 32414180.56
21 Chris Carpenter DBerkshire Sr '8534811190.56
2 Brian Hartigan DSalisbury Sr '8627312150.56
22 Nick Petrangelo DLoomis Chaffee Jr 2458130.54
5 Mark Fayne DNoble & Greenough Jr 32116170.53
4 Russ Franey DBerwick So '8923210120.52
15 Ken Trentowski DAvon Old Farms So '8827410140.52
13 Dillon Riuox DAvon Old Farms Sr '8627311140.52
8 Hunter Thunell DAndover Jr '8727212140.52
3 Patrick Cullity DBerkshire Jr '8734710170.50
5 Jayson Lee DCushing Jr 34413170.50
3 Phil Clark DExeter Pg '863069150.50
18 Matt Lovejoy DDeerfield So 2658130.50
8 Peter Child DSt. Paul's So 2649130.50
7 Wayne Sands DSouth Kent So 2959140.48
5 Chris Powers DNorthfield Mt. Hermon Sr '8527310130.48
5 Michael O'Brien DTabor Jr '8725111120.48
22 Ryan Boucher DBerwick So '892329110.48
13 Dan Coughlin DBB&N Sr 2858130.46
4 Wes Stephanian DBelmont Hill Jr '882648120.46
3 Joe Leonard DTrinity-Pawling Sr 2429110.46
6 Ross James DLawrence Academy Jr '872757120.44
2 Jason Michaud DGovernor's So '882748120.44
21 Kevin Quick DSalisbury So '882739120.44
24 Kevin Plant DLawrence Academy Sr '8527210120.44
22 Steve McClellan FDCushing Pg '853469150.44
7 Ryan Stewart DChoate Jr 25110110.44
3 Kevin Osborne DPomfret Pg 3058130.43
12 Joey Peller DWilliston Northampton Sr 28111120.43
2 Jeff Landers DDeerfield Sr 26110110.42
8 Seth Goodrich DTrinity-Pawling Sr 2437100.42
5 Scott Wolfe DSouth Kent Jr 2984120.41
9 Chris Talbert DHolderness Sr '862738110.41
27 David Earl DWestminster Jr 2738110.41
9 Stephen Zorkers DPomfret So 30210120.40
21 AJ Meyer DChoate Jr '8725010100.40
4 Joe Debello DAvon Old Farms Sr 2728100.37
6 Jake Edwards DAndover Jr '872719100.37
10 Mike Migliaro FDChoate Sr 255490.36
8 Michael White DWorcester Academy So 253690.36
21 Brooks Riley DKimball Union Sr 2846100.36
4 Evan Seely DSt. Paul's Jr 261890.35
4 A.J. Dopud DWinchendon Sr 2928100.34
4 Kyle Mills DCanterbury Sr '8633110110.33
23 David Ramsay DExeter Pg '853073100.33
6 Jeoff Jarnot DAvon Old Farms Sr 272790.33
4 Brett O'Neill DKent Sr '86272790.33
19 Mike Blunden DKent Jr '87272790.33
5 Eric Quinlan DAvon Old Farms Sr '86270990.33
6 Greg Cairns DVermont Academy Fr '89211670.33
10 Steve Bartlett DWorcester Academy Sr '85254480.32
2 Drew Wadsworth DTabor Jr '86253580.32
25 Vincent Giambrocco DWorcester Academy Sr 252680.32
3 Sean Mcfadden DSouth Kent So '88293690.31
19 Matt Balke DSouth Kent Sr '86292790.31
3 Michael Devine DWinchendon Pg 291890.31
11 Nick Handforth DMillbrook Jr 261780.31
3 Jack Christian DTaft Sr 231670.30
16 Peter Boldt DTaft Sr '87231670.30
3 Ryan Crapser DNorthfield Mt. Hermon Jr '87272680.30
5 Andrew Maxwell DSt. Sebastian's Jr 271780.30
3 Zachary Samson DGovernor's Jr '87270880.30
13 Tim Welsh DTrinity-Pawling Sr 241670.29
7 Jason Reahlander DBrunswick Sr '86212460.29
