March 14, 2019

USA/Canada Hockey Defensemen Stats 2018-19

 
#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
4 James Mettler DHarvey Jr '01223028582.64
8 Tyler Lunny FDHarvey Jr '0144592.25
4 Eddie Evaldi DThe Hun School Jr '02231230421.83
_ Brian Cicero DHarvey _ _17
_ Max Pineo FDAustin Prep _ _23____
_ Aidan McDowell DThe Hun School _ _23____
_ Kurt Bruun FDGonzaga College HS _ _12____
_ Jan Olenginski FDLa Salle College HS _ _25____
_ Ville Wilpola DHill School _ _23____
_ Joey Sciabarra DPortledge _ _14____
_ Luca Docking FDGonzaga College HS _ _12____
_ Lachlan Getz DLawrenceville _ _31____
_ Dalton Brown FDBullis _ _12____
_ Sean Kilcullen DGonzaga College HS _ _12____
_ Evan Orloff DSt. Albans _ _7____
_ Thomas Schweighardt DDon Bosco Prep _ _19____
_ Paulo Meany DMt. St. Joseph's _ _5____
_ Brandon Chabrier DPortledge _ _13____
_ Brendan Mrotchek DThe Hun School _ _20____
_ JH Lages DLandon _ _22____
_ Logan Heroux DCBA _ _25____
_ Alexis Landry DThe Hun School _ _24____
_ JP Nolan DDelbarton _ _30____
_ Jake Cohen DLandon _ _23____
_ Damien Carfagna DDon Bosco Prep _ _19____
_ William Welburn DHarvey _ _19____
_ Colt Corpse DGilmour Academy _ _5____
_ Ali Buzacott DSt. Albans _ _5____
_ Tyler Kuehl DBullis _ _12____
_ Owen Gonter DNichols _ _7____
_ Matthew Gunty DSt. Albans _ _7____
_ Evan Rago FDAustin Prep _ _23____
_ Jordan Rose FDLandon _ _18____
_ Ethan Baxley DGonzaga College HS _ _11____
_ Hayden Watson DThe Hun School _ _24____
_ Anton Heikari DWyoming Seminary _ _17____
_ Matthew Herrick DCBA _ _25____
_ Ethan Till FDBullis _ _12____
_ Jacob Hookman-Vassa DLandon _ _12____
_ Spence Evans FDPortledge _ _10____
_ David Parker DLawrenceville _ _31____
_ Fabrizio Mazzarelli FDLa Salle College HS _ _25____
_ Jack Riley DSt. John's Prep _ _23____
_ James Monahan FDDelbarton _ _30____
_ Will Cohen DAustin Prep _ _22____
_ Jack Gilligan DSt. John's Prep _ _23____
_ Josiah Brown DSt. John's Prep _ _23____
_ Ethan Weinstein DLandon _ _23____
_ Kareem Al-Azem DLandon _ _23____
_ Mark Darakjy DDelbarton _ _30____
_ Ori Imirie DCalvert Hall _ _7____
_ Zach Hammond FDDon Bosco Prep _ _19____
_ Will Fortescue DDon Bosco Prep _ _19____
_ Max Samuels DBullis _ _12____
_ Chris Cecila DPrinceton Day School _ _17____
_ Ray Berezniak DDelbarton _ _30____
_ Spencer Hellinger FDHarvey _ _20____
_ Luke Antonacci FDPrinceton Day School _ _15____
_ Sean Bajadek DMt. St. Joseph's _ _5____
_ Jesse Galassi DGilmour Academy _ _5____
_ Patrick Neiswender DHill School _ _28____
_ Max Schmuckler DThe Hun School _ _23____
_ Peter Vallebuona DCBA _ _13____
_ Danny Mullennex DGonzaga College HS _ _11____
_ Andrew Budzynski DLa Salle College HS _ _25____
_ Colin Grable DCBA _ _25____
_ Wade Ashford DHill School _ _28____
_ Chip Hamlett DPrinceton Day School _ _17____
_ Jay Luce DHill School _ _26____
_ Benjamin Potvin DAcadémie Saint-Louis _ _35____
_ Harry Aikins DBullis _ _12____
_ Collin Kleiser DLa Salle College HS _ _25____
_ Zach Baker DLa Salle College HS _ _25____
_ Mark Garfinkle FDDon Bosco Prep _ _19____
