March 14, 2003

New England Prep Hockey Scoring Leaders 2002-03

#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
17 Eric Lafreniere FExeter Sr '84303827652.17
22 John Halverson FExeter Sr '84303329622.07
3 Brian Boyle FSt. Sebastian's Sr '84313231632.03
19 Chris Bourque FCushing So 303126571.90
24 Sam Bowles FHotchkiss Sr '85262622481.85
12 Torrey Mitchell FHotchkiss Jr '85261632481.85
3 Phillip Farrow FHolderness Jr '85312828561.81
3 Jt Sixsmith FCanterbury Sr 362737641.78
16 Nick Coskren FSt. Sebastian's So '86312926551.77
21 James Russo FCushing Jr 302726531.77
6 Ken Roche FSt. Sebastian's Sr '84312529541.74
35 Paul Englehardt FAndover Fr '87272423471.74
10 Bryan Ewing FCushing So 302428521.73
7 Michael Atkinson FSalisbury So '85261827451.73
28 Carter Lee FCanterbury Jr 363921601.67
10 Alan Thompson CHolderness Jr '84311931501.61
14 Billy Ryan FCushing So 301433471.57
4 Dan Travis FDeerfield Sr 251425391.56
8 Peter Lenes FTabor So '86272318411.52
9 Jim Tselikis FExeter Sr '84301232441.47
18 Joe Adams FAndover Pg '84271920391.44
16 Jared Silver FTabor Sr '84271326391.44
16 Mike Cohen FBerkshire Sr '85342128491.44
10 Dave Germain LWNorthfield Mt. Hermon Pg '84301329421.40
22 Dan Shribman FDeerfield Sr 251222341.36
20 Casey Carr FHolderness Sr '84311824421.35
6 Ben Smith CWestminster Fr 231120311.35
9 Alex Meintel CTaft Jr 261619351.35
8 Matt Rafuse FPomfret Pg '83281720371.32
17 John Sales FDeerfield Sr 251617331.32
10 Kolin Ozonian FHotchkiss Sr '84261024341.31
10 Peter Ferraro RWAvon Old Farms Sr 251319321.28
20 Chris Murray DCushing Sr 30731381.27
9 Patrick Rutherford FSt. Paul's Sr 231316291.26
4 Sean Sullivan DSt. Sebastian's Sr '8431930391.26
17 Mike Arciero CAvon Old Farms Jr 251417311.24
22 Robby Bellamy FBerkshire Jr '85342220421.24
2 Eric Yeager DExeter Sr '8430730371.23
10 Tyler Reinhardt FCanterbury Sr 361627431.19
10 Tom Maregni FSt. Sebastian's Jr '85311522371.19
8 John Geverd CLawrence Academy Sr '8416712191.19
10 Chris Pike FPomfret Sr '83281617331.18
7 Matt Germain CNorthfield Mt. Hermon So '86301322351.17
4 Jerry Pollastrone FSalisbury So '86261218301.15
15 Raymond Ortiz FBelmont Hill Sr '8413105151.15
19 Greg Osborne FPomfret Sr '84281616321.14
21 Adam Ladd FPomfret Sr '84281517321.14
12 Doug Hardiman RWWestminster Sr 23917261.13
16 Ryan Mcdonald FAvon Old Farms Sr 251414281.12
21 Vinny Rinaldi FSalisbury Sr '84261117281.08
9 Chris Fontas FCushing Sr 301121321.07
21 Chris Obrien FBerkshire Sr '83341125361.06
19 Chris Myers FSalisbury Pg '83261215271.04
7 Christopher Potts FTabor So '86271513281.04
9 Chris Murphy FSt. Sebastian's So '87311022321.03
3 Keith Yandle DCushing Fr 30426301.00
20 Matthew Cook FTabor So '86271017271.00
21 Al Stevenson FSt. Paul's Sr 231112231.00
8 Jotdan Topor FMillbrook Jr 20614201.00
18 Patrick Kimball CLawrence Academy So '8616115161.00
12 Tim Dancey FBerkshire Jr '84342112330.97
5 Mike Shaw LWNorthfield Mt. Hermon Pg '84301514290.97
5 Mark Mulhern DPomfret Jr '84281017270.96
12 Brian Mcguirk FGovernor's Jr '8526196250.96
