March 14, 2018

USA/Canada Hockey Defensemen Stats 2017-18

 
#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
4 James Mettler DHarvey So '02221833512.32
28 Jude Brower DHarvey Jr '11221930492.23
8 Tyler Lunny FDHarvey So '16212018381.81
_ Eddie Evaldi DThe Hun School _ _21
_ Brandon Chabrier DPortledge _ _15____
_ Hunter Macy DDelbarton _ _22____
_ Zach Hiken FDRye Country Day _ _6____
_ Spence Evans FDPortledge _ _16____
_ Maxime Régimbald-Lachance DAcadémie Saint-Louis _ _22____
_ Aidan McDowell DThe Hun School _ _20____
_ Tim Usalis DSt. John's Prep _ _23____
_ Luke Antonacci FDPrinceton Day School _ _11____
_ Owen Gonter DNichols _ _9____
_ Sebastien Laquerre DBishop's College School _ _5____
_ Zach Kandel DThe Hun School _ _3____
_ Brian Cicero DHarvey _ _8____
_ Kyle DePalma DThe Hun School _ _11____
_ George Weiner DDon Bosco Prep _ _5____
_ Evan Beers DSt. John's Prep _ _23____
_ Nick Foderaro DCentral Catholic _ _24____
_ Joseph Biddle DCentral Catholic _ _24____
_ Ray Galasso DCentral Catholic _ _23____
_ Jalen Kaplan DDelbarton _ _30____
_ Kelly McMorrow DHarvey _ _22____
_ Evan McIntyre DSt. Andrew's College _ _19____
_ Jacob King DPope Francis _ _5____
_ John Campomenosi DDon Bosco Prep _ _5____
_ Bayard Hall DDelbarton _ _30____
_ Xavier Henry DSt. Andrew's College _ _19____
_ Luke St. John DSt. Andrew's College _ _19____
_ Max Pineo FDAustin Prep _ _21____
_ Evan Rago DAustin Prep _ _21____
_ Michael-Anthony Deslauriers DWyoming Seminary _ _29____
_ Jake Thain DAustin Prep _ _21____
_ Sean Larochelle DStanstead College _ _19____
_ Colin Ferris DCentral Catholic _ _15____
_ Joey Sciabarra DPortledge _ _13____
_ Steve Birch DCentral Catholic _ _22____
_ Jan Olenginski FDLa Salle College _ _20____
_ Brendan Mrotchek DThe Hun School _ _20____
_ Cedric Matte DBishop's College School _ _9____
_ Gabe Staiano FDPortledge _ _15____
_ Cole Leal DNorthwood Junior _ _5____
_ Antoine Lemay DBishop's College School _ _5____
_ Joey Salvon DPope Francis _ _5____
_ Paulius Macijauskas FDRice Memorial _ _49____
_ Mathias Blais DAcadémie Saint-Louis _ _45____
_ Patrick Neiswender DHill School _ _25____
_ Ville Wilpola DHill School _ _23____
_ Ryan Finneran DCentral Catholic _ _15____
_ Noah Szretter DNichols _ _9____
_ Gregory Kehoe DStanstead College _ _19____
_ Will Cohen DAustin Prep _ _19____
_ Jack Agnew DSt. Andrew's College _ _19____
_ Éli Drapeau-Bélanger DAcadémie Saint-Louis _ _45____
_ Kellum Foster-Palmer DWyoming Seminary _ _26____
_ Jay Luce DHill School _ _26____
_ Hayden Watson DThe Hun School _ _17____
_ Ethan Lamond DLa Salle College _ _21____
_ Chip Hamlett DPrinceton Day School _ _21____
_ Zach Baker DLa Salle College _ _21____
_ Matiss Petrovics DRice Memorial _ _43____
_ Nick Hahn DDelbarton _ _29____
_ Sam Mackenzie DRice Memorial _ _44____
_ Adam Hawkins DNichols _ _11____
_ Trevor Grasby DStanstead College _ _19____
_ Grayson Arnott DSt. Andrew's College _ _19____
_ Colt Corpse DGilmour Academy _ _19____
_ Samuel Willets DStanstead College _ _19____
_ Jack Gilligan DSt. John's Prep _ _23____
_ Guillaume Plante DAcadémie Saint-Louis _ _44____
_ Dylan Arnold FDAustin Prep _ _20____
_ Ford Matthews FDPortledge _ _16____
_ Tucker Corwen DPortledge _ _16____
_ Oliver Gignoux DRice Memorial _ _49____
_ Chris Cecila DPrinceton Day School _ _22____
_ David Parker DLawrenceville _ _27____
_ Brian Nadeau DSt. John's Prep _ _23____
_ Kazuma Matsuo DLawrenceville _ _28____
_ Birch Gorman DPrinceton Day School _ _14____
_ Teemu Paloniemi DGilmour Academy _ _19____
_ Max Schmuckler DThe Hun School _ _10____
_ Mathieu McRae DBishop's College School _ _5____
_ Mark Garfinkel DDon Bosco Prep _ _5____
_ Niklas Byman DBishop's College School _ _5____
_ Daniel Lambert DNorthwood Junior _ _5____
_ Spencer Stewart DPope Francis _ _5____
_ Barrett Ott FDNorthwood Junior _ _5____
_ Drew Rose DNorthwood Junior _ _5____
_ Logan Dapprich DPope Francis _ _5____
_ TJ Schwerghardt DDon Bosco Prep _ _5____
_ Lachlan Getz DLawrenceville _ _16____
_ Guillaume Sercia DRice Memorial _ _49____
