March 13, 2020

New England Prep Hockey Defensemen Stats 2019-20

 
#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
2 Ian Moore DSt. Mark's Jr '02281234461.64
4 Tucker Hartmann DSt. Mark's Sr '0223630361.57
21 Chris Dowd DBerwick Sr '01271127381.41
_ Jeffrey Lee FDMilton _ _26
_ Lukas Gustafsson DCushing _ _34____
_ John Fusco DDexter _ _24____
_ Luca Fantilli DKimball Union _ _35____
_ Damien Carfagna DLawrence Academy _ _27____
_ William Van der Veen DMilton _ _28____
_ Nick Traggio DHotchkiss _ _14____
_ Ethan Mistry DMilton _ _27____
_ Carter Rose DHolderness _ _28____
_ Jude Brower DBrunswick _ _31____
_ Zach Bookman DMillbrook _ _32____
_ Brendan Fitzgerald DGovernor's _ _32____
_ Michael Adamson DDexter _ _30____
_ Frank Djurasevic DTrinity-Pawling _ _21____
_ Thomas Dempsey DGroton _ _30____
_ Bryan McLachlan DGroton _ _27____
_ Declan Loughnane DThayer _ _27____
_ Bauer Morrissey DMillbrook _ _32____
_ Jack Simon DExeter _ _31____
_ Matt Fusco DDexter _ _30____
_ Jagger Benson DTilton _ _26____
_ Nick Marciano DKent _ _26____
_ Nolan Hayes DCushing _ _34____
_ Anton Heikari DWyoming Seminary _ _24____
_ Ned Blanchard DWestminster _ _25____
_ Kyle Furey DLawrence Academy _ _27____
_ Adam Shuchart DNew Hampton _ _35____
_ Will Hilfiker DNew Hampton _ _35____
_ Jackson Dorrington DCushing _ _34____
_ Von Mabbs FDSt. Mark's _ _29____
_ Eamon Doheny DDeerfield _ _26____
_ Tyler Rubin DBelmont Hill _ _30____
_ Teddy Griffin DKimball Union _ _34____
_ Andrew Mancini DCanterbury _ _28____
_ Joe Freeman DMiddlesex _ _24____
_ Colby Bailey DNoble & Greenough _ _27____
_ Aidan Lyons DNoble & Greenough _ _27____
_ Wes Turner DGroton _ _30____
_ Brett Lockhart DTilton _ _26____
_ William Tripp DWilliston Northampton _ _28____
_ Jarod Crespo DSalisbury _ _27____
_ Trey Whitehead DGroton _ _29____
_ Ben Friedman DMiddlesex _ _25____
_ Alex Laracy DProctor _ _28____
_ Eric Chamandy DHolderness _ _27____
_ Peirce Kenney DNoble & Greenough _ _27____
_ Will Cohen DWinchendon _ _26____
_ Drew Tsakounis DAvon Old Farms _ _23____
_ Jack Pascucci DGovernor's _ _31____
_ Ben Ritter DLoomis Chaffee _ _31____
_ Nolan Joyce DSt. Sebastian's _ _28____
_ Jack Kircher DTrinity-Pawling _ _25____
_ Michael O'Brien DBerwick _ _28____
_ Tyler Varin DWilliston Northampton _ _28____
_ Chris Throndson DNorthfield Mt. Hermon _ _28____
_ Andrew Anagnostopoulos DNorth Yarmouth Academy _ _30____
_ Jack Hepp DSt. Paul's _ _25____
_ Jason Marsella DAvon Old Farms _ _27____
_ Bryson Russell DSt. Paul's _ _27____
_ Andrew Carmody DChoate _ _24____
_ Douglas McGuire DWyoming Seminary _ _24____
_ Jake Higgins DDeerfield _ _26____
_ Samuel Tetreault DHebron _ _30____
_ Henry Dale DBrunswick _ _30____
_ Mattie Grabmann DChoate _ _16____