_ Paulius Macijauskas FDRice Memorial _ _26____
_ Garrison O'Donnell DBishop O'Connell _ _10____
_ Gavin Long FDHill School _ _10____
_ Ryan Lenaghan DBishop O'Connell _ _10____
_ Peter Poulianas DLawrenceville _ _31____
_ Clifford McKinney DSt. Albans _ _7____
_ Noah Szretter DNichols _ _7____
_ Michael Suda DNichols _ _7____
_ Patrick Brady DNichols _ _7____
_ Douglas McGuire DWyoming Seminary _ _22____
_ Samuel Willets DStanstead College _ _22____
_ Emilio D'Azevedo DAcadémie Saint-Louis _ _30____
_ Kieran Kraus DDelbarton _ _30____
_ Oliver Gignoux DRice Memorial _ _27____
_ Kazuma Matsuo DLawrenceville _ _31____
_ Trevor White DLawrenceville _ _31____
_ Matiss Petrovics DRice Memorial _ _28____
_ Will Perry DSt. John's Prep _ _20____
_ Jérémie Laflamme DAcadémie Saint-Louis _ _12____
_ Malik Lansdown DGonzaga College HS _ _12____
_ Declan Marshall FDHarvey _ _8____
_ Michael Martirano DHarvey _ _4____
_ Nolan Woudenberg DLa Salle College HS _ _25____
_ Aidan Elkins DAustin Prep _ _17____
_ Philip Rose DAcadémie Saint-Louis _ _35____
_ Isack Bandu DStanstead College _ _22____
_ Guillaume Sercia DRice Memorial _ _27____
_ Jake Geraci DDon Bosco Prep _ _18____
_ Zach Kandel DThe Hun School _ _23____
_ Connor Dennis DWyoming Seminary _ _19____
_ Jake Howard DDon Bosco Prep _ _19____
_ Chase Blazer DLandon _ _19____
_ Evan Foulds FDAustin Prep _ _24____
_ Jack Benitez DDelbarton _ _29____
_ Lucas Salas DCBA _ _25____
_ Emile Alain DWyoming Seminary _ _20____
_ Jacob Melisko DGilmour Academy _ _5____
_ Teemu Paloniemi DGilmour Academy _ _5____
_ Anthony Labonté DAcadémie Saint-Louis _ _21____
_ Richard Hall DStanstead College _ _22____
_ Andrew Gilbert DNorthwood Junior _ _11____
_ Ethan Hempel DHill School _ _28____
_ Jack Farrell DAustin Prep _ _23____
_ Ben Nichols DAustin Prep _ _24____
_ Luke Garner DGonzaga College HS _ _12____
_ Jack Mowrey DGonzaga College HS _ _12____
_ Bryan Evans FDLa Salle College HS _ _25____
_ Gavin McDonald DPortledge _ _14____
_ Hayden Bauer DNichols _ _7____
_ Bowen Coburn DSt. Albans _ _7____
_ Jacob Johnson DCalvert Hall _ _7____
_ Miles Brodey DLawrenceville _ _29____
_ Trevor Mackles DPrinceton Day School _ _15____
_ Colin McGrath DAustin Prep _ _24____
_ Sean Keaveney DLa Salle College HS _ _25____
_ Tyler Chenevert DHill School _ _25____
_ Louis Gimbert DHill School _ _26____
_ Nick Dimatos DThe Hun School _ _18____
_ Riley McGraw DBishop O'Connell _ _9____
_ Henrik Salonsaari DRice Memorial _ _28____
_ Emile Boivin DBishop's College School _ _19____
_ Camron Nemati DBishop O'Connell _ _10____
_ Jackson Neeb DLandon _ _22____
_ Deniro Demarco DAustin Prep _ _22____
_ Xavier Jean-Louis DStanstead College _ _22____
_ Bodie Nobes DStanstead College _ _22____
_ Antoine Lalancette DAcadémie Saint-Louis _ _22____
_ Jared Lambright DNorthwood Junior _ _11____
_ Cole Leal DNorthwood Junior _ _11____
_ Nate Boak DNorthwood Junior _ _11____
_ Tyler Raposa DSt. John's Prep _ _23____
_ Josh Cole DSt. John's Prep _ _23____
_ Zach Schumacher DBullis _ _12____
_ Carter Page DHill School _ _26____
