March 14, 2006

New England Prep Hockey Scoring Leaders 2005-06

#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
9 Christian Oberbeck CBrunswick Jr '89232341642.78
27 Justin Letizia LWBrunswick Jr 234511562.43
9 Bryan Kriner FPortsmouth Abbey Jr 233520552.39
8 Ryan Riffe LWBrooks Sr 262536612.35
10 Bobby Farnham RWBrooks So '89263722592.27
11 Neil Ruffini FProctor Jr 333040702.12
8 Ben Smith CWestminster Sr 262035552.12
19 Jordan Krusch FHebron Sr '87344229712.09
15 Doug Rogers FSt. Sebastian's Sr '88282433572.04
17 Matt Pedemonti FHebron Jr '88343237692.03
16 Jeff Fanning FBB&N Sr 283224562.00
10 Christian Ebert FMiddlesex Jr 222023431.95
13 Mike Vaskivuo FSouth Kent Pg 282826541.93
7 Matt Robertson FProctor So '89331943621.88
21 Brian Flynn FPomfret Jr '88293122531.83
18 Tony Morrone FSouth Kent Sr 281633491.75
11 Nick Bonino FAvon Old Farms Jr '88262124451.73
12 Sean Driscoll FPomfret Sr 291634501.72
16 Kevin Gilroy FBrewster Academy Sr 273016461.70
8 Bryan Abraham FPortsmouth Abbey So 231524391.70
21 Eric Lake FSt. Sebastian's Jr 282027471.68
19 Joe Whitney LWLawrence Academy Jr '88302525501.67
7 Kyle Hardy DHoosac Sr 231919381.65
20 John Eric Oberbeck RWBrunswick So '90231325381.65
17 Sy Nutkevitch FHoosac Jr 231325381.65
14 Ian Flanagan FProctor Sr 332529541.64
23 Mark Arcobello FSalisbury Sr '88282520451.61
15 Kevin Czepiel CNorthfield Mt. Hermon Jr '88271132431.59
10 MIKKO PELTOMAKI FNorth Yarmouth Academy So 262714411.58
8 Jason Schneider CLawrence Academy Sr '87301829471.57
12 Matt Czerkowicz FKent Sr 251524391.56
15 Jason Butler FHebron Pg '8734845531.56
18 Eric Satim FMillbrook Jr '88332130511.55
16 Jonathan Silver FMillbrook Sr '86331932511.55
2 Harrison Biggs CSt. Mark's Sr 221816341.55
25 Anthony Longo FSt. George's Sr 221717341.55
10 Joe Pereira FSouth Kent Jr 282517421.50
15 Leland Fidler FBB&N Sr 281626421.50
7 Michael Doherty FExeter Jr '87281428421.50
9 Chris Bower FTabor Sr '87261821391.50
4 Brandon Goodnow FWorcester Academy Sr '86211516311.48
12 Chris Downer FExeter Sr '88281823411.46
8 John Cavanagh FSalisbury Sr '87281328411.46
13 JESSE OSTRING FNorth Yarmouth Academy So 261622381.46
4 Josh Rabbani FBerkshire Jr '88353417511.46
14 Nick Quagliani FWinchendon Pg 332622481.45
28 Chris Huxley DNoble & Greenough Sr 291824421.45
14 Broc Little FCushing Jr '88363319521.44
15 Sammy Demerling FNew Hampton Jr 271920391.44
18 Ryan Fitzpatrick FNew Hampton Jr 271821391.44
19 Jamie Jelinek FTabor Jr '87261918371.42
21 Ryan Kupperman FCanterbury Sr '87311727441.42
15 Jeff Ryan FSt. George's Fr 221318311.41
5 Zach O'Donnell FMiddlesex Sr 221219311.41
6 Patrick Aldridge FKent Sr 251421351.40
14 Nick Downer FExeter Sr '88281128391.39
8 Alex Curran FCushing Pg '87361832501.39
22 Nick Pitsikoulis LWWestminster Jr 261620361.38
3 Cam Atkinson FAvon Old Farms So '89261521361.38
7 Bobby Barrett FWorcester Academy Sr '85211217291.38
