Established 1996 -- Celebrating Our 25th Year
 
 




Sat. Dec. 15 Tournament Results
30th Annual Avon Old Farms Christmas Classic (Day 3 of 3)
-- At Avon Old Farms; Avon, Conn., except where indicated.
Pierpont Division: Kent, St. Paul’s, Loomis, Gunnery.
Trautman Division: Avon, Tabor, Trinity-Pawling, Berkshire.
8:30 am – 7th Place Game: Tabor 6, St. Paul's 1
10:30 am – 5th Place Game: Loomis 4, Trinity-Pawling 1
1:30 pm – 3rd Place Game: Gunnery 1, Avon 1 (OT) -- no shootout held
3:30 pm – Championship: Berkshire 3, Kent 2  (2-OT) -- Nick O'Connor, from Matt Renzi, scores the game-winner with 37 seconds left in 2nd OT. Berkshire senior G Tim Ernst named tournament MVP.

39th Annual Groton-Lawrence Christmas Tournament (Day 2 of 3)
Fri.-Sun. Dec. 14-16, 2012
-- At the Groton School (Groton, Mass.) and Lawrence Academy (Groton, Mass.)

9:30 am – Holderness 6, Pomfret 0 (at LA)
10:30 am – Cushing 3, Proctor 1 (at Groton, O’Brien)
11:30 am -- Culver 6, Lawrence 3 (at LA)
12:30 pm – Dexter 6, Groton 1 (at Groton, O’Brien)

4:30 pm -- Cushing 5, Culver 4 (at LA)
5:30 pm – Dexter 5, Pomfret 0 (at Groton, Pratt)
6:30 pm – Lawrence 6, Proctor 2 (at LA)
7:00 pm – Holderness 6, Groton 2 (at Groton, O’Brien)

Sunday Playoffs:
9:15 am -- Game C: Proctor vs. Groton (@ Groton, O'Brien)
9:15 am -- Game B: Pomfret @ Lawrence (@ LA)
9:30 am -- Game A: Culver vs. Holderness (@ Groton, Pratt)
11:30 am -- Championship: Dexter vs. Cushing (@ Groton, O'Brien)

48th Annual Flood-Marr Holiday Tournament (Day 2 of 3)
-- At Noble & Greenough School (Fri. Dec. 14 & Sun. Dec. 16); at Milton Academy  (Sat. Dec. 15)
9:00 am – Milton 2, Hotchkiss 1 (OT) Sabitsky game winner in OT
11:00 am –Westminster 4, Andover 2
1:00 pm – Nobles 2, KUA 1 -- Miles Wood GWG
3:00 pm – Salisbury 4, Deerfield 1
5:00 pm -- Westminster 6, Milton 2
7:00 pm – Hotchkiss 4, Andover 2

Sunday Playoff Schedule:
ALL GAMES AT NOBLES
8:00 am -- Deerfield vs. Andover
10:00 am -- Nobles vs. Hotchkiss
12:00 pm -- Salisbury vs. Milton
2:00 pm -- KUA vs. Westminster

11th Annual Howard Tournament (Day 2 of 2)
@ St. George’s School; Newport, RI
8:15 am – BB&N 7, Brunswick 3
8:30 am – Hill 2, St. George’s 2 (2-OT) Hill wins SO, 1-0
12:30 pm – Brunswick 7, Hill 2
12:45 pm – BB&N 8, St. George’s 4 (Championship Game) --  BB&N Sr. F Jordy Abrams named tournament MVP.

Barber Tournament (Day 2 of 2)

-- At St. Mark's School (Southborough, Mass.) & Middlesex School (Concord, Mass.)
8:30 am -- Game 5: Princeton Day 8, Portsmouth Abbey 1  (@ Middlesex)
8:30 am -- Game 6: St. Mark's 3, Worcester Academy 1 (@ St. Mark's)
10:30 am -- Game 7: Middlesex 4, Kents Hill 2 (@ Middlesex)
10:30 am -- Game 8: Portledge 3, Vermont 2 (OT) (@ St. Mark's)
1:30 pm --  Game 9: Worcester 6, Portsmouth Abbey 3 (@ Middlesex)
1:30 pm -- Game 10: Princeton Day 6, St. Mark's 2 (Consolation --  @ St. Mark’s)
3:30 pm -- Game 11: Kents Hill 9, Vermont 1 (@ Middlesex)
3:30 pm -- Game 12: Middlesex 6, Portledge 2 (Championship -- @ St. Mark’s) -- Middlesex wins Barber Crown

65th Annual Lawrenceville Christmas Tournament (Day 1 of 2)
 -- Except as noted, all games will be held at the Lawrenceville School; Princeton, NJ.
9:00 am – Game 1: Canterbury 6, Lawrenceville 2
9:00 am – Game 2:  Nichols 4, Governor’s 0 (@ Baker Rink; Princeton University)
11:00 am – Game 3: Taft 4, Choate 1
11:00 am – Game 4: Belmont Hill 4, NMH 1 (@ Baker Rink; Princeton University)
2:00 pm – Game 5: Losers of Games 1 & 2 -- Governor's 4, Lawrenceville 2
4:00 pm – Game 6: Losers of Games 3 & 4 -- NMH 3, Choate 1
7:00 pm – Game 7: Winners of Games 1 & 2 -- Canterbury 5, Nichols 3
9:00 pm – Game 8: Winners of Games 3 & 4 -- Belmont Hill 4, Taft 2

Sunday Playoff Schedule:
8:00 am -- L'ville vs. Choate
10:00 am (Consolation Game) -- Governor's vs. NMH
12:00 pm -- Nichols vs. Taft
2:30 pm (Championship Game) -- Canterbury vs. Belmont Hill

2012 Brooks-Pingree Tournament (Day 2 of 3)
@ North Andover, Mass. and South Hamilton, Mass.
Fri.-Sun. Dec. 14-16, 2012

7:30 am – Northwood Midgets 3, Shady Side 1 (@ Brooks)
7:30 am – New England Stars 5, Fountain Valley 3 (@ Pingree)
9:30 am – New Hampton 3, North Yarmouth Academy 0 (@ Brooks)
9:30 am – Hebron 3, Kingswood 0 (@ Pingree)
11:30 am – Brooks 2, Millbrook 2 (@ Brooks)
11:30 am – Tilton 2, Pingree 0 (@ Pingree)
4:00 pm – Northwood Midgets 4, New Hampton 3 (OT) (@ Brooks)
4:00 pm – Hebron 5, Fountain Valley 2 (@ Pingree)
6:00 pm – Shady Side 2, Millbrook 0 (@ Brooks)
6:00 pm – Tilton 6, New England Stars 2 (@ Pingree)
8:00 pm – Brooks 3, North Yarmouth Academy 0 (@ Brooks)
8:00 pm – Pingree 1, Kingswood 1 (OT) (@ Pingree)

Sunday Playoff Schedule:
8:00 am -- Fountain Valley vs. Shady Side (@ Pingree)
8:00 am -- NYA vs. Kingswood (@ Brooks)
10:00 am -- New Hampton vs. Pingree (@ Pingree)
10:00 am -- Millbrook vs. NE Stars (@ Brooks)
12:00 pm -- Third Place Game: Brooks vs. Hebron (@ Brooks)
12:00 pm -- Championship Game: Northwood Midgets vs. Tilton (@ Pingree)

