Established 1996 -- Celebrating Our 25th Year
 
 

 



2012-13 HOLIDAY TOURNAMENT SCHEDULE & RESULTS
***
30th Annual Avon Old Farms Christmas Classic
-- At Avon Old Farms; Avon, Conn., except where indicated.

Pierpont Division: Kent, St. Paul’s, Loomis, Gunnery.
Trautman Division: Avon, Tabor, Trinity-Pawling, Berkshire.

Thurs. Dec. 13:
3:00 pm – Berkshire 3, Avon Old Farms 2
5:00 pm – Trinity-Pawling 5, Tabor 2
7:00 pm – Loomis Chaffee 4, Kent 3 (SO) -- Loomis wins shootout, 1-0. Game is a tie for NEPSIHA Purposes.
9:00 pm – Gunnery 3, St. Paul’s 1

Fri. Dec. 14:
9:00 am – Kent 4, Gunnery 1 (@ Trinity College)
9:00 am – Loomis 2, St. Paul’s 1
11:00 am – Berkshire 4, Tabor 2 (@ Trinity College)
11:00 am – Avon 6, Trinity-Pawling 2
3:00 pm – Gunnery 3, Loomis 2
5:00 pm – Kent 4, St. Paul’s 3
7:00 pm – Berkshire 1, Trinity-Pawling 0
9:00 pm – Avon 5, Tabor 0

Sat. Dec. 15  (Playoff Round):
8:30 am – 7th Place Game: Tabor 6, St. Paul's 1
10:30 am – 5th Place Game: Loomis 4, Trinity-Pawling 1
1:30 pm – 3rd Place Game: Gunnery 1, Avon 1 (OT) -- No shootout in this one
3:30 pm – Championship: Berkshire 3, Kent 2  (2-OT) -- Nick O'Connor, from Matt Renzi, scores the game-winner with 37 seconds left in 2nd OT. Berkshire senior G Tim Ernst named tournament MVP.



***
39th Annual Groton-Lawrence Tournament
Fri.-Sun. Dec. 14-16, 2012
-- At the Groton School (Groton, Mass.) and Lawrence Academy (Groton, Mass.)


Teams: Culver Military Academy, Cushing Academy, Dexter School, Groton School, Holderness School, Lawrence Academy, Pomfret School, Proctor Academy.

Fri. Dec. 14th:
3:30 pm -- Dexter 3, Holderness 1 (at Groton, O’Brien)
4:30 pm -- Culver 7, Proctor 1 (at Groton, Pratt)
5:30 pm -- Pomfret 2, Groton 1 (at Groton, O’Brien)
7:30 pm -- Cushing 5, Lawrence 3 (at LA)           

Sat. Dec. 15th:
9:30 am – Holderness 6, Pomfret 0 (at LA)
10:30 am – Cushing 3, Proctor 1 (at Groton, O’Brien)
11:30 am -- Culver 6, Lawrence 3 (at LA)
12:30 pm – Dexter 6, Groton 1 (at Groton, O’Brien)

4:30 pm -- Cushing 5, Culver 4 (at LA)
5:30 pm – Dexter 5, Pomfret 0 (at Groton, Pratt)
6:30 pm – Lawrence 6, Proctor 2 (at LA)
7:00 pm – Holderness 6, Groton 2 (at Groton, O’Brien)

Sun. Dec. 16th:
9:15 am -- Game C: Proctor 7, Groton 6 (@ Groton, O'Brien)
9:15 am -- Game B: Lawrence 7, Pomfret 1 (@ LA)
9:30 am -- Game A: Culver 4, Holderness 1 (@ Groton, Pratt)
11:30 am -- Championship: Dexter 5, Cushing 5 (OT) -- Cushing wins shootout -- and tournament.
Choate Division MVP -- Tim Harrison, Dexter Sr. F
Kullen Div. MVP -- Mike Dion, Cushing Sr. G

 ***


48th Annual Flood-Marr Holiday Tournament
-- At Noble & Greenough School (Fri. Dec. 14 & Sun. Dec. 16); at Milton Academy  (Sat. Dec. 15)

Owen Division: Milton, Hotchkiss, Andover, Westminster.
Harding Division: Nobles, Deerfield, Kimball Union, Salisbury.

