March 14, 2017

New England Prep Hockey Defensemen Stats 2016-17

 
#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
2 Reilly Walsh DProctor Sr '99303039692.30
5 Jack Rathbone DDexter Jr '99221619351.59
10 Sean O'Connell FDPingree Jr '99291034441.52
_ Marshall Rifai DHotchkiss _ _21
_ Mike Callahan DRoxbury Latin _ _25____
_ Matt Slick DProctor _ _30____
_ Henry Thrun DSt. Mark's _ _28____
_ Jayson Dobay DThayer _ _29____
_ Andrew Lucas DLoomis-Chaffee _ _24____
_ Luke Albert DNew Hampton _ _34____
_ Max Alsarraf DRoxbury Latin _ _25____
_ Eric Jeremiah DSt. Sebastian's _ _29____
_ Michael Young DRivers _ _31____
_ Bradley Ingersoll FDExeter _ _31____
_ Patrick Lavin DWorcester Academy _ _28____
_ Michael Kesselring DNew Hampton _ _30____
_ Seth Murray DTilton _ _29____
_ Mike Kennedy DNorthfield - Mt. Hermon _ _29____
_ Josh Labonte DPomfret _ _28____
_ Sean Thomson DKimball Union _ _39____
_ Ryan Verrier DSalisbury _ _30____
_ Ryan Gaulin FDBerwick _ _31____
_ Graham Rutledge DExeter _ _30____
_ Sean Kimura DHebron _ _30____
_ Mike Nantais DSt. Mark's _ _28____
_ Tanner Derby DBerwick _ _30____
_ Shawn Moors DHolderness _ _29____
_ Jack Cameron DLawrence Academy _ _27____
_ Matt Zandi DSt. Paul's _ _21____
_ Keelan Ulnick DGunnery _ _28____
_ Bryce Dolan DKimball Union _ _37____
_ Jayden Struble DNoble & Greenough _ _22____
_ Ryan Heath DNoble & Greenough _ _22____
_ Kyle Delmaestro DKent _ _26____
_ Jaren DeBolt DSt. George's _ _25____
_ Thomas Tresca DRivers _ _31____
_ Jordan Harris DKimball Union _ _39____
_ Nick Hale DSalisbury _ _27____
_ Brian Scoville DWinchendon _ _27____
_ Braden Doyle DLawrence Academy _ _27____
_ Olivier Lemire DKents Hill _ _26____
_ Connor Boyce DWinchendon _ _28____
_ Sean Conley DPomfret _ _28____
_ Buddy Mrowka DMilton _ _25____
_ Patrick Dawson DWestminster _ _25____
_ Drew Bavaro DLawrence Academy _ _27____
_ Ryan Carmichael DBrunswick _ _32____
_ Greg McGunigle DHolderness _ _29____
_ Matt McKenna FDPortsmouth Abbey _ _21____
_ Colby Bailey DSt. Mark's _ _28____
_ Sean Keohan DDexter _ _28____
_ Peter Diliberatore DSalisbury _ _30____
_ Diarmad Dimurro DGunnery _ _30____
_ Etienne Crousle DKents Hill _ _22____
_ John Corrigan DRivers _ _31____
_ Brian Greene DMoses Brown _ _19____
_ Alex Sheehy DMillbrook _ _26____
_ Cooper Moore DBrunswick _ _32____
_ Blake Colman DSt. Sebastian's _ _25____
_ Cam Lemanski DThayer _ _29____
_ Mac Wiseman DAvon Old Farms _ _20____
_ Tony Andreozzi DRivers _ _31____
_ Cade Webber DRivers _ _31____
_ Brendan Casey DTabor _ _26____
_ Tim Rego DWilliston-Northampton _ _28____
_ Alex Rondeau DPomfret _ _28____
_ Ryan Siedem DAvon Old Farms _ _28____
_ Nate Reilly DProctor _ _30____
_ Connor Cruickshank DMillbrook _ _30____