St. Sebastian's Hockey Tournament (Day 2 of 3)
-- At Needham, Mass.
11:00 am -- Game 5: Rivers 5, St. Sebastian's 2
1:00 pm -- Game 6: Albany Academy 5, Williston 3
3:00 pm -- Game 7: Northwood 3, Winchendon 2 (SO)
5:00 pm -- Game 8: St. Andrew's 3, Thayer 1

Sunday Playoff Schedule:
9:00 am -- St. Seb's vs. Williston
11:00 am -- Rivers vs. Albany Academy
1:00 pm -- Winchendon vs. Thayer
3:00 pm -- Northwood vs. St. Andrew's

New Jersey-Massachusetts Doubleheader
--At Bright Hockey Center; Harvard University
3:00 pm – BC High 1, Don Bosco 0
5:00 pm – Malden Catholic 5, Delbarton 1

 



@ Kents Hill School; Kents Hill, Maine

Mon. Dec. 31, 2012:
11:00 am – Kents Hill 7, NYA 2
2:00 pm – Middlesex 9, Hoosac 4
4:30 pm – Kents Hill 4, Albany Academy 0





Sun. Dec. 30 Tournament Results

Watkins Tournament (Day 3 of 3)
At Cushing Academy; Ashburnham, Mass.

Sunday Playoffs

9:00 am – 7th Place Game: Pomfret 3, Governor's 3
11:10 am – 5th Place Game: Gunnery 8, Lawrence 3
1:20 pm – 3rd Place Game: NMH 4, Canterbury 2
3:30 pm – Championship: Cushing 2, Culver 1 -- Garrett Hehir scores GWG and named tourney MVP.


Nichols-Belmont Hill Holiday Hockey Tournament (Day 3 of 3)
At the Nichols School; Buffalo, NY.

Sunday Playoffs
9:00 am – Semifinal #1: KUA 3, Brunswick 2
11:00 am – Semifinal #2: Nichols 4, Millbrook 2
2:00 pm – 4th Place Teams: UCC 4, St. Francis 0
4:00 pm – 3rd Place Teams: Belmont Hill 5, Hebron 4
6:30 pm – Championship Game: KUA 1, Nichols 0 -- Casey Miller goal; Ryan Lund shutout.


BB&N Holiday Showcase (Day 2 of 2)

-- At the Buckingham, Browne & Nichols School; Cambridge Mass.

Sunday Playoffs
8:00 am – St. Mark's 8, Pingree 2
Consolation Final: 10:00 am – Rivers 3, Roxbury Latin 0
Third Place Game: 12:00 pm – Tilton 4, Worcester Academy 1
Championship Game: 2:00 pm – Dexter 4, BB&N 4 (OT/SO) -- Dexter wins shootout 3-2. Trevor Fidler named tourney MVP.

 




Sat. Dec. 29 Tournament Results
Note:

A winter storm warning is in effect for Eastern Massachusetts including Boston from noon Sat. to 7 a.m. Sun. Snow will begin early this afternoon and be at its heaviest from 5 pm to 1 am before tapering off toward sunrise on Sunday. From 4-8" is expected. If any games are cancelled we will have the news here and/or on our Twitter account, so check back frequently.

Watkins Tournament (Day 2 of 3)
At Cushing Academy; Ashburnham, Mass.

Fisher Division: Cushing, Lawrence, NMH, Pomfret.
Iorio Division: Canterbury, Culver, Governor’s, Gunnery.

Sat. Results
9:00 am – Culver 5, Gunnery 4
11:10 am – Canterbury 6, Governor’s 3
1:20 pm – Lawrence 4, Pomfret 1
3:30 pm – Cushing 6, NMH 3
5:40 pm – Governor’s 3, Gunnery 3 -- NEPSIHA tie; but a shootout win for Gov's
7:50 pm – Culver 5, Canterbury 3

Sun. Dec. 30 Schedule:
9:00 am – Fisher 4 vs. Iorio 4: Pomfret vs. Governor's
11:10 am – Fisher 3 vs. Iorio 3: Lawrence vs. Gunnery
1:20 pm – Fisher 2 vs. Iorio 2: NMH vs. Canterbury
3:30 pm – Fisher 1 vs. Iorio 1: Cushing vs. Culver


Nobles-St. Sebastian’s New Year’s Showcase (Day 2 of 2)
At St. Sebastian’s (Fri.); @ Noble & Greenough (Sat.)

Sat. Results
12:00 pm – Berkshire 5, Nobles 3
2:15 pm – St. Sebastian’s 6, Williston 2


Nichols-Belmont Hill Holiday Hockey Tournament (Day 2 of 3)
At the Nichols School; Buffalo, NY.

Blue Division
: Belmont Hill, Millbrook, Upper Canada College, Brunswick.
Green Division: Nichols, Hebron, St. Francis, Kimball Union.

Sat. Results
9:00 am – Belmont Hill 2, UCC 2
11:00 am – Millbrook 5, Brunswick 1
1:00 pm – Hebron 5, St. Francis 2
3:00 pm – KUA 3, Nichols 1
6:00 pm – Brunswick 4, Belmont Hill 0
8:00 pm – Millbrook 5, UCC 3

Sun. Dec. 30 Schedule
9:00 am – Semifinal #1: 1st Place Green vs. 2nd Place Blue: KUA vs. Brunswick
11:00 am – Semifinal #2: 1st Place Blue vs. 2nd Place Green: Millbrook vs. Nichols
2:00 pm – 4th Place Teams: St. Francis vs. UCC
4:00 pm – 3rd Place Teams: Hebron vs. Belmont Hill
6:30 pm – Championship Game


BB&N Holiday Showcase (Day 1 of 2)

-- At the Buckingham, Browne & Nichols School; Cambridge Mass. (except where noted)

Sat. Dec. 29
Game 1 9:00 am – BB&N 5, Roxbury Latin 1
Game 2 9:00 am – Worcester 1, Pingree 0 (@ Dexter School)
Game 3 11:00 am – Tilton 3, St. Mark’s 2
Game 4 11:00 am – Dexter 2, Rivers 0 (@Dexter School)
Game 5 1:30 pm – Loser 1 vs. Loser 2: Roxbury Latin 7, Pingree 1
Game 6 3:30 pm – Semifinals: Winner 1 vs. Winner 2: BB&N 10, Worcester 0
Game 7 5:30 pm – Loser 3 vs. Loser 4: Rivers 3, St. Mark's 2 (OT)
Game 8 7:30 pm – Semifinals: Winner 3 vs. Winner 4: Dexter 3, Tilton 1

Sun. Dec. 30 Schedule
Game 9 8:00 am – Loser 5 vs. Loser 7: Pingree vs. St. Mark's
Consolation Final: 10:00 am – Winner 5 vs. Winner 7: RL vs. Rivers
Third Place Game: 12:00 pm – Loser 6 vs. Loser 8: Worcester vs. Tilton
Championship Game: 2:00 pm – Winner 6 vs. Winner 8: BB&N vs. Dexter

 




Fri. Dec. 28 Tournament Results

Watkins Tournament (Day 1 of 3)
At Cushing Academy; Ashburnham, Mass.

Fisher Division: Cushing, Lawrence, NMH, Pomfret.
Iorio Division: Canterbury, Culver, Governor’s, Gunnery.

