March 14, 2009

New England Prep Hockey Scoring Leaders 2008-09

#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
16 Mike Violette FSt. George's Jr 242337602.50
11 Chad Goodwin FHebron Sr '90292344672.31
17 Dan Weiniger FExeter Pg '90313930692.23
18 Chris Kreider FAndover Jr 263323562.15
19 Kevin Shelton FSt. George's Sr 242130512.13
11 Connor Toomey FProctor Jr '90313429632.03
5 Wayne Simpson CLawrence Academy Sr 303129602.00
2 Ridge Garbutt CBrewster Academy Jr '91312833611.97
10 Matt Hatch FExeter Pg '90311447611.97
2 Keith Buehler FProctor Jr '91312436601.94
14 Kevin Goumas FCanterbury Jr '91302335581.93
18 Wade Megan FSouth Kent Sr 332736631.91
18 Nik Tasiopoulos FProctor Jr 313225571.84
12 Guillaume Cyr FBrewster Academy Sr 312631571.84
24 Billy Arnold CNoble & Greenough So 292825531.83
7 Kevin Hayes LWNoble & Greenough So 292527521.79
20 Rob Toczylowski FProctor Pg 312530551.77
14 Nick Kondiles FExeter Sr '90311936551.77
21 Steven Whitney RWLawrence Academy Sr 302033531.77
13 Shane Gorman CGunnery Jr 332135561.70
22 Andrew Bettencourt FHebron Jr '91291831491.69
9 Jake Goldberg FBerkshire Jr '91332728551.67
7 Garrett Sider FSt. George's Jr 24931401.67
16 Dan Rowland FProctor Pg 311338511.65
19 Hugo Turcotte CWinchendon Sr 281333461.64
6 Steven Buco FHoosac Pg 352532571.63
2 Chris Cerbino FCanterbury Sr '90301730471.57
19 Eric Czapka FTabor Sr 251524391.56
23 Patrick Guerriero FSt. George's Sr 241423371.54
9 Phil Arnone CWinchendon Jr 282815431.54
23 Anthony Mezzagno FTabor Sr '90251424381.52
7 Jayson Megna FTabor Sr 251325381.52
17 Andrew Cetola FHebron Sr '90291430441.52
20 Mathieu Dubuc FMillbrook Sr '90303411451.50
25 Adam Hercules FWinchendon Pg 281428421.50
19 Jack Bartlett FBB&N Jr 281131421.50
16 Jean-Daniel Vermette FVermont Academy Jr 222112331.50
27 Thomas Larkin DExeter Sr '90311432461.48
22 Jesse Root FTaft Sr '89241520351.46
15 Joel Goodsell FChoate Sr '90251521361.44
10 Sean Murray FCanterbury Sr 301825431.43
14 Zack Phillips FLawrence Academy So '92301825431.43
17 Raphael Pouliot FWinchendon Sr 282218401.43
18 Nick Gordon FNorthfield Mt. Hermon Jr '90332126471.42
9 Joe Pascucci FMiddlesex Jr '9119423271.42
11 Pier-Andre Marquis FVermont Academy Jr 221120311.41
27 Quinn Smith FAvon Old Farms Jr '92251322351.40
7 Mike Pereira FSouth Kent Jr 332620461.39
12 chris lembo FLoomis Chaffee Jr '91231319321.39
12 Conor Sheary FCushing Jr '92311627431.39
15 Charlie Coyle FThayer So 271819371.37
9 Nick Neron FHolderness Sr 271522371.37
13 Mark Goggin FChoate Sr '90251420341.36
6 Stefan Demopoulos FAvon Old Farms Sr '9125826341.36
14 Cory Mcgrath FSt. Paul's Sr '90261817351.35
8 Terrence Wallin FGunnery So 331430441.33
19 Mike Conderman FCushing Jr '91312021411.32
6 Bo Stafford FBrunswick So '92252112331.32
10 Daniel Hnatko FWestminster Jr '91251320331.32
19 Eric Rodriguez FHebron Pg '89291721381.31