_ Patrick Brady DNichols _ _11____
_ Trevor White DLawrenceville _ _28____
_ Jack Riley DSt. John's Prep _ _17____
_ Ryan Houle DRice Memorial _ _48____
_ JJ Szlavik FDHill School _ _24____
_ Joshua Moses DWyoming Seminary _ _24____
_ Shane Holmes FDRye Country Day _ _6____
_ Karen Davtyan DStanstead College _ _19____
_ Jack Sullivan DGilmour Academy _ _19____
_ Campbell Clarke DSt. Andrew's College _ _19____
_ Wade Ashford DHill School _ _26____
_ Gustav Bage FDRice Memorial _ _46____
_ Ben Shelley DLa Salle College _ _20____
_ John McCuen DLa Salle College _ _21____
_ Jack Bar DSt. Andrew's College _ _7____
_ Kieran Kraus DDelbarton _ _29____
_ Eelis Hakkinen DRice Memorial _ _44____
_ Benjamin Potvin DAcadémie Saint-Louis _ _22____
_ Eric Sherman DPrinceton Day School _ _22____
_ Andrew Nestle DDelbarton _ _30____
_ Carter Page DHill School _ _23____
_ Jack Pascucci DSt. John's Prep _ _23____
_ Robert DiBiasio DCentral Catholic _ _24____
_ Gavin McDonald DPortledge _ _17____
_ William Ziegler DWyoming Seminary _ _26____
_ Shane McGrath DNorthwood Junior _ _27____
_ Ash Behshid FDNichols _ _9____
_ Jacob Schiller DLawrenceville _ _28____
_ Tristan Duncan DLawrenceville _ _28____
_ Christopher Dedeyan DStanstead College _ _19____
_ Nicolas Peturolo DPrinceton Day School _ _21____
_ Aidan Elkins DAustin Prep _ _21____
_ Nick Peters DCentral Catholic _ _21____
_ Tyler Raposa DSt. John's Prep _ _23____
_ JP Nolan DDelbarton _ _12____
_ Justin Sherman DPrinceton Day School _ _13____
_ Samuel Villa DAcadémie Saint-Louis _ _44____
_ Nick Dimatos DThe Hun School _ _15____
_ Connor Gilfillan DDelbarton _ _16____
_ Connor Santos DAustin Prep _ _17____
_ Christian Tsao DGilmour Academy _ _18____
_ Richard Hall DStanstead College _ _19____
_ Xavier Gravel DWyoming Seminary _ _19____
_ Ethan Hempel DHill School _ _21____
_ David Zhu DLawrenceville _ _28____
_ Robert Hollander DPope Francis _ _5____
_ Sean Healy DBC High _ _3____
_ Matthew Herrick DCBA _ _4____
_ Harrison Kadish DRye Country Day _ _6____
_ Michael Martirano DHarvey _ _5____
_ Ryan Crawford FDPope Francis _ _5____
_ Mikey Adamson DBC High _ _3____
_ Will Hilfiker DCBA _ _4____
_ Niklas Goulet DRye Country Day _ _6____
_ Evan DeLano DBC High _ _3____
_ Julian Mendel DPortledge _ _16____
_ Sasha Jeludev DGilmour Academy _ _19____
_ Louis Gimbert DHill School _ _16____
_ Joseph Saracena FDGilmour Academy _ _19____
_ Nate Boak DNorthwood Junior _ _5____
_ Axel Tuominen DBishop's College School _ _5____
_ Tristan Frese DDon Bosco Prep _ _5____
_ Riley Schmidt DHill School _ _18____
_ James Lambert FDRye Country Day _ _6____
_ Andrew Budzynski DLa Salle College _ _20____
_ Michael Dunderdale DBC High _ _3____
_ Colin Grable DCBA _ _4____
_ PJ Donahue DBC High _ _3____
_ Chad Schneider DCBA _ _4____
_ Rease Hubert DGilmour Academy _ _19____
_ Emile Boivin DBishop's College School _ _5____
_ Cole Ardoline DWyoming Seminary _ _26____
_ Logan Stewart DNorthwood Junior _ _5____
_ Michael Joyce DAustin Prep _ _12____
_ Kameron Williams DWyoming Seminary _ _25____
_ Zach Reiser DPope Francis _ _5____
_ Will Massaro FDRye Country Day _ _6____
_ Robbie Maulucci DNichols _ _9____
_ Antoine Lalancette DAcadémie Saint-Louis _ _4____
_ Matt Ashe DPope Francis _ _5____
_ Owen Callow DBC High _ _3____
_ Brian Frister DPrinceton Day School _ _22____
_ Logan Heroux DCBA _ _4____
_ Tom Barbati DSt. John's Prep _ _7____
_ Ryan Baker DLa Salle College _ _21____
_ Andrew McDonough DBC High _ _3____
_ Ryan Tierney DCBA _ _4____
_ Chris Brown DRye Country Day _ _6____
_ Jason Wang DLawrenceville _ _14____
_ Jared Lambright DNorthwood Junior _ _5____
_ Evan Foulds DAustin Prep _ _20____
_ Andrew Deschenes DBishop's College School _ _4____
_ CJ Deluca DLawrenceville _ _27____
_ Andrew Gilbert DNorthwood Junior _ _5____
_ William Beausoleil FDBishop's College School _ _5____
_ Will Fortescue DDon Bosco Prep _ _5____
_ Todd Johnston FDBishop's College School _ _5____
_ Brian Yang DRye Country Day _ _6____
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.