March 14, 2006

New England Prep Hockey Defensemen Stats 2005-06

#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
7 Kyle Hardy DHoosac Sr 231919381.65
28 Chris Huxley DNoble & Greenough Sr 291824421.45
16 Kevin Crane DExeter Sr '8828729361.29
77 Kevin McCarthy DExeter Pg '87281421351.25
10 Will O'Neill DTabor Jr '8826524291.12
13 Justin Kemmerer FDPomfret Sr 291616321.10
5 Mark Fayne DNoble & Greenough Sr 29922311.07
3 Kurt Garceau FDCanterbury Sr '87311815331.06
2 Brad Warner DHoosac Sr 23321241.04
18 Matthew Lovejoy DDeerfield Jr 25422261.04
8 Ryan Joyce DPomfret Pg '8729623291.00
9 Pat Noonan FDCanterbury Pg '8631822300.97
3 Alex Biega DSalisbury Sr '88281017270.96
12 Patrick Bursee DBrunswick So '8923517220.96
5 Dave Warsofsky DCushing Fr '9036826340.94
17 Nick Dupuis DNorthfield Mt. Hermon Sr '8727916250.93
16 Ryan Miniaci DCanterbury Jr '88311414280.90
3 Ryan Crapser DNorthfield Mt. Hermon Sr '87271014240.89
24 Ian Goodwin FDCanterbury Sr 31621270.87
2 Jon Wolter DWestminster Sr 26814220.85
8 Peter Child DSt. Paul's Jr 25318210.84
21 Derrick Pallis DNoble & Greenough So 29717240.83
10 Kevin McNamara DBelmont Hill Jr '8828716230.82
7 Kevin Quick DSalisbury Jr '8828320230.82
7 David Webb DSt. George's Sr 22216180.82
6 Joe Trimboli DNew Hampton Sr 27616220.81
22 Ryan Boucher DBerwick Jr '8926714210.81
4 Nick Jaskowiak DSalisbury Jr '8928418220.79
17 kevin Izzo DBrooks Sr 26218200.77
3 Pat Cullity DBerkshire Sr '8735719260.74
4 Steve Capraro DAvon Old Farms Sr '8626613190.73
12 Ken Trentowski DAvon Old Farms Jr '8826415190.73
2 Regnars Alksnis DKent Jr 25315180.72
20 Sean Coughlin DCushing Jr '8736718250.69
2 Drew Wadsworth DTabor Sr '8626414180.69
19 Mike Blundon DKent Sr 25314170.68
13 Oleksandr Romanenko DHebron Jr '8734617230.68
2 Joe Queno DPortsmouth Abbey Sr 23114150.65
7 Sean Tuohy DKent Jr 25214160.64
24 Devin Pyne DProctor Sr '8733615210.64
10 Stevie Bergin DLawrence Academy Jr 30613190.63
15 Tom Dignard DAndover Sr '8726610160.62
4 Russell Franey DBerwick Jr '8926016160.62
7 Derek Niziankiewicz DKingswood Oxford So 23410140.61
3 Keith Bombaugh DLawrence Academy So 30513180.60
4 Colin Smith DSt. Mark's Jr 22211130.59
4 Mike Arnold DMillbrook Sr '8733811190.58
9 Ryan Fanning DMillbrook Jr '8833118190.58
16 Liam Chatterton DSt. George's Sr 2239120.55
7 Ryan Stewart DChoate Sr 2458130.54
8 Mike Corbelle DGunnery Sr 34315180.53
2 Sean Whitney DCushing So '8936811190.53
4 Grant Gosselin DBrewster Academy Jr 27311140.52
23 John Bellotti FDMilton So 29105150.52
5 Alex Milley DProctor So 33215170.52
25 Matt Dyer DGunnery Jr 34512170.50
24 Josh Taylor DHebron Sr '8734314170.50
2 David Cavanagh DSalisbury Sr '8628212140.50
24 Colin Young DSt. Sebastian's Sr 28113140.50
23 Charlie Svoboda DTabor Jr '882649130.50
19 Wiley Wilson DMiddlesex Sr 2238110.50
22 Kit Tierney DBrunswick Sr '872338110.48
