March 13, 2008

New England Prep Hockey Scoring Leaders 2007-08

#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
9 Jason Bourgea FSt. Paul's Sr '89282639652.32
3 Cam Atkinson FAvon Old Farms Sr '89282637632.25
19 Alexander Killorn FDeerfield Sr 252827552.20
17 Ben Albertson FSt. Paul's Sr '89282733602.14
11 Justin Daniels FKent Sr 251736532.12
5 Patrick Mullane CAvon Old Farms Jr '90282134551.96
21 Danny Colvin FKent Sr 253118491.96
15 Jeff Ryan FSt. George's Jr 242027471.96
11 Tom Clayton FExeter Sr '89291243551.90
9 Andrew Cox FAndover Sr '89272031511.89
8 Drew Daniels FKent Sr 251235471.88
12 Chris Connors FAlbany Academy Sr 313127581.87
27 Ben Weisburger FBrunswick Jr '91251827451.80
9 Matt Marshall RWNoble & Greenough Sr 292526511.76
14 Andrew Glass LWNoble & Greenough Sr 292723501.72
16 Adam Pawlick FSalisbury Jr '90252320431.72
10 Bobby Farnham FAndover Sr '89271927461.70
11 Paul Lee CAvon Old Farms Sr '89282324471.68
11 Connor Toomey FProctor So '90281829471.68
18 Adam Shemanksy FTilton Pg 311933521.68
10 Josh Richards FBerwick Jr '90271925441.63
10 Kirk Baldo FMillbrook Sr '88312624501.61
5 Wayne Simpson CLawrence Academy Jr 301830481.60
11 Brian Gibbons FVermont Academy Sr 232115361.57
26 Antoine Laganiere FDeerfield Jr '9025830381.52
33 Jamie Core FExeter Sr '89292123441.52
21 Nick Marquis FTilton Sr 312720471.52
13 Casey Shaughnessy FNew Hampton Sr 272218401.48
8 Kyle Riffe FBerwick Sr '90271921401.48
11 Taylor Larsen FWorcester Academy Pg 251918371.48
21 Alex Davidson FSt. Paul's Jr '90281625411.46
17 Nick Carrellas FSt. George's Sr 241223351.46
21 Derrick Pallis DNoble & Greenough Sr 29636421.45
7 Mike Pereira FSouth Kent So 362824521.44
14 Jeff Silengo FSouth Kent Jr 362428521.44
12 Kyle Zobler FNew Hampton Jr 271920391.44
13 Mark Goggin FChoate Jr '90251521361.44
9 J.e. Oberbeck FBrunswick Sr 251521361.44
14 Robbie Bourdon FTaft Jr '90231617331.43
14 Anthony Chighisola FWilliston Northampton Pg 281822401.43
2 Wade Megan FSouth Kent Jr 362427511.42
10 Tom Gildersleeve FNorth Yarmouth Academy So 20919281.40
19 Jack Bartlett FBB&N So 281524391.39
16 Chad Johnson FTilton Sr 311528431.39
21 Nick Prockow FBerkshire Sr '89322222441.38
24 Andrew Ammon FDeerfield Jr 251816341.36
16 Anthony Bilotta FWorcester Academy So 251618341.36
7 Matt Robertson FProctor Sr '89281820381.36
13 Sean McCarthy FRoxbury Latin Sr 231516311.35
18 Chris Kreider FAndover So 272214361.33
16 Mike Violette FSt. George's So 24923321.33
9 Jonathan Theriault FMillbrook So 312021411.32
17 Kyle Williams FNorth Yarmouth Academy Jr 201511261.30
5 Dan Mazzei FBB&N So 281917361.29
5 Pat O'Kane FWilliston Northampton Pg 281620361.29
15 Joel Goodsell FChoate Jr '90251319321.28
15 Ben MacLaughlin FPingree Sr '90261914331.27
3 Matt MacDonald FPingree Jr 261023331.27
20 Billy Sanborn FGunnery Sr '89312514391.26
26 Bobby Holland FTilton Pg 311524391.26