11 Mike Bruno LWBrooks Sr 26926351.35
4 Ryan Maguire CNoble & Greenough Sr 291920391.34
14 Andrew Glass LWNoble & Greenough So 291524391.34
21 Kenny Torsey FNew Hampton Sr 271125361.33
11 J.T. Leary FWorcester Academy Pg '88211711281.33
10 Will Ortiz FSalisbury Sr '86282413371.32
6 Zach Feiden FTabor Jr '88261222341.31
12 Tom Bardis FCushing Sr 361631471.31
23 John Simpson CLawrence Academy Jr '87301524391.30
4 Miles Winter FNorthfield Mt. Hermon Sr '88271817351.30
16 Kevin Crane DExeter Sr '8828729361.29
10 Yuri Bouharevich FSt. Paul's Jr '87251616321.28
23 Francois Brisebois FSt. Paul's Jr '88251121321.28
10 Brendan Marlow FBrewster Academy Jr 271618341.26
11 Mike Ashley FBerkshire Sr '8735638441.26
26 Michael Biega FSalisbury Jr '89281520351.25
77 Kevin McCarthy DExeter Pg '87281421351.25
12 Patrick Moore FMillbrook Sr 332120411.24
6 Austin Smith FGunnery So 342319421.24
22 Chris Wieland FAvon Old Farms So '88261319321.23
21 Rob Turner FPortsmouth Abbey Jr 231117281.22
22 Shawn Sacco FHoosac Jr 23820281.22
19 David Vandenberg FSt. George's Sr 221511261.18
16 Kevin Erving FSt. Mark's Jr 22917261.18
14 Peter Massar FHotchkiss So '88241612281.17
15 Pat Kenney FChoate Sr '86241018281.17
18 Sam Bozoian FChoate Sr 24820281.17
16 Max Pacioretty FTaft Jr '8826525301.15
2 Dan Rainer FBerkshire Jr '88351426401.14
19 Josh Franklin CNoble & Greenough Jr 292013331.14
17 Matt Rhone RWNoble & Greenough Sr 291221331.14
23 Nick Carro FSt. George's Sr 22718251.14
17 Rence Coassin CChoate Sr 241017271.13
10 Michael Del Mauro FDeerfield Jr 251117281.12
10 Patrick McGuirk FAvon Old Farms Pg '86261118291.12
10 Will O'Neill DTabor Jr '8826524291.12
11 Brian Gibbons FVermont Academy So 271812301.11
9 Steve Rogers FSt. Sebastian's Fr '9028922311.11
13 Justin Kemmerer FDPomfret Sr 291616321.10
17 Brad Malone FCushing Jr '8936930391.08
8 Christopher Wood FDeerfield Sr 251116271.08
9 Alex Higgins FKent Sr 25918271.08
19 Marc Levangie FBerwick Sr '87261810281.08
7 Steve Scott FBerwick Jr '8926919281.08
8 Mike Kelly FExeter Pg '86281020301.07
19 Jeremiah Cunningham FSalisbury Sr 28723301.07
12 Jimmy Hayes LWNoble & Greenough So 291813311.07
20 Aki Uola FHolderness Jr 29922311.07
5 Mark Fayne DNoble & Greenough Sr 29922311.07
12 Brett Moore FLawrence Academy Sr '87301022321.07
3 Kurt Garceau FDCanterbury Sr '87311815331.06
20 Michael Genovese FWinchendon Pg 331520351.06
13 Mike Schiavi FHoosac Jr 23159241.04
2 Brad Warner DHoosac Sr 23321241.04
18 Matthew Lovejoy DDeerfield Jr 25422261.04
22 Greg Collins FSalisbury Sr '86281019291.04
6 Niko Uola FHolderness Jr 291911301.03
19 Keith Nelson FMilton Sr '87291317301.03
8 Marc Pilon FWinchendon Sr 331717341.03
19 Aaron Bogosian FCushing Sr '87362017371.03
8 Ryan Joyce DPomfret Pg '8729623291.00
16 Mike Allport FVermont Academy Jr '88271017271.00
21 Trevor Bradley CAvon Old Farms Sr 261214261.00
