March 13, 2008

New England Prep Hockey All Goaltenders 2007-08

#Player NameTeam RosterGRYRMinutesGASavesSV%
1 Tyler Scott South Kent Pg 1780881063.924
1 Mike Condon Belmont Hill Jr '90 163266898.932
30 Ryan Purdy Exeter Sr '89 159465834.928
28 Ryan Garvin Canterbury Pg '89 120997790.891
31 Tim Gerrish Albany Academy Sr 899113768.872
30 Steve DiDomenico Tilton Sr 136376753.908
1 Charlie Ogalin Berkshire Sr 151284734.897
1 Colin Bessey Trinity-Pawling Sr 119076730.906
1 Jake Smith St. Mark's So 977111716.866
30 Nick BonDurant Choate So '91 118068683.910
34 TJ Massie Cushing Sr '90 143169667.906
30 Brad Barone Roxbury Latin Jr 117642640.938
1 Ben Bradley Pingree Sr 106259632.915
30 Ben Coulthard Pomfret Jr '90 93477620.890
20 Pat Dunn New Hampton Jr 103345609.931
1 Jamie MacMillan Millbrook Jr '90 102690602.870
30 Joe DeLaney Middlesex Sr 96677586.884
1 Raphael Rossy Winchendon Sr 109559585.908
30 Thomas Tysowsky Milton Jr 96747577.925
1 Glenn Stowell Andover Jr '91 125870571.891
30 Matt Walsh Lawrence Academy Jr '90 130776571.883
31 Robert Kang Tabor So 110481568.875
35 Casey DeSmith Berwick So '91 109756563.910
32 John Yanchek Hotchkiss Sr '89 123538562.937
30 Austin Erney Vermont Academy Jr 87055561.911
1 David Grilk Holderness Jr '90 93876552.879
1 John Vazzano Gunnery Sr 101854545.910
32 Craig Naclerio Loomis Chaffee Jr '90 86478537.873
30 Ryan Dillon Northfield Mt. Hermon Jr '90 895101537.842
1 Andrew Peabody St. Paul's Sr '89 116642529.926
31 Dale Adams Groton So '91 87444522.922
1 Nick Blanchette Worcester Academy Sr '88 105439519.930
30 Dominic Malerba Governor's Jr 111254509.904
30 Andrew Boyce Kingswood Oxford Jr 59243499.921
30 Charles Corsi Westminster Jr '90 96848494.911
35 Aaron Stanley Brooks Sr 94169476.873
30 Michael Dizgun Deerfield Sr 82130461.939
35 Brian Billet North Yarmouth Academy So 80856461.892
30 Jake Whiting Rivers Sr 63550436.897
1 Sean O'Brien St. George's Sr 97746435.904
35 Chris Venti BB&N Sr 70651419.892
30 Brian Fleming Kents Hill Jr 91347413.898
30 Anthony Borelli Salisbury Sr '89 78327402.937
1 Keith MacDonald Hebron Sr '89 77544388.898
1 Gene Lane Noble & Greenough So 94949379.886
30 Michael Furlong Brunswick Jr '91 73953375.876
1 Rob Simpson Proctor Sr 69059365.861
30 Kyle Danehy Dexter Sr 62048354.881
1 Kyle Shute Rivers Sr 60439352.900
30 Don McGuirl St. Sebastian's Fr '92 83350317.864
33 Alex Vazzano Gunnery So 60231312.910
30 Mike Petchonka Taft So '91 63140311.886
30 Matt Jimenez Thayer Sr 57145303.871
30 Philip Kagstedt Brewster Academy Jr 53722302.932
30 Bobby Bowden Williston Northampton So 55842301.878
30 Brian Dowd Kent Sr 69427289.915
31 Brandon Waldner Williston Northampton Sr '89 47339284.879
33 Craig Ryan Hebron Jr '90 57738278.880
33 Mike Milana Kent Sr 64733277.894
1 Michael Heffron Kimball Union Pg 46542275.868
33 Brendan Hammatt Portsmouth Abbey Jr 38929271.903
30 Kyle Schmitz Albany Academy Sr 40855271.831
1 Anthony Jacaruso Brewster Academy So 40824270.918
1 Max Fenkell Avon Old Farms Jr '91 59026263.910
28 Conor Systrom Proctor Jr 50442260.861
1 Steve Racine Taft So '91 55232247.885
35 Brian Taptick Canterbury Jr '91 45929241.893
29 Andrew Iles Salisbury So 55313232.947
31 Micheal Baldino Milton Jr 51023230.909
29 John Bienkowski Hoosac Sr 35820227.919
31 Kyle Devivo Kingswood Oxford Sr 36120224.918
