February 20, 2018

New England Prep Hockey Defensemen Stats

 
#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
5 Jack Rathbone DDexter Sr '9914916251.79
20 Patrick Lavin DWorcester Academy Sr '9822830381.73
10 Sean O'Connell FDPingree Sr '99241720371.54
_ Jayson Dobay DThayer _ _25
_ Nolan McElhaney DCushing _ _28____
_ Ryan Gaulin FDBerwick _ _17____
_ Ryan Wilson DMilton _ _21____
_ Jayden Struble DSt. Sebastian's _ _26____
_ Julien Menes FDSt. Paul's _ _22____
_ Andrew Lucas DLoomis-Chaffee _ _23____
_ Tony Andreozzi DRivers _ _25____
_ Velan Nandhakumaran DMilton _ _21____
_ John Fusco DDexter _ _9____
_ Michael Kesselring DNew Hampton _ _33____
_ Tanner Derby DBerwick _ _27____
_ Mike Kennedy DNorthfield - Mt. Hermon _ _27____
_ Trevor Spence DNoble & Greenough _ _25____
_ Zach Milton DRoxbury Latin _ _22____
_ Bobby Pearl DDexter _ _25____
_ Nick Hale DSalisbury _ _23____
_ Jordan Harris DKimball Union _ _32____
_ Ryan Carmichael DBrunswick _ _29____
_ Nolan Moore FDSt. Mark's _ _26____
_ Tucker Hartmann DSt. Mark's _ _26____
_ Greg McGunigle DHolderness _ _29____
_ Sean Dunphy DWorcester Academy _ _25____
_ Cam Berube DCushing _ _28____
_ Tyler Forbes FDGroton _ _22____
_ Drew Bavaro DLawrence Academy _ _27____
_ Matthew Rickard DWinchendon _ _25____
_ Bryce Dolan DKimball Union _ _32____
_ Curtis Judd DAlbany Academy _ _27____
_ Owen Nolan DMillbrook _ _27____
_ Braden Doyle DLawrence Academy _ _26____
_ Sam Rand DWinchendon _ _22____
_ John Copeland DBelmont Hill _ _28____
_ Ian Moore DSt. Mark's _ _17____
_ Aidan Torres DProctor _ _27____
_ Peter Diliberatore DSalisbury _ _23____
_ Etienne Crousle DKents Hill _ _26____
_ Christian Felton DKimball Union _ _32____
_ Ben Rice FDNoble & Greenough _ _25____
_ Gray Betts DExeter _ _30____
_ Alex Suny DPingree _ _24____
_ Zander Lizotte DBerwick _ _21____
_ Blake Colman DSt. Sebastian's _ _26____
_ Cooper Moore DBrunswick _ _28____
_ John Corrigan DRivers _ _28____
_ Kevin MacKay DDexter _ _25____
_ Patrick Dawson DWestminster _ _22____
_ Patrick Morrissey DRoxbury Latin _ _22____
_ Curtis Birthwright DPortsmouth Abbey _ _20____
_ Dante Cuzzi FDRoxbury Latin _ _20____
_ Bret Pastor DDeerfield _ _17____
_ Pat Lawn DRivers _ _28____
_ Christian Jiminez DTaft _ _21____
_ Cam Speck DExeter _ _30____
_ Tim Rego DWilliston-Northampton _ _23____
_ Jack Cameron DLawrence Academy _ _27____
_ Dan Dimon DMillbrook _ _27____
_ Niko Ioannou DGunnery _ _27____
_ Malik Alishlalov DWestminster _ _22____
_ Kevin Demore DRoxbury Latin _ _22____
_ RIchard Colarusso DHoosac _ _24____
_ Max Thomson DHebron _ _13____
_ Ben Meehan DDexter _ _17____
_ Billy Dobensky DTaft _ _21____
_ Max Cassella DMilton _ _21____
_ Ian Pierce DKent _ _21____
_ Joey Morgan DWorcester Academy _ _23____
_ Chris Dowd FDBerwick _ _29____
_ Patrick Burkinshaw DBrunswick _ _29____
_ Hunter Sansbury DGunnery _ _28____
