March 13, 2012

New England Prep Hockey Scoring Leaders 2011-12

#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
9 Mike Pontarelli FSt. Mark's Jr 274531762.81
13 Matt Beattie FExeter Pg '92283934732.61
8 Tim Doherty FSt. George's So 191231432.26
39 Brian Hart FExeter Sr '93293134652.24
9 Alex Rauter FChoate Jr '94252429532.12
14 Trevor Fidler CDexter Jr 262431552.12
19 Reed Harper FProctor Sr '93222323462.09
8 Danny O'Regan FSt. Sebastian's Sr 262034542.08
22 Ben Foster FChoate Sr '93272531562.07
17 Bill Seligman FChoate Sr '93271937562.07
12 Alexandre Poulin FSouth Kent Pg '93151615312.07
18 Phillipe Gadoury FHoosac Jr 192118392.05
9 Danyil Medvedev FWinchendon Pg '93202021412.05
12 Adam Gilmour FNoble & Greenough Jr 282630562.00
12 Michael Restuccia FWinchendon Sr '93242325482.00
27 Yannick Crete FSouth Kent Sr '9415218291.93
11 Chris Calnan FNoble & Greenough Jr 292827551.90
16 Matt Rubinoff FExeter Pg '93271635511.89
20 Tyler Hynes FAlbany Academy Sr '93323327601.88
21 Mike Doherty FGroton Sr '93202215371.85
10 Kevin Duane FBrunswick Sr '94292924531.83
6 Jimmy Ferretti FSt. George's Sr 191816341.79
27 Philip Zielonka FSalisbury Sr '93282624501.79
9 Chris Izmirlian FWestminster Sr 272028481.78
3 Joe Caico FWorcester Academy So '95212413371.76
21 Griffin Votolato FNew Hampton Sr '93231327401.74
10 Felix Page FHoosac Jr 191320331.74
18 Derek Barach FAlbany Academy Jr '95311934531.71
12 Elliot Vorel FMilton Jr '94241427411.71
7 Nolan Redler FPingree Fr 272223451.67
17 Nick Buly FSt. Mark's Jr 271827451.67
16 Sotiri Athanasopoulos FSouth Kent Pg '9315916251.67
9 Eddie Ellis FAndover Jr 261924431.65
9 Sean MacTavish FBrunswick Jr '94302623491.63
21 Doug Usseglio FWinchendon Pg '93241227391.63
19 Luke Esposito FBrunswick Sr '93291433471.62
19 Ricky Kramer FBerwick Jr '9421925341.62
19 Garrett Hehir FCushing Jr '93301731481.60
11 Anthony Flaherty FTilton Sr 302027471.57
19 Mark Knowlton CAlbany Academy Sr '94322426501.56
21 Matthew Salhany FTabor Sr '93251623391.56
18 Anthony Sabitsky FMilton '94242314371.54
14 Tim Driscoll FAndover Pg 262317401.54
17 Michael Reed FSt. George's Jr 191415291.53
16 David Hallisey FWestminster Jr 272516411.52
21 Alex Carlacci FExeter Pg '93271625411.52
27 Colin White FNoble & Greenough G8 291628441.52
15 Tyler Whitney FLawrence Academy Sr '93311037471.52
17 Luke Griffin FBB&N Sr 281725421.50
12 Boo Nieves FKent Sr 26732391.50
24 Nick Leonard FBrewster Academy Pg 242214361.50
22 Devin Tringale LWLawrence Academy Sr '93311927461.48
18 Shane Eiserman FCushing So '95301826441.47
12 Charlie Donners DDexter Jr 261622381.46
4 Jeff Taylor DAlbany Academy Sr '94261028381.46
7 Will Kreitler FMiddlesex Jr '94221220321.45
14 Jared Cockrell FKents Hill So '95161211231.44
15 Jeff Celniker FCanterbury Jr '93282515401.43
12 Nate Soter FPingree Sr 282020401.43
10 Matt Pugh FBB&N Sr 281723401.43
9 Vincent Russo FAvon Old Farms Jr '94271721381.41
