Established 1996 -- Celebrating Our 25th Year
 
 

 

USHR's
HOLIDAY TOURNAMENT GUIDE
2019-20

***  37th Annual Avon Old Farms Xmas Classic Schedule

 At Avon Old Farms except, where noted, Trinity College.
Thurs.-Sat. Dec. 19-21, 2019

Pierpont Division: Trinity-Pawling, Gunnery, Berkshire, Loomis Chaffee.
Trautman Division: Avon Old Farms, St. Paul's, Tabor, Kent.

Thurs. Dec. 19, 2019
1:00 pm -- Gunnery vs. Trinity-Pawling
3:00 pm -- Loomis Chaffee vs. Berkshire
5:00 pm -- Kent vs. Avon
7:00 pm -- Tabor vs. St. Paul's 

Fri. Dec. 20, 2019
9:00 am -- Loomis vs. Trinity-Pawling (@ Trinity College rink)
9:00 am -- Berkshire vs. Gunnery
11:00 am -- St. Paul's vs. Kent (@ Trinity College rink)
11:00 am --  Tabor vs. Avon
                   (Lunch)
3:00 pm -- Loomis vs. Gunnery  
5:00 pm --  Trinity-Pawling vs. Berkshire
7:00 pm --  Kent vs. Tabor
9:00 pm -- St. Paul's vs. Avon

Sat. Dec. 21, 2019
8:30 am -- 4th Place Pierpont vs. 4th Place Trautman
10:30 am -- 3rd Place Pierpont vs. 3rd Place Trautman
                   (Lunch)
1:30 pm -- 2nd Place Pierpont vs. 2nd Place Trautman
3:30 pm -- Championship -- 1st Place Pierpont vs. 1st Place Trautman

All games are to consist of two 25-minute halves except for the championship game, which will consist of three 18-minute periods.


***

46th Annual Groton/Lawrence Holiday Tournament

At the Groton School (Groton, Mass.) and Lawrence Academy (Groton, Mass.)
Thurs. Dec. 19th through Sat. Dec. 21st, 2019

Choate Division: Groton, Culver, Dexter, Proctor.
Kullen Division: Lawrence, Cushing, Holderness, Pomfret, 

Thurs. Dec. 19, 2019
Game #1 -- 4:00 pm -- Culver vs. Groton (@ Groton, O'Brien Rink)
Game #2 -- 5:00 pm -- Holderness vs. Pomfret (@ Groton, Pratt Rink)
Game #3 -- 6:00 pm -- Proctor vs. Dexter (@ Groton, O'Brien Rink)
Game #4 -- 7:30 pm -- Cushing vs. Lawrence (@ Lawrence Academy)

Fri. Dec. 20, 2019
Game #5 -- 3:00 pm -- Loser of Game 1 vs. Loser of Game 3 (@ Groton, O'Brien Rink)
Game #6 -- 4:00 pm -- Loser of Game 2 vs. Loser of Game 4 (@ Lawrence Academy)
Game #7 -- 5:00 pm -- Winner of Game 1 vs. Winner of Game 3 (@ Groton, O'Brien Rink)
Game #8 -- 6:00 pm -- Winner of Game 2 vs. Winner of Game 4 (@ Lawrence Academy)

Sat. Dec. 21, 2019
7th Place -- 9:15 am -- Loser of Game 5 vs. Loser of Game 6 (@ Groton, Pratt Rink)
5th Place -- 9:30 am -- Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6 (@ Groton, O'Brien Rink)
3rd Place -- 9:30 am -- Loser of Game 7 vs. Loser of Game 8 (@ Lawrence Academy)
1st Place -- 11:30 am --  Winner of Game 7 vs. Winner of Game 8 (@ Lawrence Academy)

Teams listed second wear dark/home jerseys

 ***

 55th Annual Flood-Marr Tournament

At Milton Academy (Fri. Dec. 20 and Sun. Dec. 22); at the Noble & Greenough School (Sat. Dec. 21l);

Owen Division: Nobles, Hotchkiss, Andover, Westminster.
Harding Division: Milton, Deerfield, KUA, Salisbury.