16 Tom Breslin DProctor Sr 322790.28
6 Ben Heersink DChoate Pg '86253470.28
9 Justin Mitchell FDChoate Jr 253470.28
2 Pasko Skarica DMilton Jr '87250770.28
18 Shane Shepard DWinchendon Pg 294480.28
15 Warren Garceau DCanterbury Jr '87331890.27
5 Jack Kinder DDeerfield Sr 261670.27
12 Steve Keady DThayer Sr '87304480.27
4 Kyle Koziara DCushing Sr 344590.26
6 Brendan Reich DTaft So '88233360.26
17 Nick Dupuis DNorthfield Mt. Hermon Jr '87272570.26
21 Femi Amurawaiye DHolderness Sr '86271670.26
13 Mike Walsh DSalisbury Sr '85271670.26
5 Jean-Philippe Binette DKent Jr '87271670.26
7 Jordan Lalor DSt. Sebastian's Jr '88270770.26
9 Ryan Schille DWilliston Northampton Sr '85281670.25
5 Charles Moroni DLoomis Chaffee Jr 240660.25
18 Jimmy Powers FDCanterbury Sr '87331780.24
21 Dan Lane DWorcester Academy Pg 252460.24
15 Reid MacLean DVermont Academy Jr '86211450.24
2 Jacob Marcus DPomfret Pg 305270.23
4 Ryan Joyce DThayer Sr '87304370.23
18 Nick McDonough FDPomfret Pg 303470.23
5 Patrick Choules DMillbrook Sr 264260.23
11 Ben Fields DDeerfield Sr 261560.23
4 Tim Corcoran DSt. Sebastian's So '88272460.22
5 Anthony Christiano DAndover Jr '87272460.22
15 Zach Cherney DSalisbury Jr '87271560.22
26 Adrian Allatt DLawrence Academy Sr '85271560.22
22 Nick Liotta FDTaft So '88232350.22
20 Patrick Gwyther DBerwick So '89230550.22
3 Dave Doucette DKimball Union Pg 283360.21
21 Chris Martin DLoomis Chaffee Sr 240550.21
77 Pat Beckwith DBerkshire So '87342570.21
24 Scott Simpson DThayer Sr '86303360.20
20 Timothy Hulbert DWorcester Academy Jr 250550.20
25 Matthew Dyer DGunnery So 311560.19
25 Andrew Dostie FDSt. Paul's Jr 260550.19
7 Derek Niziankiewicz DKingswood Oxford Fr 160330.19
23 Nick Mongeon FDKent Sr '86271450.19
16 Phil Paquet DSalisbury Sr '87271450.19
2 Kevin Kessler DCushing Sr 343360.18
15 Tom Carroll DBerkshire Sr 343360.18
20 Sean Coughlin DCushing So '87343360.18
7 Eric Baier DTaft So '88231340.17
4 Wade Houston DExeter Jr '87301450.17
18 David Baratta DExeter Sr '85300550.17
26 James Lang DLoomis Chaffee Sr 242240.17
27 Anthony Barela DLoomis Chaffee Sr 241340.17
2 J. Andrew Wein DGunnery Jr 312350.16
18 Ryan Horgan DGunnery Jr 311450.16
3 Keith Bombaugh DTabor So 250440.16
4 Ryan Corcoran DChoate So '88250440.16
24 Mike Arnold DMillbrook Jr '87263140.15
4 PJ Santora DMillbrook Sr '85261340.15
3 Jason Snyder DCanterbury Sr 333250.15
2 Joe Ennis DSt. Sebastian's So '88272240.15
10 Dustin Mones DNorthfield Mt. Hermon Pg '86270440.15
2 John Muse DHolderness Sr '86270440.15
3 Tad Skelley DHolderness So '87270440.15
23 Jeff Dorman DWilliston Northampton Jr 280440.14
9 Mike Power DBB&N So 280440.14
17 Matt Ferrer DBrunswick Sr '86212130.14
12 Dillon O'hara DSouth Kent So 292240.14