19 Nick Finn FWestminster Sr 271424381.41
10 Kyle Larson FTilton Sr 312320431.39
24 Niko Rufo FKimball Union Jr '94311825431.39
16 Ryan Donato FDexter Fr '96261422361.38
26 Ryan Rosenthal FKent Sr 271918371.37
13 Brett Lawson FSt. Mark's Sr 271423371.37
9 Max Woods FNew Hampton Pg 221614301.36
18 Jarrid Privitera FGunnery Sr 281622381.36
11 Nic Pierog FCanterbury Sr '93281523381.36
4 Marc Biega DSalisbury Sr '9428830381.36
2 Anthony Florentino DSouth Kent Jr '9514514191.36
11 Casey Miller FKimball Union Jr '94311824421.35
19 Penn Sednaoui FMillbrook Pg 311725421.35
22 Scotty Allen DSt. George's Sr 201314271.35
4 Anthony Maiuri FNew Hampton Jr 231714311.35
4 Mark Dufour FKents Hill Jr 282314371.32
19 Alex Gonye FDeerfield Jr '94251815331.32
17 Packy Jones FBrooks Sr 262212341.31
4 Nick Potter FBrooks Sr 261024341.31
57 Andrew Gaus FTaft So '95231911301.30
16 J.T. Lynch FSt. Mark's Jr 272015351.30
12 Marc Cibelli FGunnery Jr 281917361.29
19 Logan Day DKents Hill Jr 281719361.29
4 Patrick Lepage FHoosac Sr 181013231.28
2 Jonathan Grassie DBerwick Jr '9518815231.28
16 Brandon Bete FNorthfield Mt. Hermon Sr '93292710371.28
19 Jesse Schwartz FSouth Kent Sr '9415811191.27
10 Emilio Audi FWestminster Sr 271123341.26
22 Jonathan Charbonneau FKimball Union Jr '94311920391.26
17 Anthony Bird FGunnery Jr 281718351.25
18 James Winkler FBerwick So '96211511261.24
3 Tim Harrison FDexter Jr 211313261.24
9 Chris Reynolds FPortsmouth Abbey Jr '94211016261.24
11 Jacob Schechter DLawrence Academy Sr '9321620261.24
7 Michael St. Denis FExeter Sr '93261715321.23
9 Mark Fidler LWDexter Sr 261319321.23
11 AJ Lucchese FMiddlesex Jr '9422621271.23
10 Tommy Kelley FSt. Sebastian's Jr 281915341.21
17 Ryan Kangas FProctor Sr '9319716231.21
21 Aaron Titcomb DBrewster Academy Sr '93241118291.21
19 Bryan Sullivan FGovernor's Sr '92291421351.21
27 Jeff Salvatore FPortsmouth Abbey Sr '93201311241.20
25 Dylan Shamburger FAvon Old Farms Sr '9327824321.19
21 Rikard Keussen FKents Hill Jr 281716331.18
14 Tyler Mathieu FHolderness Jr 291717341.17
18 Gavin Bayreuther DHolderness Jr 291420341.17
14 Andrew Hood FBrewster Academy Jr 241117281.17
23 Kevin Salvucci FTabor Sr '93251514291.16
5 Hunter Johnson FSt. George's Fr '9519913221.16
23 Shane Hearn FHebron Sr '92261614301.15
4 Perry Holcombe DKent Sr 271021311.15
19 Corey Ronan FSt. Sebastian's So '95281418321.14
10 John Cross FExeter Jr '94291320331.14
14 Will Goss DExeter Sr '9230529341.13
11 Patrick Harvey FGroton Jr 16315181.13
21 Patrick Young RWRivers Jr 251612281.12
17 Jordan Jancze FDeerfield Jr '9425919281.12
23 Jake Wood FGunnery Sr 261019291.12
11 Hassani Johnson FSt. Mark's Sr 26821291.12
20 Jason Kalinowski FSalisbury Jr '95271416301.11
18 William Messa FLawrence Academy Sr '93311420341.10
16 Chris Jellison FMiddlesex Jr '9421149231.10
14 Tyler Lingel FProctor Sr '9322159241.09
28 Josh Dickman FSt. Paul's Sr '93221311241.09
18 Bucky Surette FProctor Pg '93231312251.09