_ Matt Herrick DAlbany Academy _ _34____
_ Nolan Cunningham DKents Hill _ _18____
_ Pat Lawn DRivers _ _29____
_ Ryan Buckley DSt. George's _ _29____
_ Zach Bell DSt. George's _ _29____
_ Jake Oblak DSt. Mark's _ _29____
_ Julian Etauri DNorth Yarmouth Academy _ _33____
_ Kevin Golden DBrooks _ _24____
_ Connor Derby DBerwick _ _13____
_ Kennedy O'Connor DLoomis Chaffee _ _32____
_ Jayden Mullens DMiddlesex _ _23____
_ Justin Louette DWestminster _ _25____
_ Ryan Pineault DWestminster _ _25____
_ Cody Plaza DPingree _ _27____
_ Cam Mannion DThayer _ _27____
_ Bryce Bollman FDKimball Union _ _30____
_ Tom Goguen DBelmont Hill _ _30____
_ Patrick Morrissey DDexter _ _30____
_ Ray Galasso DAndover _ _28____
_ Joey Silverio DPingree _ _28____
_ Garrison Gagnon DHolderness _ _28____
_ Adam McNabney DHolderness _ _28____
_ Will Elias DSt. Sebastian's _ _24____
_ Tyler Drummond DHoosac _ _27____
_ CJ Foley DThayer _ _27____
_ Charles Leddy DAvon Old Farms _ _27____
_ Matt Connor DLawrence Academy _ _27____
_ Chase Ramsay DAvon Old Farms _ _27____
_ Murphy LePage DHoosac _ _27____
_ Pierce Patterson DDeerfield _ _25____
_ Peter Frates DRoxbury Latin _ _23____
_ Cody Sealey DCushing _ _34____
_ Andrew Noel DKimball Union _ _34____
_ Jack Whitney DBerkshire _ _28____
_ Ryan MacDermott DSt. Sebastian's _ _28____
_ Thomas Messineo DSt. Sebastian's _ _28____
_ Zachary List DCanterbury _ _28____
_ Charlie Spence DAndover _ _24____
_ Matt Gallagher DWinchendon _ _24____
_ Nick Bernardo DKimball Union _ _35____
_ Caid Cox DSt. Paul's _ _27____
_ Jackson Stuzynski DThayer _ _27____
_ Tim Kippenberger DCushing _ _32____
_ Fab Mazzarelli DMillbrook _ _32____
_ Dean Rocco DTrinity-Pawling _ _23____
_ Ryan Prewitt DWorcester Academy _ _30____
_ Brendan O'Donnell DDexter _ _30____
_ Brendan Murphy DBelmont Hill _ _30____
_ Steven Ardagna DNew Hampton _ _30____
_ Cam Partridge DLoomis Chaffee _ _19____
_ Ollie Chessler DRivers _ _29____
_ Ryan Rahbany DRivers _ _29____
_ Sam Amato DRivers _ _29____
_ Nolan Towne DAlbany Academy _ _34____
_ Ford Boock DWyoming Seminary _ _22____
_ Reid Shafer DAvon Old Farms _ _27____
_ Niklas Aropelto DWinchendon _ _27____
_ Will Killoran DBelmont Hill _ _30____
_ Brandon Walker DWestminster _ _25____
_ Andrew Woloszyn DTilton _ _25____
_ CJ Beals DBrooks _ _25____
_ Abdoul Diouf DBerkshire _ _28____
_ Joe Harney DSt. Sebastian's _ _28____
_ Bauer Swift DChoate _ _23____
_ Charlie Andriole DLoomis Chaffee _ _31____
_ Ryan Kosinski DPomfret _ _32____
_ David Ciancio DMillbrook _ _32____
_ Zach Hahn DTaft _ _24____
_ Harrison Sweet DSt. Paul's _ _27____
_ Nick Young DAvon Old Farms _ _27____
_ Pete Stanger DBrewster Academy _ _30____
_ Luke Sullivan DSt. Mark's _ _25____
_ Griffin Grise DBerkshire _ _25____