Friday, Dec. 20 @ Milton
 9:00 am -- Deerfield @ Milton
11:00 am -- Salisbury @ KUA
 1:00 pm -- Nobles @ Andover
 3:00 pm -- Westminster @ Hotchkiss
 5:00 pm -- KUA @ Milton
 7:00 pm -- Deerfield @ Salisbury
Saturday, Dec. 21 @ Nobles
 9:00 am -- Hotchkiss @ Nobles
11:00 am -- Andover @ Westminster
 1:00 pm -- Milton @ Salisbury
 3:00 pm -- KUA @ Deerfield
 5:00 pm -- Westminster @ Nobles
 7:00 pm -- Hotchkiss @ Andover
Sunday, Dec. 22 @ Milton
 8:00 am -- 7th Place Game
10:00 am -- 5th Place Game
12:00 pm -- 3rd Place Game
2:00 pm -- Championship Game

Each games consists of three 15-minute periods.


***

2019 St. Sebastian's Christmas Tournament

St. Sebastian’s Christmas Tournament   
At St. Sebastian’s School; Needham, Mass.
Fri.-Sun. Dec. 20-22, 2019

Friday, December 20th, 2019
Game 1 -- 2:00 pm – St. Sebastian’s vs. Albany Academy
Game 2 -- 4:00 pm – Winchendon vs. Brunswick
Game 3 -- 6:00 pm – St. Andrew’s vs. Rivers
Game 4 -- 8:00 pm – Northwood vs. Williston

Saturday, December 21st, 2019
Game 5 -- 11:00 am -- Loser Game 1 vs. Loser Game 2
Game 6 -- 1:00 pm -- Loser Game 3 vs. Loser Game 4
Game 7 -- 3:00 pm --   Winner Game 1 vs. Winner Game 2
Game 8  -- 5:00 pm --   Winner Game 3 vs. Winner Game 4 

Sunday, December 22nd, 2019
Game 9 -- 9:00 am --  Loser Game 5 vs. Loser Game 6
Game 10 -- 11:00 am -- Winner Game 5 vs. Winner Game 6 (Consolation Game)
Game 11 -- 1:00 pm --   Loser Game 7 vs. Loser Game 8 (Third Place Game)
Game 12 -- 3:00 pm --   Winner Game 7 vs. Winner Game 8 (Championship Game)


***
Brooks-Pingree Tournament Schedule

At the Brooks School (N. Andover, Mass.) and the Pingree School (S. Hamilton, Mass.)
Fri.-Sun. Dec. 20-22, 2019

Brooks Division: Berwick Academy, Brooks School, Millbrook School, Tilton School
Pingree Division: Hebron Academy, North Yarmouth Academy, Pingree School, New Hampton School


Games at Brooks School:

Friday, December 20, 2019
4:15 pm: Brooks vs. Berwick
6:15 pm:  Tilton vs. Millbrook

Saturday, December 21, 2019
9:00 am: Brooks vs. Tilton
11:00 am: Millbrook vs. Berwick
5:00 pm: Berwick vs. Tilton 
7:00 pm: Brooks vs. Millbrook

Playoffs - Sunday, December 22, 2019
There will be 9:00 am and 11:30 am games at both Brooks and Pingree. Matchups to be determined.

Games at Pingree School:

Friday, December 20, 2019
4:15 pm: Pingree School vs. North Yarmouth Academy
6:15 pm: Hebron Academy vs. New Hampton

Saturday, December 21, 2019
9:00 am: Pingree School vs. Hebron Academy
11:00 am: New Hampton  vs. North Yarmouth Academy
5:00 pm: North Yarmouth Academy vs. Hebron Academy 
7:00 pm: Pingree School vs. New Hampton 

Playoffs - Sunday, December 22, 2019
There will be 9:00 am and 11:30 am games at both Brooks and Pingree. Matchups to be determined.

