March 14, 2003

New England Prep Hockey Defensemen Stats 2002-03

#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
20 Chris Murray DCushing Sr 30731381.27
4 Sean Sullivan DSt. Sebastian's Sr '8431930391.26
2 Eric Yeager DExeter Sr '8430730371.23
3 Keith Yandle DCushing Fr 30426301.00
5 Mark Mulhern DPomfret Jr '84281017270.96
21 John Doherty DAndover Sr '84271212240.89
7 Patrick Bowen DPomfret So '8528816240.86
5 Kevin Kapstad DGovernor's So '8626218200.77
24 John Landry DNoble & Greenough Sr 21313160.76
7 Topher Bevis DLawrence Academy So '861648120.75
19 Drew Ward DAndover Sr '8427515200.74
11 Sean Hurley DNorthfield Mt. Hermon Sr '8330715220.73
21 Brett Smith DCanterbury Pg 36719260.72
2 Andrew Andricopoulos DTabor So '8727811190.70
14 Duncan Smith DWestminster Jr 23511160.70
3 Ryan Monaghan FDNorthfield Mt. Hermon Jr '8530119200.67
3 Greg Goldman DThayer Sr '85120880.67
5 Arthur Fritch DSt. Sebastian's Jr '8531218200.65
2 Mike Roof FDPomfret Jr '8528810180.64
24 Adam Blanchette DAvon Old Farms So 25412160.64
13 Kyle Sibley DSalisbury Pg '8426610160.62
5 Brandon Zangel DHotchkiss Sr '8426412160.62
2 Tom Maldonado DTaft Jr 26115160.62
3 Bill Leclerc DSt. Paul's Sr 23410140.61
4 Matt Torti DCanterbury Pg 36417210.58
12 Andrew Peters DAlbany Academy Jr 1965110.58
9 William Wallace DHotchkiss Pg '832686140.54
2 Conor Petter DAlbany Academy Pg 1928100.53
4 Dave Macdonald DSt. Paul's Sr 23111120.52
23 Andrew Brennan DTabor So '8527311140.52
4 Peter Watson DWinchendon Sr 33611170.52
24 Ian Goodwin DCanterbury Fr 36414180.50
4 Tim Holland DBerkshire Sr '8334512170.50
12 Matt Crum FDSalisbury Jr '842676130.50
15 Brett Shirreffs DHotchkiss Pg '832658130.50
28 Brad Macdonald DSalisbury Sr '832649130.50
22 Jocko Decarolis DHotchkiss Sr '8426310130.50
15 Brenton Stafford DKimball Union Sr 2238110.50
3 Tom Sullivan DKent Sr 186390.50
7 David Lapointe DHolderness Sr '833169150.48
15 John Burns DTabor Jr '8527211130.48
20 Stephen Coon DAlbany Academy Jr 193690.47
24 Ryan Klein DBerkshire Jr '8534313160.47
4 Kyle Koziara DCushing Jr 3068140.47
22 Zach Firlotte DMillbrook So 201890.45
15 Tom Dignard DAndover Fr '872748120.44
13 Dillon Rioux DAvon Old Farms So 2565110.44
7 Paul Baier DDeerfield Jr 25110110.44
11 Ben Loss DWestminster Sr 2346100.43
4 Michael Polsenetti FDPomfret Sr '842839120.43
4 Marc Bastarache DGovernor's Sr '842638110.42
2 Taso Kapernekas DGovernor's Sr '842629110.42
2 Jamie Fritsch DCanterbury Jr 36213150.42
26 Chris Kelley DDeerfield Sr 2519100.40
2 Michael Gershon DSalisbury Jr '842619100.38
6 David Norton DBerkshire Sr '8434112130.38
20 Phil Mcdavitt DNoble & Greenough Jr 213580.38
23 Mike Hines DExeter Sr '843047110.37
28 Andrick Deppmeyer DWinchendon Sr 3348120.36
7 Joe Cucci DAvon Old Farms Jr 250990.36
17 Mark Latter FDPomfret Pg '842855100.36
24 Colin Young DSt. Sebastian's Fr 3138110.35
7 Alex Dipietro DSt. Sebastian's Sr '8531110110.35
77 Andy Gale DExeter Jr '853028100.33
3 Colin Greenhalgh DNoble & Greenough Sr 212570.33
24 Mike Morris DKent Sr 182460.33
7 Anthony Aiello DThayer So 121340.33
12 Kevin Hughes DSt. Sebastian's Jr '8531010100.32
7 Fredrik Bender DAlbany Academy Sr 191560.32
7 Steve Martorana DLoomis Chaffee Sr 162350.31
9 Brandon Malloy FDLoomis Chaffee Sr 162350.31
4 Will Reycraft DTaft Jr 261780.31
2 Nick Jones DSt. Paul's Jr 231670.30
4 Brian Strait DNorthfield Mt. Hermon Fr '88301890.30
