March 13, 2004

New England Prep Hockey Defensemen Stats 2003-04

#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
21 Brian O'Hanley DSalisbury Sr 261129401.54
3 Keith Yandle DCushing So 291133441.52
5 Mark Mulhern DPomfret Sr '8431734411.32
16 Tom Breslin DProctor Jr 361532471.31
2 Brian Mccafferty DBelmont Hill Jr '86271017271.00
22 Zack Firlotte DMillbrook Jr 29622280.97
15 John Burns DTabor Sr '8530819270.90
23 Andrew Brennan DTabor Jr '8530621270.90
13 Dan Coughlin DBB&N Jr 28816240.86
9 Chris Talbert DHolderness Jr '8628420240.86
24 Nate Robie DProctor Sr 361020300.83
3 Brian Warner DAvon Old Farms Jr 28518230.82
11 Thomas Harrison DBerkshire Sr '85371119300.81
5 Kevin Kapstad DGovernor's Jr '8625911200.80
2 Tom Maldonado DTaft Sr 24514190.79
20 Luke Salscheider DSalisbury Sr '8426416200.77
4 Ross James DKents Hill So '8723710170.74
24 Colin Young DSt. Sebastian's So 27415190.70
5 Arthur Fritch DSt. Sebastian's Sr '8527316190.70
22 Chris Diozzi DDeerfield Pg 23511160.70
2 Mike Gershon DSalisbury Sr '8426612180.69
7 Patrick Bowen DPomfret Jr '8531615210.68
14 Duncan Smith DWestminster Sr 2488160.67
13 Justin Kemmerer FDPomfret So 31515200.65
20 Phil Mcdavitt DNoble & Greenough Sr 25412160.64
8 Daniel Neczypor DBelmont Hill Sr '852789170.63
9 Will Schaetzl DBB&N Sr 28710170.61
14 Anthony Martignetti DTilton Pg '8428710170.61
10 Steve Bartlett FDWorcester Academy Jr '8525105150.60
17 Nick Bartelloni DWorcester Academy Jr '862569150.60
8 Kevin Shattenkirk DBrunswick Fr '8926411150.58
2 Dan McGoff DNoble & Greenough Sr 2559140.56
11 Jim Boudreau DWorcester Academy Sr '8625311140.56
7 Anthony Aiello DThayer Jr 26212140.54
21 Mike Kravchuk DHebron Pg '85170990.53
15 Kevin McNamara DBelmont Hill Fr '8827113140.52
4 Kyle Koziara DCushing Sr 2978150.52
15 Justin Sherman FDGunnery Sr 31511160.52
13 Dillon Rioux DAvon Old Farms Jr 28410140.50
22 KC Honeyman DHolderness So '8728311140.50
15 Tom Dignard DAndover So '872649130.50
6 Robert Schwartz DAlbany Academy Sr 2776130.48
4 Cory Toy DHotchkiss So '8825012120.48
7 Paul Baier DDeerfield Sr 2374110.48
11 Ben Fields DDeerfield Jr 2329110.48
24 John Gurry DBrooks Fr 2137100.48
3 Ryan Monaghan FDNorthfield Mt. Hermon Sr '853086140.47
77 Andy Gale DExeter Sr '8530410140.47
23 Ian Drummond DExeter Jr '8530311140.47
4 Brian Strait DNorthfield Mt. Hermon So '8830311140.47
5 Chris Powers DNorthfield Mt. Hermon Jr '8530311140.47
2 Jayson Cash DAvon Old Farms Sr 28310130.46
7 Joe Cucci DAvon Old Farms Sr 28211130.46
24 Shane Masotta DTilton Pg '8528013130.46
5 Patrick Choules DMillbrook Jr 2949130.45
22 Bryant Harris DKimball Union Sr 2739120.44
18 Chris Genovese FDGovernor's Jr '852538110.44
8 Steve Bruch DHotchkiss Sr '852538110.44
21 Femi Amurawaiye DHolderness Jr '8628210120.43
3 Jed Mcdonald DAndover Sr '842656110.42
7 Jason Rehlander DBrunswick Jr '8626011110.42
5 Scott Wolfe DSouth Kent So 31211130.42
4 Kyle Marquis DSouth Kent Jr 31211130.42
77 Pat Cullity DBerkshire So '8737510150.41
2 Jamie Fritsch DCanterbury Sr 3057120.40
5 Shane Lennox DHotchkiss Pg '842519100.40
4 Colin Fitzgerald FDWorcester Academy Pg '852519100.40
12 Jimmy Wholley DPingree Sr 33211130.39
3 Will Boardman DDeerfield Sr 231890.39
20 Mike Delaney FDPomfret Jr 3157120.39
2 Matt Burke DMilton Sr 2628100.38
16 Daryl Veltman DSalisbury Sr '852628100.38