3 Zach Bogosian DCushing So '9036116170.47
17 Neil Adams DMiddlesex Jr 2246100.45
7 Tom Scott DMiddlesex Sr 2219100.45
2 Nick Petrangelo FDLoomis Chaffee Sr 2346100.43
5 Charles Moroni DLoomis Chaffee Sr 2337100.43
22 Nick Handforth DMillbrook Sr 33212140.42
3 Brian Curran DTaft Jr '882656110.42
22 THAN WELLIN FDNorth Yarmouth Academy Jr 2647110.42
4 Ben Smith FDTabor Sr '872629110.42
9 Justin Mitchell FDChoate Sr 2437100.42
21 AJ Meyer DChoate Sr '872437100.42
7 Kyle Tobin DHebron Sr '8734410140.41
21 Dmytro Naida DHebron Jr '8734014140.41
17 Mike Donnellan DVermont Academy Jr '892729110.41
8 Ryan Hegarty DBelmont Hill Fr 2856110.39
12 Dillon O'hara DSouth Kent Jr 2847110.39
5 Scott Wolfe DSouth Kent Sr 2838110.39
5 Kyle Biddick DPortsmouth Abbey Sr 231890.39
7 Eric Baier DTaft Jr '882655100.38
8 Hunter Thunell DAndover Sr '872637100.38
10 Casey Fazekas DWestminster Sr '882637100.38
2 Drew MacKenzie DTaft So '8826010100.38
3 Matt Helderman DGunnery Jr 3458130.38
15 Mike Matczak DMilton Jr '882956110.38
5 Gavin Carson DHotchkiss Sr '86241890.38
22 Chris Melanson DBrewster Academy So 2728100.37
3 Dana Lucenta DProctor Jr 33111120.36
3 Ben Thurston FDSt. Mark's Jr 225380.36
4 Whitney Curtin DSt. George's So 221780.36
11 Chris Fogg DSt. George's So 220880.36
4 Westleigh Stephanian DBelmont Hill Sr 2819100.36
15 Warren Garceau DCanterbury Sr '873165110.35
14 Eli Leino DPortsmouth Abbey Sr 230880.35
18 Patrick Keenan DBerwick Pg '88262790.35
20 Brian Malchoff DAvon Old Farms Jr '89261890.35
6 Craig Serino DAvon Old Farms Sr '87260990.35
4 Erik Trahan DWinchendon Pg 33110110.33
7 Fred DiRico FDNew Hampton Sr 273690.33
16 Nick Jackson FDNew Hampton Sr 273690.33
5 Dan Reed DSalisbury Jr '88282790.32
3 Mike Daly DSt. Paul's So '89250880.32
7 Chadd Hippensteel DSt. Mark's Sr 223470.32
22 Pat Beckwith DBerkshire Jr '8735110110.31
2 Steve Driscoll DAvon Old Farms Sr 262680.31
11 KC Honeyman DCushing Sr '873629110.31
4 Colin O'Rourke DHoosac Jr 231670.30
7 Tim Belden DBrunswick Sr '88230770.30
21 Nolan Burns DWinchendon Pg 3328100.30
11 Chris Liu DRoxbury Latin Jr 201560.30
3 Brian Wolowodiuk FDBrewster Academy Sr 273580.30
8 Matt Magiera DVermont Academy Jr '88272680.30
5 Joe Cubellis DNew Hampton Sr 270880.30
22 Charlie Pens DHebron Jr '883437100.29
8 Pasha Kozhokin DCanterbury Jr '87316390.29
20 John Hennessy DThayer Jr 284480.29
2 Scott MacKenzie DExeter Pg '87282680.29
7 Jordan Lalor DSt. Sebastian's Sr '88281780.29
8 Sean LaLiberte DGroton Fr 212460.29
16 Ian Brennick DGroton So 210660.29
4 Evan Seely DSt. Paul's Sr 250770.28
22 Mike Collins DPingree Jr 293580.28
17 Craig Leach DHolderness So 292680.28
18 Jake Hardy DMiddlesex Sr 220660.27
5 Bobby Torney DTaft Jr '87263470.27
19 SEAN LYNCH DNorth Yarmouth Academy Sr 261670.27
2 Sean Wadland DAndover Pg '86261670.27
5 Mike O'Brien DTabor Sr '87260770.27