19 Todd Johnson FTaft Jr 261015250.96
9 Bob Burns FDeerfield Sr 251311240.96
12 Nick Snow FSt. Paul's Jr 23616220.96
4 Rob Hutchison FTrinity-Pawling Sr 19126180.95
7 Kyle Tyll FTrinity-Pawling Jr 19810180.95
11 Brian Ciborowski FDeerfield Sr 251112230.92
9 John Mori CAvon Old Farms So 251013230.92
8 Sean Backman LWAvon Old Farms So 25914230.92
10 Richard Rice CWestminster Sr 23714210.91
14 Ted Brzek FSt. Sebastian's Jr '85311117280.90
7 Jason Beliveau FMillbrook Sr 20108180.90
20 Chris Cahill FAndover Fr '87271410240.89
21 John Doherty DAndover Sr '84271212240.89
7 Simon Dionne FChoate Sr 23515200.87
18 Chris Kelley FPomfret Jr '85281113240.86
7 Patrick Bowen DPomfret So '8528816240.86
20 Chris Donovan FBerkshire So '85341217290.85
10 Paul Cullen FMillbrook Sr 20116170.85
6 Ryan Mero FMillbrook Jr 20107170.85
16 Brad Gager FMillbrook Jr 20413170.85
21 Jay Verrill FHotchkiss Jr '8526517220.85
20 Andrew Genovese CNorthfield Mt. Hermon Pg '83301114250.83
14 Will Bennett FExeter Sr '8430817250.83
18 Steve Colby RWNorthfield Mt. Hermon So '8630718250.83
14 Jordan Virtue RWWinchendon Pg 331611270.82
19 Barry Mclaughlin FGovernor's Sr '8426129210.81
12 Casey Ftorek FTaft Sr 261110210.81
16 Brian Gallagher FGovernor's Jr '8526714210.81
19 Craig Irwin CAvon Old Farms Sr 25614200.80
14 Jon Rheault FSt. Paul's So 23144180.78
15 Matt Smith FTaft Jr 26911200.77
5 Kevin Kapstad DGovernor's So '8626218200.77
12 Jimmy Nolan RWNorthfield Mt. Hermon Pg '8430194230.77
24 John Landry DNoble & Greenough Sr 21313160.76
19 Derek Melancon FLoomis Chaffee Jr 1666120.75
8 Brian Goldstein FLoomis Chaffee Sr 1648120.75
7 Topher Bevis DLawrence Academy So '861648120.75
10 John Swift RWLawrence Academy Sr '841639120.75
19 Brendan Byrne FMilton Sr 27515200.74
19 Drew Ward DAndover Sr '8427515200.74
11 Wyatt Kupperman FSt. Paul's Jr 23413170.74
18 Mike Borisenok FAlbany Academy Fr 1986140.74
6 Jimmy Knowlton FTrinity-Pawling Sr 1977140.74
9 Ryan Collis FTrinity-Pawling Jr 1968140.74
11 Sean Hurley DNorthfield Mt. Hermon Sr '8330715220.73
10 Marc Borden FGovernor's Sr '8426910190.73
21 Brett Smith DCanterbury Pg 36719260.72
18 Augi Dimarzo FAvon Old Farms So 25810180.72
12 Chris Poli FNoble & Greenough Jr 21510150.71
14 Nick Shackford FBerkshire Sr '8534915240.71
5 Joe Buteau FTabor Jr '8527109190.70
2 Andrew Andricopoulos DTabor So '8727811190.70
19 Derek Milkie RWWestminster Jr 2397160.70
14 Duncan Smith DWestminster Jr 23511160.70
5 Billy Maheras FSalisbury Pg '8426810180.69
17 Benn Ferriero FGovernor's So '8726810180.69
15 Patrick Knowlton FTrinity-Pawling So 1985130.68
10 Joe Norman FDeerfield Sr 25710170.68
3 Ryan Monaghan FDNorthfield Mt. Hermon Jr '8530119200.67
24 Alex Berry FGovernor's So '8626125170.65
14 Jimmy Trahon FSalisbury Sr '8326107170.65
6 Keith Shattenkirk FTaft Jr 2698170.65
21 Jan Tabak FGovernor's Sr '8326611170.65
16 Dewey Thomson FSt. Paul's So 2387150.65
15 Doug Rogers FSt. Sebastian's Fr '8831713200.65
5 Arthur Fritch DSt. Sebastian's Jr '8531218200.65