_ Colin Regan DKingswood-Oxford _ _6____
_ Will Moore DNoble & Greenough _ _2____
_ Brendan Maloney DBerkshire _ _25____
_ Jake Flynn DThayer _ _25____
_ Gabe Blanchard DTrinity-Pawling _ _23____
_ James Davenport DSt. Sebastian's _ _23____
_ Anthony Mandravellos DMiddlesex _ _21____
_ Patrick Ault DHolderness _ _30____
_ Peter Frates DRoxbury Latin _ _22____
_ Andrew Moynihan DLawrence Academy _ _27____
_ Owen Borek DBrooks _ _25____
_ Ryan Rahbany DRivers _ _23____
_ Alex Rondeau DPomfret _ _23____
_ Landon Krekorian DPomfret _ _23____
_ Phip Waugh DTrinity-Pawling _ _23____
_ James Perullo DBelmont Hill _ _28____
_ Tommy Benjes DRivers _ _28____
_ Will Kiley DSt. Sebastian's _ _26____
_ James Hatzepetros DNew Hampton _ _31____
_ Christian Kukas DAndover _ _24____
_ Olle Akermark DGovernor's _ _24____
_ Mac Wiseman DAvon Old Farms _ _22____
_ Quentin Silverio DCanterbury _ _27____
_ Mike Dalfarra DCanterbury _ _27____
_ Olivier Lemire DKents Hill _ _30____
_ Harley Michaels DHolderness _ _30____
_ Brett Lockhart DTilton _ _25____
_ Max McKay DBB&N _ _25____
_ Brett Bliss DBelmont Hill _ _28____
_ Noah de la Durantaye DDeerfield _ _23____
_ Aaron Pinto DAvon Old Farms _ _23____
_ Azan Dorsett DTaft _ _18____
_ Jimmy Rayhill DGunnery _ _26____
_ Connor Guyette DTabor _ _13____
_ Tim Casilli DMilton _ _21____
_ Moe Acee DAvon Old Farms _ _21____
_ Cam Barbagallo DTabor _ _24____
_ Nick Bisson DHebron _ _27____
_ Zachary Mouzakes DAlbany Academy _ _27____
_ Teddy McElaney DSt. Paul's _ _22____
_ Jordan Michaud DSt. Paul's _ _22____
_ Hubert Bourque DSt. Paul's _ _22____
_ Mason Von Jess DHotchkiss _ _22____
_ Billy Zegras DBerkshire _ _25____
_ Ryan Donnelly DBB&N _ _25____
_ Corey Herron DBB&N _ _25____
_ Michael Hayes FDBelmont Hill _ _28____
_ Michael Brown DBelmont Hill _ _28____
_ Patrick Keegan DCushing _ _28____
_ Jared Valade DKents Hill _ _28____
_ Louis-xavier LaChapelle FDWorcester Academy _ _20____
_ Zach McCrystal DMiddlesex _ _20____
_ Nate Schuman DPomfret _ _23____
_ Eamon Doheny DDeerfield _ _23____
_ Ryan Kosinski DPomfret _ _23____
_ Cooper Swift DChoate _ _23____
_ David Paluch DLoomis-Chaffee _ _23____
_ Brendan Hughes DSt. George's _ _23____
_ John Garvey DTrinity-Pawling _ _23____
_ Cade Webber DRivers _ _26____
_ Connor Derby DBerwick _ _29____
_ Matt Ricci DKents Hill _ _30____
_ Brad Zona DCushing _ _27____
_ Connor Snowdy DCanterbury _ _27____
_ Tyler Lisieski DAlbany Academy _ _27____
_ Antoine Dufour DGovernor's _ _24____
_ Josh Stich DKent _ _21____
_ Nick Smith DKent _ _18____
_ Faisal Al-Saif DChoate _ _15____
_ Ned Blanchard DWestminster _ _22____
_ Ryan Pineault DWestminster _ _22____
_ Sasha Tertyshny DChoate _ _19____
_ Kevin Quirk DVermont Academy _ _32____
_ Devan Newhook DKimball Union _ _32____
_ Eric Fournier DNorthfield - Mt. Hermon _ _29____
_ Sam Tober DNorthfield - Mt. Hermon _ _29____