_ Owen Paskowski DCushing _ _28____
_ Calum Chau DSalisbury _ _28____
_ Jan Olenginski DLoomis Chaffee _ _28____
_ Chris Romaine DMilton _ _20____
_ Jack Ferguson DHotchkiss _ _26____
_ Jack Kane DHotchkiss _ _26____
_ Mark Blaney DTilton _ _26____
_ Bryce Bedard DPingree _ _26____
_ Colin Elliott DGovernor's _ _32____
_ Zander Lizotte DGunnery _ _35____
_ Eric Charpentier DGunnery _ _35____
_ Simon-Charles Lafrenniere DHebron _ _30____
_ Conor Gethings DWorcester Academy _ _30____
_ Zachary Smith DHebron _ _30____
_ Brandon Rossetti DWyoming Seminary _ _27____
_ Cole Teleki DLawrence Academy _ _24____
_ Michael Fisher DSt. Mark's _ _18____
_ Jake Sullivan DSt. Paul's _ _18____
_ Ryan Eccles FDAlbany Academy _ _34____
_ Luke Mix DExeter _ _31____
_ Joseph Dee DNorthfield Mt. Hermon _ _28____
_ Bobby Metz DSalisbury _ _28____
_ Victor Malzahn DAndover _ _28____
_ AJ Casperson DSalisbury _ _28____
_ Michael Fritz DTrinity-Pawling _ _25____
_ Alex Murtsef DCanterbury _ _25____
_ Connor Berg DRoxbury Latin _ _22____
_ Will Murphy DRoxbury Latin _ _22____
_ Philippe Lamarre DPomfret _ _32____
_ Brandon Boulos DGovernor's _ _32____
_ Will Moore DNoble & Greenough _ _26____
_ Justin Greenberg DTilton _ _26____
_ Dan McHugh DHebron _ _30____
_ Jack Hughes DDexter _ _30____
_ Matthew Perryman DKent _ _20____
_ Quinn McClelland DNew Hampton _ _24____
_ Grady Pierce DBrewster Academy _ _31____
_ Shayan Farjam DBrunswick _ _31____
_ Conner Chalmers DKimball Union _ _35____
_ Alex Keskintepe DProctor _ _28____
_ George Gatzoulis DBerwick _ _28____
_ Carter Patterson DTabor _ _28____
_ Bayard Hall DSalisbury _ _28____
_ Jacob Creasy DMillbrook _ _32____
_ Chris Avallone DLoomis Chaffee _ _32____
_ Emile Alain DWyoming Seminary _ _25____
_ Rocco Pace FDSt. George's _ _29____
_ Alex Luff DGunnery _ _29____
_ Jake Harshman DKents Hill _ _29____
_ Kyle Collins DPingree _ _29____
_ Nicholas Ferullo FDPingree _ _29____
_ Brendan Bolduc FDNorth Yarmouth Academy _ _33____
_ Mason Parks DNorth Yarmouth Academy _ _33____
_ Jatan Desai DKents Hill _ _26____
_ Finn Martin DKent _ _26____
_ Jack Bosco DBelmont Hill _ _30____
_ Mick Frechette DSt. Paul's _ _27____
_ Jon Barker DWinchendon _ _27____
_ Jack Murphy DBrewster Academy _ _31____
_ Cole Brennan DPomfret _ _31____
_ Vaclav Hes DPomfret _ _32____
_ Mike Gallagher DAndover _ _28____
_ Thomas Lynch DChoate _ _24____
_ Simon Mandel DKent _ _24____
_ James O'Connor DNoble & Greenough _ _24____
_ John Mahoney DChoate _ _20____
_ Luca Matts DKent _ _4____
_ Nick Donaldson DBerkshire _ _29____
_ Daniel Lim DChoate _ _26____
_ Brian Haywood DHotchkiss _ _26____
_ Sam Mackenzie DDeerfield _ _26____
_ Will Holland DDeerfield _ _26____
_ Conor Lally DTilton _ _26____
_ Chen Zadik DVermont Academy _ _22____