2 Mike Roof FDPomfret Jr '8528810180.64
24 Adam Blanchette DAvon Old Farms So 25412160.64
9 Michael Ciardullo FCanterbury Sr 36815230.64
19 Tony King CGunnery Pg 2295140.64
25 Sam D'agostino FCushing So 30910190.63
22 Mike Leveille FAlbany Academy Jr 1975120.63
11 Jonas Svensson FAlbany Academy Sr 1966120.63
24 Kyle Kucharski FAndover So '8727116170.63
13 Kyle Sibley DSalisbury Pg '8426610160.62
5 Brandon Zangel DHotchkiss Sr '8426412160.62
19 Joe Gardner FHotchkiss Jr '8526313160.62
2 Tom Maldonado DTaft Jr 26115160.62
8 Evan Jones FChoate Sr 2377140.61
3 Bill Leclerc DSt. Paul's Sr 23410140.61
14 Matt Lowell FPomfret Jr '852889170.61
12 Craig Sanders FPomfret Pg '8428611170.61
5 Patrick Forshner LWAvon Old Farms Jr 2596150.60
23 James Guay FDeerfield Jr 2587150.60
16 Mike Collins FDeerfield So 25510150.60
11 Chris Davis RWAvon Old Farms So 25510150.60
23 Jonathon Smith FMillbrook Sr 20210120.60
16 Matt Haddock RWGunnery Fr 2258130.59
4 Matt Torti DCanterbury Pg 36417210.58
11 Todd Ogiba CTaft Sr 2678150.58
18 Timmy Trahon FSalisbury Jr '852669150.58
21 Darwin Hunt FDeerfield Jr 2595140.56
15 Scott Bartlett FDeerfield Jr 2568140.56
12 Alex Lussier CWinchendon Pg 33117180.55
12 Chris Hill FKimball Union Jr 2257120.55
9 William Wallace DHotchkiss Pg '832686140.54
6 Pat Mclaughlin FHotchkiss So '852677140.54
22 Cliff Starke FSalisbury Sr '8326410140.54
11 Mike Ottariano FExeter Sr '843079160.53
4 Dave Macdonald DSt. Paul's Sr 23111120.52
18 Brian Kolb FTabor Jr '842768140.52
23 Andrew Brennan DTabor So '8527311140.52
13 Zachary Ball FWinchendon Pg 3389170.52
4 Peter Watson DWinchendon Sr 33611170.52
16 Daniel Milisi FWinchendon Pg 33413170.52
24 Ian Goodwin DCanterbury Fr 36414180.50
4 Tim Holland DBerkshire Sr '8334512170.50
12 Matt Crum FDSalisbury Jr '842676130.50
15 Brett Shirreffs DHotchkiss Pg '832658130.50
28 Brad Macdonald DSalisbury Sr '832649130.50
22 Jocko Decarolis DHotchkiss Sr '8426310130.50
7 David Lapointe DHolderness Sr '833169150.48
15 John Burns DTabor Jr '8527211130.48
19 Kevin Armstrong FCanterbury Jr 3689170.47
11 Vin Ciardullo FCanterbury So '8536611170.47
7 Ed Naessens FBerkshire Sr '8434106160.47
24 Ryan Klein DBerkshire Jr '8534313160.47
10 Bobby Kneeland FExeter Sr '843095140.47
24 Wiley Dornseif FExeter Sr '833086140.47
4 Kyle Koziara DCushing Jr 3068140.47
21 Zach Wissman LWNorthfield Mt. Hermon So '863059140.47
16 Devin Petito FExeter Sr '843059140.47
3 Robert Himberg LWWinchendon Pg 3378150.45
23 Scott Halpern FCanterbury Fr 36106160.44
23 Garrett Vaslet FAndover Pg 2748120.44
15 Tom Dignard DAndover Fr '872748120.44
22 Chris Sabo FCushing Jr 3067130.43
4 Michael Polsenetti FDPomfret Sr '842839120.43
2 Jamie Fritsch DCanterbury Jr 36213150.42
9 Tyler Carlbom FBerkshire Jr '8534310130.38
5 Ian Willets FBerkshire Sr '8434211130.38
6 David Norton DBerkshire Sr '8434112130.38
28 Andrick Deppmeyer DWinchendon Sr 3348120.36
16 Oliver Olinyk FCanterbury Pg 3667130.36
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.