_ Kevin Lassman DWilliston-Northampton _ _23____
_ Sean Dennehy FDChoate _ _23____
_ Nick Traggio DHotchkiss _ _23____
_ Connor Power DWilliston-Northampton _ _23____
_ Luke Krys DSalisbury _ _23____
_ Adam Shuchart DNew Hampton _ _33____
_ John Crehan DPingree _ _20____
_ Kevin Craig DProctor _ _27____
_ Dilan Peters DMillbrook _ _27____
_ Von Mabbs FDSt. Mark's _ _17____
_ Antoine Lefebvre DHoosac _ _24____
_ John Murray DNoble & Greenough _ _24____
_ Ian Gindhart DTabor _ _24____
_ Cameron Schmitt DGroton _ _24____
_ Jack Murphy DThayer _ _24____
_ Alex Coady DGunnery _ _28____
_ Ryan Bell FDRivers _ _28____
_ Aidan Metcalfe DBerkshire _ _25____
_ Nolan Hayes DThayer _ _25____
_ Gavin Bates DKents Hill _ _29____
_ Max Alsarraf DExeter _ _30____
_ Killian Shea-Smith DHoosac _ _23____
_ Connor Canterbury DWilliston-Northampton _ _23____
_ Brandon Slawaska DGroton _ _23____
_ Owen Hebert DAlbany Academy _ _27____
_ TJ Beaver DProctor _ _27____
_ Joe Strabley DNorth Yarmouth Academy _ _27____
_ Blake McDonald DVermont Academy _ _32____
_ Kyle Emery DPingree _ _24____
_ Paddy Mangan DBrooks _ _24____
_ Sean Kimura DHebron _ _16____
_ Justin Greenberg DTilton _ _16____
_ Henry Hill DBrunswick _ _29____
_ Peirce Kenney DNoble & Greenough _ _25____
_ Ville Rainio DWinchendon _ _21____
_ Liam Calder DGroton _ _17____
_ Steven Ardagna DNew Hampton _ _17____
_ Reese Popkin DExeter _ _30____
_ Junior Delgado DProctor _ _26____
_ Cole Shelgren DBerwick _ _26____
_ Jake Oblak DSt. Mark's _ _26____
_ Mitch Nenninger FDBrooks _ _22____
_ Jack Ferguson DHotchkiss _ _22____
_ Michael Fiorini DWestminster _ _22____
_ Jake Miller DLawrence Academy _ _27____
_ PJ Garrett DThayer _ _18____
_ Rasmus Metsola DVermont Academy _ _32____
_ Kennedy O'Connor DLoomis-Chaffee _ _23____
_ Matthew Giuttari DLoomis-Chaffee _ _23____
_ Kyle Miller DTrinity-Pawling _ _23____
_ Noah Lee DSalisbury _ _23____
_ Ryan Malota DMillbrook _ _19____
_ Chris Picard DTabor _ _24____
_ Mark Meinecke DAndover _ _24____
_ Carter Giampietro DAndover _ _24____
_ Jared Buckner DNorth Yarmouth Academy _ _29____
_ Andrew McGurrin FDExeter _ _30____
_ Michael Ardagna DNew Hampton _ _30____
_ Josh Soucy DNorth Yarmouth Academy _ _30____
_ Chris Throndson DKents Hill _ _25____
_ Jonathan Schmidt DHebron _ _25____
_ Evan Reddick DSt. Sebastian's _ _26____
_ Matt Loud DBrewster Academy _ _26____
_ Max O'Brien DMilton _ _21____
_ Christopher Verstandig DAlbany Academy _ _27____
_ Shayan Farjam DBrunswick _ _27____
_ John Jammers DSt. George's _ _22____
_ Brendan Reynolds DSalisbury _ _22____
_ Robert Radochia DBelmont Hill _ _28____
_ Max Dumas DSt. Paul's _ _17____
_ John Fiallo DLoomis-Chaffee _ _23____
_ John Russo FDChoate _ _23____
_ Kyle Sanborn DChoate _ _23____
_ Colby Bailey DNoble & Greenough _ _23____
_ Konstantinos Sotiropoulos DTabor _ _23____
_ Jack Kane DHotchkiss _ _23____
