March 13, 2020

USA/Canada Hockey Defensemen Stats 2019-20

 
#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
4 James Mettler DHarvey Sr '01171728452.65
4 Eddie Evaldi DThe Hun School Sr '02221926452.05
5 Jack Mowrey DGonzaga College HS Jr '0311122.00
_ Tyler Lunny FDHarvey _ _17
_ Nate Boak DNorthwood Junior _ _5____
_ William Welburn DHarvey _ _18____
_ Alexis Landry DThe Hun School _ _22____
_ Jack Bar DSt. Andrew's College _ _33____
_ Lachlan Getz DLawrenceville _ _31____
_ Colin Grable DCBA _ _29____
_ Luca Docking FDGonzaga College HS _ _1____
_ Chad Schneider DCBA _ _29____
_ Jacob Hookman-Vassa DLandon _ _20____
_ Michael Martirano DHarvey _ _17____
_ Joey Sciabarra DPortledge _ _10____
_ Peter Poulianas DLawrenceville _ _31____
_ JH Lages DLandon _ _19____
_ Matthew Sutter DBishop O'Connell _ _13____
_ Kareem Al-Azem DLandon _ _19____
_ Nick Dimatos DThe Hun School _ _8____
_ Bodie Nobes DStanstead College _ _35____
_ Jacob Guevin DNorthwood Junior _ _5____
_ Jere Niniikoski DHill School _ _14____
_ Ryan Hopkins DStanstead College _ _34____
_ Thomas Delisle DRice Memorial _ _28____
_ Luke Vardy DSt. Andrew's College _ _34____
_ Josh Orrico DSt. Andrew's College _ _34____
_ Nolan Woudenberg DLa Salle College HS _ _8____
_ Chase Hannon DLa Salle College HS _ _8____
_ Jake Howard DDon Bosco Prep _ _6____
_ Max Samuels DBullis _ _2____
_ Ethan Till FDBullis _ _2____
_ Ali Buzacott DSt. Albans _ _2____
_ Jack Gilligan DSt. John's Prep _ _19____
_ Liam Cavan DSt. Andrew's College _ _34____
_ Joshua Hitesman DBishop O'Connell _ _13____
_ Patrick Reilly DCBA _ _25____
_ Colin McGrath DAustin Prep _ _23____
_ Josiah Brown DSt. John's Prep _ _19____
_ Kazuma Matsuo DLawrenceville _ _31____
_ Luke Antonacci FDPrinceton Day School _ _17____
_ Tyler Chenevert DHill School _ _27____
_ Austin Lambert DHill School _ _25____
_ Gavin McDonald DPortledge _ _10____
_ Patrik Bruna DNorthwood Junior _ _5____
_ Emilio D'Azevedo DAcadémie Saint-Louis _ _23____
_ Collin Kleiser DLa Salle College HS _ _8____
_ Marc-Antoine Houde DHill School _ _20____
_ Jack Benitez DDelbarton _ _21____
_ Vincent Virgilio DSt. Andrew's College _ _9____
_ Damien Carfagna DDon Bosco Prep _ _6____
_ Joseph Aubert DRice Memorial _ _28____
_ Birch Gorman DPrinceton Day School _ _19____
_ Ethan Weinstein DLandon _ _20____
_ Louis Gimbert DHill School _ _27____
_ Matthew Roy DSt. Andrew's College _ _34____
_ Jake Cohen DLandon _ _17____
_ Aidan Elkins DAustin Prep _ _21____
_ Mark Darakjy DDelbarton _ _22____
_ Ray Berezniak DDelbarton _ _22____
_ Cédric Chouinard DAcadémie Saint-Louis _ _34____
_ Marion Haborak DStanstead College _ _33____
_ Jack Farrell DAustin Prep _ _17____
_ Ming Yuan DThe Hun School _ _22____
_ Alex Bosland DDelbarton _ _22____
_ Joel Pakarinen DBishop's College School _ _9____
_ Nicholas Nardone FDAustin Prep _ _23____
_ Jesse Galassi DGilmour Academy _ _23____
_ Steven Chase DHarvey _ _14____
_ Kenneth Baek FDLawrenceville _ _29____
_ Braeden Donnelly DSt. Andrew's College _ _34____
_ Aarman Rigby DDelbarton _ _20____
_ Holden Techet DBishop O'Connell _ _10____
_ Odin Ford DPortledge _ _10____
_ Tyler Mills DPortledge _ _10____
_ Michael Leone DNorthwood Junior _ _5____
_ Luke French DNorthwood Junior _ _5____
_ Oaken Son DHill School _ _26____
_ Sam Boston FDLawrenceville _ _27____
_ Max Schmuckler DThe Hun School _ _22____
_ Laurent Bienvenue-Freeman DRice Memorial _ _28____
_ Dante Pellegrino DRice Memorial _ _28____
_ Emile Boivin DBishop's College School _ _12____
_ Chris Gentry DPortledge _ _6____
_ Jake Geraci DDon Bosco Prep _ _6____
_ Michael Rubin DDon Bosco Prep _ _6____
_ Kyle Baek DLawrenceville _ _31____
_ Sam Hall DDelbarton _ _19____
_ Will Perry DSt. John's Prep _ _19____
_ Michael Kapral DHill School _ _26____
_ Joseph Blackley DNichols _ _13____
_ Camron Nemati DBishop O'Connell _ _13____
_ Chris Cecila DPrinceton Day School _ _20____
_ Grady Burke DDelbarton _ _20____
