Established 1996 -- Celebrating Our 25th Year
 
 

 

USHR's HOLIDAY TOURNAMENT GUIDE, 2018-19

***

36th Avon Old Farms Christmas Classic

At Avon Old Farms except, where noted, Trinity College.

Thurs.-Sat. Dec. 13-15, 2018

Pierpont Division: Trinity-Pawling, Gunnery, Kent, Loomis Chaffee.
Trautman Division: Avon Old Farms, St. Paul's, Tabor, Berkshire.

Thurs. Dec. 13, 2018
1:00 pm -- Gunnery vs. Trinity-Pawling
3:00 pm -- Berkshire vs. Avon
5:00 pm -- Loomis vs. Kent
7:00 pm -- Tabor vs. St. Paul's 

Fri. Dec. 14, 2018
9:00 am -- Loomis vs. Trinity-Pawling (@ Trinity College rink)
9:00 am -- Kent vs. Gunnery
11:00 am -- St. Paul's vs. Berkshire (@ Trinity College rink)
11:00 am --  Tabor vs. Avon
                   (Lunch)
3:00 pm -- Loomis vs. Gunnery  
5:00 pm --  Trinity-Pawling vs. Kent
7:00 pm --  Berkshire vs. Tabor
9:00 pm -- St. Paul's vs. Avon

Sat. Dec. 15, 2018
8:30 am -- 4th Place Pierpont vs. 4th Place Trautman
10:30 am -- 3rd Place Pierpont vs. 3rd Place Trautman
                   (Lunch)
1:30 pm -- 2nd Place Pierpont vs. 2nd Place Trautman
3:30 pm -- Championship -- 1st Place Pierpont vs. 1st Place Trautman

All games are to consist of two 25-minute halves except for the championship game, which will consist of three 18-minute periods.

***
54th Annual Flood-Marr Tournament

At the Noble & Greenough School (Fri. Dec. 14 and Sun. Dec. 16); at Milton Academy (Sat. Dec. 15)

Owen Division: Nobles, Deerfield, KUA, Salisbury
Harding Division: Milton, Hotchkiss, Westminster, Andover

Friday, Dec. 14 @ Nobles
 9:00 am -- Deerfield @ Nobles
11:00 am -- Salisbury @ KUA
 1:00 pm -- Milton @ Hotchkiss 
 3:00 pm -- Westminster @ Andover 
 5:00 pm -- KUA @ Nobles
 7:00 pm -- Salisbury @ Deerfield
Saturday, Dec. 15 @ Milton
 9:00 Andover @ Milton
11:00 Hotchkiss @ Westminster 
 1:00  Nobles @ Salisbury
 3:00 Deerfield @ KU
 5:00 Westminster @ Milton 
 7:00 Andover @ Hotchkiss 
Sunday, Dec. 16 @ Nobles
8:00 am -- 7th Place Game
10:00 am -- 5th Place Game
12:00 pm -- 3rd Place Game
2:00 pm -- Championship Game

Home team is listed second. 
Each games consists of three 15-minute periods.


***

45th Annual Groton/Lawrence Holiday Tournament

At the Groton School (Groton, Mass.) and Lawrence Academy (Groton, Mass.)
Fri. Dec. 14th through Sun. Dec. 16th, 2018

Choate Division: Groton, Holderness, Pomfret, Proctor.
Kullen Division: Lawrence, Culver, Cushing, Dexter.

Fri. Dec. 14, 2018
Game #1 -- 4:00 pm -- Proctor vs. Pomfret (@ Groton, Pratt Rink)
Game #2 -- 5:00 pm -- Holderness vs. Groton (@ Groton, O'Brien Rink)
Game #3 -- 6:00 pm -- Dexter vs. Culver (@ Groton, Pratt Rink)
Game #4 -- 7:00 pm -- Cushing vs. Lawrence (@ Lawrence Academy)

Sat. Dec. 15, 2018
Game #5 -- 3:00 pm -- Loser of Game 1 vs. Loser of Game 2 (@ Groton, O'Brien Rink)
Game #6 -- 4:00 pm -- Loser of Game 3 vs. Loser of Game 4 (@ Lawrence Academy)
Game #7 -- 5:00 pm -- Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2 (@ Groton, O'Brien Rink)
Game #8 -- 6:00 pm -- Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4 (@ Lawrence Academy)

Sun. Dec. 16, 2018 
7th Place -- 9:00 am -- Loser of Game 5 vs. Loser of Game 6 (@ Lawrence Academy)
5th Place -- 9:30 am -- Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6 (@ Groton, O'Brien Rink)
3rd Place -- 11:00 am -- Loser of Game 7 vs. Loser of Game 8 (@ Lawrence Academy)
1st Place -- 11:30 am --  Winner of Game 7 vs. Winner of Game 8 (@ Groton, O'Brien Rink)

