March 13, 2004

New England Prep Hockey Scoring Leaders 2003-04

#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
7 Josh Robertson FProctor Sr 363855932.58
14 Billy Ryan FCushing Jr 292843712.45
10 Torrey Mitchell CHotchkiss Sr '85252436602.40
8 Ryan Riffe FBrooks So 212722492.33
19 Chris Bourque FCushing Sr 293036662.28
6 Ryan Mero FMillbrook Sr 292341642.21
11 Rob Campbell FProctor Pg 363344772.14
9 Pat Brosnihan FWorcester Academy Jr '85252825532.12
8 Jay Anctil FProctor Jr 362947762.11
16 Jonathan Maniff FTilton So '87282830582.07
15 Dan Gordon CPingree Sr 332838662.00
10 Brad Gager FMillbrook Sr 292038582.00
19 Ben Gunn FTilton Pg '84282729562.00
7 Mike Atkinson FSalisbury Jr '85262527522.00
9 Chris Higgins LWPingree Jr 333827651.97
12 Greg Holt FGunnery Pg 313031611.97
18 Kevin Hendrickson FBrooks Sr 211525401.90
10 Andrei Uryadov FSouth Kent Sr 313524591.90
3 Phil Farrow FHolderness Sr '85282627531.89
16 Brandon Jackmuff FHotchkiss Sr '84251730471.88
10 Patrick Welch FPomfret Jr 312731581.87
20 Chris Donovan FBerkshire Jr '85374324671.81
12 Tim McLoughlin FBrooks Sr 211424381.81
4 Jerry Pollastrone FSalisbury Jr '86261334471.81
16 Nick Coskren RWSt. Sebastian's Jr '86272127481.78
10 Bryan Ewing FCushing Sr 292229511.76
15 Greg Genovese FPomfret Sr 312826541.74
18 Tony Morrone FSouth Kent So 311737541.74
11 Chris Atkinson FSalisbury Fr '88261233451.73
9 Travis Bokina FGunnery Pg 312726531.71
15 Doug Rogers CSt. Sebastian's So '88272422461.70
23 Brad Baldelli FSalisbury Jr '86262222441.69
8 Chris Wood FBB&N So 282126471.68
8 Jordan Topor RWMillbrook Sr '85292028481.66
10 Craig Houle FKents Hill Pg '84231424381.65
13 Mike Vaskivuo FWestminster Jr 241722391.63
18 Augie Dimarzo FAvon Old Farms Jr 282421451.61
8 Peter Lenes FTabor Jr '86302919481.60
7 Rick Hollstein FBB&N Jr 282123441.57
4 James Guay FDeerfield Sr 231026361.57
7 Michael Pompa FSouth Kent Sr 311632481.55
24 Andrew Estey FSalisbury Jr '86261228401.54
21 Brian O'Hanley DSalisbury Sr 261129401.54
27 Jamie Waters FBrooks Sr 211616321.52
18 Ben Fask FWorcester Academy Jr '87251820381.52
3 Keith Yandle DCushing So 291133441.52
16 Ross Grubin FSouth Kent Pg 311928471.52
6 Ben Smith CWestminster So 241224361.50
20 Matt Cook FTabor Jr '86301232441.47
11 Chris Davis FAvon Old Farms Jr 282417411.46
9 Garrett Daigler FPomfret Sr 311530451.45
6 Pat Mclaughlin FHotchkiss Jr '85251818361.44
21 Benn Ferriero FGovernor's Jr '87251817351.40
17 Branislav Srnka FKents Hill Sr '84232210321.39
19 Dan Gottwald RWPingree Sr 331530451.36
17 Chris Potts FTabor Jr '86301921401.33
5 Mark Mulhern DPomfret Sr '8431734411.32
3 Greg Squires FBrunswick Fr '88261816341.31
20 Mike Foley FAndover Pg '84261816341.31
16 Tom Breslin DProctor Jr 361532471.31
17 Mike Arciero CAvon Old Farms Sr 281224361.29
12 Brian Mcguirk FGovernor's Sr '85251616321.28