7 Greg Haliskoe LWKents Hill Pg 291719361.24
24 Billy Arnold CNoble & Greenough Fr 291323361.24
21 Steven Whitney FLawrence Academy Jr 301522371.23
20 Rob Dudley FMiddlesex Sr '89221413271.23
3 Pierce King FPortsmouth Abbey Sr '8918715221.22
11 Chad Goodwin FHebron Jr '90321920391.22
16 Richie Iskra FRoxbury Latin Sr 231117281.22
16 Rob Florentino FBB&N Sr 281024341.21
6 Bo Stafford FBrunswick Fr '92251218301.20
20 Mathieu Dubuc FMillbrook Jr '90311918371.19
8 Matt Abbott FMillbrook Jr '90311027371.19
12 John Lessard FWilliston Northampton Pg 281914331.18
20 Brad Peltz FAvon Old Farms Jr '89281320331.18
13 Lee Moffie DAvon Old Farms Jr '9028726331.18
9 Brian Maguire CCushing Sr '89291519341.17
9 Jake Goldberg FBerkshire So '91322116371.16
28 JJ McGregor FAndover Sr '89271417311.15
19 Phil Bronner FWilliston Northampton Sr '89281616321.14
14 Michael DiMare CAvon Old Farms Sr '89281616321.14
9 Dennis Silvio FProctor Sr 281220321.14
26 John Tague FSouth Kent Sr '88362219411.14
19 Josh Bernard FCushing Sr '89291320331.14
22 John Mcinnis FLawrence Academy Sr 301915341.13
17 Bryan Kelly FPomfret Pg 311619351.13
22 Ross Garson FTabor Jr 251414281.12
3 Alex Essaris DWorcester Academy Sr 25325281.12
22 Anthony Mezzagno FHolderness Jr '90271812301.11
22 Chris Wieland FAvon Old Farms Sr '88281318311.11
18 Ryan Ruddock FProctor Sr 281219311.11
8 Michael Griffin RWNoble & Greenough Sr 291913321.10
12 Nick Kolb LWKents Hill Jr 291814321.10
4 Trevor Crevatin CKents Hill Pg 291319321.10
15 Torin Snydeman FCushing Jr '90291220321.10
19 Cam Clark FPomfret Pg 311618341.10
16 Connor Brickley FBelmont Hill Fr 321421351.09
11 Sean Curran FTaft Sr '8923817251.09
8 Cam Maillet FWorcester Academy Jr 251512271.08
16 Joey Campanelli FWestminster Jr '90251215271.08
7 Jayson Megna FTabor Jr 25819271.08
14 Connor Goggin DChoate Sr '8825621271.08
23 Pat Shortt FNew Hampton Sr 271514291.07
15 Andrew Hatfield FBerwick Sr 271415291.07
7 Colin Downey FNorthfield Mt. Hermon Sr 312310331.06
3 Chris McCarthy FBerkshire So '91321717341.06
12 Dillon O'hara DSouth Kent Pg 361622381.06
4 Chris Cyr FSt. Mark's Jr 24169251.04
9 Julien Boutet FWestminster Sr '89251511261.04
19 Eric Czapka FTabor Jr 251412261.04
15 Steve Rogers FSt. Sebastian's Jr '90271315281.04
10 James Chamness FAvon Old Farms Sr '8928920291.04
5 Tom Valenti DAlbany Academy Sr 311319321.03
16 Zach Popp FAlbany Academy So 311319321.03
21 Tom DiDonato FNorthfield Mt. Hermon Sr 311220321.03
18 David Woods FHebron Pg '88321716331.03
9 Patrick Webber FWinchendon Pg 311021311.00
2 Jeff Buvinow DGunnery Sr '9031526311.00
9 Kyle Hunchberger FMilton Jr 281414281.00
20 Ryan Edwards FMilton Jr 281018281.00
14 Adam Zacuto FMilton Jr 28820281.00
19 Jack Clayman FSalisbury Sr '8825817251.00
22 Jesse Root FTaft Jr '89231112231.00
9 Will Lee CGroton So '90211011211.00
16 Robert Lerro FDexter Jr 16151161.00
10 Sean Murray FCanterbury Jr 311614300.97