_ Noah Jankowski FDExeter _ _31____
_ Drew Naylor DBrewster Academy _ _31____
_ Tyler Shelgren DBerwick _ _27____
_ Trey Chickering DProctor _ _27____
_ Eamon McNamara DGroton _ _23____
_ Aidan Armaly DGroton _ _28____
_ Joe Fleming DProctor _ _28____
_ Devon Carlstrom DCanterbury _ _28____
_ Hunter Wilson DWilliston Northampton _ _28____
_ Zac Gmerek DWilliston Northampton _ _28____
_ Matthew Skobelev DAndover _ _28____
_ Markus Keller DPortsmouth Abbey _ _24____
_ Ryan Bell FDRivers _ _29____
_ Dima Piskun DSt. George's _ _29____
_ Sean Conlon DAlbany Academy _ _34____
_ Ryan Armstrong DLoomis Chaffee _ _30____
_ Sean Savage DWinchendon _ _25____
_ Sam Nichols DTrinity-Pawling _ _25____
_ Fritz Wright DBrooks _ _25____
_ Tucker Hill DBrooks _ _25____
_ Noah Jamani DMiddlesex _ _25____
_ John Burdett DBrunswick _ _31____
_ Riley McCauley DBrewster Academy _ _31____
_ Rex Mabbs DMiddlesex _ _26____
_ Tyler Messier DTabor _ _26____
_ Julian Leonhardt DHotchkiss _ _26____
_ Shane McElhaney DCushing _ _27____
_ Parker Schaarschmidt DNew Hampton _ _33____
_ Nate Sidel DHotchkiss _ _22____
_ Mike Kwiecinski DKent _ _22____
_ Liam Bard DBerkshire _ _28____
_ TJ Beaver DProctor _ _28____
_ Joey Morgan DWorcester Academy _ _28____
_ Max Cassella DMilton _ _28____
_ John Crehan DPingree _ _17____
_ Luke O'Reilly DPortsmouth Abbey _ _23____
_ Dante Cuzzi DRoxbury Latin _ _23____
_ Rhys Jones FDNew Hampton _ _29____
_ Jake Mullahy DDexter _ _29____
_ Nick Bosch DMillbrook _ _29____
_ Bobby May DKimball Union _ _35____
_ Justin Fedele FDExeter _ _31____
_ Peter Sanger DWestminster _ _25____
_ Kyle Pelletier DBrooks _ _25____
_ Ben Gohh DNorthfield Mt. Hermon _ _25____
_ Jack Adams DTaft _ _25____
_ Daniel Lurie DWestminster _ _25____
_ Mitchell Hansen DWilliston Northampton _ _25____
_ Isaac Abbott DDeerfield _ _26____
_ Charles-Olivier Gagnon DVermont Academy _ _26____
_ Nic Dallaire DTabor _ _26____
_ Jake Hall DKent _ _26____
_ Derek Wolverton DNorth Yarmouth Academy _ _33____
_ Ben Potvin DVermont Academy _ _27____
_ Seth Robinson DHoosac _ _27____
_ Nicholas Tocci DHoosac _ _27____
_ Timothy Crane FDWyoming Seminary _ _27____
_ Kevin Buckley DWinchendon _ _27____
_ Mack Oliphant DLawrence Academy _ _27____
_ Alex Lavigne FDSt. Paul's _ _27____
_ Brett Collins DThayer _ _27____
_ Aidan Darby DAlbany Academy _ _34____
_ Ben Goddard DMilton _ _28____
_ Nick Wyman FDGroton _ _28____
_ Jack Toomey DSt. Sebastian's _ _28____
_ Audran Schneider DNorthfield Mt. Hermon _ _28____
_ Luke Swaim DRivers _ _29____
_ Harry Tavlarios DBrunswick _ _30____
_ John Tully DWorcester Academy _ _30____
_ Shayne Alexander DHebron _ _30____
_ Sam Logan DWinchendon _ _15____
_ Axel Keller DBrewster Academy _ _31____
_ Ben Presley DBrunswick _ _31____