9:00 am – NMH 4, Lawrence 3
11:10 am – Cushing 4, Pomfret 0
1:20 pm – Gunnery 5, Canterbury 5 (OT) -- Gunnery advances on SO, 2-1
3:30 pm – Culver 4, Governor’s 3 (OT) -- buzzer-beater by John Zimmerman
5:40 pm – NMH 6, Pomfret 3
7:50 pm – Cushing 4, Lawrence 0

Nobles-St. Sebastian’s New Year’s Showcase (Day 1 of 2)
At St. Sebastian’s (Fri.); @ Noble & Greenough (Sat.)

Fri. Dec. 28 @ St. Sebastian’s
12:00 pm -- Nobles 4, Williston 1
2:30 pm – Berkshire 6, St. Sebastian’s 1

Nichols-Belmont Hill Holiday Hockey Tournament (Day 1 of 3)
At the Nichols School; Buffalo, NY.

Blue Division
: Belmont Hill, Millbrook, Upper Canada College, Brunswick.
Green Division: Nichols, Hebron, St. Francis, Kimball Union.

9:00 am – Nichols 3, Hebron 2
11:00 am – KUA 8, St. Francis 2
1:00 pm – Belmont Hill 2, Millbrook 1
3:00 pm – Brunswick 4, Upper Canada College 0
6:00 pm – Nichols 8, St. Francis 3
8:00 pm – KUA 5, Hebron 0

 




This Week's Schedule

Wed. Dec. 19

Nichols @ St. Andrew's College, 2:00 pm
Rye Country Day @ St. Thomas More, 3:00 pm
Portledge @ Hill School, 3:30 pm
Deerfield @ Pomfret, 4:15 pm -- Cancelled
Pingree @ Moses Brown, 4:30 pm
Dexter vs. Exeter, 5:00 pm (@ Harvard University)

Thurs. Dec. 20
St John’s-Shrewsbury @ Springfield Cathedral, 7:00 pm
Catholic Memorial vs. St. Sebastian's, 7:00 pm (@ Harvard University)

Fri. Dec. 21
Harvey @ Rye Country Day, 4:45 pm
Bergen Catholic @ Don Bosco Prep, 7:00 pm

Sat. Dec. 22
Mount St. Charles @ BC High, 4:30 pm
St. Augustine @ Delbarton, 6:00 pm
Springfield Cathedral @ Archbishop Williams, 7:00 pm

 




Sun. Dec. 16 Tournament Results


48th Annual Flood-Marr Holiday Tournament (Day 3 of 3)

-- At Noble & Greenough School, Dedham, Mass.,
TODAY'S PLAYOFF GAMES:
8:00 am -- 7th Place Game: Deerfield 5, Andover 3
10:00 am -- 5th Place Game: Nobles 5, Hotchkiss 1
12:00 pm -- 3rd Place Game: Salisbury 9, Milton 1
2:00 pm -- Championship Game: Kimball Union 4, Westminster 2 -- In their 21st year taking part, KUA won the school's first Flood-Marr title. Tournament MVP Nick Roberto (3a) led the way today, playing a really strong game. Goals were scored by his linemates -- Casey Miller (2g) and Joey Dudek --  as well as Gregg Burmaster and Brendan White, the latter playing a strong game on the back end. Eric Bogart got the win in net. After Jack Fitzgerald and Tristan Rai scored 1:21 apart late in the first to give Westminster a 2-1 lead, KUA came out in the second and, about five minutes in, struck for a pair of goals 17 seconds apart -- by Dudek and Miller -- to take a 3-2 lead and controlled play the rest of the way.

Tournament MVP:
Nick Roberto, KUA Sr. F

All-Tournament Team:
Roberto
Brendan White, KUA Sr. D
Niko Rufo, KUA Sr. F
Zac Hamilton, Westminster Jr. G
Vincent Gisonti, Westminster Sr. F
Callum Booth, Salisbury Soph G
Anthony Sabitsky, Milton Sr. F


39th Annual Groton-Lawrence Christmas Tournament (Day 3 of 3)
-- At the Groton School (Groton, Mass.) and Lawrence Academy (Groton, Mass.)
TODAY'S PLAYOFF GAMES:
9:15 am -- Game C: Proctor 7, Groton 6 (@ Groton, O'Brien)
9:15 am -- Game B: Lawrence 7, Pomfret 1 (@ LA)
9:30 am -- Game A: Culver 4, Holderness 1 (@ Groton, Pratt)
11:30 am -- Championship: Dexter 5, Cushing 5 (OT) -- Cushing wins shootout -- and tournament.
Choate Division MVP -- Tim Harrison, Dexter Sr. F
Kullen Div. MVP -- Mike Dion, Cushing Sr. G

65th Annual Lawrenceville Christmas Tournament (Day 2 of 2)
 -- At the Lawrenceville School; Princeton, NJ.
TODAY'S PLAYOFF SCHEDULE:
8:00 am -- Choate 6, Lawrenceville 0
10:00 am (Consolation Game) -- NMH 3, Governor's 2
12:00 pm -- Taft 4, Nichols 3
2:30 pm (Championship Game) -- Belmont Hill 4, Canterbury 2


Brooks-Pingree Tournament (Day 3 of 3)
@ North Andover, Mass. and South Hamilton, Mass.
TODAY'S PLAYOFF SCHEDULE:
8:00 am -- Shady Side 6, Fountain Valley 0 (@ Pingree)
8:00 am -- NYA 3, Kingswood 1 (@ Brooks)
10:00 am -- New Hampton 2, Pingree 1 (@ Pingree)
10:00 am -- Millbrook 5, NE Stars 1 (@ Brooks)
12:00 pm -- Third Place Game: Brooks 2, Hebron 2 (@ Brooks)
12:00 pm -- Championship Game: Northwood Midgets 3, Tilton 1 (@ Pingree)


St. Sebastian's Hockey Tournament (Day 3 of 3)
-- At Needham, Mass.
TODAY'S PLAYOFF GAMES:
9:00 am -- St. Sebastian's 7, Williston 4
11:00 am -- Albany Academy 4, Rivers 3 (OT)
1:00 pm -- Third Place Game: Thayer 3, Winchendon 2 (SO)
3:00 pm -- Championship Game: St. Andrew's 1, Northwood 0





Fri. Dec. 14 Tournament Results

48th Annual Flood-Marr Holiday Tournament (Day 1 of 3)

-- At Noble & Greenough School (Fri. Dec. 14 & Sun. Dec. 16); at Milton Academy  (Sat. Dec. 15)
9:00 am -- Nobles 3, Deerfield 2
11:00 am –KUA 3, Salisbury 2
1:00 pm – Westminster 3, Hotchkiss 1
3:00 pm – Milton 4, Andover 3
5:00 pm – Salisbury 5, Nobles 1
7:00 pm – KUA 4, Deerfield 0

30th Annual Avon Old Farms Christmas Classic (Day 2 of 3)

-- At Avon Old Farms; Avon, Conn., except where indicated.
9:00 am – Kent 4, Gunnery 1 (@ Trinity College)
9:00 am – Loomis 2, St. Paul’s 1
11:00 am – Berkshire 4, Tabor 2 (@ Trinity College)
11:00 am – Avon 6, Trinity-Pawling 2
3:00 pm – Gunnery 3, Loomis 2
5:00 pm – Kent 4, St. Paul’s 3
7:00 pm – Berkshire 1, Trinity-Pawling 0
9:00 pm – Avon 5, Tabor 0

Schedule -- Saturday's Playoff Round:
8:30 am -- Tabor vs. St. Paul's
10:30 am -- Loomis vs. Trinity-Pawling
1:30 pm -- Avon vs. Gunnery
3:30 pm -- Berkshire vs. Kent

39th Annual Groton-Lawrence Christmas Tournament (Day 1 of 3)
-- At the Groton School (Groton, Mass.) and Lawrence Academy (Groton, Mass.)