2 Tyler Batory DKingswood Oxford Jr 233360.26
13 Kris Clement FDBrewster Academy Sr 272570.26
8 Matt Lopes DBrewster Academy Sr 271670.26
15 Andrew Ochalek DVermont Academy Pg 270770.26
26 Sass Schirmer DKimball Union Sr 314480.26
15 Kevin Miller DBerkshire Sr '87352790.26
5 Andrew Maxwell DSt. Sebastian's Sr 282570.25
5 Kyle Gordon DBelmont Hill Jr 281670.25
14 Ryan Grimshaw DSalisbury So '90281670.25
20 Sam Doxsey DWilliston Northampton Pg '87280770.25
4 Ryan Corcoran DChoate Jr '88240660.25
2 Scott Jenks DChoate Jr '89240660.25
7 Thomas Kader DPingree So '89292570.24
18 Bill Silengo DHolderness Jr 291670.24
18 James Lavinskas DKent Sr '87251560.24
7 Chris LaBella DTrinity-Pawling Sr 251560.24
13 Lee Moffie DAvon Old Farms Fr '90261560.23
22 Paul Dimitruk DBrooks So '90260660.23
26 Steve Piatelli DBerkshire Sr '87352680.23
12 Evan Roberts DKimball Union Jr 313470.23
17 Adam Rankin DKimball Union Pg 310770.23
21 Charlie Zieserl DCushing Sr '86362680.22
2 Brain Lashoff DAlbany Academy So 273360.22
14 Yannick Potvin DHoosac Sr 234150.22
16 Jay Ahern DHoosac Jr 232350.22
4 Tom DeSimone DKingswood Oxford Fr 231450.22
4 Jonny Valcour DPortsmouth Abbey Jr 231450.22
18 Mike Bergin DSt. Sebastian's Jr '89282460.21
9 Mike Power DBB&N Jr 280660.21
2 Jake Vitali DSouth Kent Jr 280660.21
22 Brian Fry DHotchkiss Sr '87243250.21
6 Kent Graham DChoate Pg '87242350.21
10 Stephen Zorkers DPomfret Jr 292460.21
18 Ryan Horgan DGunnery Sr 340770.21
5 Elliot Smith DBerkshire Jr '89351670.20
18 Jon Esposito DTrinity-Pawling Jr 252350.20
4 Matt Rigtrup DTrinity-Pawling Sr 251450.20
6 Daniel Bartus DDeerfield So 251450.20
15 JAMES HANSEL DNorth Yarmouth Academy Sr 262350.19
17 Brad Suter DBerwick So '89261450.19
17 Jared Livingston FDTabor Sr '86261450.19
18 Mike Mcmahon DAndover Sr 260550.19
20 Tim Hulbert DWorcester Academy Sr '87210440.19
13 Kyle Taylor FDVermont Academy Pg 271450.19
21 Dylan Robichaud DAlbany Academy So 271450.19
18 Kurt Fairless DNorthfield Mt. Hermon Jr 271450.19
17 Doug Trude DNew Hampton So 270550.19
2 Tyler Violette DProctor So '89331560.18
17 Matt Milley DProctor Jr '87330660.18
5 Stephen Messina DMillbrook Jr '87330660.18
16 Ryan Bergeron FDWinchendon Pg 330660.18
9 Marc Langelier DSt. Mark's Sr 222240.18
10 Tucker Donohoe DSt. Sebastian's So '89282350.18
21 Richie Crowley DThayer Fr 282350.18
2 Austin Collins DThayer Jr 281450.18
4 David Potofsky DWilliston Northampton Jr '88281450.18
4 Chris Zizza DBB&N Jr 280550.18
20 Anthony Dercole DGunnery Sr 342460.18
4 Mike Bienkowski DLoomis Chaffee Sr 231340.17
4 Bryce Fitzpatrick DBrunswick So 230440.17
21 Mike Gedman FDLoomis Chaffee Sr 230440.17
4 Brian Adam DPingree Jr 293250.17
11 Bobby Sullivan DPomfret Jr 291450.17
7 Chris Steele DNoble & Greenough So '89291450.17
22 Jim Crowley FDPomfret Jr '88291450.17
12 Billy Donahue FDMilton Jr 291450.17