_ PJ Donahue DExeter _ _31____
_ Addison Azar DPomfret _ _32____
_ Toby Oliveira DPortsmouth Abbey _ _24____
_ Jack Baird DPortsmouth Abbey _ _24____
_ Christian Ivancich DAndover _ _24____
_ Brian Morse DGunnery _ _33____
_ Nathan Novitsky DNew Hampton _ _33____
_ Patrick Mclean DTaft _ _25____
_ Luke Johnson DHotchkiss _ _26____
_ John Buckholtz DChoate _ _26____
_ Alex Suny DChoate _ _26____
_ Dom Metro DHoosac _ _27____
_ Jake Mathews DLawrence Academy _ _27____
_ Nate Terski DTabor _ _27____
_ Max Willard DTaft _ _18____
_ Matt Danziger DMilton _ _28____
_ Cam Glonek DCanterbury _ _28____
_ Robert Martiniello DTabor _ _28____
_ Thor Martin FDVermont Academy _ _28____
_ Cam Gwatkin FDProctor _ _19____
_ Joseph Gillett DKents Hill _ _29____
_ Jake McGonagle DPingree _ _29____
_ Justin Pare DBelmont Hill _ _30____
_ Bobby O'Grady FDRoxbury Latin _ _20____
_ Thomas Larson DHolderness _ _20____
_ Henry Bergeron FDNorth Yarmouth Academy _ _31____
_ Giovanni Grassi DLoomis Chaffee _ _31____
_ Ryan Roskey DGovernor's _ _31____
_ Sylas Oberting DExeter _ _31____
_ Rory McLaughlin DTrinity-Pawling _ _21____
_ Reed Dolph DGunnery _ _22____
_ Dillon Passero DGovernor's _ _23____
_ Ben Huisman DWestminster _ _24____
_ Leo Arbitman DKent _ _24____
_ Carter Rugg DPomfret _ _25____
_ Grant Litchfield DBelmont Hill _ _25____
_ Connor Colucci DTaft _ _25____
_ Alex Tonioni DWestminster _ _25____
_ Will Bowman DDeerfield _ _26____
_ Brian Grant DDeerfield _ _26____
_ Jackson Weglarz DNew Hampton _ _26____
_ David Romaine DThayer _ _27____
_ Mac Gadowsky DAvon Old Farms _ _27____
_ Sean Thies DGovernor's _ _27____
_ Will Friedman DNoble & Greenough _ _27____
_ Thomas Sheft DBB&N _ _27____
_ Matt Hynes DProctor _ _27____
_ Jack Ziffer FDHoosac _ _27____
_ Nate Garrett DMilton _ _28____
_ Adhit Desai DKents Hill _ _28____
_ Jake Lammens DSalisbury _ _28____
_ Roscoe Eade DWilliston Northampton _ _28____
_ Cam Knowles DKents Hill _ _29____
_ Hudson Ramirez DSt. Mark's _ _29____
_ Max O'Brien DBerkshire _ _29____
_ Nico Bowden DGroton _ _30____
_ Ryan Bridgwood DHebron _ _30____
_ Ethan Breh DGunnery _ _32____
_ Domenic Morelli DRivers _ _16____
_ Felix-Antoine Lesperence DNorth Yarmouth Academy _ _33____
_ Zack Goode DNew Hampton _ _34____
_ Lucas Constantine DKimball Union _ _35____
_ Ryan Muse DBerwick _ _18____
_ Eddie Rayhill DGunnery _ _19____
_ Mateo Picozzi DTrinity-Pawling _ _20____
_ Kam Miller DRoxbury Latin _ _23____
_ Josh Plumb DPortsmouth Abbey _ _24____
_ Cole Lehouiller DHolderness _ _24____
_ Jackson Cook DTaft _ _24____
_ Tim Donovan DBB&N _ _26____
_ Dylan Murtagh DNorthfield Mt. Hermon _ _26____
_ Chris Pickreign DNoble & Greenough _ _27____
_ James Agabedis DLawrence Academy _ _27____