3:30 pm -- Dexter 3, Holderness 1 (at Groton, O’Brien)
4:30 pm -- Culver 7, Proctor 1 (at Groton, Pratt)
5:30 pm -- Pomfret 2, Groton 1 (at Groton, O’Brien)
7:30 pm -- Cushing 5, Lawrence 3 (at LA)       

11th Annual Howard Tournament (Day 1 of 2)
@ St. George’s School; Newport, RI
5:45 pm – St. George’s 3, Brunswick 3 (2-OT) Brunswick wins SO, 3-1
6:00 pm --  BB&N 6, Hill School 1

Barber Tournament (Day 1 of 2)
-- At St. Mark's School (Southborough, Mass.) & Middlesex School (Concord, Mass.)
5:00 pm -- Game 1: Middlesex 5, Portsmouth Abbey 0 (@ Middlesex)
5:00 pm -- Game 2: Vermont Academy 2, St. Mark's 1 (OT) (@ St. Mark's)
7:00 pm -- Game 3: Kents Hill 4, Princeton Day 1 (@ Middlesex)
7:00 pm -- Game 4: Portledge 6, Worcester Academy 3 (@ St. Mark's)

Brooks-Pingree Tournament (Day 1 of 3)
@ North Andover, Mass. and South Hamilton, Mass.
3:00 pm – Brooks 3, Shady Side 2 (OT) (@ Brooks)
3:00 pm – New England Stars 2, Pingree 1 (OT) (@ Pingree)
5:00 pm – Northwood Midgets 4, NYA 0 (@ Brooks)
5:00 pm – Fountain Valley 4, Kingswood-Oxford 3 (@ Pingree)
7:00 pm – Millbrook 3, New Hampton 2 (@ Brooks)
7:00 pm – Tilton 2, Hebron 0 (@ Pingree)

St. Sebastian's Hockey Tournament (Day 1 of 3)
-- At Needham, Mass.
2:00 pm -- Game 1: Northwood 6, Rivers 0
4:00 pm -- Game 2: Winchendon 5, St. Sebastian’s 4 (SO)
6:00 pm -- Game 3: Thayer 4, Albany Academy 0
8:00 pm -- Game 4: St. Andrew's 3, Williston 0



Thurs. 12/13/12
30th Annual Avon Old Farms Christmas Classic (Day 1 of 3)

-- At Avon Old Farms; Avon, Conn.
3:00 pm – Berkshire 3, Avon 2
5:00 pm – Trinity-Pawling 5, Tabor 2
7:00 pm – Loomis Chaffee 4, Kent 3 (shootout win) -- goes into books as a tie for NEPSIHA purposes. Matt O'Donnell only shootout scorer.
9:00 pm – Gunnery 3, St. Paul’s 1




This Week’s Schedule

Mon. Dec. 10
Hoosac @ St. Thomas More, 2:30 pm
Hotchkiss @ Gunnery, 5:00 pm

Tues. Dec. 11
St. Peter's Prep @ Delbarton, 4:45 pm
Groton @ Andover, 5:30 pm

Wed. Dec. 12
Hoosac @ Williston-Northampton, 2:30 pm
Gunnery @ Taft, 2:30 pm
Avon Old Farms @ Deerfield, 3:00 pm
Loomis-Chaffee @ Choate, 3:00 pm
Don Bosco Prep @ Morristown Beard, 3:15 pm
Proctor @ St. Mark's, 3:30 pm
Exeter @ Tilton, 3:30 pm
Kimball Union @ Brewster Academy, 3:30 pm
Belmont Hill @ Moses Brown, 3:45 pm
Berwick @ Pingree, 4:00 pm
Hamden Hall @ Harvey, 4:00 pm
Kents Hill @ Bridgton Academy, 4:00 pm (S)
Albany Academy @ Salisbury, 4:00 pm
St. Thomas More @ St. George's, 4:00 pm
St. Andrew's College @ Nichols, 4:15 pm
Brunswick @ Trinity-Pawling, 4:30 pm
St. Sebastian's @ Brooks, 4:30 pm
Portsmouth Abbey @ Rye Country Day, 4:45 pm
Springfield Cathedral @ Northfield - Mt. Hermon, 5:00 pm
Boston College High School @ Archbishop Williams, 7:00 pm (S)

Thurs. Dec. 13

30th Annual Avon Old Farms Christmas Classic (Day 1 of 3)
-- At Avon Old Farms; Avon, Conn., except where indicated.
Thurs. Dec. 13:
3:00 pm – Berkshire vs. Avon
5:00 pm – Tabor vs. Trinity-Pawling
7:00 pm – Kent vs. Loomis
9:00 pm – Gunnery vs. St. Paul’s


Fri. Dec. 14

48th Annual Flood-Marr Holiday Tournament (Day 1 of 3) – AT NOBLES TODAY
-- At Noble & Greenough School (Fri. Dec. 14 & Sun. Dec. 16); at Milton Academy  (Sat. Dec. 15)
Fri. Dec. 14 (@ Nobles):
9:00 am -- Deerfield vs. Nobles
11:00 am –KUA vs. Salisbury
1:00 pm – Milton vs. Andover
3:00 pm – Hotchkiss vs. Westminster
5:00 pm – Salisbury vs. Nobles
7:00 pm – KUA vs. Deerfield

30th Annual Avon Old Farms Christmas Classic (Day 2 of 3)

-- At Avon Old Farms; Avon, Conn., except where indicated.
Fri. Dec. 14
9:00 am – Kent vs. Gunnery (@ Trinity College)
9:00 am – St. Paul’s vs. Loomis
11:00 am – Tabor vs. Berkshire (@ Trinity College)
11:00 am – Trinity-Pawling vs. Avon
3:00 pm – Loomis vs. Gunnery
5:00 pm – St. Paul’s vs. Kent
7:00 pm – Berkshire vs. Trinity-Pawling
9:00 pm – Tabor vs. Avon

39th Annual Groton-Lawrence Christmas Tournament (Day 1 of 3)
Fri.-Sun. Dec. 14-16, 2012
-- At the Groton School (Groton, Mass.) and Lawrence Academy (Groton, Mass.)