4 Brandon Hew DHotchkiss So '89242240.17
14 Connor Goggin FDChoate So '88242240.17
6 Kevin Harrigan DCanterbury Sr '87313250.16
11 Brian Holland DKimball Union Pg 310550.16
20 Kriss Lans DKent Jr 252240.16
21 Peter Bontempo DKent Jr 251340.16
26 Matthew Horan DDeerfield Jr 250440.16
2 John Doble DDeerfield Sr 250440.16
3 Malcolm Lyles DDeerfield So 250440.16
6 Cheyne Rocha DSt. Paul's So 250440.16
15 Sam Ward DAvon Old Farms Jr '88260440.15
2 Jake Hoefler DBrooks So '90260440.15
5 Jay Silvestro FDWinchendon Pg 331450.15
26 Christophe Ratte DWinchendon Sr 330550.15
19 Shayne Anderson DRoxbury Latin Fr 202130.15
4 Jake Joyce DRoxbury Latin Jr 200330.15
4 Reaid MacLean DVermont Academy Sr 270440.15
23 Brendan Weckbacher DNew Hampton Pg 270440.15
3 Greg Cairns DVermont Academy So '89270440.15
12 Walter Baum FDNorthfield Mt. Hermon Sr 270440.15
6 Chandler Brewer DExeter Sr '87282240.14
15 Zach Cherney DSalisbury Sr '87282240.14
8 Billy Fitzgerald DBB&N G8 280440.14
19 Steve Byrne DSt. Sebastian's Sr '87280440.14
21 Collin Hackett DWorcester Academy Pg '87211230.14
4 Todd Rothlisberger DGroton Jr 211230.14
8 Tad Skelley DHolderness Jr '87292240.14
2 Todd Davis DHolderness Jr 292240.14
4 Sam Gerrity DMilton Sr 291340.14
10 Mark Gormley FDNoble & Greenough Jr 291340.14
11 Reed Harris FDNoble & Greenough Jr 290440.14
14 Matt Spurling DPingree So '89290440.14
5 Reed Branton DHolderness Jr 290440.14
18 Dan Roberts DSt. Mark's Jr 221230.14
10 Justin Williams DSt. Mark's Sr 221230.14
4 Micah Williams DLawrence Academy Fr 301340.13
11 Charlie Carkin DLawrence Academy So 301340.13
18 Jonathan Jaxtimer DPortsmouth Abbey So 231230.13
10 Paul Fritz FDCanterbury Sr '87312240.13
8 Mark Znutas DHotchkiss Jr '88242130.13
11 Matt Walters DHotchkiss Sr '88242130.13
20 Jason Ludwig DMillbrook Jr '88330440.12
23 Garret Goodman DTrinity-Pawling Jr 252130.12
24 Tim O'Leary DKent Sr 252130.12
7 John Cronin DSt. Paul's So '90250330.12
2 Loren Joyce DHebron Pg '86341340.12
3 Jason Sabo DHebron Pg '87340440.12
5 Ryan Shamshoum DWestminster Jr 262130.12
4 Chris Halloran DBrooks Jr '88261230.12
6 Brendan Reich DTaft Jr '88260330.12
24 Jake Edwards DAndover Sr '87260330.12
24 Dean Moore DBerkshire So '89351340.11
17 Tyler Collins DBrewster Academy Sr 271230.11
15 Alex Aube DAlbany Academy Jr 270330.11
27 Rob Mcmullen DBB&N Sr 282130.11
18 Otto Magdanz DBB&N Sr 280330.11
6 Justin Guttek DSalisbury Jr '88280330.11
3 Grady Vigneau DHolderness Pg 292130.10
4 Justin Wright DKimball Union Fr 310330.10
6 Scott Crasnick DSt. Mark's Sr 220220.09
13 Jason Hardy DMiddlesex So 220220.09
6 Carmen Boscia DSt. George's Fr 220220.09
10 Peter Hahn DSt. George's So 220220.09
23 J. Andrew Wein DGunnery Sr 341230.09
9 Matt Ohlheiser DKingswood Oxford Jr 231120.09
6 John Barr DBrunswick Fr 231120.09
6 Steve Parrillo DLoomis Chaffee Sr 230220.09