4 Kyle Marquis DSouth Kent Sr 292240.14
13 Austin Collins DThayer So 301340.13
21 Brett Hughes DExeter Jr '87301340.13
4 David Berard DPomfret Jr '86301340.13
9 Jay Thornhill FDLoomis Chaffee Sr 240330.13
17 Ken DeSimone DKingswood Oxford Fr 160220.13
4 Tyler Batory DKingswood Oxford So 160220.13
4 Ben Smith DTabor Jr '87251230.12
15 KC Honeyman DCushing Jr '87341340.12
6 Josh Weiner DGovernor's So '88271230.11
5 Michal Gajdos DLawrence Academy Jr '85271230.11
2 Stephen Driscoll DAvon Old Farms Jr '86271230.11
18 Mike Bergin DSt. Sebastian's So '89271230.11
18 James Lavinskas DKent Jr '87270330.11
4 Bryan Dodge DGovernor's Sr '86270330.11
11 Justin Wissman DNorthfield Mt. Hermon Sr '86270330.11
2 Chas Gurry DAndover Pg '86270330.11
5 Matt Hale FDKimball Union Sr 282130.11
20 Chris Zizza DBB&N So 280330.11
23 Tripp Potter DBB&N Sr 280330.11
2 Todd Gennings DSouth Kent Sr 292130.10
26 Andrew Christopher DWinchendon Pg 292130.10
15 Bobby Sullivan DPomfret So 301230.10
5 Patrick Muse DExeter Pg '85300330.10
5 Dave Marr DThayer Sr 300330.10
22 Tommy Powers DGunnery Pg 311230.10
19 Kyle Roberts DGunnery Sr 310330.10
22 Kit Tierney DBrunswick So '87210220.10
6 Trip Wray DNoble & Greenough So 321230.09
5 Elliot Smith DBerkshire So '89341230.09
3 Matt Lawrence DBerwick Fr '89230220.09
5 Ryan Simpson DTrinity-Pawling Sr 240220.08
15 Mike Matczak DMilton So '88252020.08
22 Timothy Rooney DWorcester Academy Jr 251120.08
2 Joseph Judge DWorcester Academy So 251120.08
4 Samuel Gerrity DMilton Jr '87251120.08
23 Matt Ruhnke DMillbrook Sr '85261120.08
16 Bill Grayson DMillbrook Sr 261120.08
17 John Doble DDeerfield Jr 260220.08
6 Cheyne Rocha DSt. Paul's Fr 260220.08
5 Kyle Gordon DBelmont Hill So 260220.08
5 Bobby Jangro DSt. Paul's So 260220.08
16 Peter Harriman FDHolderness Jr '87272020.07
17 Derek Sandberg DWestminster So '88271120.07
18 Mike Mcmahon DAndover Jr 271120.07
8 Rob Crane DHolderness Sr '86271120.07
3 Sean Coffey DSt. Sebastian's So '88270220.07
5 Rory Gavin FDHolderness Sr '86270220.07
19 Steve Byrne DSt. Sebastian's Jr '87270220.07
23 Scott Rivers FDWinchendon Pg 291120.07
28 Colin Goodwin DWinchendon Pg 290220.07
9 Sean McAllister DWinchendon Sr 290220.07
17 Matt Milley DProctor So '87320220.06
10 Mike Wurzer DKingswood Oxford Jr 161010.06
2 Tom DeSimone DKingswood Oxford G8 161010.06
15 Martin Slawek DKingswood Oxford So 160110.06
22 Rob Peterson DCanterbury Pg '86332020.06
12 Patrick Bursee DBrunswick So '89211010.05
2 Drew MacKenzie DTaft Fr '88230110.04
12 Ryan Hennessy DTrinity-Pawling Sr 241010.04
23 Steven Parrillo DLoomis Chaffee Jr 241010.04
23 Garett Goodman DTrinity-Pawling So 240110.04
4 Matt Rigtrup DTrinity-Pawling Jr 240110.04
23 Patrick McCarthy DMilton Sr '86250110.04
3 Scott Macphee DBelmont Hill So 260110.04