_ Jake Meikle DVermont Academy _ _32____
_ Troy Daniels DKent _ _27____
_ Chris Konin FDKimball Union _ _38____
_ Alex Wilkins DGunnery _ _32____
_ Max McKay DBB&N _ _26____
_ Azan Dorsett DTaft _ _24____
_ Peter Horsfall DWestminster _ _24____
_ Alex Suny DPingree _ _29____
_ Jamie Swiggett DLawrence Academy _ _27____
_ Phip Waugh DTrinity-Pawling _ _25____
_ Nolan McElhaney DCushing _ _32____
_ James Perullo DBelmont Hill _ _30____
_ Drew Pitcher DBerkshire _ _28____
_ Gavin Bates DKents Hill _ _26____
_ Sam Johnson DNorth Yarmouth Academy _ _26____
_ Corey Herron DBB&N _ _26____
_ Justin Geary DAlbany Academy _ _37____
_ Joe Doherty DRoxbury Latin _ _24____
_ Billy Dobensky DTaft _ _24____
_ John Vander Hoeven DHotchkiss _ _24____
_ Jared Valade DKents Hill _ _27____
_ Zack Corr DBrewster Academy _ _25____
_ Simon Loiselle DSt. Paul's _ _25____
_ Kevin Lassman DWilliston-Northampton _ _28____
_ Curtis Birthwright DPortsmouth Abbey _ _21____
_ Danny McGrath DAndover _ _26____
_ Ian Gindhart DTabor _ _19____
_ Mike Armstrong DBelmont Hill _ _31____
_ John Morretti DTilton _ _31____
_ Hubert Bourque DSt. Paul's _ _24____
_ David Kompson DLoomis-Chaffee _ _24____
_ Max Osborne DNew Hampton _ _29____
_ Felix Anctil DHoosac _ _27____
_ Frank Filatto DHoosac _ _27____
_ Michael McGreal DAndover _ _27____
_ Eric Fournier DNorthfield - Mt. Hermon _ _32____
_ Cole Shelgren DBerwick _ _30____
_ Velan Nandhakumaran DMilton _ _25____
_ Conor Breen DHotchkiss _ _25____
_ Cameron Schmitt DGroton _ _25____
_ Ryan Wilson DMilton _ _25____
_ Jack Gao DKingswood-Oxford _ _15____
_ Bobby Pearl DDexter _ _28____
_ Joe Gilbert FDBB&N _ _23____
_ Patrick Burkinshaw DBrunswick _ _31____
_ Pete Marshall DBerwick _ _31____
_ Dan Herdiech DGroton _ _26____
_ John Fusco DDexter _ _29____
_ Chase Harrington DMoses Brown _ _24____
_ Nick Parody DCanterbury _ _27____
_ Justin Marler DDeerfield _ _22____
_ Faisal Al-Saif DChoate _ _25____
_ Kyle Koopman DBerkshire _ _28____
_ Jack Babbage DAvon Old Farms _ _28____
_ Jake Camel DMiddlesex _ _20____
_ Lenny Brochu FDBrewster Academy _ _26____
_ Harley Michaels DHolderness _ _29____
_ Sami Pharaon DAlbany Academy _ _35____
_ Benjamin Viens DHoosac _ _27____
_ Luke Dow DMoses Brown _ _24____
_ Ryan Donnelly DBB&N _ _24____
_ Bryce Murphy DAndover _ _21____
_ Colin Regan DKingswood-Oxford _ _15____
_ Tora Liu FDNorthfield - Mt. Hermon _ _31____
_ Michael Brown DBelmont Hill _ _31____
_ Colin O'Connor DBerkshire _ _28____
_ Ben Pirko DAvon Old Farms _ _28____
_ Ryan Winn DTrinity-Pawling _ _25____
_ Jimmy Rayhill DGunnery _ _32____
_ Mike Belliveau DVermont Academy _ _32____
_ Hayden Dalton DVermont Academy _ _32____
_ Ben Meehan DDexter _ _29____
_ Dana Nichols DNorth Yarmouth Academy _ _26____
_ Timothy Bukowski DGroton _ _26____