 
***

72nd Lawrenceville Invitational Tournament

At the Lawrenceville School; Lawrenceville, NJ. (except as noted)
Fri.-Sun. Dec. 20-22, 2019


Schonheiter Division: Choate, Lawrenceville, Nichols, Stanstead College
Bernard Division: 
Belmont Hill, Northfield Mt. Hermon, Taft, Upper Canada College
 
Fri. Dec. 20, 2019
 9:00 am -- UCC vs. Northfield Mt. Hermon
11:00 am -- Lawrenceville vs. Nichols
 2:00 pm --  Belmont Hill vs. Taft
 4:00 pm --  Stanstead vs. Choate

Sat. Dec. 21, 2019
 9:00 am -- Taft vs. Northfield Mt. Hermon
 9:00 am -- Belmont Hill vs. UCC (@ Baker Rink; Princeton University)
11:00 am -- Choate vs. Lawrenceville
11:00 am -- Stanstead vs. Nichols (@ Baker Rink; Princeton University)     
 2:00 pm -- Northfield Mt. Hermon vs. Belmont Hill
 4:00 pm -- Taft vs. UCC  
 6:30 pm --  Lawrenceville vs. Stanstead
 8:30 pm -- Nichols vs. Choate

Sun. Dec. 22, 2019
 8:00 am -- 4th vs. 4th
10:00 am -- 3rd vs. 3rd
12:00 pm -- 2nd vs. 2nd
 2:15 pm -- Championship Game -- 1st vs. 1st

Home teams listed first.

***

2019 Barber Memorial Tournament

At St. Mark's School (Southborough, Mass.) and Middlesex School (Concord, Mass.)
Fri.-Sat. Dec. 20-21, 2019

Participants: Hill School, Kents Hill, Middlesex, Portsmouth Abbey, Princeton Day School,  St. Mark's, Vermont Academy, Worcester Academy

Fri. Dec. 20th, 2019
Game 1 -- Middlesex vs. Worcester Academy, 5:00 pm (@ Middlesex)
Game 2 -- St. Marks vs. Portsmouth Abbey, 5:00 pm (@ St. Mark's)
Game 3 --  Vermont Academy vs. the Hill School, 7:00 pm (@ Middlesex) 
Game 4 --  Kents Hill vs. Princeton Day School vs. 7:00 pm (@ St. Mark's)

Sat. Dec. 22nd, 2019
Game 5 -- Loser Game 1 vs. Loser Game 3 (@ Middlesex), 8:30 am
Game 6 -- Loser Game 2 vs. Loser Game 4 (@ St. Mark's), 8:30 am
Game 7 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 3(@ Middlesex), 10:30 am
Game 8 -- Winner Game 2 vs. Winner Game 4 (@ St. Mark's), 10:30 am
Game 9 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6 (@ St. Mark's), 1:30 pm
Game 10 -- Consolation -- Winners of Games 5 & 6 (@ Middlesex), 1:30 pm
Game 11 -- Loser Game 7 vs. Loser Game 8 (@ St. Mark's), 3:30 pm
Game 12 -- Championship -- Winners of Games 7 & 8 (@ Middlesex), 3:30 pm

Team listed first will wear colored uniforms.


***

18th Annual Howard Tournament
At St. George's School; Middletown, RI
Fri.-Sat. December 20-21, 2019

Friday, December 20, 2019
1:00 pm -- St. George's vs. Wyoming Seminary (Howard Rink)
1:15 pm -- Brewster vs. Rice Memorial (Cutler Rink)
5:30 pm -- Brewster vs. St. George's (Howard Rink)
5:45 pm -- Rice Memorial vs. Wyoming Seminary (Cutler Rink)

Saturday, December 21, 2019
8:30 am -- St. George's vs. Rice Memorial (Howard Rink)
8:30 am -- Wyoming Seminary vs, Brewster (Cutler Rink)

***
2019 Nichols-Belmont Hill Tournament Schedule

2019 Nichols-Belmont Hill Holiday Tournament
At Belmont, Mass.

Sat.-Mon. Dec. 28-30, 2019

Blue Division: Belmont Hill, Nichols, Albany Academy, Académie Saint-Louis.
Green Division: Brunswick, Millbrook, Rivers, St. Francis School.