Fri. Dec. 14 (@ Nobles):
9:00 am -- Nobles 3, Deerfield 2
11:00 am – KUA 3, Salisbury 2
1:00 pm – Westminster 3, Hotchkiss 1
3:00 pm – Milton 4, Andover 3
5:00 pm – Salisbury 5, Nobles 1
7:00 pm – KUA 4, Deerfield 0

Sat. Dec. 15 (@ Milton):
9:00 am – Milton 2, Hotchkiss 1 (OT) -- Sabitsky game winner in OT
11:00 am –Westminster 4, Andover 2
1:00 pm – Nobles 2, KUA 1 -- Miles Wood GWG
3:00 pm – Salisbury 4, Deerfield 1
5:00 pm -- Westminster 6, Milton 2
7:00 pm – Hotchkiss 4, Andover 2

Sun. Dec. 16 (@ Nobles):
8:00 am -- 7th Place Game: Deerfield 5, Andover 3
10:00 am -- 5th Place Game: Nobles 5, Hotchkiss 1
12:00 pm -- 3rd Place Game: Salisbury 9, Milton 1
2:00 pm -- Championship Game: Kimball Union 4, Westminster 2 -- In their 21st year taking part, KUA won the school's first Flood-Marr title. Tournament MVP Nick Roberto (3a) led the way today, playing a really strong game. Goals were scored by his linemates -- Casey Miller (2g) and Joey Dudek --  as well as Gregg Burmaster and Brendan White, the latter playing a strong game on the back end. Eric Bogart got the win in net. After Jack Fitzgerald and Tristan Rai scored 1:21 apart late in the first to give Westminster a 2-1 lead, KUA came out in the second and, about five minutes in, struck for a pair of goals 17 seconds apart -- by Dudek and Miller -- to take a 3-2 lead and controlled play the rest of the way.

Tournament MVP:
Nick Roberto, KUA Sr. F

All-Tournament Team:
Roberto
Brendan White, KUA Sr. D
Niko Rufo, KUA Sr. F
Zac Hamilton, Westminster Jr. G
Vincent Gisonti, Westminster Sr. F
Callum Booth, Salisbury Soph G
Anthony Sabitsky, Milton Sr. F

***
11th Annual Howard Tournament
@ St. George’s School; Newport, RI

Fri. Dec. 14:
5:45 pm – St. George’s 3, Brunswick 3 (2-OT) -- Brunswick wins SO, 3-1
6:00 pm --  BB&N 6, Hill School 1

Sat. Dec. 15:
8:15 am – BB&N 7, Brunswick 3
8:30 am – Hill 2, St. George’s 2 (2-OT) -- Hill wins shootout, 1-0
12:30 pm – Brunswick 7, Hill 2
12:45 pm – BB&N 8, St. George’s 4 (Championship Game) --  BB&N Sr. F Jordy Abrams named tournament MVP.

***

Barber Tournament
-- At St. Mark's School (Southborough, Mass.) & Middlesex School (Concord, Mass.)

Fri. Dec. 14, 2012:
5:00 pm -- Game 1: Middlesex 5, Portsmouth Abbey 0 (@ Middlesex)
5:00 pm -- Game 2: Vermont Academy 2, St. Mark's 1 (OT) (@ St. Mark's)
7:00 pm -- Game 3: Kents Hill 4, Princeton Day 1 (@ Middlesex)
7:00 pm -- Game 4: Portledge 6, Worcester Academy 3 (@ St. Mark's)