29 Parker Milner Avon Old Farms Jr '90 54418221.925
31 Pete Coussa Northfield Mt. Hermon Sr '90 40740218.845
1 Shane Reardon Thayer Sr 40135215.860
1 Max Bigler Williston Northampton Jr '90 42340213.842
29 Andrew Post Portsmouth Abbey Sr 32736200.848
33 Joe Papa BB&N Jr 38427195.878
1 Jim Pantano St. Sebastian's Jr '89 50326184.876
1 Dan Cassidy Brunswick Jr 41526172.869
1 Dan Martin Pomfret Sr 28826167.865
30 Mike Mcdonald Millbrook Sr '89 32436164.820
30 Josh Dionne Avon Old Farms So 33714159.919
35 T.J. Bowse St. Paul's Jr '90 34813149.920
29 Cody Rosen Loomis Chaffee Sr '90 20121146.874
31 Michael Reed Westminster Jr '90 26316145.901
35 Brendan Ewing Northfield Mt. Hermon Pg '89 24429142.830
1 Matthew Delaney Deerfield Sr 34620134.870
33 Billy Burchill Noble & Greenough So 31318131.879
30 Josh Kanter Tabor So '91 23011126.920
29 Rob Sassone Pomfret So '91 21422125.850
31 Daniel Abreu Winchendon Pg '88 21721116.847
1 Luke Montoni Governor's So '92 33717112.868
30 Julian Bloom Groton Jr 19612108.900
1 Phillip Anzen Albany Academy So 1581491.867
1 Aimahd Sabky Middlesex So '90 1501288.880
35 Salvatore Tecci Thayer So 155887.916
27 Ebby Gerry Proctor Jr '90 2071385.867
1 Cory DeAngelis Vermont Academy Pg 1731683.838
1 Kevin Donovan Choate Pg '88 158482.954
33 Jeremy Coupal Tilton Pg 114780.920
1 Austin Keiser Kents Hill So 185679.929
29 Mac Haight Lawrence Academy Fr '92 232879.908
1 Mike Forcillo Hoosac Jr 1691379.859
23 Tim Corey Rivers So 108578.940
29 Matt O'Connor New Hampton Sr 195676.927
1 Anthony Moccia BB&N So 189868.895
33 Chris Gherlone Deerfield Sr '90 147564.928
35 Jack Saba Holderness So '91 144663.913
30 Jeff Wasson Holderness So '91 99759.894
30 Ian Richter Hoosac So 128654.900
31 Tyler Stillings Brooks Fr 1261352.800
30 Jason Celin Kimball Union Sr 108851.864
20 Zach Greenberg Noble & Greenough Jr 162649.891
29 David Brassard Hoosac So 105748.873
30 Zach Frish Proctor Jr '90 110747.870
1 Jonathan Lipshutz Dexter Fr 60545.900
30 Connor Wilson Berkshire So '91 111545.900
1 Jeremy Bellino Lawrence Academy So '92 108644.880
30 Chase Potter Andover Jr '91 153643.878
30 Alex Layton St. George's Jr 99440.909
1 Morgan Ostendorf Tilton Sr 54229.936
31 Robert Fowler Kimball Union Sr 54427.871
29 Chris Turney Pomfret Jr 47627.818
29 Derek Metcalfe Belmont Hill So '92 69226.929
31 Alex McCarthy St. Mark's Sr 52626.813
35 Keith Forman Loomis Chaffee Sr '90 60524.828
35 Will Geary Noble & Greenough Sr 80524.828
33 Kyle Argo Worcester Academy Jr 861024.706
35 Jake Cockrell Kents Hill So 90422.846
33 Eric Qvale Winchendon Pg '88 54320.870
36 Harley Martin North Yarmouth Academy Jr 45320.870
35 Andrew Jankowski Exeter Jr '90 48318.857
2 Colin Currie Winchendon Pg '88 72417.810
1 Joe Blundo Exeter Jr '91 37515.750
27 Michael Buenaventura Avon Old Farms Sr '89 36114.933
29 Ben Arledge Trinity-Pawling Sr 23312.800
30 Brian Lynch Worcester Academy So 2127.778
29 Paul Huenke Trinity-Pawling So 937.700
39 Nick Ponzo Hoosac Jr 22061.000
20 John Tormondsen Brunswick So '92 5051.000
29 Sean Bennett Taft Jr '90 814.800
33 Marcus Calvanico Cushing So '90 1824.667
30 Brendan Wakeham Cushing So '91 1713.750
30 Drew Maartensen Gunnery Sr '89 1813.750
35 Brooks Berry Roxbury Latin So 8021.000
29 Branislav` Adam South Kent So 1042.333
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.