Sat. Dec. 28, 2019
 9:00 am -- Belmont Hill vs. Nichols
11:00 am -- Albany Academy vs. Académie Saint-Louis
 1:00 pm -- Brunswick vs. Millbrook
 3:00 pm -- Rivers vs. St. Francis
 6:00 pm -- Albany Academy vs. Belmont Hill
 8:00 pm -- Académie Saint-Louis vs. Nichols

Sun. Dec. 29, 2019
 9:00 am -- Brunswick vs. Rivers
11:00 am -- Millbrook vs. St. Francis
 1:00 pm --  Nichols vs. Albany Academy
 3:00 pm -- Belmont Hill vs. Académie Saint-Louis
 6:00 pm -- St. Francis vs. Brunswick
 8:00 pm -- Rivers vs. Millbrook

Mon. Dec. 30, 2019
 8:00 am -- 4th Place Teams
10:00 am -- 3rd Place Teams
12:00 pm -- 2nd Place Teams
 2:30 pm -- Championship Game

***

2019 BB&N-Roxbury Latin Holiday Showcase

At the Buckingham Browne & Nichols School; Cambridge, Mass. 
Sat. & Sun. December 28th & 29th, 2019

Participating Teams:
Berwick Academy; South Berwick, Maine
Buckingham Browne & Nichols; Cambridge, Mass.
North Yarmouth Academy; Yarmouth, Maine
Roxbury Latin School; West Roxbury, Mass.  

Sat. Dec. 28th -- 1st Round
1:00 pm -- NYA vs. Berwick
3:15 pm -- BB&N vs. Roxbury Latin   

Sun. Dec. 29th -- 2nd Round (Morning)
9:00 am -- Roxbury Latin vs. Berwick
11:15 am -- BB&N vs. NYA

Sun. Dec. 29th -- Final Round (Evening)
4:00 pm -- BB&N vs. Berwick
6:15 pm -- Roxbury Latin vs. NYA

***
2020 Nobles - St. Sebastian's New Year's Showcase
At St. Sebastian's School (Fri. Jan. 3, 2020)
At Noble & Greenough School (Sat. Jan. 4, 2020)

Fri. Jan. 3 -- at St. Sebastian's
11:00 am -- Berkshire vs. St. Sebastian's
 1:15 pm -- Nobles vs. Williston

Sat. Jan. 4 -- at Noble & Greenough
12:00 pm -- Berkshire vs. Nobles
  2:15 pm -- St. Sebastian's vs. Williston

***

2020 Tabor New Year's Tournament

Joshua H. Weeks Tournament
At Tabor Academy, Marion, Mass. (except as noted)
Sat.-Sun. January 4-5, 2020

Saturday, January 4, 2020
Game 1: 9:00 am – St. Paul’s vs. Winchendon
*Game 2: 9:00 am – St. George’s vs. Milton (at St. George's)
Game 3: 11:00 am – Tabor vs. Kents Hill
*Game 4: 11:0 0am – Proctor vs. Pomfret (at Gallo Arena) 
Game 5: 2:00 pm – Loser of Game 1 vs. Loser of Game 2
Game 6: 4:00 pm – Loser of Game 3 vs. Loser of Game 4
Game 7: 6:00 pm – Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2
Game 8: 8:00 pm – Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Sunday, January 5, 2020
9:00 am – Loser of Game 5 vs. Loser of Game 6
11:00 am – Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6
1:00 pm – Loser of Game 7 vs. Loser of Game 8
3:00 pm – CHAMPIONSHIP -- Winner of Game 7 vs. Winner of Game 8

*Asterisk denotes games at Gallo Ice Arena, 231 Sandwich Rd, Buzzards Bay, MA 02532; or St. George's School: 372 Purgatory Road, Middletown, RI 02842.

***

2020 True Prep Cup
2020 True Prep Cup
At Merrimack College
North Andover, Mass.
Fri.-Sun. Jan. 3-5, 2020

This is a new tournament, put together by head coaches David Manning (St. Andrew's College) and Chadd Cassidy (Northwood School). The tournament sponsor, True, is a hockey equipment company.