10 Steve Rolocek FAndover Jr '86261914331.27
19 Jeremiah Cunningham FSalisbury So 261418321.23
19 Gregory O'Connell FBelmont Hill Sr '84271518331.22
19 Jarrett Paul FKents Hill So '8723919281.22
6 Mike Dimaggio FWorcester Academy Jr '85251316291.16
18 Mike Borisenok FAlbany Academy So 271813311.15
10 Joseph Whitney FBelmont Hill Fr '88271813311.15
16 Jeff Fanning FBB&N So 281814321.14
11 Mike Bruno FBrooks So 211212241.14
10 Brendan O'Brien FDeerfield Pg 231115261.13
19 Pat Melillo FSouth Kent Sr 311916351.13
12 Barry Gallup FBelmont Hill So '87271614301.11
18 Jason Merritt FHolderness Jr '85281417311.11
16 Steve Silva FTabor So '87301122331.10
18 Tim Revell FKents Hill So '88231213251.09
18 Brian Kolb FTabor Sr '84301616321.07
16 Brad Flynn RWHebron Sr '8517711181.06
16 Mike Collins FDeerfield Jr 231113241.04
14 Teddy Brzek CSt. Sebastian's Sr 271414281.04
7 Pat Haley CKimball Union Sr 27820281.04
16 Sean Backman FAvon Old Farms Jr 281514291.04
27 Vincent DeAntonio FBerkshire Pg '85371523381.03
3 Ryan Hayes FExeter Pg '8530219301.00
2 Brian Mccafferty DBelmont Hill Jr '86271017271.00
16 Derek Davidson (C) FChoate Sr 19910191.00
21 Dan Maturi FTabor Sr '8430920290.97
12 Al Muse RWNorthfield Mt. Hermon Jr '8630722290.97
22 Zack Firlotte DMillbrook Jr 29622280.97
12 Tobias Salmelainen FAvon Old Farms Sr 28918270.96
12 Mike Szpiech FAlbany Academy Sr 271511260.96
17 T.j. Kelley RWTaft Sr 24158230.96
19 Nate Smith FHolderness Sr '85281511260.93
5 John Sullivan FAlbany Academy So 271312250.93
22 Mike Leveille FAlbany Academy Sr 271015250.93
9 Chris Murphy LWSt. Sebastian's Jr '8727817250.93
3 Mike White FWorcester Academy Fr '8625221230.92
16 Matt Haddock FGunnery So 311414280.90
22 Dylan Cox FExeter Pg '8530918270.90
15 John Burns DTabor Sr '8530819270.90
23 Andrew Brennan DTabor Jr '8530621270.90
10 Tom Maregni RWSt. Sebastian's Sr '85271113240.89
7 Matthew Gordon FBelmont Hill So '87271014240.89
12 Nick Snow FSt. Paul's Sr 261112230.88
8 Adam Nyitray CHebron Sr '861787150.88
13 Daniel McNaughton FKents Hill Sr '8623812200.87
33 Dave Glynn FExeter Pg '8430719260.87
12 Dan Hale FHolderness Sr '84281212240.86
13 Dan Coughlin DBB&N Jr 28816240.86
9 Chris Talbert DHolderness Jr '8628420240.86
11 Tim Grace RWKimball Union Pg 271211230.85
16 Colin Fitzpatrick RWKimball Union Pg 27914230.85
12 Chris Poli FNoble & Greenough Sr 25129210.84
8 Dillon Duncan FSouth Kent Sr 311412260.84
6 Mike Dorsey FBerkshire Pg '85371417310.84
24 Nate Robie DProctor Sr 361020300.83
12 Matt Smith LWTaft Sr 24713200.83
24 Alex Berry FCushing Jr '86291113240.83
16 Zach Wilson FKents Hill So '8723145190.83
3 Brian Warner DAvon Old Farms Jr 28518230.82
18 Jeff Ryan LWKimball Union Jr 27139220.81
11 Thomas Harrison DBerkshire Sr '85371119300.81
9 Alex Glazer FBrunswick Jr '8626912210.81
5 Kevin Kapstad DGovernor's Jr '8625911200.80