Fri. Dec. 14
3:30 pm -- Dexter vs. Holderness (at Groton, O’Brien)
4:30 pm -- Culver vs. Proctor (at Groton, Pratt)
5:30 pm -- Pomfret vs. Groton (at Groton, O’Brien)
7:30 pm -- Cushing vs. Lawrence (at LA)       

11th Annual Howard Tournament (Day 1 of 2)
@ St. George’s School; Newport, RI
Fri. Dec. 14
5:45 pm – St. George’s vs. Brunswick (Howard Rink)
6:00 pm --  BB&N vs. Hill School (Cutler Rink)

Barber Tournament (Day 1 of 2)
-- At St. Mark's School (Southborough, Mass.) & Middlesex School (Concord, Mass.)
Fri. Dec. 14
5:00 pm -- Game 1: Middlesex vs. Portsmouth Abbey (@ Middlesex)
5:00 pm -- Game 2: St. Mark's vs. Vermont Academy (@ St. Mark's)
7:00 pm -- Game 3: Kents Hill vs. Princeton Day (@ Middlesex)
7:00 pm -- Game 4: Portledge vs. Worcester Academy (@ St. Mark's)

2012 Brooks-Pingree Tournament (Day 1 of 3)
@ North Andover, Mass. and South Hamilton, Mass.
Fri.-Sun. Dec. 14-16, 2012
Fri. Dec. 14
3:00 pm – Brooks vs. Shady Side (@ Brooks)
3:00 pm – Pingree vs. New England Stars (@ Pingree)
5:00 pm – North Yarmouth vs. Northwood Midgets (@ Brooks)
5:00 pm – Kingswood vs. Fountain Valley (@ Pingree)
7:00 pm – New Hampton vs. Millbrook(@ Brooks)
7:00 pm – Hebron vs. Tilton (@ Pingree)

St. Sebastian's Hockey Tournament (Day 1 of 3)
-- At Needham, Mass.
Fri. Dec. 14
2:00 pm -- Game 1: Rivers vs. Northwood
4:00 pm -- Game 2: Winchendon vs. St. Sebastian’s
6:00 pm -- Game 3: Thayer vs. Albany Academy
8:00 pm -- Game 4: Williston vs. St. Andrews

Other Games, Fri. 12/14:
Berwick @ Brewster Academy, 6:30 pm


Sat. Dec. 15

30th Annual Avon Old Farms Christmas Classic (Day 3 of 3)

-- At Avon Old Farms; Avon, Conn., except where indicated.
Pierpont Division: Kent, St. Paul’s, Loomis, Gunnery.
Trautman Division: Avon, Tabor, Trinity-Pawling, Berkshire.
Sat. Dec. 15
8:30 am – 4th Place Pierpont vs. 4th Place Trautman
10:30 am – 3rd Place Pierpont vs. 3rd Place Trautman
1:30 pm – 2nd Place Pierpont vs. 2nd Place Trautman
3:30 pm – 1st Place Pierpont vs. 1st Place Trautman

39th Annual Groton-Lawrence Christmas Tournament (Day 2 of 3)
Fri.-Sun. Dec. 14-16, 2012
-- At the Groton School (Groton, Mass.) and Lawrence Academy (Groton, Mass.)

Sat. Dec. 15:
9:30 am – Holderness vs. Pomfret (at LA)
10:30 am – Cushing vs. Proctor (at Groton, O’Brien)
11:30 am -- Culver vs. Lawrence (at LA)
12:30 pm – Dexter vs. Groton (at Groton, O’Brien)

4:30 pm -- Cushing vs. Culver (at LA)
5:30 pm – Pomfret vs. Dexter (at Groton, Pratt)
6:30 pm – Proctor vs. Lawrence (at LA)
7:00 pm – Holderness vs. Groton (at Groton, O’Brien)


48th Annual Flood-Marr Holiday Tournament (Day 2 of 3) -- AT MILTON TODAY
-- At Noble & Greenough School (Fri. Dec. 14 & Sun. Dec. 16); at Milton Academy  (Sat. Dec. 15)
Sat. Dec. 15 (@ Milton):
9:00 am – Hotchkiss vs. Milton
11:00 am –Westminster vs. Andover
1:00 pm – Nobles vs. KUA
3:00 pm – Salisbury vs. Deerfield
5:00 pm -- Westminster vs. Milton
7:00 pm – Andover vs. Hotchkiss

11th Annual Howard Tournament (Day 2 of 2)
@ St. George’s School; Newport, RI
Sat. Dec. 15
8:15 am – Brunswick vs. BB&N (Cutler Rink)
8:30 am – St. George’s vs. Hill School (Howard Rink)
12:30 pm – Hill School vs. Brunswick (Cutler Rink)
12:45 pm – St. George’s vs. BB&N (Howard Rink)

Barber Tournament (Day 2 of 2)

-- At St. Mark's School (Southborough, Mass.) & Middlesex School (Concord, Mass.)
Teams: Middlesex, Portsmouth Abbey, St. Mark’s, Vermont Academy, Kents Hill, Princeton Day, Portledge, Worcester Academy.
Sat. Dec. 15
8:30 am -- Game 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 3 (@ Middlesex)
8:30 am -- Game 6: Loser Game 2 vs. Loser Game 4 (@ St. Mark's)
10:30 am -- Game 7: Winner Game 1 vs. Winner Game 3 (@ Middlesex)
10:30 am -- Game 8: Winner Game 2 vs. Winner Game 4 (@ St. Mark's)
1:30 pm --  Game 9: Loser Game 5 vs. Loser Game 6 (@ Middlesex)
1:30 pm -- Game 10: Winner Game 5 vs. Winner Game 6 (Consolation --  @ St. Mark’s)
3:30 pm -- Game 11: Loser Game 7 vs. Loser Game 8 (@ Middlesex)
3:30 pm -- Game 12: Winner Game 7 vs. Winner Game 8 (Championship -- @ St. Mark’s)

65th Annual Lawrenceville Christmas Tournament (Day 1 of 2)
 -- Except as noted, all games will be held at the Lawrenceville School; Princeton, NJ.
Sat. Dec. 15
9:00 am – Game 1: Lawrenceville vs. Canterbury
9:00 am – Game 2:  Nichols vs. Governor’s (@ Baker Rink; Princeton University)
11:00 am – Game 3: Taft vs. Choate
11:00 am – Game 4: NMH vs. Belmont Hill (@ Baker Rink; Princeton University)
2:00 pm – Game 5: Losers of Games 1 & 2 
4:00 pm – Game 6: Losers of Games 3 & 4
7:00 pm – Game 7: Winners of Games 1 & 2
9:00 pm – Game 8: Winners of Games 3 & 4

2012 Brooks-Pingree Tournament (Day 2 of 3)
@ North Andover, Mass. and South Hamilton, Mass.
Fri.-Sun. Dec. 14-16, 2012
Sat. Dec. 15
7:30 am – Shady Side vs. Northwood Midgets (@ Brooks)
7:30 am – New England Stars vs. Fountain Valley (@ Pingree)
9:30 am – New Hampton vs. North Yarmouth Academy (@ Brooks)
9:30 am – Hebron vs. Kingswood (@ Pingree)
11:30 am – Brooks vs. Millbrook (@ Brooks)
11:30 am – Pingree vs. Tilton (@ Pingree)
4:00 pm – Northwood Midgets vs. New Hampton (@ Brooks)
4:00 pm – Fountain Valley vs. Hebron (@ Pingree)
6:00 pm – Millbrook vs. Shady Side (@ Brooks)
6:00 pm – Tilton vs. New England Stars (@ Pingree)
8:00 pm – Brooks vs. North Yarmouth Academy (@ Brooks)
8:00 pm – Pingree vs. Kingswood (@ Pingree)