4 Ron Smith DMillbrook Sr 202460.30
9 Chris Talbert DHolderness So '86312790.29
3 Marek Krowka DAvon Old Farms Sr 251670.28
4 Dan Mckeen FDKent Pg 181450.28
9 Paul Driscoll FDKimball Union Sr 224260.27
16 Justin Wissman DNorthfield Mt. Hermon So '86302680.27
11 Tom Harrison DBerkshire Jr '85344590.26
2 Eric Greene DTrinity-Pawling Sr 190550.26
7 Fred Dirkes DWestminster Jr 231560.26
8 Andrew Baird DMilton Jr 273470.26
14 Alex Jaffe DLoomis Chaffee Jr 163140.25
4 Ryan Walford DLawrence Academy So '84162240.25
15 Ryan Merritt DLawrence Academy Sr '84161340.25
24 B.j. Mackasey DDeerfield Sr 252460.24
3 Will Boardman DDeerfield Jr 251560.24
15 John Butler DCushing Jr 301670.23
26 Steve Lunau DSalisbury Sr '84263360.23
18 Chris Genovese FDGovernor's So '85263360.23
8 Daniel Neczypor DBelmont Hill Jr '85131230.23
21 Derek Raimo DKimball Union Sr 223250.23
8 Chris Orlando DCanterbury Jr 361780.22
2 Matt Burke DMilton Jr 273360.22
5 Alden Cook FDKent Jr 181340.22
18 Gregory Camarco DChoate Sr 232350.22
3 David Sloane DChoate Jr 231450.22
8 Benjamin Cournoyer DWinchendon Pg 332570.21
4 Joe Debello DAvon Old Farms Jr 251450.20
20 Matt Moran FDAvon Old Farms Jr 250550.20
22 K.c. Honeyman FDHolderness Fr '87312460.19
21 Femi Amurawaiye DHolderness So '86311560.19
3 Brendan Milnamow DTaft Jr 261450.19
21 Zach Miller DLoomis Chaffee So 161230.19
5 Andrew O'connor DMilton Sr 271450.19
22 Bryant Harris DKimball Union Jr 221340.18
2 Shaun Kelleher DBerkshire So 340660.18
6 Ryan Feldhoff DThayer Jr 120220.17
19 Merrick Thomson DAlbany Academy Pg 192130.16
8 Seth Goodrich DTrinity-Pawling So 191230.16
9 Drew Hursa DAlbany Academy So 190330.16
16 Scott Follett DTrinity-Pawling Jr 190330.16
17 Mike Verderame FDTrinity-Pawling Jr 190330.16
4 Brian Hanley DAlbany Academy Sr 190330.16
21 Eddie Sargent DTrinity-Pawling Sr 190330.16
16 Daryl Veltman DSalisbury Jr '85262240.15
17 Brian Leslie DBelmont Hill Sr '84132020.15
5 Gregory Obrien DBelmont Hill Sr '85131120.15
13 Matthew Tosto DBelmont Hill Jr '86130220.15
16 Richard Fahey DBelmont Hill Sr '85130220.15
6 Hunter Thunell DAndover Fr '87271340.15
5 Dean Boylan DAndover Sr '84270440.15
9 Kevin West FDPomfret Sr '85280440.14
19 Peter Harris DNoble & Greenough Sr 211230.14
33 Duncan Rollason FDGunnery Pg 222130.14
15 Justin Sherman FDGunnery Jr 220330.14
18 David Baratta DExeter So '85302240.13
2 Kevin Kessler DCushing So 301340.13
8 Aaron Glenney FDNorthfield Mt. Hermon Sr '85301340.13
22 Rory Kain DNorthfield Mt. Hermon Jr '85301340.13
12 Jayson Lee DCushing Fr 300440.13
6 Mike Stuart DSt. Paul's So 231230.13
4 Sean Navin DWestminster Sr 230330.13
12 Jim Pryzbylowicz DLawrence Academy Jr '85160220.13
15 Anthony Barela DLoomis Chaffee So 160220.13
8 Mike Walsh DDeerfield Jr '85250330.12
14 John Hennessey DDeerfield Sr 250330.12
18 Sam Driver DTaft Jr 261230.12
3 Robert Bracho DHotchkiss Jr '85261230.12
8 Bryan Dodge DGovernor's So '86260330.12
15 Tommy Hughes DSalisbury Sr '84260330.12
16 Jack Christian DTaft So 260330.12
3 Mickey Dudley DGovernor's Fr '87260330.12
4 Corey Toy DHotchkiss Fr '88260330.12
15 Michael Migliaro DCanterbury So 362240.11
4 Tim Geverd DMilton Fr 271230.11
7 Jon Brestoff FDMilton Jr 271230.11
2 Ben Ernst DAndover Jr '85271230.11
19 Harry Edwards DKent Jr 181120.11
3 Michael Robinson DPomfret Jr '85280330.11
27 Chris Piatelli DAlbany Academy Sr 190220.11
15 Oliver Bushnell DExeter Sr '84300330.10