16 Robert Lerro FDexter Sr 262113341.31
16 chris izmirlian FLoomis Chaffee So '92231020301.30
2 Scott Chanelli FSt. George's Sr 241714311.29
9 Kyle Hunchberger FMilton Sr 281818361.29
17 Nick Galanos FBrooks Jr 211611271.29
16 Joey Campanelli FWestminster Sr '90251715321.28
17 Ryan Tyson FWestminster Jr '91251715321.28
22 Peter Michaildis FWestminster Jr '9225923321.28
19 T.J. Powers FWilliston Northampton Jr 292215371.28
8 Cam Moniz FHebron Jr '91291720371.28
27 Kevin Sullivan FBerkshire Jr '91331725421.27
25 Brendan Cottam LWLawrence Academy Sr '90301919381.27
10 Jack McNamara FBelmont Hill Sr '90301325381.27
10 Nick Bingaman FMiddlesex So '93191113241.26
19 Brian Ward FGovernor's So '92281916351.25
10 Alex Gacek FGovernor's So 281817351.25
22 Chris Menard FGovernor's Sr 281619351.25
23 Chris Wieland FSouth Kent Pg 332318411.24
16 Thane Heller FGunnery Jr '92331526411.24
20 P.J. McCadden FWilliston Northampton Jr 291323361.24
22 Stefan Lutzenkirchen FBrewster Academy Sr 311919381.23
14 Robbie Bourdon FTaft Sr '90241217291.21
9 Matt Harlow LWNoble & Greenough So 291817351.21
12 Attila Pavuk FHoosac Jr 352121421.20
12 Cam Spiro FTabor So '91251713301.20
11 Alex Davidson FSt. Paul's Sr '90261912311.19
19 Justin Agosta DBerkshire Sr '90331128391.18
9 mike blair FLoomis Chaffee So '92231017271.17
19 Derek Deblois FHotchkiss Jr '9123918271.17
11 Sean Jenkins FHoosac Sr 351031411.17
7 Michael Blake FBelmont Hill Sr '90301619351.17
8 Matt Abbott FMillbrook Sr '90301025351.17
24 Andrew Ammon FDeerfield Sr 241711281.17
8 Mike Sinsigalli FTaft Sr '90241513281.17
26 Antoine Laganiere FDeerfield Sr '90241216281.17
19 Kevin Tiefenwerth FAvon Old Farms Jr '92251316291.16
7 Bill Rivellini FChoate Sr '90251217291.16
19 Cameron Darcy FDexter Fr 261614301.15
6 Brooks Dyroff FAndover Sr 261614301.15
19 Mike Garlasco FGunnery Sr '90331721381.15
12 Vinny Scotti CGunnery Jr 331523381.15
9 Michael McCann FSalisbury Jr '91271516311.15
10 Jory Uhlman FHoosac Jr 351624401.14
4 Chris Cyr FSt. Mark's Sr 211113241.14
12 Cam Brown FRivers So 291023331.14
16 Connor Brickley FBelmont Hill So 301618341.13
16 Anthony Bilotta FWorcester Academy Jr 231610261.13
24 Joey Fiori FGunnery Jr 331720371.12
7 Kyle Lysaght FKent Sr 251117281.12
9 Garnet Hathaway FAndover Jr 261613291.12
26 John Magliozzi FDexter So 261118291.12
22 Greg Tang FBB&N Jr 281219311.11
7 D Laviano FPortsmouth Abbey Sr 20139221.10
19 Kevin Karales FPomfret Pg '90311024341.10
9 Jeff Reppucci DExeter Sr '9131628341.10
18 Andrew Flynn FBerkshire Sr '90331125361.09
10 Mike Borge FHotchkiss Jr '91231114251.09
27 Gunnar Hughes FSalisbury So '92271613291.07
16 Jay Haseley FMilton Sr 281119301.07
25 Vladyslav Gavrik FHebron Jr '91291417311.07
26 Billy Brewster FHebron Sr '9029724311.07
2 Gus Young DNoble & Greenough Jr 29526311.07
15 Brandon McNally FBelmont Hill So '92301517321.07
23 Garrett McMullen FNorthfield Mt. Hermon So '92331322351.06