_ Antoine Lefebvre DWyoming Seminary _ _13____
_ Laurent Bienvenue-Freeman DRice Memorial _ _28____
_ Ryan Houle DRice Memorial _ _28____
_ Michael English DPortledge _ _14____
_ Jacob Schiller DLawrenceville _ _30____
_ David Zhu DLawrenceville _ _30____
_ Will Lawson DAustin Prep _ _16____
_ Birch Gorman DPrinceton Day School _ _17____
_ Justin Sherman DPrinceton Day School _ _17____
_ Sebastien Laquerre DBishop's College School _ _18____
_ Michael Rubin DDon Bosco Prep _ _19____
_ Niklas Byman DBishop's College School _ _19____
_ Aarman Rigby DDelbarton _ _20____
_ William Ziegler DWyoming Seminary _ _22____
_ BJ Roy DStanstead College _ _22____
_ Maxime Rioux DBishop's College School _ _10____
_ Steve Birch DCentral Catholic _ _2____
_ Drew Rose DNorthwood Junior _ _11____
_ Tucker Corwen DPortledge _ _14____
_ Ryan Rybinski DMt. St. Joseph's _ _5____
_ Michael Buchman DCalvert Hall _ _7____
_ Alexandre Dubeau DAcadémie Saint-Louis _ _34____
_ Anthony Cliche DBishop's College School _ _10____
_ Ray Galasso DCentral Catholic _ _2____
_ Sasha Jeludev DGilmour Academy _ _5____
_ Ash Behshid FDNichols _ _7____
_ Aidan York DPrinceton Day School _ _15____
_ Kellum Foster-Palmer DWyoming Seminary _ _3____
_ Jesse Wray DLandon _ _0____
_ Jake Schmelzer DCalvert Hall _ _7____
_ Zack Morissette DBishop's College School _ _9____
_ Robert DiBiasio DCentral Catholic _ _2____
_ Steven Lohan DPortledge _ _7____
_ Nick Peters DCentral Catholic _ _2____
_ Barrett Ott FDNorthwood Junior _ _11____
_ Jack Kugler DPortledge _ _7____
_ Jack Bar DSt. Andrew's College _ _3____
_ Clay Bruno DSt. Albans _ _4____
_ Antonio Mosca DCalvert Hall _ _7____
_ Thomas-Alexandre Daigle DAcadémie Saint-Louis _ _13____
_ Ryan Finneran DCentral Catholic _ _2____
_ Preston Watkiss FDGilmour Academy _ _4____
_ Odin Ford DPortledge _ _14____
_ Jack Agnew DSt. Andrew's College _ _3____
_ Todd Northgrave DStanstead College _ _22____
_ Joshua Hitesman DBishop O'Connell _ _10____
_ Clayton Cisar DCalvert Hall _ _5____
_ Andrew Deschenes DBishop's College School _ _19____
_ Colin Ferris DCentral Catholic _ _2____
_ Alec Whipple DDelbarton _ _24____
_ Noah Daniels DNichols _ _7____
_ Campbell Clarke DSt. Andrew's College _ _3____
_ Michael Deforel DStanstead College _ _20____
_ Sean Joyce DMt. St. Joseph's _ _5____
_ Christian Ford DCalvert Hall _ _6____
_ Éli Drapeau-Bélanger DAcadémie Saint-Louis _ _11____
_ Étienne Gagnon DAcadémie Saint-Louis _ _8____
_ Xavier Henry DSt. Andrew's College _ _3____
_ Zack Raposa DSt. John's Prep _ _18____
_ Scott Cremen DMt. St. Joseph's _ _5____
_ Kyle Davies DSt. Albans _ _7____
_ Colby Brooks DCalvert Hall _ _6____
_ Markus Carrier DAcadémie Saint-Louis _ _9____
_ Hendrik Laosma FDBishop's College School _ _10____
_ Christian Tsao DGilmour Academy _ _5____
_ CJ Deluca DLawrenceville _ _29____
_ Robbie Maulucci DNichols _ _7____
_ Grayson Arnott DSt. Andrew's College _ _3____
_ Theo Vetere DSt. John's Prep _ _23____
_ Dylan Chun DBishop O'Connell _ _10____
_ Connor Flynn DMt. St. Joseph's _ _5____
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.