10 Lucas First FAlbany Academy Sr 311020300.97
13 Scott Cook FWilliston Northampton Jr '91281413270.96
18 Geoff Mucha FMilton Sr 281314270.96
7 Bill Rivellini FChoate Jr '90251113240.96
16 Merrick Friedman FDeerfield Sr 251014240.96
12 Cody Skinner FDeerfield Jr '9025816240.96
10 Tommy Cross DWestminster Sr '8925717240.96
12 Ryan Whooley FRoxbury Latin Sr 231210220.96
8 Bryan Abraham FPortsmouth Abbey Sr 18107170.94
14 Ryan Andrews FPortsmouth Abbey Jr 18413170.94
2 Chris Cerbino FCanterbury Jr '90311019290.94
14 Kevin Goumas FCanterbury So '9131821290.94
17 Charlie Brewer FExeter Sr '89291314270.93
18 Josh Goellner CKents Hill Sr 291314270.93
5 Mark Hourihan CNoble & Greenough So 291215270.93
4 Mike Daly DSt. Paul's Sr '8928818260.93
9 Nick Neron FHolderness Jr 271114250.93
21 Herbie Kent FGovernor's Sr 271114250.93
27 Kyle Hughes FSalisbury So '9025176230.92
17 Francois Drolet FSalisbury Jr 251211230.92
22 Jordan Foster FWorcester Academy Jr 251112230.92
10 Mark Colp FTabor Sr '8825815230.92
4 Thomas Kader DTabor Jr '8925518230.92
17 Jordan Dewey DWestminster Sr '8925518230.92
24 Dan Findley FRoxbury Latin Jr 23156210.91
27 Kevin Sullivan FBerkshire So '9132722290.91
9 Stefan Lutzenkirchen FBrewster Academy Jr 21118190.90
25 Ivan Oliinyk FWinchendon Sr 31208280.90
8 Ben Kravitz DWilliston Northampton So 28619250.89
2 Scott Macphee DBB&N Sr 28025250.89
11 Kyle Krulac FHolderness Sr '89271113240.89
14 Michael Hoban FSt. Sebastian's Sr '8927915240.89
9 Tom Smith FPingree Sr 261211230.88
21 Wyatt Clarke FTabor Sr '8925715220.88
24 Chris Buonomo FBerkshire Sr '88321414280.88
19 Kevin Shelton FSt. George's Jr 24912210.88
16 Thane Heller FGunnery So '92311116270.87
21 Matthew MacLeod DWinchendon Pg '89311116270.87
10 Andrew Balysky FTaft Sr '8923713200.87
14 Kyle Kadlick FRoxbury Latin So 23713200.87
18 George Hughes DTaft Sr '8823614200.87
21 Mike Conderman FCushing So '9129817250.86
9 David Benmocha FSouth Kent Jr 361318310.86
4 Danny Allen FProctor Pg '89281113240.86
10 Kyle Stewardson FNew Hampton Sr 27158230.85
22 Sean Dunn FNew Hampton Jr 27518230.85
18 Jesse Jalva FNorth Yarmouth Academy Jr 20611170.85
14 Matt Spurling DPingree Sr '8926517220.85
15 Brandon McNally FBelmont Hill Fr '9232819270.84
9 Zach Luczyk FWorcester Academy So 25138210.84
17 Dennis White FWorcester Academy Jr '90251011210.84
22 Nick McIntyre DKent Jr '9025615210.84
11 Ryan Fritz FCanterbury Sr 311412260.84
13 Shane Gorman FGunnery Jr 31818260.84
4 Dan Ahern DTilton Pg 31521260.84
14 Brendan Cottam LWLawrence Academy Jr '90301510250.83
5 Brad Richard DKents Hill Sr 291113240.83
22 Jessyko Bernard FCushing Jr '9129816240.83
10 Chris Napolitan FVermont Academy Pg 23415190.83
16 Jay Haseley FMilton Jr 281211230.82
11 Chris Freeman FKingswood Oxford Sr 22612180.82
8 Mike O'Donnell FBelmont Hill Sr 32197260.81
19 Justin Agosta DBerkshire Jr '9032719260.81