14 DAN DEARING FNorth Yarmouth Academy Sr 26818261.00
11 Jesse Estok FPortsmouth Abbey Jr 23716231.00
14 Andrew Smith FSt. Mark's Jr 22517221.00
6 John Spatola FRoxbury Latin Sr 201010201.00
9 Pat Noonan FDCanterbury Pg '8631822300.97
7 Mike Fitoussi FMilton Sr '87291216280.97
3 Alex Biega DSalisbury Sr '88281017270.96
2 Jamie Armstrong FVermont Academy Jr 271610260.96
21 Phil Tuttle FBrewster Academy Sr 27917260.96
24 Joseph Perry FBerwick Jr '8826187250.96
17 John paul Martignetti FAndover Sr '8726178250.96
22 Joe Smith FAndover Jr '8826817250.96
16 Cameron Lanoue FSt. Paul's So '89251014240.96
10 Trevor Hilson FHoosac Sr 23148220.96
12 Patrick Bursee DBrunswick So '8923517220.96
25 Michael Pearce FMiddlesex Jr 22129210.95
20 Scooter Dudley FMiddlesex So 22129210.95
6 Tom Blake FMiddlesex Jr 221110210.95
5 Dave Warsofsky DCushing Fr '9036826340.94
10 Scott Arnold FMillbrook Jr '89331615310.94
15 Matthew McCollem FBelmont Hill Jr 281511260.93
17 Nick Dupuis DNorthfield Mt. Hermon Sr '8727916250.93
10 Andrew Balysky FTaft So '89261212240.92
17 Ryan Liebel FAvon Old Farms Jr '87261212240.92
9 Paul Scola FAndover Pg '86261014240.92
17 Kevin Kaiser FSt. Paul's Sr 251112230.92
20 Patrick Wikstrand FHoosac Jr 23714210.91
7 Joseph Hurley FWinchendon Pg 331416300.91
2 Max Foster RWGroton Sr 21109190.90
19 Tristan Spaulding LWGroton Sr 21910190.90
16 Ryan Miniaci DCanterbury Jr '88311414280.90
21 Paul Carey FSalisbury So '88281411250.89
3 Ryan Crapser DNorthfield Mt. Hermon Sr '87271014240.89
19 Steffan Kollevoll FVermont Academy Sr '8627816240.89
16 Jayson Saraceno CWestminster Jr 261211230.88
21 Jason DeGiovanni FSt. Paul's Jr 251111220.88
7 Adam Kaiser FHotchkiss Jr '8824615210.88
13 Daniel Cohen CChoate Jr '8824516210.88
17 Joe Pavone FCanterbury Sr '8731918270.87
24 Ian Goodwin FDCanterbury Sr 31621270.87
16 Mark Dube FBelmont Hill Jr '88281212240.86
9 Zach Miller CGroton Sr 21810180.86
24 Stephen Keogh FBrewster Academy Jr 271310230.85
5 John Sullivan RWAlbany Academy Sr 271013230.85
19 Oliver Drake FNorthfield Mt. Hermon Sr 27914230.85
13 Sean McCarthy FRoxbury Latin So 20710170.85
10 Chris Leach FProctor Jr '8833919280.85
21 Jack Downing FTaft Jr '89261012220.85
20 Chris Cahill FAndover Sr '87261012220.85
2 Jon Wolter DWestminster Sr 26814220.85
8 Peter Child DSt. Paul's Jr 25318210.84
21 Atte Uola FHolderness Sr 29915240.83
15 Ryan Zemel FHolderness Sr '8729816240.83
21 Derrick Pallis DNoble & Greenough So 29717240.83
11 Scott Evans FHoosac Jr 23217190.83
10 Adam Houli FGunnery Jr 341810280.82
22 Phil Negus FExeter Sr '87281310230.82
10 Kevin McNamara DBelmont Hill Jr '8828716230.82
9 Evan Crosby FExeter Sr '8728617230.82
7 Kevin Quick DSalisbury Jr '8828320230.82
14 Taylor Vit FMillbrook Jr '8733819270.82
7 David Webb DSt. George's Sr 22216180.82
6 Joe Trimboli DNew Hampton Sr 27616220.81