_ Michael Greenberg DLoomis-Chaffee _ _23____
_ Noah Lee DSalisbury _ _30____
_ Dan Dimon DMillbrook _ _30____
_ Sam Twombly DExeter _ _27____
_ Tyler Lisieski DAlbany Academy _ _17____
_ Robert Lombardi DMoses Brown _ _24____
_ Cam Speck DExeter _ _31____
_ Max Newnam DWinchendon _ _28____
_ Paul MacDonald DExeter _ _28____
_ Jake Kober FDSt. Mark's _ _28____
_ Connor Power DWilliston-Northampton _ _28____
_ Jake Durocher DWilliston-Northampton _ _28____
_ Tucker Hartmann DSt. Mark's _ _28____
_ Louis-xavier LaChapelle FDWorcester Academy _ _25____
_ Jimmy Manning DPomfret _ _25____
_ Antoine Dufour DGovernor's _ _25____
_ Sean Hayden DMillbrook _ _29____
_ Zander Lizotte DBerwick _ _29____
_ Cole Nye DMiddlesex _ _22____
_ Jake Smith DBerwick _ _11____
_ Parker Schultz DAlbany Academy _ _37____
_ Mark Synnott DBB&N _ _26____
_ Joseph Piroli DHebron _ _26____
_ Brendan Reynolds DTabor _ _26____
_ Vellu Vanttinen DSalisbury _ _15____
_ Matt McGlynn DNew Hampton _ _34____
_ Sam Knowlton DWestminster _ _23____
_ Andrew Moynihan DLawrence Academy _ _27____
_ Carter Giampietro DAndover _ _27____
_ James Davenport DSt. Sebastian's _ _27____
_ Murphy Gielow DLawrence Academy _ _27____
_ Zachary Shpilner DBelmont Hill _ _31____
_ Niko Ioannou DGunnery _ _31____
_ Robert Radochia DBelmont Hill _ _31____
_ Noah Kim DCushing _ _32____
_ Sam Tober DNorthfield - Mt. Hermon _ _32____
_ Kevin MacKay DDexter _ _28____
_ Ville Rainio DWinchendon _ _28____
_ Michael D'Ambrosio DWilliston-Northampton _ _28____
_ Jay Powell FDWestminster _ _24____
_ Craig Uyeno DChoate _ _24____
_ Johnny Hartfiel DTaft _ _24____
_ Ben Davis DBerwick _ _12____
_ Zack Lauderback DCanterbury _ _25____
_ Bret Pastor DDeerfield _ _25____
_ Peter Frates DRoxbury Latin _ _25____
_ Jake Flynn DThayer _ _30____
_ Zak Barnes DHebron _ _30____
_ Benjamin Ginsberg DGovernor's _ _26____
_ Cam Boudreau DGovernor's _ _26____
_ Tyler Harvey DTabor _ _26____
_ Jack Cary DGunnery _ _27____
_ Jack Legler DAndover _ _27____
_ John Murray DNoble & Greenough _ _27____
_ Connor Snowdy DCanterbury _ _27____
_ Brad Zona DCushing _ _32____
_ Henry Hill DBrunswick _ _32____
_ Johnny Dorio DTaft _ _23____
_ Nick Smith DKent _ _23____
_ Billy Zegras DBerkshire _ _28____
_ Ryan Rahbany DRivers _ _28____
_ Ryan Ashe DAvon Old Farms _ _28____
_ Kasperi Niskanen DHebron _ _28____
_ Trevor Spence DNoble & Greenough _ _14____
_ Owen MacIntyre DSt. Paul's _ _19____
_ Matt Mullen DGroton _ _24____
_ Mitchell Glabicki DCanterbury _ _29____
_ Connor Derby DBerwick _ _29____
_ Daniel Ton-That DTilton _ _29____
_ Cooper Swift DChoate _ _25____
_ Kyle Emery DPingree _ _25____
_ Olle Akermark DGovernor's _ _25____
_ Tristan Smith FDGroton _ _26____
_ Mitch Nenninger FDBrooks _ _26____