Friday, January 3, 2020
Game 1: 12:00 pm -- Shattuck-St. Mary's vs. Mount St. Charles (Gallant Arena)
Game 2: 1:00 pm -- Northwood vs. Nichols (Lawler Arena)
Game 3: 2:40 pm -- St. Andrew's College vs. Kimball Union (Gallant Arena)
Game 4: 3:40 pm -- Culver Military Academy vs. The Gunnery (Lawler Arena)

Saturday, January 4, 2020
Game 5 -- 12:00 pm -- Loser of Game 1 vs. Loser of Game 3 (Gallant Arena)
Game 6 -- 2:40 pm -- Loser of Game 2 vs. Loser of Game 4  (Gallant Arena)
Game 7 -- 11:00 am -- Winner of Game 1 vs. Winner of Game 3 (Lawler Arena)
Game 8 -- 1:40 pm -- Winner of Game 2 vs. Winner of Game 4 (Gallant Arena)

Sunday, January 5, 2020
Game 9 -- 7th Place -- 10:00 am -- Loser of Game 5 vs. Loser of Game 6  (Gallant Arena)
Game 10 -- 5th Place -- 11:00 am -- Winner of Game 7 vs. Winner of Game 8  (Lawler Arena)
Game 11 -- 3rd Place -- 12:40 pm -- Loser of Game 7 vs. Loser of Game 8  (Gallant Arena)
Game 12 -- 1st Place -- 1:40 pm --  Winner of Game 7 vs. Winner of Game 8  (Lawler Arena)

***

Henry Rulon Miller Invitational
Henry Rulon Miller Invitational
At Princeton Day School; Princeton, NJ
Sat.-Sun. Jan. 4-5, 2020

Saturday, January 4th, 2020
2:00 pm -- Lawrenceville vs. Hoosac
4:00 pm -- Princeton Day vs. Albany Academy

Sunday, January 5th, 2010
 9:00 am -- Consolation Game
11:00 am -- Championship Game

***

2020 Watkins Invitational Tournament

Edward G. Watkins
Boys’ Invitational Hockey Tournament

At Cushing Academy; Ashburnham, Mass.
Fri.-Sun. January 3-5, 2020 

Fisher Division: Canterbury School, Cushing Academy, Lawrence Academy, New Hampton School.                      Iorio Division: Dexter Southfield School, Governor’s Academy, Stanstead College, Thayer Academy.                                               

Friday, January 3, 2020
 9:00 am -- New Hampton vs. Lawrence
11:10 am -- Cushing vs. Canterbury
 1:20 pm -- Thayer vs. Governor's
 3:30 pm -- Dexter vs. Stanstead
 5:40 pm -- Canterbury vs. New Hampton
 7:50 pm -- Cushing vs. Lawrence

Saturday, January 4, 2020
 9:00 am -- Stanstead vs. Thayer
11:10 am -- Governor's vs. Dexter
 1:20 pm -- Lawrence vs. Canterbury
 3:30 pm -- Cushing vs. New Hampton
 5:40 pm -- Stanstead vs. Governor's
 7:50 pm -- Dexter vs. Thayer

Sunday, January 4, 2020
 9:00 am -- Fisher 4 vs. Iorio 4
11:10 am -- Fisher 3 vs. Iorio 3
 1:20 pm -- Fisher 2 vs. Iorio 2
 3:30 pm -- Fisher 1 vs. Iorio 1

 

 

 

Around the Rinks

Middlesex sophomore Henry Cohen celebrates his OT goal that gave Middlesex a 5-4 win over Brooks on Wednesday.
Middlesex sophomore Henry Cohen celebrates his OT goal that gave Middlesex a 5-4 win over Brooks on Wednesday. (Photo: Dave Arnold Photography)
 
Kent senior captain Aidan Cobb, a Cornell recruit, notched 2 goals and 2 assists in Kent's 5-2 win over KUA Sunday at the Exeter Tournament.
Kent senior captain Aidan Cobb, a Cornell recruit, notched 2 goals and 2 assists in Kent's 5-2 win over KUA Sunday at the Exeter Tournament. (Photo: Dave Arnold Photography)
 
Dexter D John Fusco scored 4 goals in Friday night's 7-0 win over Hebron.
Dexter D John Fusco scored 4 goals in Friday night's 7-0 win over Hebron. (Photo: Dave Arnold Photography)
 
St. Seb's sophomore F Tim Delay notched a goal and added 2 assists in the Arrows 5-2 win at Rivers Wednesday.
St. Seb's sophomore F Tim Delay notched a goal and added 2 assists in the Arrows 5-2 win at Rivers Wednesday. (Photo: Dave Arnold Photography)