5 Jarrod Wilson DHoosac Sr 230220.09
6 Alex Gallen DCushing So '89360330.08
2 Jared Osborne DHotchkiss Sr '87240220.08
5 Bobby Jangro DSt. Paul's Jr 250220.08
14 Michael Redmond DDeerfield Jr 250220.08
3 Patrick O'Brien DWestminster Jr 262020.08
27 David Earl DWestminster Jr 261120.08
4 Tim Carman DRivers Jr 261120.08
3 Sean Patterson DWestminster Sr 261120.08
17 ROBIN KLASEK DNorth Yarmouth Academy Jr 260220.08
23 MATT WARD DNorth Yarmouth Academy Fr 260220.08
5 Tony Christiano DAndover Sr '87260220.08
23 Dean Williams DBrewster Academy Sr 270220.07
6 Alex Feest DVermont Academy Jr 270220.07
27 Janis Stals DAlbany Academy Jr 270220.07
2 Joe Ennis DSt. Sebastian's Jr '88281120.07
15 Anthony Indelicato DWilliston Northampton Jr '88281120.07
7 Mike Baran DThayer Jr 281120.07
23 Jeff Dorman DWilliston Northampton Sr 280220.07
14 Josh Reinhold FDSouth Kent Sr '87280220.07
3 Scott Kessler DWilliston Northampton So 280220.07
6 Andy Davis DBelmont Hill Jr 280220.07
13 Ryan Sebastian DMilton Sr 290220.07
15 Derek Whitney DPomfret Pg '86290220.07
2 Walter McCarthy DMilton So 290220.07
4 David Berard FDPomfret Sr '86290220.07
7 Richie Dart DLawrence Academy Jr 300220.07
5 Paul Doran DCanterbury Jr '88310220.06
6 Andrew Fiore DMillbrook So '89332020.06
2 David Sagnella DWinchendon Pg 330220.06
6 Shawn Unis DProctor Fr 330220.06
4 Colin Thompson DGunnery Jr 341120.06
11 Bert Marston DHebron Pg '87340220.06
6 Jon Jessome FDHebron Jr '88340220.06
44 Justin Torre DBerkshire Jr '88351120.06
28 Zach Markell DRoxbury Latin G8 200110.05
2 Joe Judge FDWorcester Academy Jr '85211010.05
5 Brian Reynolds DWorcester Academy Fr '91210110.05
3 Ben Sargent DGroton Fr 210110.05
8 Charlie Kreitler DMiddlesex So 220110.05
19 Michael Shattuck DLoomis Chaffee Sr 231010.04
13 Michael Behan DPortsmouth Abbey So 230110.04
13 Martin Slawek DKingswood Oxford Jr 230110.04
3 Mark Nemec DChoate Jr '88240110.04
16 Andrew Palombaro DHotchkiss Jr '88240110.04
4 Jean-Phillipe Binette DKent Sr 250110.04
2 Pat Beath DTrinity-Pawling Jr 250110.04
6 Greg Carey DWestminster Jr 261010.04
4 Gus Thompson FDTaft Jr '88261010.04
21 Frank Conway FDBrooks So '90261010.04
8 Jon Gurry DAvon Old Farms Jr '88260110.04
14 Dylan McCarthy DRivers Jr 260110.04
17 Derek Sandberg DWestminster Jr '88260110.04
21 Tim Costello DRivers So 260110.04
19 Brooks Goodyear DBrooks So '89260110.04
6 Sean Gillies FDAlbany Academy Pg 271010.04
10 Tyler Gustafson DAlbany Academy Sr 270110.04
14 Robert Gannon DNorthfield Mt. Hermon Pg 270110.04
4 Andrew Stokl FDAlbany Academy Sr 270110.04
20 Ryan Vaupshas DExeter Sr '86281010.04
44 Jacob Treptow DExeter Pg '87281010.04
2 Scott Macphee DBelmont Hill Jr 280110.04
17 Judd Smith DThayer Sr 280110.04
4 Tim Corcoran DSt. Sebastian's Jr '88280110.04
10 Adam Rimmer DPingree 291010.03
16 Peter Harriman FDHolderness Jr '87290110.03