_ Joe Bouchard DTilton _ _26____
_ Matt Cousino DCanterbury _ _26____
_ Harry Concannon DBrewster Academy _ _26____
_ Cam Berube DCushing _ _32____
_ Karl-Antoine Girard DVermont Academy _ _32____
_ Maxim Georgievsky DHoosac _ _27____
_ Seth Reinhard FDDeerfield _ _22____
_ Marcus Eldredge DTrinity-Pawling _ _22____
_ Cullen Young DAvon Old Farms _ _22____
_ Michael Hughes DProctor _ _28____
_ Steven Ardagna DNew Hampton _ _34____
_ Nick Traggio DHotchkiss _ _17____
_ Billy Overby DChoate _ _17____
_ Dante Cuzzi FDRoxbury Latin _ _23____
_ Sasha Tertyshny DChoate _ _23____
_ Drew Gardner DKents Hill _ _23____
_ PJ Garrett DThayer _ _29____
_ Quentin Silverio DCanterbury _ _29____
_ Beckham Bayreuther DHolderness _ _29____
_ John Crehan DPingree _ _29____
_ Mathew James DHebron _ _30____
_ Corey Olson DMoses Brown _ _24____
_ Matthew Giuttari DLoomis-Chaffee _ _24____
_ Andrew Plumb DMoses Brown _ _24____
_ Jacob Lester DNew Hampton _ _31____
_ Ryan Mulhearn DNorthfield - Mt. Hermon _ _31____
_ Brett Bliss DBelmont Hill _ _31____
_ Henry Bishop DDeerfield _ _25____
_ Paddy Mangan DBrooks _ _25____
_ Michael Fiorini DWestminster _ _25____
_ Galen Arnold DNorth Yarmouth Academy _ _25____
_ Theo Lenz DDeerfield _ _25____
_ Michael O'Grady DRoxbury Latin _ _25____
_ Logan Stewart DSt. Mark's _ _19____
_ Collin McCormack DMoses Brown _ _19____
_ Grey Owens DBrunswick _ _32____
_ Patrick Keegan DCushing _ _32____
_ Cam Barbagallo DTabor _ _26____
_ Andrew Noel DBrooks _ _26____
_ Liam Calder DGroton _ _26____
_ Joe Strabley DNorth Yarmouth Academy _ _26____
_ Matt Cormier DRivers _ _13____
_ Will Norton DGroton _ _20____
_ Yoan Ferland DHoosac _ _27____
_ Alex Kibrick DWinchendon _ _27____
_ Sam Rand DWinchendon _ _28____
_ Ryan Kosinski DPomfret _ _28____
_ Jonathan Schmidt DHebron _ _28____
_ Connor Canterbury DWilliston-Northampton _ _28____
_ Finely Mullally DThayer _ _28____
_ Dillon Munson DKimball Union _ _21____
_ Josh Plumb DPortsmouth Abbey _ _21____
_ Victor Frykfeldt DHebron _ _29____
_ Cam Cokinos DTaft _ _22____
_ Gabriel Gagnon DTilton _ _30____
_ Calvin Beck DKingswood-Oxford _ _15____
_ Ross Sigal DMoses Brown _ _23____
_ Zach McCrystal DMiddlesex _ _23____
_ Elijah Older DKimball Union _ _39____
_ Ben Hamilton FDNorthfield - Mt. Hermon _ _32____
_ Max Thomson DSt. George's _ _24____
_ John Garvey DTrinity-Pawling _ _24____
_ Brian Groom DLoomis-Chaffee _ _24____
_ Jack Feinstein DTaft _ _24____
_ Tommy Benjes DRivers _ _16____
_ Stuart Martin DMillbrook _ _16____
_ Eamon Doheny DDeerfield _ _25____
_ Ryan Malota DMillbrook _ _25____
_ Andrew Lane DKent _ _25____
_ Jackson Clark DSt. George's _ _25____
_ Kyle Miller DTrinity-Pawling _ _25____
_ Alex Senesi FDGovernor's _ _25____