Teams listed second wear dark/home jerseys

***

St. Sebastian’s Christmas Tournament

St. Sebastian’s Christmas Tournament   
At St. Sebastian’s School; Needham, Mass.
Fri.-Sun. Dec 14-16, 2018

Friday, December 14th, 2018
Game 1 -- 2:00 pm – St. Sebastian’s vs. Winchendon
Game 2 -- 4:00 pm – Williston vs. Albany
Game 3 -- 6:00 pm – Brunswick vs. Northwood
Game 4 -- 8:00 pm – Rivers vs. St. Andrew’s

Saturday, December 15th, 2018
Game 5 -- 11:00 am -- Loser Game 1 vs. Loser Game 2
Game 6 -- 1:00 pm -- Loser Game 3 vs. Loser Game 4
Game 7 -- 3:00 pm --   Winner Game 1 vs. Winner Game 2
Game 8  -- 5:00 pm --   Winner Game 3 vs. Winner Game 4 

Sunday, December 16th, 2018
Game 9 -- 9:00 am --  Loser Game 5 vs. Loser Game 6
Game 10 -- 11:00 am -- Winner Game 5 vs. Winner Game 6 (Consolation Game)
Game 11 -- 1:00 pm --   Loser Game 7 vs. Loser Game 8 (Third Place Game)
Game 12 -- 3:00 pm --   Winner Game 7 vs. Winner Game 8 (Championship Game)

***

71st Lawrenceville Invitational Tournament

 At the Lawrenceville School; Lawrenceville, NJ.
Fri.-Sun. Dec. 14-16, 2018


Bernard Division: Canterbury,  Nichols, Northfield Mt. Hermon, Taft. 
Schonheiter Division: Belmont Hill, Choate, Lawrenceville, Upper Canada College. 

Fri. Dec. 14, 2018
 9:00 am -- Nichols vs. Northfield Mt. Hermon
11:00 am -- Lawrenceville vs. Upper Canada College
 1:30 pm --  Taft vs. Canterbury 
 3:30 pm --  Belmont Hill vs. Choate

Sat. Dec. 15, 2018
 7:30 am -- Canterbury vs. Northfield Mt. Hermon
 9:30 am -- Nichols vs. Taft
11:30 am -- Lawrenceville vs. Choate
 1:30 pm -- Upper Canada College vs. Belmont Hill 
 3:30 pm -- Northfield Mt. Hermon vs. Taft
 5:30 pm -- Canterbury vs. Nichols  
 7:30 pm --  Belmont Hill vs. Lawrenceville
 9:30 pm -- Choate vs. Upper Canada College 

Sun. Dec. 16, 2018
 8:00 am -- 4th vs. 4th
10:00 am -- 3rd vs. 3rd
12:00 pm -- 2nd vs. 2nd
 2:15 pm -- Championship Game -- 1st vs. 1st

***

Brooks-Pingree Tournament Schedule

At the Brooks School (N. Andover, Mass.) and the Pingree School (S. Hamilton, Mass.)
Fri.-Sun. Dec. 14-16, 2018

Brooks Division
Berwick Academy
Brooks School
Hebron Academy
New Hampton School

Pingree Division
Millbrook School
North Yarmouth Academy
Pingree School
Tilton School

Games at Brooks School:

Friday, December 14, 2018
4:00 pm: Brooks School vs. Hebron Academy
6:00 pm: Berwick Academy vs. New Hampton School 

Saturday, December 15, 2018
9:00 am: Brooks School vs. New Hampton School
11:00 am: Hebron Academy vs. Berwick Academy
5:00 pm: New Hampton School vs. Hebron Academy
7:00 pm: Brooks School vs. Berwick Academy

Playoffs - Sunday, December 16, 2018
There will be 9:00 am and 11:30 am games at both Brooks and Pingree. Matchups to be determined.

Games at Pingree School:

Friday, December 14, 2018
4:00 pm: Pingree School vs. Millbrook School
6:00 pm: North Yarmouth Academy vs. Tilton School 

Saturday, December 15, 2018
9:00 am: Pingree School vs. North Yarmouth Academy
11:00 am: Tilton School vs. Millbrook School
5:00 pm: Millbrook School vs. North Yarmouth Academy
7:00 pm: Pingree School vs. Tilton School

Playoffs - Sunday, December 16, 2018
There will be 9:00 am and 11:30 am games at both Brooks and Pingree. Matchups to be determined.