2 Josh Patry DLawrence Academy Fr 300110.03
4 Keith Armstrong DCanterbury Jr '88310110.03
26 Sam Duehring DKimball Union Jr 310110.03
17 Jeong Hwan Roh FDMillbrook Jr '87331010.03
25 Michael Chekemian DWinchendon Sr 330110.03
12 Scott Rivers DWinchendon Pg 330110.03
7 Ryan Saltzman DBerkshire Jr '88350110.03
3 Neil Fachini DSouth Kent Fr 280000.00
22 Ryan Doliner FDWorcester Academy So 210000.00
6 Zack Johnson DAndover So '89260000.00
20 Troy Gloski DNorthfield Mt. Hermon Fr 270000.00
15 George Hughes DTaft So '88260000.00
24 Mac Johnson DWilliston Northampton Sr 280000.00
2 Trip Finneran DBrewster Academy So 270000.00
20 Dan Sullivan FDNew Hampton Sr 270000.00
7 Andrew Richardson DKimball Union So 310000.00
18 Tom Harris DLoomis Chaffee Fr 230000.00
21 Matt O'Sullivan FDMilton So 290000.00
22 Brandon Turner DTrinity-Pawling Jr 250000.00
23 Andrew Voytek FDNew Hampton Sr 270000.00
7 Kevin Mannering DRoxbury Latin Sr 200000.00
15 Rob O'Coin DWorcester Academy So '89210000.00
6 Adam Berger FDWilliston Northampton So '89280000.00
5 Peter Castine DBrunswick Fr 230000.00
6 John Zacharias DGroton Jr 210000.00
15 Mike Wurzer DKingswood Oxford Sr 230000.00
2 Jason Kramer DPingree So 290000.00
8 Eric Sheehan DRoxbury Latin So 200000.00
3 Sam Cooper DExeter Pg '87280000.00
20 Anthony Ciardelli FDLoomis Chaffee Sr 230000.00
5 Crandon Leahy FDNorthfield Mt. Hermon Pg 270000.00
32 Kyle McAlister DThayer So 280000.00
5 Frank Maguire FDWilliston Northampton Jr '88280000.00
1 Ronald Baia DWinchendon Pg 330000.00
2 Mike Joyce DRoxbury Latin So 200000.00
5 Brendan Cawley DDeerfield So 250000.00
5 Joe Woermer DGunnery Jr 340000.00
11 Nathan Oh FDNorthfield Mt. Hermon Jr 270000.00
9 Jimmy Herter DBrooks Jr '88260000.00
22 Tim Norton DRoxbury Latin Fr 200000.00
24 Filip Mirkovic DAlbany Academy Jr 270000.00
33 Damian DeSousa DAndover So 260000.00
35 Jonathan Lee DExeter Jr '88280000.00
16 Matt Maher DGunnery So 340000.00
3 Matt Gregg DThayer Sr 280000.00
21 Cam Chasse DBerwick Fr '90260000.00
33 Mike McDougal DHebron Pg '86340000.00
6 James Hoeg DKents Hill So 00000.00
2 Kevin Hurlbut DNew Hampton Sr 270000.00
13 Mike Rubino FDWorcester Academy Jr '86210000.00
7 Chris Griffin DBB&N Fr 280000.00
3 Corey Newman DLoomis Chaffee So 230000.00
5 Carmine Zegarelli DHebron Jr '88340000.00
12 Drew Noiles DKents Hill So 00000.00
2 Jamie Atkins DMiddlesex Sr 220000.00
2 Jon Derby DNew Hampton Sr 270000.00
10 Eric Spalt DNew Hampton Sr 270000.00
9 John Haddad DRoxbury Latin So 200000.00
4 Patrick Crowley DSouth Kent So 280000.00
12 Conor Leary DThayer Jr 280000.00
8 Jonathan Finkle DTrinity-Pawling Sr 250000.00
9 Eric Drew DKents Hill So 00000.00
3 Eric Olshaw DMiddlesex So 220000.00
11 Tyler Willson DNew Hampton Sr 270000.00
5 Quentin Leahy DPingree So 290000.00
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.