Sat. Dec. 15, 2012:
8:30 am -- Game 5: Princeton Day 8, Portsmouth Abbey 1  (@ Middlesex)
8:30 am -- Game 6: St. Mark's 3, Worcester Academy 1 (@ St. Mark's)
10:30 am -- Game 7: Middlesex 4, Kents Hill 2 (@ Middlesex)
10:30 am -- Game 8: Portledge 3, Vermont 2 (OT) (@ St. Mark's)
1:30 pm --  Game 9: Worcester 6, Portsmouth Abbey 3 (@ Middlesex)
1:30 pm -- Game 10: Princeton Day 6, St. Mark's 2 (Consolation --  @ St. Mark’s)
3:30 pm -- Game 11: Kents Hill 9, Vermont 1 (@ Middlesex)
3:30 pm -- Game 12: Middlesex 6, Portledge 2 (Championship -- @ St. Mark’s) -- Middlesex wins Barber Crown

 ***


65th Annual Lawrenceville Christmas Tournament

 -- Except as noted, all games will be held at the Lawrenceville School; Princeton, NJ.

Sat. Dec. 15, 2012:
9:00 am – Game 1: Canterbury 6, Lawrenceville 2
9:00 am – Game 2:  Nichols 4, Governor’s 0 (@ Baker Rink; Princeton University)
11:00 am – Game 3: Taft 4, Choate 1
11:00 am – Game 4: Belmont Hill 4, NMH 1 (@ Baker Rink; Princeton University)
2:00 pm – Game 5: Losers of Games 1 & 2 -- Governor's 4, Lawrenceville 2
4:00 pm – Game 6: Losers of Games 3 & 4 -- NMH 3, Choate 1
7:00 pm – Game 7: Winners of Games 1 & 2 -- Canterbury 5, Nichols 3
9:00 pm – Game 8: Winners of Games 3 & 4 -- Belmont Hill 4, Taft 2

Sun. Dec. 16, 2012:
8:00 am -- Choate 6, Lawrenceville 0
10:00 am (Consolation Game) -- NMH 3, Governor's 2
12:00 pm -- Taft 4, Nichols 3
2:30 pm (Championship Game) -- Belmont Hill 4, Canterbury 2

 

***

Brooks-Pingree Tournament
@ North Andover, Mass. and South Hamilton, Mass.
Fri.-Sun. Dec. 14-16, 2012

Brooks Division:Brooks School, Millbrook School, New Hampton School, Northwood School (Midgets), North Yarmouth Academy, Shady Side Academy.
Pingree Division:Fountain Valley School Hockey Club, Hebron Academy, Kingswood-Oxford, Pingree School, New England Stars, Tilton School.

Fri. Dec. 14, 2012
3:00 pm – Brooks 3, Shady Side 2 (OT) (@ Brooks)
3:00 pm – New England Stars 2, Pingree 1 (OT) (@ Pingree)
5:00 pm – Northwood Midgets 4, NYA 0 (@ Brooks)
5:00 pm – Fountain Valley 4, Kingswood-Oxford 3 (@ Pingree)
7:00 pm – Millbrook 3, New Hampton 2 (@ Brooks)
7:00 pm – Tilton 2, Hebron 0 (@ Pingree)

Sat. Dec. 15, 2012
7:30 am – Northwood Midgets 3, Shady Side 1 (@ Brooks)
7:30 am – New England Stars 5, Fountain Valley 3 (@ Pingree)
9:30 am – New Hampton 3, North Yarmouth Academy 0 (@ Brooks)
9:30 am – Hebron 3, Kingswood 0 (@ Pingree)
11:30 am – Brooks 2, Millbrook 2 (@ Brooks)
11:30 am – Tilton 2, Pingree 0 (@ Pingree)
4:00 pm – Northwood Midgets 4, New Hampton 3 (OT) (@ Brooks)
4:00 pm – Hebron 5, Fountain Valley 2 (@ Pingree)
6:00 pm – Shady Side 2, Millbrook 0 (@ Brooks)
6:00 pm – Tilton 6, New England Stars 2 (@ Pingree)
8:00 pm – Brooks 3, North Yarmouth Academy 0 (@ Brooks)
8:00 pm – Pingree 1, Kingswood 1 (OT) (@ Pingree)