***

Barber Tournament Schedule

 At St. Mark's School (Southborough, Mass.) and Middlesex School (Concord, Mass.)
Fri.-Sat. Dec. 14-15, 2018

Schools: Hill School, Kents Hill, Middlesex, Portsmouth Abbey, Princeton Day School,  St. Mark's, Vermont Academy, Worcester Academy

Fri. Dec. 14th
Game 1 -- Middlesex vs. Portsmouth Abbey, 5:00 pm (@ Middlesex)
Game 2 -- St. Marks vs. Worcester Academy, 5:00 pm (@ St. Mark's)
Game 3 -- Kents Hill vs. the Hill School, 7:00 pm (@ Middlesex) 
Game 4 --  Princeton Day School vs. Vermont Academy, 7:00 pm (@ St. Mark's)

Sat. Dec. 15th
Game 5 -- Loser Game 1 vs. Loser Game 3 (@ Middlesex), 8:30 am
Game 6 -- Loser Game 2 vs. Loser Game 4 (@ St. Mark's), 8:30 am
Game 7 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 3(@ Middlesex), 10:30 am
Game 8 -- Winner Game 2 vs. Winner Game 4 (@ St. Mark's), 10:30 am
Game 9 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6 (@ St. Mark's), 1:30 pm
Game 10 -- Consolation -- Winners of Games 5 & 6 (@ Middlesex), 1:30 pm
Game 11 -- Loser Game 7 vs. Loser Game 8 (@ St. Mark's), 3:30 pm
Game 12 -- Championship -- Winners of Games 7 & 8 (@ Middlesex), 3:30 pm


***

Howard Tournament at St. George's

17th Annual Howard Invitational
At St. George's School; Middletown, RI
Fri.-Sat. Dec. 14-15, 2018

Fri. Dec. 14
2:00 pm -- St. George's vs. Brewster (Howard Rink)
2:15 pm -- Wyoming Seminary vs. Rice (Cutler Rink)
6:30 pm -- St. George's vs. Rice (Howard Rink)
6:45 pm -- Brewster vs. Wyoming Seminary (Cutler Rink)

Sat. Dec. 15
8:30 am -- St. George's vs. Wyoming Seminary (Howard Rink)
8:30 am -- Brewster vs. Rice (Cutler Rink)

***

Watkins Tournament Schedule 

Edward G. Watkins
Boys’ Invitational Hockey Tournament

At Cushing Academy; Ashburnham, Mass.
Fri.-Sun. December 28, 29, 30, 2018 

Fisher Division
Cushing Academy
Governor’s Academy
Lawrence Academy
Northfield Mount Hermon School                                                          

Iorio Division
Canterbury School
Culver Military Academy
Dexter Southfield School
Thayer Academy                                               

Friday, December 28, 2018
 9:00 am -- Governor’s vs. Lawrence
11:10 am -- Cushing vs. NMH
 1:20 pm -- Dexter vs. Culver
 3:30 pm -- Thayer vs. Canterbury
 5:40 pm -- NMH vs. Governor’s
 7:50 pm -- Cushing vs. Lawrence

Saturday, December 29, 2018
 9:00 am -- Canterbury vs. Dexter
11:10 am -- Culver vs. Thayer
 1:20 pm -- Lawrence vs. NMH
 3:30 pm -- Cushing vs. Governor’s
 5:40 pm -- Dexter vs. Thayer
 7:50 pm -- Canterbury vs. Culver

Sunday, December 30, 2018
 9:00 am -- Fisher 4 vs. Iorio 4
11:10 am -- Fisher 3 vs. Iorio 3
1:20 pm -- Fisher 2 vs. Iorio 2
 3:30 pm -- Fisher 1 vs. Iorio 1


***

Nichols-Belmont Hill Tournament Schedule

At Buffalo, NY
Fri.-Sun. Dec. 28-30, 2018

Blue Division: Belmont Hill, Brunswick, Millbrook, Kimball Union.
Green Division: Nichols, St. Francis School, New Hampton, Rivers.