17 Brian Day FGovernor's Fr '8825614200.80
12 Anthony Randazzo FTrinity-Pawling Sr 24118190.79
11 Dan Pencinger FTrinity-Pawling Sr 24109190.79
2 Tom Maldonado DTaft Sr 24514190.79
9 Jesse Mattson FChoate Sr 19312150.79
8 Mike Ashley FBerkshire So '87371118290.78
3 Drew Kensinger FProctor Sr 361711280.78
14 Ian Flanagan FProctor So 361216280.78
22 Joe Smith FAndover Fr '88261010200.77
11 Chris Ward FBrunswick Sr '8526614200.77
20 Luke Salscheider DSalisbury Sr '8426416200.77
18 Steve Colby RWNorthfield Mt. Hermon Jr '8630716230.77
19 Joe Gardner FHotchkiss Sr '8525109190.76
9 Erik Pridham FNoble & Greenough Sr 25811190.76
7 Bobby Barrett FWorcester Academy So '8525613190.76
21 Rob Tesar FAvon Old Farms Jr 281110210.75
19 Todd Johnson LWTaft Sr 24810180.75
6 Josh Lesko FDeerfield Jr 23134170.74
12 Jeremiah Bayer FDeerfield Jr 2389170.74
4 Ross James DKents Hill So '8723710170.74
19 Mike Butler FDeerfield Sr 23710170.74
7 Matt Germain CNorthfield Mt. Hermon Jr '86301210220.73
23 Tim White FWorcester Academy Jr '8725711180.72
16 Brian Gallagher FGovernor's Sr '8525612180.72
10 Pat Percella FAvon Old Farms Sr 28515200.71
19 Josh Rich FPomfret Jr '8531616220.71
9 Christopher DeBaere FBelmont Hill Jr '8727109190.70
10 Mike Barrett FAlbany Academy Sr 27613190.70
24 Colin Young DSt. Sebastian's So 27415190.70
5 Arthur Fritch DSt. Sebastian's Sr '8527316190.70
21 Zach Wissman CNorthfield Mt. Hermon Jr '8630156210.70
10 Sean Staid LWNorthfield Mt. Hermon Pg '84301011210.70
26 Tom Dolan FExeter Pg '85301011210.70
18 Patrick Kimball CLawrence Academy Jr '862388160.70
22 Chris Diozzi DDeerfield Pg 23511160.70
2 Mike Gershon DSalisbury Sr '8426612180.69
18 Sam Bozoian FChoate So 1985130.68
2 Tyler Slomkowski LWKingswood Oxford So 1967130.68
18 Tim Gregor FHotchkiss Sr '8525107170.68
18 Matt D'andraia FBB&N Jr 28118190.68
9 John Mori CAvon Old Farms Jr 28109190.68
15 Dustin Degree FTilton Pg '8528910190.68
17 Erick Muse FTilton Jr '8728415190.68
9 Aaron Davies FSouth Kent Jr 31147210.68
7 Patrick Bowen DPomfret Jr '8531615210.68
10 Lenny Badeau FTabor Sr '85301010200.67
8 Matt Grazioso LWNorthfield Mt. Hermon Pg '8530713200.67
14 Duncan Smith DWestminster Sr 2488160.67
16 Chris Oetting FWestminster Sr 24610160.67
17 Mike Verderame FTrinity-Pawling Sr 24412160.67
23 Kyle Kucharski FAndover Jr '872698170.65
5 Blake Bonham FMilton Jr 2698170.65
2 Jack Nolin LWLawrence Academy Jr '862378150.65
24 Tommy Schmicker FDeerfield Jr 2378150.65
13 Justin Kemmerer FDPomfret So 31515200.65
15 Mike Fask FWorcester Academy Fr '8625412160.64
20 Phil Mcdavitt DNoble & Greenough Sr 25412160.64
18 John Balben FBelmont Hill Jr '852798170.63
8 Daniel Neczypor DBelmont Hill Sr '852789170.63
7 Kyle Tyll FTrinity-Pawling Jr 24510150.63
17 Steve Giannone FMillbrook Jr 29108180.62
8 Danny Rossman FCushing So '8729612180.62