St. Sebastian's Hockey Tournament (Day 2 of 3)
-- At Needham, Mass.
Teams:Rivers, Northwood, Winchendon, St. Sebastian’s, Thayer, Albany Academy, Williston, St. Andrew’s College.
Sat. Dec. 15
11:00 am -- Game 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 2
1:00 pm -- Game 6: Loser Game 3 vs. Loser Game 4
3:00 pm -- Game 7: Winner Game 1 vs. Winner Game 2
5:00 pm -- Game 8: Winner Game 3 vs. Winner Game 4

New Jersey-Massachusetts Doubleheader
--At Bright Hockey Center; Harvard University
Dec. 15
3:00 pm – Don Bosco vs. BC High
5:00 pm – Delbarton vs. Malden Catholic


Other games, Sat. Dec 15:
Springfield Cathedral @ St Peter Marian, 1:00 pm
Berwick @ Exeter, 4:30 pm
Brewster Academy @ Rice Memorial, 4:30 pm
Moses Brown @ St. Thomas More, 5:15 pm
 

Sun. Dec. 16

39th Annual Groton-Lawrence Christmas Tournament (Day 3 of 3)
Fri.-Sun. Dec. 14-16, 2012
-- At the Groton School (Groton, Mass.) and Lawrence Academy (Groton, Mass.)

Teams: Culver Military Academy, Cushing Academy, Dexter School, Groton School, Holderness School, Lawrence Academy, Pomfret School, Proctor Academy.
Dec. 16
9:15 am -- Game C (at Groton, O‘Brien)
9:15 am -- Game B (at LA)
9:30 am -- Game A (at Groton, Pratt)
11:30 am -- Championship Game (at Groton, O’Brien)

48th Annual Flood-Marr Holiday Tournament (Day 3 of 3) – AT NOBLES TODAY
-- At Noble & Greenough School (Fri. Dec. 14 & Sun. Dec. 16); at Milton Academy  (Sat. Dec. 15)
Owen Division: Milton, Hotchkiss, Andover, Westminster.
Harding Division: Nobles, Deerfield, Kimball Union, Salisbury.
Sun. Dec. 16 (@ Nobles):
8:00 am – 4th Place Owen vs. 4th Place Harding
10:00 am – 3rd Place Owen vs. 3rd Place Harding
12:00 pm – 2nd Place Owen vs. 2nd Place Harding
 2:00 pm – 1st Place vs. Owen vs. 1st Place Harding

65th Annual Lawrenceville Christmas Tournament (Day 2 of 2)
 -- Except as noted, all games will be held at the Lawrenceville School; Princeton, NJ.
Teams: Lawrenceville, Canterbury, Nichols, Governor’s, Taft, Choate, NMH, Belmont Hill.
Dec. 16
8:00 am – Losers of Games 5 & 6
10:00 am – Winners of Games 5 & 6 (Consolation Game)
12:00 pm – Losers of Games 7 & 8
2:30 pm – Championship Game: Winners of Games 7 & 8

2012 Brooks-Pingree Tournament (Day 3 of 3)
@ North Andover, Mass. and South Hamilton, Mass.
Fri.-Sun. Dec. 14-16, 2012
Dec. 16
8:00 am – Playoff Games (Pingree/Brooks)
10:00 am – Playoff Games (Pingree/Brooks)
12:00 pm -- Playoff Games (Pingree/Brooks)

St. Sebastian's Hockey Tournament (Day 3 of 3)
-- At Needham, Mass.
Teams:Rivers, Northwood, Winchendon, St. Sebastian’s, Thayer, Albany Academy, Williston, St. Andrew’s College.
Dec. 16
9:00 am -- Game 9: Loser Game 5 vs. Loser Game 6
11:00 am -- Game 10: Winner Game 5 vs. Winner Game 6
1:00 pm -- Game 11: Loser Game 7 vs. Loser Game 8 (3rd Place Game)
3:00 pm -- Game 12: Winner Game 7 vs. Winner Game 8 (Championship)

Other Games, Sun. Dec. 16:
Delbarton vs. Catholic Memorial, 1:00 pm (@ BU, Walter Brown Arena)

 




Selects U18 Win Rider Cup
South Kent's Selects Hockey Academy U18s blanked Lawrenceville 6-0 to win the 2012 Rider Cup Sunday afternoon.

In the tournament, played annually at Albany Academy, Selects went 3-0-0 and outscored their opponents 13-0.

Today's scores:
Rice 2, Winchendon 1
Brewster vs. Wyoming Seminary 2, Brewster 0
Albany Academy 3, Hill 0 (Consolation)
Selects Academy U18 6, Lawrenceville 0 (Championship)

Sat. 12/8 Scores:
Albany Academy 5, Winchendon 1
Hill 2, Rice Memorial 0
Lawrenceville 3, Wyoming Seminary 2 (OT)
Brewster 3, Winchendon 2
Selects Academy U18 4, Albany Academy 0
Wyoming Seminary 4, Rice Memorial 2
Lawrenceville 4, Hill 2

Friday 12/7 Scores:
Selects Academy U18 3, Brewster 0




Sat. Dec. 8 Highlights
@ Milton 4, Governor’s 4 – Milton’s Anthony Sabitsky had three points (2g,1a). Governor’s got two goals from Cam Laughlin and two from Nathan Ferriero. But it was Elliot Vorel’s goal with 4:48 remaining that lifted host Milton into a 4-4 tie, enabling the Mustangs to get one point out of a Keller Div. home-and-home weekend series.

@ Berkshire 6, NMH 1 – The Bears got a pair of goals from Adam Tracey.

@ Avon 5, T-P 2 – Armand Uomoleale scored a pair of goals for the Winged Beavers.

@ Rivers 3, Groton 3 – With the extra skater on, Patrick Young scored with 1:39 left in regulation.

Vermont Academy 2 @ Kingswood-Oxford 0 – K-O goalie Anthony Giordano stopped 62 of 64 shots in a losing effort. Eric Alexander (10/10) picked up the shutout for Vermont.

Lawrence 2 @ Belmont Hill 2 --  Lawrence’s Joseph Lace scored in the first, but a little over a minute later, Mike Najjar answered for Bel Hill. In the second, Michael Snow scored for Lawrence, but again, almost right away (15 seconds later, to be precise), Belmont Hill answered, this time on a Will Golonka unassisted goal.

@ Gunnery 7, Williston 1 – Marc Cibelli and Chris Cobham each had a pair of goals.

@ St. Paul’s 8, Tabor 4 – Tabor scored four first period goals off St. Paul’s goaltender Michael Pinios (6/10), but that was it for the Seawolves. Nathan Colannino shut the door over the next two periods (11/11) and the SPS offense went to work, led by Charles-Alexandre Plaisir (1g,2a) Austin Ricci (2g), and Max Krieg (1g,1a).

@ Dexter 5, Hebron 2 – Dexter got goals from five different scorers.

@ Cushing 6, Exeter 2 – Freshman Cam Askew (2g,2a) led the Penguins attack.

@ Kimball Union 8, Tilton 0 – Ryan Lund stopped all 20 shots he faced for the shutout. Joe Dudek had five points (1g,4a). Nike Rufo (2g,1a), and Nick Roberto (1g,2a) each had three-point outings.

Hotchkiss 3 @ Brunswick 2 (OT) – Hotchkiss, which trailed 2-0 in the second, scored three straight goals, the final one in OT – a PPG off the stick of Ryan Doppelheuer.