24 Jacob Farabee FMilton Jr '94241016261.08
20 Zachary Sabatini FTabor Jr '94251314271.08
19 Andrew Doane FNoble & Greenough Sr 261513281.08
21 Tom Jenkins FWilliston Northampton Pg '93261216281.08
11 Matt Dupont FWilliston Northampton Sr '93261216281.08
13 Blaise Healy FTilton Jr 311221331.06
8 Rob Rinn FWorcester Academy Pg 16710171.06
21 Cam Wright FVermont Academy Fr '96211111221.05
21 Liam Darcy DBerwick Fr '9721517221.05
24 Joseph Scarfo FNew Hampton Pg 231014241.04
20 Rob Kiska FTaft Jr '9423717241.04
15 Rob O'Gara DMilton Sr 24520251.04
6 Brendan Burke FSt. Sebastian's Sr '93261116271.04
10 Alex Minter FGovernor's Sr 261017271.04
7 Nick Vasilopoulos FBrooks Jr 27622281.04
15 Joe Czarnota FBB&N Jr 281613291.04
15 Jacob Hand FSalisbury Jr '94281217291.04
15 Noah Hanifin DSt. Sebastian's Fr 28524291.04
15 Francis Parenteau FHolderness Jr 291119301.03
19 Tim DiPretoro FNorthfield Mt. Hermon Sr '92291020301.03
19 Matthew Baldino FLawrence Academy Sr '93311616321.03
10 Shane Kavanagh FCushing So '95311517321.03
13 Thomas Newton FLawrence Academy Jr '94311121321.03
7 Carl D'Amour-Belizario DMillbrook Sr '9332528331.03
14 George Hunkele LWLawrence Academy Jr '94301515301.00
15 Corey Scammon DCushing Sr '9330327301.00
9 Ryan Scarfo FGovernor's Jr '94291514291.00
21 Max Franklin FNoble & Greenough Sr 291118291.00
10 Carlos Fornaris FNorthfield Mt. Hermon So '9528820281.00
18 John Stevens FSalisbury Sr '9428721281.00
5 Geoff Sullivan DGovernor's Jr '9326818261.00
21 Nathan Ferriero FGovernor's Jr '9426719261.00
15 Trevor Yates RWDeerfield So '9525916251.00
15 Ryan O'Toole FWinchendon Sr '9324816241.00
17 Victor Lindstrom FHotchkiss Pg '9223149231.00
19 Chris Hamel FHotchkiss Sr 231211231.00
13 Al Nejmeh FTaft Jr '9323815231.00
18 Zach Gehring FWorcester Academy Sr 21714211.00
16 Kristofer Shelton FSt. George's Jr 19109191.00
13 Chance MacDonald DGroton So '9519316191.00
11 Jimmy Burt FTrinity-Pawling Sr '9218117181.00
7 Joseph Deveny FSouth Kent Sr '941468141.00
18 Elie Vered FKimball Union Sr '93311812300.97
22 Carl Hesler FBelmont Hill Jr '94311218300.97
4 Stephan Seeger FBrunswick So '96301613290.97
21 Thomas Aldworth FCushing Jr '95301019290.97
13 Robert Darrar FGunnery Jr 281116270.96
10 Kenny Morrisino FCanterbury Pg '9328522270.96
21 Mike Kelly FHebron Jr '9427818260.96
11 Jake McDonough RWDexter So '95261015250.96
3 Colin Clapton FWinchendon Jr '9324149230.96
23 Pat Trainor FNew Hampton Pg 23814220.96
14 Ford Traff FHotchkiss Pg '9223616220.96
15 Connor Simon FProctor Jr '9422615210.95
10 Luke Turchetta DGroton Sr '93211010200.95
21 Devin Albert FBelmont Hill Sr '9319108180.95
15 Nick Roberto FKimball Union Jr 311415290.94
26 Mike Walker FCushing Sr '93311118290.94
20 Cody Champagne DSouth Kent Jr '9415311140.93
22 Shawn Watson FHolderness Sr 291017270.93
7 Anthony Luzzi FGunnery Jr 28818260.93
11 Harry Clifford FBrunswick Jr '941458130.93