Sun. Dec. 16, 2012:
8:00 am -- Shady Side 6, Fountain Valley 0 (@ Pingree)
8:00 am -- NYA 3, Kingswood 1 (@ Brooks)
10:00 am -- New Hampton 2, Pingree 1 (@ Pingree)
10:00 am -- Millbrook 5, NE Stars 1 (@ Brooks)
12:00 pm -- Third Place Game: Brooks 2, Hebron 2 (@ Brooks)
12:00 pm -- Championship Game: Northwood Midgets 3, Tilton 1 (@ Pingree)


***
St. Sebastian's Hockey Tournament
-- At Needham, Mass.

Fri. Dec. 14
2:00 pm -- Game 1: Northwood 6, Rivers 0
4:00 pm -- Game 2: Winchendon 5, St. Sebastian’s 4 (SO)
6:00 pm -- Game 3: Thayer 4, Albany Academy 0
8:00 pm -- Game 4: St. Andrew's 3, Williston 0

Sat. Dec. 15
11:00 am -- Game 5: Rivers 5, St. Sebastian's 2
1:00 pm -- Game 6: Albany Academy 5, Williston 3
3:00 pm -- Game 7: Northwood 3, Winchendon 2 (SO)
5:00 pm -- Game 8: St. Andrew's 3, Thayer 1

Sun. Dec. 16:
9:00 am -- St. Sebastian's 7, Williston 4
11:00 am -- Albany Academy 4, Rivers 3 (OT)
1:00 pm -- Third Place Game: Thayer 3, Winchendon 2 (SO)
3:00 pm -- Championship Game: St. Andrew's 1, Northwood 0


***

New Jersey-Massachusetts Doubleheader
Sat. Dec. 15
--At Bright Hockey Center; Harvard University
3:00 pm – BC High 1, Don Bosco 0
5:00 pm – Malden Catholic 5, Delbarton 1


***

Nichols-Belmont Hill Holiday Hockey Tournament

-- Fri.-Sun. Dec. 28-30, 2012
@ the Nichols School; Buffalo, NY.

Blue Division
: Belmont Hill, Millbrook, Upper Canada College, Brunswick.
Green Division: Nichols, Hebron, St. Francis, Kimball Union.

Fri. Dec. 28:
9:00 am – Nichols vs. Hebron
11:00 am – St. Francis vs. KUA
1:00 pm – Belmont Hill vs. Millbrook
3:00 pm – UCC vs. Brunswick
6:00 pm – St. Francis vs. Nichols
8:00 pm – KUA vs. Hebron

Sat. Dec. 29:
9:00 am – Belmont Hill vs. UCC
11:00 am – Millbrook vs. Brunswick
1:00 pm – Hebron vs. St. Francis
3:00 pm – Nichols vs. KUA
6:00 pm – Brunswick vs. Belmont Hill
8:00 pm – UCC vs. Millbrook

Sun. Dec. 30:
9:00 am – Semifinal #1: 1st Place Green vs. 2nd Place Blue
11:00 am – Semifinal #2: 1st Place Blue vs. 2nd Place Green
2:00 pm – 4th Place Teams
4:00 pm – 3rd Place Teams
6:30 pm – Championship Game

 

 ***


Nobles-St. Sebastian’s New Year’s Showcase

Fri. Dec. 28 @ St. Sebastian’s:
12:00 pm -- Nobles vs. Williston
2:30 pm – Berkshire @ St. Sebastian’s

Sat. Dec. 29 @ Nobles
12:00 pm – Berkshire vs. Nobles
2:15 pm – St. Sebastian’s vs. Williston

 

***

Watkins Tournament
-- At Cushing Academy; Ashburnham, Mass.

Fisher Division: Cushing, Lawrence, NMH, Pomfret.
Iorio Division: Canterbury, Culver, Governor’s, Gunnery.