St. George’s 9, Pingree 1 – Kristofer Shelton (2g,2a) and Hunter Johnson (1g,3a) led the Dragons’ attack.

Thayer 4 @ Proctor 3 (OT) – Proctor jumped out to an early lead but Thayer came back, capping the win on an OT goal by Ty Amonte.

Salisbury 4 @ Kent 3 – A Sean McCarthy goal at 14:22 of the third proved to be the game-winner for Salisbury, who never trailed in the game.

@ Berwick 8, North Yarmouth 1 -- James Winkler had four goals for Berwick, and Cam Toohey notched two.

Brooks 7 @ St. Mark’s 5 – Vito Bavaro and Nick Vasilopoulos each had two goals for Brooks.

@ Choate 5, Deerfield 1 – Choate got goals from five different scorers. Sam Tucker stopped 26 of 27 shots for the win.

Rider Tournament @ Albany Academy

Friday 12/7:
Selects Academy U18 3, Brewster 0

Sat. 12/8:
Albany Academy 5, Winchendon 1
Hill 2, Rice Memorial 0
Lawrenceville 3, Wyoming Seminary 2 (OT)
Brewster 3, Winchendon 2
Selects Academy U18 4, Albany Academy 0
Wyoming Seminary 4, Rice Memorial 2
Lawrenceville 4, Hill 2

Sun. 12/9:
Game 9: Rice vs. Winchendon
Game 10: Brewster vs. Wyoming Seminary
Game 11: Albany Academy vs. Hill (Consolation)
Game 12: Selects Academy U18 vs. Lawrenceville (Championship)





Wed. Dec. 5 Highlights
-- Taft Comes From Behind, Stuns Avon

Taft 6 @ Avon 2 – Host Avon held a 3-2 lead with less than four minutes remaining in the second period, but Taft scored a late goal and then added three unanswered goals in the third en route to an upset win on the road. Matt Foos (2g,1a) figured in the first three Taft goals, and Tommy Grant, Cole Maier, and Henry Pierandri each added one in the third. Ryan Coon (28/31) earned the win; Tucker Weppner (21/27) took the loss.

@ Tilton 2, New Hampton 0 – Tilton senior Matt Faye faced 15 shots – and stopped every one.

Kent 4 @ Brunswick 2 – Four straight goals in the third allowed Kent to come from behind for the win.

@ KUA 4, Proctor 1 – KUA got goals from four different scorers and outshot Proctor, 44-24.

@ St. Paul’s 6, St. Mark’s 0 -- Charles Alexandre-Plaisir (2g,3a) had a five-point day. Michael Pinios kicked out 25 shots.

St. Thomas More 6 @ Portsmouth Abbey 3 -- Frank Moreschi and Alex Burgess each had a pair of goals.

@ Gunnery 4, Berkshire 1 – Anthony Bird had a SHG and 2 assists. Dawson Sprigings kicked out 25 of 26 shots.

@ Cushing 13, Williston 3 – Cushing scored six goals – by six different scorers – in the first nine minutes of play.

Milton 6 @ Thayer 0 -- Clay Berger (2g), Jacob Farabee (1g,1a), and Alex Mann (2a) each had two points for Milton. Drew Hotte (2 periods) and Andreas Graham (1 period) combined on the 29-save shutout.

@ Millbrook 3, Portledge 2 (OT) – A Ryan Harper OT goal was the difference in the one.

Hill 3 @ L’ville 1 – Omeed Alidadi stopped 32 of the 33 shots he faced to earn the win for the visitors.

Belmont Hill 6 @ Governor’s 3 – Bell Hill used a balanced attack, getting goals from six different scorers today.

Middlesex 2 @ Brooks 2 – Eric Shaw had both Middlesex goals. Cam Patch (1g,1a) and Mitch Nylen (1g,1a) teamed up for both Brooks goals.

Exeter 3 @ Winchendon 0 – John Cross (3a) figured in all three Exeter goals. Jack Parsons (2 periods) and Michael Lackey (1 period) combined on the 23-save shutout.

Groton 5 @ Roxbury Latin 0 – Patrick Harvey scored two goals and Will Richardson (15 saves) picked up the shutout.

@ Choate 4, Westminster 3 – Max Daigle had a pair of goals for Choate, both in the second period, and Andrew Tucci stopped 37 shots for the win. Westminster outshot Choate 40-33.

Nobles 4 @ Tabor 4 -- A JC Brassard goal with 1:12 remaining in regulation lifted Nobles to a 4-4 tie. Joe Slovak scored a pair for Tabor.

@ Loomis 5, Pomfret 1 – Defenseman Matt O’Donnell scored a pair of goals and Danny Tirone (21/22) earned the win.

@ Worcester Academy 4, Vermont 3 – Joe Caico had a pair of goals for the Hilltoppers.

@ St. Sebastian’s 4, BB&N 2 – St. Seb’s got goals from four different scorers. Tedy Loughborough stopped 21 of 23 shots to pick up the win.

@ Deerfield 6, NMH 3 – Alex Gonye (2g,1a) and Trevor Yates (1g,2a) led the Big Green attack.

Christian Brothers Academy 3, Delbarton 3 – John Baiocco (2g,1a) figured in all three Delbarton goals.

@ Hotchkiss 4, Salisbury 3 --  Wiley Sherman and Ryan Doppelhueur each had two goals as the Bearcats came back from a 3-1 deficit to beat their neighbors from down the road. This was Hotchkiss' first win under new head coach Mike Traggio.



Mon. Dec. 3
St. Thomas More @ Harvey, 4:00 pm
Canterbury @ Berkshire, 5:15 pm
Millbrook @ Salisbury, 5:30 pm
Wyoming Seminary @ Portledge, 5:30 pm

Tues. Dec. 4
St. Michael's College School @ Nichols, 4:15 pm
Gloucester Catholic @ Delbarton, 4:45 pm

Wed. Dec. 5
Kimball Union @ Proctor, 2:00 pm
Salisbury @ Hotchkiss, 2:00 pm
New Hampton @ Tilton, 2:00 pm
Taft @ Avon Old Farms, 2:30 pm
Middlesex @ Brooks, 2:30 pm
Berkshire @ Gunnery, 2:30 pm
Kent @ Brunswick, 3:00 pm
Groton @ Roxbury Latin, 3:30 pm
Rivers @ St. George's, 4:00 pm
BB&N @ St. Sebastian's, 4:00 pm
Milton @ Thayer, 4:00 pm
St. Mark's @ St. Paul's, 4:00 pm
Hill School @ Lawrenceville, 4:00 pm
St. Thomas More @ Portsmouth Abbey, 4:00 pm
Portledge @ Millbrook, 4:00 pm
Trinity-Pawling @ Albany Academy, 4:00 pm
Kents Hill @ Dexter, 4:00 pm
St. Andrew's College @ Nichols, 4:15 pm
Williston-Northampton @ Cushing, 4:30 pm
Exeter @ Winchendon, 4:30 pm
Pomfret @ Loomis-Chaffee, 4:30 pm
Noble & Greenough @ Tabor, 4:45 pm
Hoosac @ Kingswood-Oxford, 5:00 pm
Holderness @ Brewster Academy, 5:00 pm
Delbarton @ CBA, 5:00 pm
Westminster @ Choate, 5:15 pm (note this new starting time)
Belmont Hill @ Governor's, 5:30 pm
Moses Brown @ Pingree, 5:30 pm
Vermont Academy @ Worcester Academy, 5:30 pm
Northfield - Mt. Hermon @ Deerfield, 6:30 pm