8 Jerome Wallace FTaft Sr '8626813210.81
22 Ryan Boucher DBerwick Jr '8926714210.81
19 Brian Smith FCanterbury Sr '8731619250.81
16 Merrick Friedman FDeerfield So 251010200.80
8 Brandon Nunn FMilton Jr 291211230.79
15 Brandon Castro FWinchendon Pg 331412260.79
4 Nick Jaskowiak DSalisbury Jr '8928418220.79
11 Anthony Ferri FLoomis Chaffee Sr 23126180.78
12 Joe Bonner FBrewster Academy Sr 27912210.78
17 kevin Izzo DBrooks Sr 26218200.77
12 Paul Kirtland FHolderness So '8829913220.76
9 Steven Anthony FHolderness Fr 29616220.76
23 Ryan Smith FMillbrook Sr 331213250.76
16 Richie Iskra FRoxbury Latin So 20312150.75
3 Pat Cullity DBerkshire Sr '8735719260.74
21 Kevin Bunting FKingswood Oxford So 23107170.74
21 John Harvey CBrunswick Sr '882398170.74
9 Jamy Lapointe FHoosac Sr 2389170.74
11 Chris Freeman FKingswood Oxford So 2389170.74
8 Bobby Lane FLoomis Chaffee Jr 23611170.74
6 Eric Vachon RWBrooks Sr '8626109190.73
14 Doug Jones FTaft Sr '8726910190.73
4 Steve Capraro DAvon Old Farms Sr '8626613190.73
12 Ken Trentowski DAvon Old Farms Jr '8826415190.73
2 Regnars Alksnis DKent Jr 25315180.72
14 Greg Malley FThayer Sr '87281010200.71
12 Wil Hartigan FBB&N Jr 28614200.71
3 Pete Nowd FBB&N Sr 28218200.71
16 Erik Rousseau FHebron Sr '86341212240.71
11 Aleksey Koval LWAlbany Academy Pg 27136190.70
21 Tom DiDonato FNorthfield Mt. Hermon So 27118190.70
9 Austin DeLonge FVermont Academy Sr '8727118190.70
18 Ryan Ruddock FProctor So 331211230.70
20 Sean Coughlin DCushing Jr '8736718250.69
2 Drew Wadsworth DTabor Sr '8626414180.69
21 Adam Boardman FDeerfield Jr 2589170.68
19 Mike Blundon DKent Sr 25314170.68
13 Jason Silvia FBelmont Hill So 28145190.68
7 Nick Lampson FSouth Kent Jr 28910190.68
11 Sean Sylvester FSalisbury Sr '8728613190.68
8 Jeff Dunkle FKimball Union Sr 31813210.68
24 Jason Adams FGunnery Sr 34149230.68
13 Oleksandr Romanenko DHebron Jr '8734617230.68
21 Nick Williams FMillbrook Jr '88331012220.67
17 Joseph Ehiorobo RWLawrence Academy Sr 30812200.67
12 Justin Aquino FVermont Academy Jr '8827126180.67
18 David Orlowitz CGroton Jr 2186140.67
14 William Widi FBerwick Sr '8826413170.65
6 Anthony Paquette FHoosac Sr 23123150.65
18 Christian Cyr FHoosac Pg 23105150.65
13 David Gal FLoomis Chaffee Jr 2396150.65
2 Joe Queno DPortsmouth Abbey Sr 23114150.65
20 Wayne Shepherd FRoxbury Latin Jr 2058130.65
9 Mike Turk FHebron Sr '8734148220.65
21 Evan Dietz FGunnery Jr 34715220.65
18 Ben Ketchum FSalisbury Jr '872899180.64
12 Todd Davis FSt. Sebastian's Sr '8728711180.64
7 Sean Tuohy DKent Jr 25214160.64
22 Kristopher Conte FWinchendon Pg 331011210.64
24 Devin Pyne DProctor Sr '8733615210.64
2 Scott Chanelli FSt. George's Fr 2268140.64
10 Stevie Bergin DLawrence Academy Jr 30613190.63
19 Andrew April FBrewster Academy Sr 27710170.63
10 Cory Korchin FHotchkiss Sr '872478150.63
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.