Fri. Dec. 28, 2018
 9:00 am -- Nichols vs. St. Francis 
11:00 am -- New Hampton vs. Rivers
 1:00 pm -- Belmont Hill vs. Brunswick
 3:00 pm -- Millbrook vs. Kimball Union
 6:00 pm -- New Hampton vs. Nichols
 8:00 pm -- Rivers vs. St. Francis

Sat. Dec. 29, 2018
 9:00 am -- Belmont Hill vs. Millbrook
11:00 am -- Brunswick vs. Kimball Union
 1:00 pm -- St. Francis vs. New Hampton
 3:00 pm -- Nichols vs. Rivers
 6:00 pm -- Kimball Union vs. Belmont Hill
 8:00 pm -- Millbrook vs. Brunswick

Sun. Dec. 30, 2018
 8:00 am -- 4th Place Teams
10:00 am -- 3rd Place Teams
12:00 pm -- 2nd Place Teams
 2:30 pm -- Championship Game

***
St. Sebastian's-Nobles New Year's Tournament 
At St. Sebastian's School (Fri. Dec. 28, 2018)
At Noble & Greenough School (Sat. Dec. 29, 2018)

Fri. Dec. 28 -- at St. Sebastian's
11:00 am -- Williston vs. St. Sebastian's
 1:15 pm -- Nobles vs. Berkshire 

Sat. Dec. 29 -- at Noble & Greenough
12:00 pm -- Williston vs. Nobles
  2:15 pm -- St. Sebastian's vs. Berkshire

***

Roxbury Latin Holiday Showcase

At Hennessy Rink, The Roxbury Latin School
101 Saint Theresa Ave, West Roxbury, MA 02132
Sat. & Sun. December 29th & 30th, 2018
 

Participating Teams:
Berwick Academy, South Berwick, Maine
Buckingham Browne & Nichols; Cambridge, Mass.
North Yarmouth Academy; Yarmouth, Maine
Roxbury Latin School, West Roxbury, Mass.  

Sat. Dec. 29th -- 1st Round
1:00 pm -- Roxbury Latin vs. BB&N
3:15 pm -- Berwick vs. NYA           

Sun. Dec. 30th -- 2nd Round 
9:00 am -- Roxbury Latin vs. NYA
11:15 am -- BB&N vs. Berwick

Sun. Dec. 30th -- Final Round 
4:00 pm Roxbury Latin vs. Berwick
6:15 pm NYA vs. BB&N

***

Tabor New Year's Tournament

Joshua H. Weeks Tournament
At Tabor Academy, Marion, Mass. (except as noted)
January 1-2, 2019

Tuesday January 1, 2019
Game 1: 9:00 am – St. Paul’s vs. Winchendon
*Game 2: 9:00 am – Proctor vs. Pomfret (at Gallo Arena) 

Game 3: 11:00 am – Tabor vs. Kents Hill
*Game 4: 11:0 0am – St. George’s vs. Worcester (at Gallo
 Arena)
Game 5: 2:00 pm – Loser of Game 1 vs. Loser of Game 2
Game 6: 4:00 pm – Loser of Game 3 vs. Loser of Game 4
Game 7: 6:00 pm – Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2
Game 8: 8:00 pm – Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4

Wednesday,  January 2, 2019
9:00 am – Loser of Game 6 vs. Loser of Game 5
11:00 am – Winner of Game 6 vs. Winner of Game 5
1:00 pm – Loser of Game 8 vs. Loser of Game 7
3:00 pm – CHAMPIONSHIP -- Winner of Game 8 vs. Winner of Game 7

 *Asterisk denotes games at Gallo Ice Arena, 231 Sandwich Rd, Buzzards Bay, MA 02532

 


Around the Rinks

KUA's Paul Dore celebrates his game-winning goal, scored with 52 seconds left in the third period on Sunday March 3rd at Manchester, NH. The goal gave
KUA's Paul Dore celebrates his game-winning goal, scored with 52 seconds left in the third period on Sunday March 3rd at Manchester, NH. The goal gave the Wildcats a 4-3 win and its third straight championship. (Photo: Dave Arnold Photography)
 
Salisbury junior F Lucas Mercuri scored two of his team's three goals -- Michael Fairfax scored the other -- in Sunday's Elite 8 Championship Game los
Salisbury junior F Lucas Mercuri scored two of his team's three goals -- Michael Fairfax scored the other -- in Sunday's Elite 8 Championship Game loss to KUA. (Photo: Dave Arnold Photography)
 
A 0-0 tie midway through the the third period of Sunday's Large School Championship game was broken by Kent junior Aidan Cobb. Eleven seconds later te
A 0-0 tie midway through the the third period of Sunday's Large School Championship game was broken by Kent junior Aidan Cobb. Eleven seconds later teammate Alex Giummo would score what turned out to be the GWG. (Photo: Dave Arnold Photography)
 
Senior F Brendan Sjostedt (2g,1a) helped Tilton to a 5-3 win over Holderness in the Small School title game on Sunday in Manchester, NH.
Senior F Brendan Sjostedt (2g,1a) helped Tilton to a 5-3 win over Holderness in the Small School title game on Sunday in Manchester, NH. (Photo: Dave Arnold Photography)