Fri. Dec. 7
Holderness @ Vermont Academy, 3:30 pm
Northwood @ New Hampton School, 4:00 pm
St. Mark's @ BB&N, 5:00 pm
St. Thomas More @ North Yarmouth, 5:00 pm
Milton @ Governor's, 6:00 pm
Kingswood-Oxford @ Deerfield, 6:00 pm
Kents Hill @ Middlesex, 6:00 pm
Noble & Greenough @ Dexter, 6:00 pm
Portsmouth Abbey @ Roxbury Latin, 6:15 pm
Tilton @ Proctor, 6:30 pm
Rothesay Netherwood @ Bridgton, 7:00 pm
Academie St. Louis, Quebec @ Hebron, 7:00 pm
Nichols @ Ridley College, 7:00 pm
Delbarton @ Pope John, 7:30 pm

Rider Cup @ Albany Academy:
Game 1: 8:00 pm South Kent vs. Brewster

Sat. Dec. 8
Rothesay Netherwood @ Bridgton, 12:00 pm
St. Thomas More @ Kents Hill, 12:45 pm
Governor's @ Milton, 1:00 pm
St. George's @ Pingree, 2:00 pm
Thayer @ Proctor, 2:30 pm
Groton @ Rivers, 2:30 pm
Tilton @ Kimball Union, 2:30 pm
Trinity-Pawling @ Avon Old Farms, 3:00 pm
Northfield - Mt. Hermon @ Berkshire, 3:00 pm
Vermont Academy @ Kingswood-Oxford, 3:00 pm
Hebron @ Dexter, 3:00 pm
Millbrook @ Worcester Academy, 3:30 pm
Lawrence Academy @ Belmont Hill, 3:30 pm
North Yarmouth @ Berwick, 4:00 pm
St. Andrew's College @ Northwood, 4:00 pm (S) (@ CANUSA Showcase)
Williston-Northampton @ Gunnery, 4:00 pm
Brooks @ St. Mark's, 4:15 pm
Tabor @ St. Paul's, 4:30 pm
New Hampton @ St. Sebastian's, 4:30 pm
Exeter @ Cushing, 5:30 pm
Westminster @ Pomfret, 6:00 pm
Hotchkiss @ Brunswick, 6:00 pm
Canterbury @ Loomis-Chaffee, 7:00 pm
Deerfield @ Choate, 7:00 pm
Salisbury @ Kent, 7:00 pm

Rider Cup @ Albany Academy:
Game 2: 8:30 am AA vs. Winchendon
Game 3: 10:30 am Hill vs. Rice Memorial
Game 4: 12:30 pm Lawrenceville vs. Wyoming
Game 5: 2:30 pm Loser G1 vs. Loser G2
Game 6: 4:30 pm Winner G1 vs. Winner G2
Game 7: 6:30 pm Loser G3 vs. Loser G4
Game 8: 8:30 pm Winner G3 vs. Winner G4

Sun. Dec. 9
St. Andrew's College vs. NJ Rockets AJHL , 11:30 am (S) (@ CANUSA Showcase)
Pingree @ Andover, 2:15 pm

Rider Cup @ Albany Academy:
Game 9: 9:00 am Loser G5 vs. Loser G7
Game 10: 11:00 am Winner G5 vs. Winner G7
Game 11: 1:00 pm Loser G6 vs. Loser G8 – Consolation Game
Game 12: 3:00 pm Winner G6 vs. Winner G8 – Championship Game

Mon. Dec. 10
Hoosac @ St. Thomas More, 2:30 pm
Hotchkiss @ Gunnery, 5:00 pm

 




Exeter Invitational Results
Day 2 @ Phillips Exeter Academy; Exeter, NH:

Gunnery 6, Tabor 3
Kent 5, Berwick 0
Exeter 4, Choate 4
EJHL -- Middlesex Islanders 5, Jr. Bruins 4
EJHL -- South Shore Kings 4, Valley Jr. Warriors 1

Saturday's Results:
Choate 6, Tabor 2
Kent 2, Exeter 1
Gunnery 5, Berwick 3





Sat. Dec. 1 Updates
Exeter Invitational, Day One:
@ Phillips Exeter Academy; Exeter, NH

5:30 pm -- Choate 6, Tabor 2
6:30 pm -- Kent 2, Exeter 1
7:30 pm – Gunnery 5, Berwick 3

 
Some more final scores from today. Additional details can be found in box scores.

Avon Old Farms 2 @ Albany Academy 1 --  Nick Hutchison and Cody Champagne scored for Avon. Max Ciovacco had 52 saves for AA; Cody Doyle 13 for AOF.

@ Milton 3, St. Sebastian’s 2  -- The Mustangs came from behind with two goals in the third period. Drew Hotte picked up the win, with 26 saves.

Belmont Hill 5 @ Nobles 3 – It was 1-1 after the 1st; 4-3 after the 2nd; and Bel Hill added an ENG with 7 seconds left. Mike Najjar 2g, 1a for Bel Hill.

Kents Hill 6 @ Tilton 2 -- Marc Dufour had two goals (one shorthanded) and an assist.

Canterbury 2 @ Hotchkiss 1 -- Jordan Klotz and Alex Nespor scored the goals. Austin Essery stopped 27 of 28.

@ Salisbury 7, Williston 0 -- Jason Kalinowski (1g,4a) and Matt Pugh (3g,1a) led the attack.

@ Holderness 6, Worcester 0 -- Gordie Borek and Phil Johansson each had a pair of goals.

Deerfield 6 @ Groton 2 -- Trevor Yates notched a hat trick (final goal was an empty-netter, though).

Kent 2 @ Exeter 1 -- Mitch Allen notched the game winner in the third.

@ Berkshire 3, Taft 2 --- Craig Puffer's pair in the third was the difference. Tim Ernst (29/31) earned the win; Marc Schiller kicked out 38 of 41 in the loss.

 Loomis 4 @ T-P 1 -- Danny Tirone stopped 37 of 38 shots.


Around the Rinks

Salisbury co-captains Ryan Segalla (22) and Mark Hamilton (5) hold the hardware after Sunday's championship game.
Salisbury co-captains Ryan Segalla (22) and Mark Hamilton (5) hold the hardware after Sunday's championship game. (Photo: Dave Arnold Photography)
 
Junior Evan Smith -- and his twin brother/linemate Mitchell -- were excellent in Elite 8 action over weekend in Salem, NH.
Junior Evan Smith -- and his twin brother/linemate Mitchell -- were excellent in Elite 8 action over weekend in Salem, NH. (Photo: Dave Arnold Photography)
 
Cushing Academy earned a hard-fought 1-0 decision over Avon in the NEPSIHA Large School Championship Game.
Cushing Academy earned a hard-fought 1-0 decision over Avon in the NEPSIHA Large School Championship Game. (Photo: Dave Arnold Photography)
 
Brooks topped Kents Hill, 4-1, to win the NEPSIHA Small School Championship Game.
Brooks topped Kents Hill, 4-1, to win the NEPSIHA Small School Championship Game. (Photo: Dave Arnold Photography)