_ Clay Korpi DSalisbury _ _23____
_ Theo Lenz DDeerfield _ _23____
_ Robbie Carpentier DPingree _ _24____
_ Andrew Mancini DCushing _ _12____
_ Ben Hamilton DNorthfield - Mt. Hermon _ _25____
_ Dan Sullivan DWorcester Academy _ _25____
_ Steven Constas DBrewster Academy _ _25____
_ Ryan Walsh DNorthfield - Mt. Hermon _ _25____
_ Matt Fusco DDexter _ _25____
_ Dante Vasconcellos DWinchendon _ _25____
_ John Pratt DBerkshire _ _25____
_ Jamie Hauswirth DBB&N _ _25____
_ Mark Driscoll DBerkshire _ _25____
_ Elijah Older DHolderness _ _19____
_ Joe Bouchard DTilton _ _19____
_ Jonne Ijas DVermont Academy _ _32____
_ Jeremy Abraham DExeter _ _26____
_ Harry Concannon DBrewster Academy _ _26____
_ Josh Plumb DPortsmouth Abbey _ _20____
_ Anthony Toto DHebron _ _20____
_ Steven Mullally DCanterbury _ _27____
_ Stuart Martin DMillbrook _ _27____
_ Brendan O'Donnell DCushing _ _28____
_ Matthew Perryman DKent _ _21____
_ Janne Maki DHebron _ _21____
_ Cullen Young DAvon Old Farms _ _21____
_ Andrew Lane DKent _ _21____
_ Jack Feinstein DTaft _ _21____
_ Joshua Bliss DHolderness _ _29____
_ Noah Heisler DNorthfield - Mt. Hermon _ _29____
_ Will Rooney DAvon Old Farms _ _22____
_ Cam Lemanski DThayer _ _22____
_ Jasper Sanders DNorth Yarmouth Academy _ _30____
_ Ben Tardiff FDKimball Union _ _30____
_ Costa Tzougarakis DHotchkiss _ _23____
_ Michael Hughes DBrooks _ _23____
_ Jaren DeBolt DSt. George's _ _23____
_ Tyler McGoldrick DPingree _ _23____
_ Jacob Turenne DHoosac _ _23____
_ Zach Vandale FDChoate _ _23____
_ Alex Berg DWilliston-Northampton _ _23____
_ Mark Mahoney DHotchkiss _ _23____
_ Dima Piskun DSt. George's _ _23____
_ Will Gould DPomfret _ _23____
_ Cam Grillo DTrinity-Pawling _ _23____
_ Karl-Antoine Girard DVermont Academy _ _32____
_ Cody Sealey DCushing _ _24____
_ Tyler Harvey DTabor _ _24____
_ Samuel Bird DAndover _ _24____
_ Dan Herdiech DGroton _ _24____
_ Hunter Mulvey FDSt. Mark's _ _8____
_ Cory Lyons DNew Hampton _ _8____
_ Jonathan Shaw FDBrooks _ _25____
_ Gabriel Gagnon DTilton _ _25____
_ Matthew McVeigh DMiddlesex _ _17____
_ Matt Connor DLawrence Academy _ _26____
_ Zach Conner DGunnery _ _26____
_ Lenny Brochu FDBrewster Academy _ _26____
_ Ryan MacDermott DSt. Sebastian's _ _26____
_ Jack Cary DGunnery _ _27____
_ Jorgen Krone DSalisbury _ _18____
_ Erik Widenborg DGunnery _ _28____
_ Kasperi Niskanen DHebron _ _19____
_ Jack MacLaughlin DKents Hill _ _29____
_ Mason Parks DNorth Yarmouth Academy _ _30____
_ Ryan Corbett FDWorcester Academy _ _20____
_ Henry Andres DMiddlesex _ _20____
_ Matt Richards DSt. George's _ _21____
_ Andrew Noel DKimball Union _ _32____
_ Jack Geraghty DKimball Union _ _32____
_ Jack Clarner DKimball Union _ _32____
_ Patrick Ogden DVermont Academy _ _22____
_ Jack Hepp DSt. Paul's _ _22____
_ Cole Keeler DWorcester Academy _ _11____
_ Mike Gallagher DAndover _ _23____