8 Hunter Thunell DAndover So '8726010100.38
5 Jayson Lee DCushing So 2938110.38
2 Jon Wolter DWestminster So 243690.38
20 Shawn Dyke DWestminster Sr 243690.38
12 Kevin Hughes DSt. Sebastian's Sr '852746100.37
4 Wes Stephanian DBelmont Hill So '882719100.37
3 David Sloane DChoate Sr 192570.37
5 Joe Buteau DTabor Sr '853056110.37
5 Brad Giglio DProctor Pg 3649130.36
11 Joseph Cappellano DNoble & Greenough Sr 255490.36
3 Jeff Boudreau DHebron Pg '84172460.35
15 Tom Carroll DBerkshire Jr 37310130.35
5 Jack Kinder DDeerfield Jr 232680.35
24 J.f. Boucher DMilton Sr 263690.35
2 Nick Jones DSt. Paul's Sr 261890.35
11 Nick Handforth DMillbrook So 2928100.34
4 P.j. Santora DMillbrook Jr 29010100.34
14 Mike Corbelle DPingree Jr 33110110.33
6 Brent Griffin FDNorthfield Mt. Hermon Pg '843028100.33
2 Chas Gurry DBrooks Sr 212570.33
2 Mike Roof FDPomfret Sr '853182100.32
14 Jon Retelle DKents Hill Jr '87230770.30
11 Justin Wissman DNorthfield Mt. Hermon Jr '86302790.30
5 Sean Smith DKimball Union Sr 275380.30
2 Dylan Stawarek DAlbany Academy Sr 271780.30
13 Matthew Tosto DBelmont Hill Sr '86270880.30
4 John Slattery DHebron Sr '85171450.29
14 J.d. Mccabe DTaft Sr 242570.29
16 Scott Follett DTrinity-Pawling Sr 241670.29
3 Steven Rios DSouth Kent Pg 310990.29
21 Sean Kelly DWorcester Academy Sr '86251670.28
55 Mike Wrobel DBerkshire Pg '853719100.27
20 Erik Woelber FDSt. Paul's Sr 264370.27
24 Scott Simpson DThayer Jr '86263470.27
6 Ryan Feldhoff DThayer Sr 262570.27
8 Andrew Baird DMilton Sr 262570.27
10 Mike Migliaro DChoate Jr 190550.26
27 Richard Borsari FDKents Hill Pg '85232460.26
12 John Tewskbury DKents Hill Sr '84231560.26
7 Jordy Lalor DSt. Sebastian's So 270770.26
17 Erik Hood DHolderness Sr '85281670.25
21 David Earl DWestminster So 242460.25
8 Ray Roy DPingree Sr 332680.24
19 Collin Steele-Norton FDMillbrook Sr 292570.24
12 Tim Hulbert DWorcester Academy So '87252460.24
15 Stanislav Vylet DSouth Kent Sr 312570.23
22 Tommy Powers DGunnery Sr 311670.23
9 Drew Hursa DAlbany Academy Jr 271560.22
24 Ryan Klein DBerkshire Sr '85375380.22
2 Brooks McQuade DTilton Sr '84284260.21
4 Joe Debello DAvon Old Farms Jr 281560.21
22 Geoff Mitchell DKingswood Oxford Sr 191340.21
21 A.J. Meyer DChoate So 190440.21
15 Dj Dreyer DWestminster So 242350.21
15 Jr Butler DCushing Sr '84293360.21
2 Kevin Kessler DCushing Jr 291560.21
16 Kevin Crane DExeter So '88303360.20
22 Brian Fry DHotchkiss So '87251450.20
31 Ryan Horgan DGunnery So 312460.19
12 Dillon O'hara DSouth Kent Fr 312460.19
19 Kyle Roberts DGunnery Jr 310660.19
4 Ryan Joyce DThayer Jr '87264150.19
4 Evan Seely DSt. Paul's So 261450.19
18 Mike Mcmahon DAndover So 260550.19
5 Daniel El-Khoury DBrewster Academy Jr 212240.19
6 Ryan Hawley FDBrewster Academy Pg 211340.19
23 Eric Amoroso DBrooks Sr 210440.19
4 Brandt Nelson FDKimball Union Sr 270550.19
17 Zach Sufilka DKimball Union Jr 270550.19
16 Eric Anderson DPingree Jr 332460.18
22 Randy Morin DHebron Pg '85172130.18
12 Kris Houle DHebron Jr '86171230.18
12 James Przybylowicz DLawrence Academy Sr '85232240.17
4 L. Ryan Walford DLawrence Academy Jr '84231340.17
24 Ian Goodwin DCanterbury So 302350.17
2 Drew Wadsworth DTabor So '86301450.17
8 Seth Goodrich DTrinity-Pawling Jr 242240.17
5 Brendan Milnamow DTaft Sr 241340.17
16 Peter Boldt DTaft Jr '87241340.17