Fri. Dec. 28, 2012:
9:00 am – Lawrence vs. NMH
11:10 am – Cushing vs. Pomfret
1:20 pm – Gunnery vs. Canterbury
3:30 pm – Culver vs. Governor’s
5:40 pm – NMH vs. Pomfret
7:50 pm – Cushing vs. Lawrence

Sat. Dec. 29, 2012:
9:00 am – Culver vs. Gunnery
11:10 am – Canterbury vs. Governor’s
1:20 pm – Pomfret vs. Lawrence
3:30 pm – Cushing vs. NMH
5:40 pm – Governor’s vs. Gunnery
7:50 pm – Canterbury vs. Culver

Sun. Dec. 30, 2012:
9:00 am – Fisher 4 vs. Iorio 4
11:10 am – Fisher 3 vs. Iorio 3
1:20 pm – Fisher 2 vs. Iorio 2
3:30 pm – Fisher 1 vs. Iorio 1


***

BB&N Holiday Showcase
-- At the Buckingham, Browne & Nichols School; Cambridge Mass. (except where noted)

Sat. Dec. 29
Game 1 9:00 am – BB&N vs. Roxbury Latin
Game 2 9:00 am – Worcester vs. Pingree (@ Dexter School)
Game 3 11:00 am – St. Mark’s vs. Tilton
Game 4 11:00 am – Dexter vs. Rivers (@Dexter School)
Game 5 1:30 pm – Loser 1 vs. Loser 2
Game 6 3:30 pm – Semifinals: Winner 1 vs. Winner 2
Game 7 5:30 pm – Loser 3 vs. Loser 4
Game 8 7:30 pm – Semifinals: Winner 3 vs. Winner 4

Sun. Dec. 30
Game 9 8:00 am – Loser 5 vs. Loser 7
Consolation Final: 10:00 am – Winner 5 vs. Winner 7
3rd Place Game: 12:00 pm – Loser 6 vs. Loser 8
Championship Game: 2:00 pm – Winner 6 vs. Winner 8

 ***


Balestri Hockey Tournament
@ Kents Hill School; Kents Hill, Maine

Mon. Dec. 31, 2012:
11:00 am – Kents Hill vs. NYA
2:00 pm – Middlesex vs. Hoosac
4:30 pm – Kents Hill vs. Albany Academy

Tues. Jan. 1, 2013:
9:00 am – Albany Academy vs. Middlesex
11:30 am – Kents Hill vs. Hoosac
2:30 pm – NYA vs. Albany Academy

Wed. Jan. 2, 2013:
8:00 am – Albany Academy vs. Hoosac
10:30 am – Kents Hill vs. Middlesex
1:00 pm – Hoosac vs. NYA

***
Joshua Weeks New Year’s Hockey Tournament
@ Tabor Academy, Marion, Mass.

Tues. Jan. 1, 2013:
9:00 am – Berwick vs. Hill
11:00 am – Milton vs. Winchendon
1:00 pm – Tabor vs. Stanstead
3:30 pm – Hill vs. Winchendon
5:30 pm – Stanstead vs. Milton
7:30 pm – Tabor vs. Berwick

Wed. Jan. 2, 2013:
10:00 am – Game 1
12:00 pm – Game 2
2:00 pm – Championship Game

 

 

Around the Rinks

Salisbury co-captains Ryan Segalla (22) and Mark Hamilton (5) hold the hardware after Sunday's championship game.
Salisbury co-captains Ryan Segalla (22) and Mark Hamilton (5) hold the hardware after Sunday's championship game. (Photo: Dave Arnold Photography)
 
Junior Evan Smith -- and his twin brother/linemate Mitchell -- were excellent in Elite 8 action over weekend in Salem, NH.
Junior Evan Smith -- and his twin brother/linemate Mitchell -- were excellent in Elite 8 action over weekend in Salem, NH. (Photo: Dave Arnold Photography)
 
Cushing Academy earned a hard-fought 1-0 decision over Avon in the NEPSIHA Large School Championship Game.
Cushing Academy earned a hard-fought 1-0 decision over Avon in the NEPSIHA Large School Championship Game. (Photo: Dave Arnold Photography)
 
Brooks topped Kents Hill, 4-1, to win the NEPSIHA Small School Championship Game.
Brooks topped Kents Hill, 4-1, to win the NEPSIHA Small School Championship Game. (Photo: Dave Arnold Photography)