20 Bryan Patterson FBrooks Sr 2158130.62
25 Max Gratchev LWThayer Fr '882679160.62
17 Pierce Norton RWThayer Jr 26511160.62
16 Matt Lowell FPomfret Sr '8531118190.61
9 Will Schaetzl DBB&N Sr 28710170.61
14 Anthony Martignetti DTilton Pg '8428710170.61
10 Steve Bartlett FDWorcester Academy Jr '8525105150.60
15 Jay Verrill FHotchkiss Sr '852569150.60
17 Nick Bartelloni DWorcester Academy Jr '862569150.60
12 Tim Dancey FBerkshire Sr '84371210220.59
19 Kari Marttinen FBerkshire Pg '85371012220.59
8 Luke Popko LWTaft So '882468140.58
19 Chris Dejohn FWestminster So 24410140.58
21 Jimmy Russo RWThayer Sr '852687150.58
23 Brian Gibbons CThayer Fr '8826510150.58
8 Kevin Shattenkirk DBrunswick Fr '8926411150.58
12 Mike Bragger FTilton Jr '8628115160.57
15 Ryan Zemel FHolderness So '872888160.57
5 Patrick Forshner FAvon Old Farms Sr 2879160.57
7 Evan Williams FHolderness Sr '8428511160.57
15 Scott Bartlett FDeerfield Sr 2367130.57
20 Mark Rinaldi FGovernor's So '862577140.56
2 Dan McGoff DNoble & Greenough Sr 2559140.56
4 Adam Marino FNoble & Greenough Sr 25410140.56
11 Jim Boudreau DWorcester Academy Sr '8625311140.56
12 Chris Hill CKimball Union Sr 27510150.56
13 Ben Wahler FCushing Sr 2988160.55
20 Pat Iannucci FSouth Kent Jr 3189170.55
10 Kurt Hertzog CTaft Sr 24103130.54
9 Derek Milkie FWestminster Sr 2449130.54
24 Ryan Blossom FSt. Paul's Jr 2695140.54
25 Cory Callen FSalisbury Fr 2677140.54
7 Anthony Aiello DThayer Jr 26212140.54
9 J.J. Evans FDeerfield Jr 2357120.52
22 Matt Lombardi FGovernor's So '872576130.52
15 Chris Trovato FNoble & Greenough Sr 2576130.52
11 Tee Cahill FHotchkiss Sr '8525211130.52
16 Mark Dube FBelmont Hill Fr '882777140.52
15 Kevin McNamara DBelmont Hill Fr '8827113140.52
4 Kyle Koziara DCushing Sr 2978150.52
15 Justin Sherman FDGunnery Sr 31511160.52
28 Carter Lee FCanterbury Sr 3096150.50
24 Patrick Collins FExeter Jr '863087150.50
13 Dillon Rioux DAvon Old Farms Jr 28410140.50
22 KC Honeyman DHolderness So '8728311140.50
21 Kevin Kaiser FSt. Paul's So 2658130.50
16 Jamal Sabky FMilton Jr 2658130.50
15 Tom Dignard DAndover So '872649130.50
6 Christopher Galvin FBelmont Hill So '872785130.48
6 Robert Schwartz DAlbany Academy Sr 2776130.48
11 Andrew Hasselbach FAlbany Academy Jr 2749130.48
4 Cory Toy DHotchkiss So '8825012120.48
3 Ryan Monaghan FDNorthfield Mt. Hermon Sr '853086140.47
77 Andy Gale DExeter Sr '8530410140.47
4 Brian Strait DNorthfield Mt. Hermon So '8830311140.47
23 Ian Drummond DExeter Jr '8530311140.47
5 Chris Powers DNorthfield Mt. Hermon Jr '8530311140.47
6 Justin Simon FHolderness Sr '842885130.46
2 Jayson Cash DAvon Old Farms Sr 28310130.46
7 Joe Cucci DAvon Old Farms Sr 28211130.46
24 Shane Masotta DTilton Pg '8528013130.46
17 John paul Martignetti FAndover So '872693120.46
9 Taylor Bergeron FSt. Paul's So 2648120.46
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.