2 P.j. Santora DMillbrook So 200220.10
11 Zach Sobie DMillbrook Sr 200220.10
19 Richard Carolan DSt. Sebastian's Jr '85310330.10
26 Andrew Usas DWinchendon Pg 331230.09
2 Chris Colvin DKimball Union Sr 221120.09
4 Stanley Galkin DGunnery So 220220.09
8 Steve Wilson DGunnery Sr 220220.09
6 Ryan Spillane DKimball Union Sr 220220.09
3 Joe Arciuolo DBerkshire So '86340330.09
20 Brock Bosacker DWestminster Fr 231120.09
2 Brady Greco DWestminster Pg 231120.09
23 Jon Peros DSt. Paul's Jr 230220.09
5 Trevor Marshall DThayer Jr 121010.08
3 Scott Hampe FDSalisbury Pg '84260220.08
17 Ryan Ahearn DTaft Sr 260220.08
24 J.f. Boucher DMilton Jr 272020.07
4 Ben Smith DTabor Fr '87270220.07
4 Ryan Wright DExeter Sr '85300220.07
15 Ben Ellsworth DNorthfield Mt. Hermon Pg '84300220.07
17 Andrew Woodford DCushing So 300220.07
17 Erik Hood DHolderness Jr '85311120.06
23 Brock Hopkins DHolderness So '86310220.06
2 John Greenwood DLawrence Academy Jr '84160110.06
15 John Powers DWinchendon Pg 330220.06
15 Tom Carroll DBerkshire So 340220.06
14 Donny Reagan DTrinity-Pawling Sr 191010.05
23 Adam Gardner DTrinity-Pawling Jr 190110.05
13 Tim Welsh DTrinity-Pawling So 190110.05
5 Nicholas Handforth DMillbrook Fr 200110.05
16 Ned Swanson DNoble & Greenough Sr 211010.05
11 Joe Cappellano DNoble & Greenough Jr 210110.05
5 Sean Smith DKimball Union Jr 220110.05
7 Brandt Nelson DKimball Union Jr 220110.05
15 Dj Dreyer DWestminster Fr 231010.04
21 Brandon Bosacker DWestminster Pg 230110.04
2 Jeff White DChoate Jr 230110.04
12 Kyle Silver DChoate Sr 230110.04
7 Elliot Olson DSt. Paul's Jr 230110.04
21 Jeoff Jarnot DAvon Old Farms So 251010.04
7 Jon Holt DGovernor's So '86260110.04
14 Chris Minnock DHotchkiss Sr '84260110.04
18 Sam Gerrity DMilton Fr 270110.04
18 Christopher Reilly DWinchendon Jr 330110.03
6 Jason Snyder DCanterbury So 361010.03
24 Mike Kelley DChoate So 230000.00
13 Phil Richardson DGunnery So 220000.00
8 Scott Parkin DKent Sr 180000.00
24 Jason Ruiz DLoomis Chaffee Pg 160000.00
20 Bill Grayson DMillbrook So 200000.00
27 Donnie Horner DCanterbury Pg 360000.00
14 Dan Mattleman DGunnery So 220000.00
11 Walter Larson FDHolderness Pg '83310000.00
18 Ryan Mckinney DKent Pg 180000.00
24 Will Wallace FDLoomis Chaffee Jr 160000.00
6 Mike Mcmahon DAndover Fr 270000.00
24 Richard Leahy DMillbrook Sr 200000.00
11 Bill Grillo DTrinity-Pawling Sr 190000.00
12 Jeremiah Bayer DDeerfield So 250000.00
22 Brendan Carey DGunnery So 220000.00
6 David Berard DPomfret Fr '86280000.00
5 Ryan Macphee DChoate Jr 230000.00
11 Matthew Nadeau DWinchendon Pg 330000.00
24 Garrett Smith DAlbany Academy Jr 190000.00
2 Brian Mccafferty DBelmont Hill So '86130000.00
18 Jack Kinder DDeerfield So 250000.00
2 Justin Ciampini DHolderness Pg '84310000.00
3 Scott Crasnick DLawrence Academy Fr 160000.00
14 J.d. Mccabe DTaft Jr 260000.00
9 Mike Greeley DThayer Jr 120000.00
12 Brian Pecchia DMillbrook Sr 200000.00
13 Casey Turner DPomfret Sr '84280000.00
14 Ryan Joyce DThayer So '87120000.00
23 William Copp DChoate Jr 230000.00
9 Mike Hurley DGunnery 220000.00
8 Mike O'neil DHolderness Jr '85310000.00
22 Nick Petrangelo DLoomis Chaffee Fr 160000.00
19 Colin Steele-norton DMillbrook Jr 200000.00
15 Jon Grant DPomfret Jr '85280000.00
25 Jonny Bates DSalisbury Jr '85260000.00
20 Mike Hambelton DThayer Fr 120000.00
17 Jon Wolter DWestminster Fr 230000.00
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.