4 Will Reycraft DTaft Sr 240440.17
18 Sam Driver DTaft Sr 240440.17
24 Gavin Carson DHotchkiss So '86251340.16
3 Robert Bracho DHotchkiss Sr '85251340.16
28 Chris Huxley DNoble & Greenough So 251340.16
19 Rick Carolan DSt. Sebastian's Sr 270440.15
4 Tim Hunter DTilton So '87280440.14
25 Chase Castner DBrooks Sr 210330.14
17 Andrew Woodford DCushing Jr 291340.14
2 Sean Ryan DExeter So 301340.13
8 Chris Orlando DCanterbury Sr 301340.13
8 Mike Walsh DDeerfield Sr '85230330.13
18 Matt Lovejoy DDeerfield Fr 230330.13
3 Winston Elliott DKents Hill Sr '85230330.13
3 Mike Robinson DPomfret Sr 311340.13
15 Adam Gardner DTrinity-Pawling Sr 241230.13
4 Jason May DTrinity-Pawling Sr 241230.13
3 Jack Christian DTaft Jr 240330.13
24 Greg Carey DWestminster So 240330.13
5 Mark Fayne DNoble & Greenough So 252130.12
3 Mickey Dudley DGovernor's So '87250330.12
20 Mike Hambelton DThayer So 262130.12
2 Ben Ernst DAndover Sr '85261230.12
23 Jomathan Peros DSt. Paul's Sr 261230.12
27 Joe Lyle DProctor Jr 360440.11
17 Andrew Maxwell DSt. Sebastian's So 271230.11
18 Tyler Cordery DBerkshire Pg '84370440.11
6 Aaron Gilman DTilton Jr '87281230.11
24 Steve Driscoll DAvon Old Farms So 281230.11
8 Mike O'neil DHolderness Sr '85280330.11
6 Jeoff Jarnot DAvon Old Farms Jr 280330.11
3 Eric Scholl DTilton Fr '89280330.11
7 Ryan Stewart DChoate So 190220.11
6 Lars Irvine DKingswood Oxford Sr 190220.11
11 Chris Pinciak FDKingswood Oxford Sr 190220.11
18 David Baratta DExeter Jr '85302130.10
22 Rory Kain DNorthfield Mt. Hermon Sr '85300330.10
11 Wayne Sands DSouth Kent Fr 313030.10
21 Dan D'Ambrosio DBrewster Academy Pg 211120.10
14 Ryan Grant FDBrewster Academy Pg 210220.10
7 Drew Morin DBrooks Sr 210220.10
22 Walter Wright DLawrence Academy Sr '84232020.09
6 Chris Peterson DProctor Sr 361230.08
3 Shaun Kelleher DWestminster Jr 240220.08
17 Brody Inglis FDWestminster Jr 240220.08
3 Joe Arcioulo DBerkshire Jr '86370330.08
4 Bryan Dodge DGovernor's Jr '86250220.08
21 Derek Pallis DNoble & Greenough G8 250220.08
22 Tim Rooney DWorcester Academy So '87250220.08
3 Greg Goldman DSalisbury Sr '85261120.08
4 Sam Gerrity DMilton So 261120.08
8 Chris Simpson DSt. Paul's Sr 260220.08
15 Zach Cherney DSalisbury So '87260220.08
9 Mike Greeley DThayer Sr 260220.08
14 Elliott Olson DSt. Paul's Sr 260220.08
23 Ed Baran FDBrunswick Sr '85260220.08
12 Steve Keady DThayer Jr '87260220.08
15 Matt Hale DKimball Union Jr 272020.07
4 Garrett Smith DAlbany Academy Sr 271120.07
6 Ryan Mahoney DKimball Union Pg 270220.07
17 Tom Aulet DBB&N Sr 281120.07
5 Rory Gavin FDHolderness Jr '86281120.07
2 John Muse DHolderness Jr '86280220.07
4 Ryan Wright DExeter Sr '85301120.07
4 Ben Smith DTabor So '87301120.07
4 David Berard DPomfret So '86310220.06
4 Stan Galkin DGunnery Jr 310220.06
22 Simon Couturier DPomfret Sr 310220.06
2 Todd Gennings DSouth Kent Jr 310220.06
13 Patrick Tuohy DRivers Sr 161010.06
4 James Killeen DProctor Jr 361120.06
21 Pat O'Brien DBerkshire Jr '85370220.05
22 Nick D'angelo DKingswood Oxford Jr 191010.05
10 Mike Wurzer DKingswood Oxford So 191010.05
6 Michael Kelly DChoate Jr 190110.05
2 Jeff White DChoate Sr 190110.05
27 Dan Coletta FDBrewster Academy Pg 210110.05
19 Matt Mues DBrooks Sr 210110.05
19 Patrick Turcotte DBrewster Academy Jr 210110.05
23 Marc Langelier DSt. Mark's So 221010.05