_ Jérémie Laflamme DAcadémie Saint-Louis _ _34____
_ Étienne Gagnon DAcadémie Saint-Louis _ _34____
_ Markus Carrier DAcadémie Saint-Louis _ _30____
_ Sebastian Hinckley DGilmour Academy _ _23____
_ Damon Pirko DLandon _ _16____
_ Andrew Budzynski DLa Salle College HS _ _8____
_ BJ Roy DStanstead College _ _34____
_ Deniro Demarco DAustin Prep _ _18____
_ Ethan Goldman DLandon _ _18____
_ Henrik Salonsaari DRice Memorial _ _28____
_ Jack Riley DSt. John's Prep _ _19____
_ Raphaël Asselin DAcadémie Saint-Louis _ _29____
_ Lucas Salas DCBA _ _10____
_ Matthew Romano DCBA _ _10____
_ Simon Singher DStanstead College _ _31____
_ Todd Northgrave DStanstead College _ _34____
_ Preston Watkiss FDGilmour Academy _ _23____
_ Will Lawson DAustin Prep _ _23____
_ Nick Hunter DBishop O'Connell _ _12____
_ Hayden Bauer DNichols _ _13____
_ Shane Haggerty DSt. John's Prep _ _13____
_ Riley McGraw DBishop O'Connell _ _13____
_ Patrick Brady DNichols _ _13____
_ Justin Gagnon DRice Memorial _ _28____
_ Mathew Chatelle DAustin Prep _ _14____
_ Jonathan Wuestneck DCBA _ _14____
_ Maxwell Stweart FDStanstead College _ _31____
_ Ben Greenberg DHill School _ _16____
_ Michael Deforel DStanstead College _ _33____
_ Félix-Antoine Côté DAcadémie Saint-Louis _ _34____
_ Spencer Hellinger FDHarvey _ _17____
_ Thomas Atanacio FDCBA _ _17____
_ Cole Fenton DPrinceton Day School _ _20____
_ Ben Nichols DAustin Prep _ _20____
_ Robby McDonald DAustin Prep _ _21____
_ Miles Brodey DLawrenceville _ _22____
_ Christian King DGilmour Academy _ _23____
_ Aurelio DeRose DGilmour Academy _ _23____
_ Anthony Clericuzio FDGilmour Academy _ _23____
_ Peter Zdrzalka DGilmour Academy _ _23____
_ Aksel Jalojarvi DStanstead College _ _32____
_ Jack Rigley DCalvert Hall _ _2____
_ Nick Mondello DDelbarton _ _14____
_ Tyler Wnek DLa Salle College HS _ _8____
_ Noah Szretter DNichols _ _13____
_ Clay Bruno DSt. Albans _ _2____
_ Maxime Covatta FDBishop's College School _ _9____
_ Jake Schmelzer DCalvert Hall _ _2____
_ Michael Gravina DCBA _ _26____
_ Sean Kilcullen DGonzaga College HS _ _1____
_ Nicholas Hebert DLandon _ _16____
_ Devon Jolley DNorthwood Junior _ _5____
_ Bowen Coburn DSt. Albans _ _2____
_ Philippe Hebert DBishop's College School _ _9____
_ Ori Imirie DCalvert Hall _ _2____
_ Will Fortescue DDon Bosco Prep _ _6____
_ Arthur Smink DLandon _ _14____
_ Sean Bajadek DMt. St. Joseph's _ _0____
_ Noah Daniels DNichols _ _13____
_ Antonio Mosca DCalvert Hall _ _2____
_ Malik Lansdown DGonzaga College HS _ _1____
_ Sean Joyce DMt. St. Joseph's _ _0____
_ Kyle Davies DSt. Albans _ _2____
_ Jack Bray DSt. Andrew's College _ _26____
_ Zack Raposa DSt. John's Prep _ _19____
_ Harry Aikins DBullis _ _2____
_ Clayton Cisar DCalvert Hall _ _2____
_ Luke Garner DGonzaga College HS _ _1____
_ Scott Cremen DMt. St. Joseph's _ _0____
_ Dawson Mazur DNichols _ _13____
_ Zachary Ellsworth DNorthwood Junior _ _5____
_ Justin Sherman DPrinceton Day School _ _18____
_ Clifford McKinney DSt. Albans _ _2____
_ Thomas Sirman DSt. Andrew's College _ _7____
_ Theo Vetere DSt. John's Prep _ _19____
_ Niklas Byman DBishop's College School _ _12____
_ Tyler Kuehl DBullis _ _2____
_ Christian Ford DCalvert Hall _ _2____
_ CJ Emilio DCBA _ _22____
_ Jordan Rose FDLandon _ _4____
_ Connor Flynn DMt. St. Joseph's _ _0____
_ Dominic Derenda DNichols _ _13____
_ Zack Morissette DBishop's College School _ _12____
_ Zach Schumacher DBullis _ _2____
_ Jacob Johnson DCalvert Hall _ _2____
_ Zach Hammond FDDon Bosco Prep _ _6____
_ Ryan Rybinski DMt. St. Joseph's _ _0____
_ Josh Cole DSt. John's Prep _ _19____
_ Giuseppe Cammalleri FDBishop's College School _ _9____
_ Dalton Brown FDBullis _ _2____
_ Michael Buchman DCalvert Hall _ _2____
_ Ethan Baxley DGonzaga College HS _ _1____
_ Gavin O'Connell DLa Salle College HS _ _8____
_ Tucker Corwen DPortledge _ _10____
_ Will Brown DPrinceton Day School _ _20____
_ Evan Orloff DSt. Albans _ _2____
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.