_ Grey Owens DAvon Old Farms _ _23____
_ Thomas Craft DDeerfield _ _23____
_ Jamie Kellogg DPomfret _ _23____
_ Pete Stanger DBrewster Academy _ _23____
_ Yoan Ferland DHoosac _ _23____
_ Eamon McNamara DGroton _ _24____
_ Jacob Iida DTilton _ _24____
_ Noah Kader DGroton _ _24____
_ Nate Gordon DVermont Academy _ _12____
_ Alex Delvento FDWinchendon _ _25____
_ Murphy Gielow DLawrence Academy _ _25____
_ William Dahlquist DTilton _ _25____
_ Thomas Messineo DSt. Sebastian's _ _26____
_ Colin Casey FDBrewster Academy _ _26____
_ David Netburn DProctor _ _27____
_ Griffin Delaney DLawrence Academy _ _27____
_ Will Killoran DBelmont Hill _ _28____
_ Drew Gardner DKents Hill _ _28____
_ Maxim Georgievsky DHoosac _ _14____
_ Andy McBurney DBrunswick _ _29____
_ Jack Griffin DBrunswick _ _29____
_ Jackson Kyser DNew Hampton _ _30____
_ Jacob Matthews DExeter _ _30____
_ Johnny Dorio DTaft _ _15____
_ Parker Schaarsmidt DNew Hampton _ _31____
_ Cole Nye DMiddlesex _ _18____
_ Cam Cokinos DTaft _ _18____
_ Max Willard DTaft _ _18____
_ David Ciancio DMillbrook _ _18____
_ Oliver King DWorcester Academy _ _19____
_ Benjamin Ginsberg DGovernor's _ _19____
_ Matt McKenna FDPortsmouth Abbey _ _20____
_ Karl Jackson DPortsmouth Abbey _ _20____
_ Ben Friedman DMiddlesex _ _20____
_ Daniel Ton-That DTilton _ _21____
_ Brent Valentine FDChoate _ _21____
_ Brian Haywood DHotchkiss _ _21____
_ Mike Kwiecinski DKent _ _21____
_ Johnny Hartfiel DTaft _ _21____
_ Reid Clemmenson FDSt. Paul's _ _21____
_ Javi Ubarri DKent _ _21____
_ Ryan Roskey DGovernor's _ _22____
_ Chris Avallone DLoomis-Chaffee _ _22____
_ Cole Ablow FDPingree _ _22____
_ Will Murphy DRoxbury Latin _ _22____
_ Mark Synnott DBB&N _ _22____
_ Jake Durocher DWilliston-Northampton _ _23____
_ Corey Popowcer DPomfret _ _23____
_ Nico Bowden DGroton _ _23____
_ Nicholas Ferullo FDPingree _ _23____
_ Ben Smith DSt. Mark's _ _23____
_ Sam Silich DChoate _ _23____
_ Thomas Martin DLoomis-Chaffee _ _23____
_ Greg Ross DHotchkiss _ _23____
_ Jeff MacDonald DDeerfield _ _23____
_ Alex Grade DGovernor's _ _24____
_ John DiNovi DNoble & Greenough _ _24____
_ Ben Davis DBerwick _ _25____
_ Cam Mannion DThayer _ _25____
_ James Lilly DDexter _ _25____
_ Connor Bowman DDexter _ _25____
_ Beckham Bayreuther FDHolderness _ _25____
_ Ben Gohh DNorthfield - Mt. Hermon _ _26____
_ Ryan Warnick DAlbany Academy _ _26____
_ Grant Litchfield DBelmont Hill _ _26____
_ Ryan Levis DHebron _ _27____
_ Brendan Bolduc FDNorth Yarmouth Academy _ _30____
_ Garrison Gagnon DHolderness _ _30____
_ Zac Garneau DPomfret _ _23____
_ Jake Sporn FDRoxbury Latin _ _22____
_ Ryan Mickelson DAvon Old Farms _ _16____
_ Luke Dow DMoses Brown _ _0____
_ James O'Connor DNoble & Greenough _ _24____
_ Harry Connelly DPortsmouth Abbey _ _20____
_ Walker Stevens DWestminster _ _19____
_ Blake Van Epps DAlbany Academy _ _27____