_ Will Railton FDProctor _ _27____
_ James Patrick DSalisbury _ _27____
_ Ben Bundy DSt. Mark's _ _28____
_ Atkin Dwyer DHolderness _ _28____
_ Cullen Mulhern DCanterbury _ _28____
_ Henry Johnson DTabor _ _28____
_ Steve Guo FDTabor _ _28____
_ Hunter Beriault DKents Hill _ _29____
_ John Baldwin DSt. George's _ _29____
_ Sam Linton DKents Hill _ _29____
_ Matthew Biotti DBelmont Hill _ _30____
_ Charlie McFadden DCushing _ _31____
_ Mac Elliott DMillbrook _ _32____
_ Matt Ursini DMillbrook _ _32____
_ Konstantin Lukin Yelin DBB&N _ _26____
_ Burke Bogardus DBerkshire _ _29____
_ Andrew Kessing DCanterbury _ _27____
_ Brock Massie DGunnery _ _18____
_ Hayden Giralamo DMiddlesex _ _8____
_ Gunnar Hanson FDPomfret _ _32____
_ Ryan Matarese DSt. George's _ _29____
_ Niklas Larsen DTilton _ _6____
_ Nolan Wolfe DWorcester Academy _ _28____
_ Sawyer Paul DAndover _ _17____
_ Rocco Maitino DBrooks _ _19____
_ Seamus Cummings FDCushing _ _10____
_ Nick Theodos DHebron _ _30____
_ Colin Roark DPortsmouth Abbey _ _15____
_ Walker Oberg DRoxbury Latin _ _22____
_ Nick Kenerson DTaft _ _21____
_ Christian Colantonio DTrinity-Pawling _ _1____
_ Sean Keohane DDexter _ _29____
_ Nick Salerno DExeter _ _9____
_ Daur Kozhemzharov FDHoosac _ _7____
_ Zach Popiel DNoble & Greenough _ _26____
_ Jesse Shogan DNorthfield Mt. Hermon _ _26____
_ Axel Risland FDPomfret _ _32____
_ Jonathan Critelli DSalisbury _ _15____
_ Niko Cadoret DBrunswick _ _6____
_ Jackson Ehwa DHolderness _ _3____
_ Seamus Rohde DNorth Yarmouth Academy _ _7____
_ Stephen Mortareilli DRivers _ _5____
_ Tait Oberg DRoxbury Latin _ _22____
_ Austin Gatesman DAvon Old Farms _ _27____
_ Jack Rorick DBB&N _ _26____
_ Jack Kamke DDexter _ _30____
_ Jack O'Brien DExeter _ _17____
_ Ted Justicz DGovernor's _ _26____
_ Andrew Sparks DRoxbury Latin _ _22____
_ Derrick Foskett FDTaft _ _12____
_ Ben Michaud DWestminster _ _24____
_ Jack Griffin DBrunswick _ _27____
_ Matt Tully DNoble & Greenough _ _2____
_ Tye Scott DSalisbury _ _17____
_ Ryan Egan DTaft _ _25____
_ Andrew Nordman DTilton _ _7____
_ Oliver King DWorcester Academy _ _29____
_ Henry Grabowski DBB&N _ _26____
_ Matty Gardner DKimball Union _ _21____
_ Michael Amador DLoomis Chaffee _ _4____
_ Preston Taylor DMiddlesex _ _9____
_ John DiNovi DNoble & Greenough _ _1____
_ Cal Nice DNorth Yarmouth Academy _ _10____
_ Harry Connelly DPortsmouth Abbey _ _11____
_ Matt Wiig DTabor _ _28____
_ Nate Stevens DWestminster _ _23____
_ Andy Tortora DAvon Old Farms _ _10____
_ Caleb Hu DBB&N _ _27____
_ Silas Van Vranken DBerkshire _ _29____
_ Owen Cannon DBerwick _ _28____
_ Brody Scott DMiddlesex _ _26____
_ Calvin May DRivers _ _4____
_ Liam Murphy DSt. Sebastian's _ _27____
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.