14 R Andrews FPortsmouth Abbey Sr 20813211.05
17 Dennis White FWorcester Academy Sr '9023915241.04
22 Dan Linell FChoate So '92251511261.04
27 Ben Weisburger FBrunswick Jr '91251412261.04
13 Alex Tobey FBerwick So 261512271.04
15 Mike Lopez FDexter Jr 26918271.04
17 Mike Lozzi FAndover Pg '9026621271.04
22 Sean Dunn FNew Hampton Sr 281712291.04
2 Paul Donato FSt. Sebastian's Sr '90281514291.04
7 Conor Dempsey FRivers So 291317301.03
9 Jonathan Theriault FMillbrook Jr 301219311.03
8 Ben Waldman FPomfret Pg '90312012321.03
16 Zach Popp FAlbany Academy Jr 382712391.03
10 Michael Dolman CGunnery Sr 331518331.00
8 Mike Bosco FCushing Pg '90311219311.00
8 Joe McCabe FNew Hampton Sr 28199281.00
24 Eric Danilchuk FBB&N Jr 281315281.00
12 Kyle Zobler FNew Hampton Sr 281216281.00
12 Chris Brown FSt. Sebastian's Sr '90281216281.00
17 Eric Rochefort FHolderness Jr '91271215271.00
27 Sam Courcelles FSt. Paul's Jr '90261214261.00
8 Brian Safstrom FAndover Jr 26719261.00
9 Nick Trepp DBrunswick Jr '9125619251.00
22 Ryan Stanley FLoomis Chaffee Pg '90231112231.00
14 Matt Milana FGunnery Jr 331517320.97
21 Cody Sharib FNew Hampton Sr 281215270.96
27 Mark Haggarty FHolderness Sr '90271412260.96
19 Matty Chartrain FHolderness Jr '91271313260.96
18 Jonathan Liau FSt. Paul's So '92261213250.96
18 Nils Martin FGroton So '9222174210.95
19 Rich Rodeschini FCanterbury Sr '9030217280.93
12 Zach Shannon DLawrence Academy So '9230424280.93
10 Travis Ritter FTrinity-Pawling Jr 271411250.93
10 Tom Gildersleeve FNorth Yarmouth Academy Jr 271114250.93
11 Matt Rakoczy FAlbany Academy Jr 381520350.92
4 Thomas Kader DTabor Sr '8925518230.92
12 Nick Kolb FKents Hill Sr 231110210.91
10 Jono Turchetta FGroton Sr 22119200.91
4 Nick Potter FBrooks Fr 21613190.90
22 Scott MacDougall FSt. Mark's Jr 21613190.90
22 Will Gray FBelmont Hill Sr 301215270.90
10 Jordan Greenfield FDRivers Jr 291016260.90
8 Tucker Blanton FMiddlesex Sr '901989170.89
15 Steve Rogers FSt. Sebastian's Sr '90281411250.89
14 Brandon Moore FTrinity-Pawling Jr 27915240.89
25 Jeff Gordon-Johnson FHolderness Jr '9127816240.89
3 Brandon Russo DSalisbury Jr '9227618240.89
14 Blake Forkey FAvon Old Farms Sr '9025814220.88
16 Garrett Sunda FGroton So '9222910190.86
10 Chris Gacsy DHebron Jr '9229619250.86
36 Nicholas Luce FNorth Yarmouth Academy Jr 27158230.85
24 Brantley Sherwood FNorthfield Mt. Hermon Jr '91331612280.85
21 Andrew Bonazza FNorthfield Mt. Hermon Jr '9133919280.85
4 Will Rayner DSouth Kent Pg 33622280.85
17 Matt Furey DDexter Jr 26319220.85
13 Morgan Mullen FAvon Old Farms So '91251011210.84
12 Chris Buquicchio FKent Sr 251011210.84
19 Paul Cinquegrana FKent Jr '9125813210.84
17 Zack Martin FHotchkiss Sr '9023109190.83
18 Matt Coleman FHotchkiss Jr '9123415190.83
19 Dom Jancaterino FSt. Sebastian's Sr '9028149230.82
4 John Hyslip FTilton Pg 281112230.82
5 Garrett Clement DSouth Kent Jr 33720270.82