10 Jono Turchetta RWGroton Jr 21116170.81
17 Breck Merritt FBrewster Academy So '9121107170.81
7 Clark De geer FTrinity-Pawling Sr 26138210.81
10 Kevin Gagnon FWinchendon Sr '89311114250.81
16 Evan Haney FMillbrook Jr '90311015250.81
11 Matt Rakoczy FAlbany Academy So 31916250.81
9 Drew Jelinek FTabor Jr 251010200.80
2 Sam Wheeler FChoate Sr '88251010200.80
16 Mike Jangro FTabor Sr '8925911200.80
23 Paul Jaskot FSalisbury Sr 25713200.80
10 Kevin Mortimer FDWorcester Academy Sr '8925416200.80
26 Colt Steele FNorth Yarmouth Academy Fr 20106160.80
27 Thomas Larkin FExeter Jr '9029617230.79
22 Scott Chanelli FSt. George's Jr 24118190.79
23 John Bellotti FMilton Sr 281210220.79
19 Tommy Cantwell FDTaft Sr '8923612180.78
19 Jake Moscatel FBelmont Hill Sr 32169250.78
13 Jason Silvia FBelmont Hill Sr 321411250.78
23 Cody Ferriero FGovernor's So '9127129210.78
21 Tucker Mullin FAndover Sr 271011210.78
8 Jordan Fine FSt. Sebastian's Sr 27318210.78
19 Sasha Thomas FWinchendon Sr 31519240.77
17 Joseph Tebano FLoomis Chaffee Jr '902298170.77
21 Beau Roeder FTrinity-Pawling Jr 26911200.77
12 Guillaume Cyr FBrewster Academy Jr 2179160.76
22 Evan Dugdale FDeerfield Jr 25415190.76
24 Luke Miller FExeter Pg '8929715220.76
8 Cam Miller FBerkshire Sr '9032816240.75
10 Jack McNamara DBelmont Hill Jr '9032717240.75
4 Dawson Luke DBelmont Hill Jr '9032420240.75
12 Matt Drew FSt. Mark's Sr 24612180.75
10 Mike Dolman FGunnery Jr '90311211230.74
22 Nick Izzi FGunnery Sr 31815230.74
10 Tucker Donahoe DSt. Sebastian's Sr '8927155200.74
17 Steven Bury FAndover Sr 27911200.74
17 Ryan Coffey FSt. Sebastian's So '9127911200.74
17 Cam Brown FRivers Fr 27812200.74
22 Chris Menard FGovernor's Jr 27812200.74
25 Jeff Gordon-Johnson FHolderness So '9127812200.74
2 Paul Donato FSt. Sebastian's Jr '9027713200.74
12 Chris Atwood DBerwick So 27317200.74
26 Logan Gillis FLawrence Academy Jr 30913220.73
17 Robbie Sorrenti FTrinity-Pawling Jr 26514190.73
17 Chris Mahoney FMiddlesex Jr '892297160.73
8 Mike DeVita FCushing Sr 29174210.72
10 Jeff Back FSalisbury Sr '8825711180.72
3 Malcolm Lyles DDeerfield Sr 25711180.72
21 Nick Stefanelli FChoate Pg '8825513180.72
15 Shane Sooth FSalisbury So 25414180.72
19 Nick Trepp DBrunswick Jr '9125216180.72
17 Andrew Cetola FHebron Jr '9032815230.72
15 Stephen Wadsworth FBB&N Jr 28137200.71
17 Bernie Rissmiller FBB&N Sr 28812200.71
16 Benjamin Weston DWinchendon Jr '8931715220.71
10 Jordan Greenfield FRivers So 27217190.70
27 Shane Hearn FNorth Yarmouth Academy So 2059140.70
19 Sergiy Laptyev FVermont Academy Sr 23106160.70
16 Casey Brugman FCushing Jr '9029515200.69
7 Chris Steele DNoble & Greenough Sr '8929317200.69
24 Nick Costanzo FHebron Pg '8832913220.69
7 Derek Niziankiewicz DKingswood Oxford Sr 22411150.68
9 Brandon Barry FMiddlesex Sr 22312150.68
14 Phil Silbereisen FBrunswick Jr '912598170.68
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.