4 Colin Smith DSt. Mark's Fr 220110.05
2 JD Korepta DWilliston Northampton Sr 220110.05
14 Derek Donovan DWilliston Northampton Sr 220110.05
26 Adrian Allat DLawrence Academy Jr '85230110.04
13 Chris Campbell DGovernor's Sr '85250110.04
21 Dan Norris DHotchkiss Jr '86250110.04
11 Christian Colarusso FDGovernor's Jr '86250110.04
13 Mike Rubino DWorcester Academy Fr '86250110.04
2 Jason Michaud DGovernor's Fr '88250110.04
22 Kit Tierney DBrunswick So '87261010.04
7 Jon Brestoff DMilton Sr 260110.04
5 Bobby Jangro DSt. Paul's Fr 260110.04
17 Matt Ferrer DBrunswick Jr '86260110.04
20 Adam Pettit FDHolderness Sr '85281010.04
2 James Collins DBB&N Jr 281010.04
19 Greg Celata DBB&N Jr 280110.04
21 Brett Hughes DExeter So '87301010.03
4 Kyle Mills DCanterbury Jr '86300110.03
33 Radek Foukal DGunnery Jr 310110.03
22 Mike Collins DPingree Fr 331010.03
4 Brian Adam DPingree Fr 330110.03
20 Brett Moore DLawrence Academy So '87230000.00
12 Steve Lanzit FDPomfret Jr 310000.00
23 Jeff Dorman DWilliston Northampton So 220000.00
18 Conor Hickey DKingswood Oxford Sr 190000.00
21 Dan Lane DRivers Sr 160000.00
3 Benjamin Thurston DSt. Mark's Fr 220000.00
26 Jerome Townsend DWorcester Academy Fr '87250000.00
11 Christian Zizza DBB&N Fr 280000.00
26 Matt Horan DDeerfield Fr 230000.00
7 Jon Holt DGovernor's Jr '86250000.00
20 Bill Grayson FDMillbrook Jr 290000.00
23 Rob Crane DHolderness Jr '86280000.00
3 Scott Crasnick DLawrence Academy So 230000.00
23 Pat Mccarthy DMilton Fr 260000.00
3 Keith Bombaugh DTabor Fr 300000.00
19 Ryan Schille FDWilliston Northampton Jr '85220000.00
4 Phil Marchessault FDBrooks Jr 210000.00
24 Josh Taylor DHebron So '87170000.00
2 Christopher Sullivan DRivers Fr 160000.00
12 Chadd Hippensteel DSt. Mark's So 220000.00
5 Anthony Christiano DAndover So '87260000.00
5 Tim Murtha DCanterbury Sr '84300000.00
14 Dan Mattleman DGunnery Jr 310000.00
7 Chris McDonald FDBrewster Academy Sr 210000.00
10 Dan Maloney DBrunswick Sr '86260000.00
4 Tim Carmen DRivers Fr 160000.00
19 Samuel Ward DSt. Mark's Fr 220000.00
15 Warren Garceau DCanterbury So '87300000.00
5 Ryan Simpson DTrinity-Pawling Jr 240000.00
4 Patrick Ahern DWilliston Northampton Sr 220000.00
27 Matthew Wilson FDKents Hill Fr '89230000.00
2 Dan Hammel DPingree Jr 330000.00
10 Cliff Nash DRivers Sr 160000.00
22 Max Sherman DSt. Mark's Sr 220000.00
14 Ryan Johnson DHolderness Jr '86280000.00
6 Stuart MacNeil DLawrence Academy Sr '85230000.00
19 Tom Swon DTrinity-Pawling Sr 240000.00
15 Jay Scully DBrooks Jr 210000.00
2 Peter Giblin DHebron Jr '87170000.00
4 Tyler Batory DKingswood Oxford Fr 190000.00
3 Jason Snyder DCanterbury Jr 300000.00
6 Randy McGregor DGunnery Jr 310000.00
2 Ryan Crapser DNorthfield Mt. Hermon So '87300000.00
6 Mac Johnson DWilliston Northampton So 220000.00
20 Robbie Black DBrewster Academy Jr 210000.00
6 Matt Darrah DHebron Jr 170000.00
15 Mark Main DRivers Jr 160000.00
4 William Copp DChoate Sr 190000.00
15 Zachary Samson DLawrence Academy So '87230000.00
13 Tim Welsh DTrinity-Pawling Jr 240000.00
17 Bill Crowley DWilliston Northampton Pg 220000.00
11 Justin Burkinshaw DPingree Jr 330000.00
16 Alex DeBlois DRivers Jr 160000.00
5 Mike Pagonis DWorcester Academy Jr '86250000.00
24 Sam Clifford DWorcester Academy Fr '88250000.00
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.