_ Cam Ziomek DWilliston-Northampton _ _21____
_ Aaron Peroni DMiddlesex _ _11____
_ Eddie Tuohy DSalisbury _ _17____
_ Collin McCormack DMoses Brown _ _0____
_ Pat Earley DBerwick _ _29____
_ Reilly Cepuritis DHolderness _ _21____
_ Ben Heinze DBrooks _ _23____
_ Brendan Keaton DCanterbury _ _7____
_ Daniel McKenna FDPortsmouth Abbey _ _20____
_ John Buckholtz DChoate _ _22____
_ Greg Oakes DPortsmouth Abbey _ _20____
_ Cormac Perry DHebron _ _14____
_ Finn Weber DProctor _ _27____
_ Eli Wheeler DWinchendon _ _25____
_ Gordon Ogden FDSt. George's _ _18____
_ Jack Labbe DNorth Yarmouth Academy _ _15____
_ Peter Kenerson DTaft _ _13____
_ Josh Nelson DNorthfield - Mt. Hermon _ _19____
_ Addison Azar DPomfret _ _23____
_ Shawn Conlon DAlbany Academy _ _13____
_ Kevin Hurley DBerkshire _ _25____
_ Corey Olson DMoses Brown _ _0____
_ Chris Pickreign FDNoble & Greenough _ _16____
_ Erik Throndson DKents Hill _ _3____
_ Marcus Eldredge DTrinity-Pawling _ _23____
_ Nick Zarcone DCushing _ _8____
_ Grady Pierce DPortsmouth Abbey _ _20____
_ Zach Papapetros FDWestminster _ _12____
_ Sam Amato DRivers _ _12____
_ Nick D'Urso DMillbrook _ _21____
_ Chase Harrington DMoses Brown _ _0____
_ Riley Drew DSt. Paul's _ _14____
_ Ryan Muse DBerwick _ _9____
_ Colin Elliott DBrooks _ _18____
_ Calvin Beck DKingswood-Oxford _ _6____
_ Luke O'Reilly DPortsmouth Abbey _ _20____
_ Nate Garrett DMilton _ _21____
_ Noah Camin DBrooks _ _12____
_ Anders Jonsson DNorth Yarmouth Academy _ _13____
_ Shawn Bedard DCanterbury _ _26____
_ Will Holland DDeerfield _ _17____
_ Theo McDowell DSalisbury _ _17____
_ Jack Zangre DTilton _ _23____
_ Joseph Moffitt DAndover _ _16____
_ Lukas Prebsl DWinchendon _ _21____
_ Kam Miller DRoxbury Latin _ _22____
_ Cade Alami DBerkshire _ _25____
_ Joey Schiavone DGroton _ _12____
_ Charlie McFadden DCushing _ _15____
_ Axel Keller DPortsmouth Abbey _ _20____
_ Garrett Lowry DMillbrook _ _22____
_ Charlie Ballou DMoses Brown _ _0____
_ Cole Lehouiller DHolderness _ _10____
_ Martin McDonald DCanterbury _ _7____
_ Jack Gao DKingswood-Oxford _ _6____
_ Brendan Kelly FDPortsmouth Abbey _ _20____
_ Danny Overcash DAvon Old Farms _ _23____
_ Andrew Plumb DMoses Brown _ _0____
_ Tucker Hill DBrooks _ _25____
_ Cameron Plants DCanterbury _ _7____
_ Alex Hone DKimball Union _ _7____
_ Nate Baker DDeerfield _ _18____
_ Tommy Kantaros DRivers _ _0____
_ Ty Clarke DExeter _ _12____
_ Ethan MacDougall DMiddlesex _ _21____
_ Chris Savageau DWinchendon _ _18____
_ Tim Donovan DBB&N _ _25____
_ Ivo Reppen Wartiainen DHebron _ _21____
_ Nick Hemenway DNorth Yarmouth Academy _ _30____
_ Mathieu Lefebvre DKent _ _21____
_ Anish Deena DChoate _ _23____
_ Sawyer Moody DAndover _ _24____
_ Ryan Armstrong DLoomis-Chaffee _ _23____
_ Jack Tatirosian DSt. George's _ _21____
_ Isaac Thrasher DBrewster Academy _ _22____
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.