9 Shamus Maloney FTabor Jr '9425914230.92
21 David Loughborough FSt. Sebastian's Sr '93231110210.91
17 Eric Shaw FMiddlesex Fr '96221010200.91
9 Kevin Altidor FMillbrook Sr '93321613290.91
16 Phil Di Giacomo FMillbrook Sr '93321415290.91
13 Ole Setsaas FWilliston Northampton Pg '9221127190.90
17 Mike Najjar FBelmont Hill Jr '93311315280.90
9 Taylor Waybright FKingswood Oxford Sr '9219107170.89
13 Cam Askew FSt. Sebastian's G8 '97281213250.89
9 Danny Casey FKent Jr 271113240.89
7 Andy Michailidis DWestminster Sr 27618240.89
17 Andrew Silard FKent Sr 261112230.88
23 Anthony DiFruscia FSalisbury Jr '95241011210.88
16 Kevin Rooney FBerkshire Sr 301412260.87
22 Ryan Caswell FKents Hill Sr 281212240.86
4 Matt Mortimer DWorcester Academy Sr 2199180.86
18 Brendan McDonough FBrooks Sr 271211230.85
16 Mitch Nylen DBrooks Jr 27716230.85
11 Austin Bronson FKingswood Oxford Sr '9320107170.85
21 Greg Conrad FBrooks Jr '9426157220.85
22 Seamus O'Neill FAndover Jr 26418220.85
4 Jeff Cyr FSt. Mark's So '9525615210.84
8 Rob Gardiner FHotchkiss Sr '93241010200.83
20 Jeremy Carignan FBrewster Academy Jr 24812200.83
19 Andrew Popp FGroton So '951869150.83
23 Phil Johansson DHolderness Jr 291113240.83
8 Connor Loree FHolderness Sr 291014240.83
15 Caleb Fizer FKents Hill Jr 29816240.83
9 Spencer Lee FNorthfield Mt. Hermon Jr '9529816240.83
21 Nick Martell FCanterbury Pg '92281112230.82
8 Evan Neugold DWestminster Sr 27319220.81
13 Anthony Langevin CAlbany Academy Sr '9332818260.81
18 Isaiah Douthwright FVermont Academy So '9521512170.81
9 Brendan Boyce FSt. Paul's Jr '9426138210.81
13 Ian Sheridan FDDexter So '9526813210.81
19 Harry Brockman FTilton Jr 311411250.81
27 Charlie Corcoran FBerkshire So '95311114250.81
18 Austin Rook DRivers Fr '9725911200.80
10 Andrew Walsh FHolderness Sr 291211230.79
11 William Kendrick FHolderness Jr 29815230.79
4 Jaret Canney FBerwick Pg '921996150.79
19 Aaron Berisha FSalisbury Jr '95281111220.79
24 Albert Bergeron-Gravel FCanterbury Jr '9328814220.79
14 Erik Udahl LWRivers So 23117180.78
15 Tyler Steen FNew Hampton Jr 23711180.78
11 Tom Nolan FMillbrook Sr '93321114250.78
21 Luke May FChoate Jr '9427516210.78
7 Jon Ahern DAvon Old Farms Sr '9327219210.78
7 Jason Nawrocki FAndover Jr 26119200.77
7 Charles-Alexandre Plaisir FSt. Paul's Jr '9426911200.77
9 Jay Sylvia FWilliston Northampton Sr '9226713200.77
5 Kevin Merle CDexter So '9526614200.77
6 Gustav Fredrikson DWilliston Northampton Pg '9226416200.77
19 Ryan Medeiros LWSt. Mark's Jr 26416200.77
7 Austin Kreinz FPortsmouth Abbey Jr '9421610160.76
5 Brian Ouellette DTabor Sr '9325316190.76
25 Bron Loiselle FNorthfield Mt. Hermon Jr '94291111220.76
8 Nate MacLaughlin FPingree Jr 28912210.75
13 Chris Drakos FBrewster Academy Sr 24810180.75
22 Nicolas Potvin FWinchendon So '9424711180.75
15 Connor Gordon FTabor Sr '9324612180.75
7 Greg Smart FBerkshire Pg 31914230.74
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.