15 Josh Bly DKent Sr '86270110.04
25 Jevin MacLellan DSalisbury Jr '87270110.04
3 Shaun Kelleher DWestminster Sr 270110.04
11 Christian Colarusso FDGovernor's Sr '86270110.04
17 Joe Ehiorobo FDLawrence Academy Jr '86270110.04
4 Ryan Walford DLawrence Academy Sr '84270110.04
21 Cam Stalnaker DKents Hill Sr 281010.04
31 David Clark DKents Hill Pg 281010.04
25 Chase Castner DBrooks Sr 280110.04
4 Jeffrey Stafford DKents Hill Sr 280110.04
24 Mac Johnson DWilliston Northampton Jr 280110.04
2 Jon Gurry DBrooks So '88280110.04
9 Eric Drew DKents Hill Fr 280110.04
18 Otto Magdanz DBB&N Jr 280110.04
12 Jon Retelle DKents Hill Sr '87280110.04
10 Tyler Allen DKimball Union Pg 280110.04
4 Phil Marchessault DBrooks Sr 280110.04
20 Mike Hambelton DThayer Jr 300110.03
5 Cole Winans DPomfret So 300110.03
4 Stanley Galkin DGunnery Sr 310110.03
27 Joe Lyle DProctor Sr 320110.03
2 Tyler Violette DProctor Fr '89320110.03
24 Devin Pyne DProctor Jr '87320110.03
25 Paul Fritz FDCanterbury Jr '87331010.03
10 Steve Piatelli DBerkshire Jr '87341010.03
17 Justin Torre DBerkshire So '88340110.03
8 Zach Bogosian DCushing Fr '90340110.03
20 Brian Malchoff DAvon Old Farms So '89270000.00
5 Mike Kelly DChoate Sr '86250000.00
6 Chandler Brewer DExeter Jr '87300000.00
12 Bill Donahue DMilton So '88250000.00
19 Greg Celata DBB&N Sr 280000.00
5 Keith Armstrong DCanterbury So '88330000.00
3 Nolan Jennings FDSt. Paul's So 260000.00
4 James Killeen DProctor Sr 320000.00
16 Alex MacKenzie DChoate So '88250000.00
24 Alex Gallen DCushing Fr '89340000.00
7 Jon Holt DGovernor's Sr '86270000.00
6 Randy McGregor DGunnery Sr 310000.00
15 James Scully FDBrooks Sr '86280000.00
2 Alec Phillips DNoble & Greenough Sr 320000.00
19 Brooks Goodyear DBrooks Fr '89280000.00
13 Adamo Troli DKent So '88270000.00
20 Reed Harris DNoble & Greenough So 320000.00
12 Greg Carey DWestminster So 270000.00
20 Jacob Hoelfer DBrooks Fr '90280000.00
27 Tim Belden DBrunswick So '88210000.00
8 Derek George DKents Hill Jr 280000.00
26 Matt Horan DDeerfield So 260000.00
23 Stephen McKernan DPomfret So 300000.00
5 Kyle Navin DWestminster Sr '86270000.00
6 Adam Berger DWilliston Northampton Fr '89280000.00
22 Paul Dimitruk DBrooks Fr '90280000.00
13 Mike Rubino DWorcester Academy So '86250000.00
9 Radek Foukal DGunnery Sr 310000.00
28 Zach Miller DLoomis Chaffee Sr 240000.00
3 Pat Hurrie DThayer Sr 300000.00
17 Chris Cook DWilliston Northampton So '88280000.00
5 Nick Peverada FDBerwick Jr 230000.00
20 Richie Dart DSalisbury So 270000.00
4 Gus Thompson DTaft So '88230000.00
15 Andrew Webb DWestminster So '88270000.00
11 Ben Driver DBerwick So '89230000.00
17 kevin Izzo DBrooks Jr 280000.00
8 Greg Szkop DKingswood Oxford Fr 160000.00
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.