9 Connor Miyamoto CGroton So '9222711180.82
11 Scott Fronsdahl CGroton Jr '9222612180.82
12 Robbie Macgregor FTrinity-Pawling Sr 27913220.81
8 Sebastin Perrson FNorth Yarmouth Academy So 27715220.81
17 Francis Drolet FSalisbury Sr 27715220.81
3 David Murphy FSt. Mark's Sr 2198170.81
14 Kyle Kadlick FRoxbury Latin Jr 21710170.81
28 Joe Napolitano DBrooks Sr 21413170.81
2 Aaron Harris FBerwick Sr '91261011210.81
6 Matt Tucceri FBerwick Sr 26813210.81
5 Steve McKenna FDexter So 26615210.81
22 Andrew Murmes FKimball Union Pg 361415290.81
9 Drew Jelinek FTabor Sr 25119200.80
8 Regan MacLean FDTabor Sr 25911200.80
20 Philippe Hudon FChoate Fr '9325812200.80
20 Harry Radovich DWestminster Sr '9025416200.80
9 Matt Siracusa FHebron Pg '9029815230.79
14 Thomas Growney FSt. George's Sr 24217190.79
12 Trevor Mingoia FBerkshire So 331214260.79
37 Jonathan Sucese FNorthfield Mt. Hermon Jr '91331214260.79
9 David Benmocha FSouth Kent Sr 33719260.79
10 Ian Reopel FWinchendon Pg 281111220.79
8 Tom O'Regan FSt. Sebastian's Jr '9228913220.79
20 Ryan Edwards FMilton Sr 28715220.79
27 Mike Woods DBrewster Academy Pg 31618240.77
23 Oliver Jansson FBerwick Jr 26812200.77
24 Tom Hay FBerwick Sr 26812200.77
11 Joey Agliato FCanterbury Jr 30815230.77
8 Danny O'Regan FRoxbury Latin Fr 2188160.76
19 Shayne Anderson DRoxbury Latin Sr 21214160.76
23 Tommy Dwyer FBrunswick So '9225910190.76
17 Mike Domsodi FKent Sr '9025811190.76
15 Nate Dupere DHebron Jr '91291111220.76
18 Dana Borges FWilliston Northampton Pg '9029814220.76
8 Cam Miller FBerkshire Sr '90331213250.76
20 Rich Pallai FBerkshire Sr '9033916250.76
9 Kevin Meehan FTilton Sr 281110210.75
22 Evan Dugdale FDeerfield Sr 24117180.75
16 Casey Brugman FCushing Sr '90311112230.74
21 Beau Roeder FTrinity-Pawling Sr 27119200.74
7 Danny Biega DSalisbury Sr 27812200.74
15 Bernie Rissmiller FCanterbury Pg 30814220.73
14 Brendan Fitzgerald FDexter So 26415190.73
10 Joe Tebano FSouth Kent Jr 331311240.73
3 Jim Fuoroli FSouth Kent Pg 331113240.73
7 Michael Doherty CGroton Fr '9322610160.73
9 Scott Maciel FVermont Academy Sr 22511160.73
2 Phil Moore DHoosac Sr 351213250.71
21 Cody Marquis FTilton Jr 28137200.71
15 Stephen Wadsworth FBB&N Sr 281010200.71
21 Cody Ferriero FGovernor's Jr '91281010200.71
22 Corey Bellamy FWinchendon Pg 28812200.71
7 Trevor Hines FGovernor's Sr 28812200.71
18 Mac Lalor DSt. Sebastian's Sr '9128218200.71
17 Thomas Buckley FRoxbury Latin So 21105150.71
10 Nick Mannarino FAlbany Academy Jr '92381116270.71
6 Julian Malakorn FPomfret Pg '9031121220.71
19 Brendan MacDonald FTrinity-Pawling Jr 27136190.70
19 Ben Gacicia FThayer Sr 27712190.70
18 Brett Ehnot FLoomis Chaffee Pg '9023115160.70
11 Ken Matheson FHotchkiss Jr '912388160.70
8 Cam Maillet FWorcester Academy Sr 2379160.70
7 Luke Sisler FSt. Paul's Jr '9026810180.69
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.