_ Tim Casilli DMilton _ _25____
_ Tyler Forbes FDGroton _ _26____
_ Michael Hughes DBrooks _ _26____
_ Nicolas Lusignan DHoosac _ _26____
_ Tim Reilly DGovernor's _ _26____
_ Owen Borek DBrooks _ _26____
_ Aidan Torres DProctor _ _27____
_ Mark Driscoll DBerkshire _ _27____
_ Aaron Pinto DAvon Old Farms _ _27____
_ Nate Gentile DPomfret _ _27____
_ Charlie Ballou DMoses Brown _ _18____
_ Nicholas Vukota DAlbany Academy _ _37____
_ Jack Geraghty DKimball Union _ _38____
_ Anthony Mandravellos DMiddlesex _ _19____
_ Quinn Cleary DDexter _ _29____
_ Will Kiley DSt. Sebastian's _ _29____
_ Reese Popkin DExeter _ _30____
_ Brendan Rocha DBelmont Hill _ _30____
_ Nolan Hayes DThayer _ _30____
_ Bruno Balkcom DProctor _ _20____
_ Tommy Napolitano DBrunswick _ _31____
_ George Uppgren DChoate _ _21____
_ Nico Menconi DSt. George's _ _21____
_ Hunter Sansbury DGunnery _ _32____
_ Jordan Bonner DAlbany Academy _ _33____
_ Brendan Lanning DAlbany Academy _ _33____
_ Zach Milton DRoxbury Latin _ _22____
_ Thomas Craft DDeerfield _ _22____
_ Thomas Messineo DSt. Sebastian's _ _11____
_ Michael Ardagna DNew Hampton _ _11____
_ Jeremy Wilson DTrinity-Pawling _ _11____
_ Kennedy O'Connor DLoomis-Chaffee _ _23____
_ Chris Throndson DKents Hill _ _23____
_ Justin Masella DDeerfield _ _24____
_ Jack Tatirosian DSt. George's _ _24____
_ John Jammers DSt. George's _ _24____
_ Jordan Michaud DSt. Paul's _ _25____
_ Kevin Demore DRoxbury Latin _ _25____
_ Colin Rooney DHotchkiss _ _25____
_ Josh Soucy DNorth Yarmouth Academy _ _26____
_ Mathieu Lefebvre DKent _ _26____
_ Nick D'Urso DMillbrook _ _26____
_ Jack MacLaughlin DKents Hill _ _26____
_ Tyler McGoldrick DPingree _ _26____
_ Connor Guyette DTabor _ _26____
_ Will Moore DNoble & Greenough _ _27____
_ Josh Stich DKent _ _27____
_ Alex Klitirinos DKent _ _27____
_ Griffin Delaney DLawrence Academy _ _27____
_ Dante Vasconcellos DWinchendon _ _27____
_ Josh Lennon DTilton _ _28____
_ Joshua Bliss DHolderness _ _28____
_ Jake Rasch DNorthfield - Mt. Hermon _ _28____
_ Ian Jackson FDPortsmouth Abbey _ _14____
_ Julian Coleman DSalisbury _ _14____
_ Cole Ablow FDPingree _ _29____
_ Ryan MacDermott DSt. Sebastian's _ _29____
_ Dray Sawyer DPingree _ _29____
_ Matt Gray DDexter _ _29____
_ Robbie Ruiz DHebron _ _30____
_ Luke O'Reilly DPortsmouth Abbey _ _15____
_ Michael Hayes DBelmont Hill _ _31____
_ Patrick Neiswender DCushing _ _32____
_ Matt Hammel DCushing _ _32____
_ Nick Hemenway DNorth Yarmouth Academy _ _18____
_ Keith Moss DExeter _ _18____
_ Jack Ferguson DHotchkiss _ _18____
_ Karl Jackson DPortsmouth Abbey _ _18____
_ Ned Blanchard DWestminster _ _19____
_ John Stookey DPortsmouth Abbey _ _20____
_ Brandon Slawaska DWestminster _ _20____
_ Harry Connelly DPortsmouth Abbey _ _21____
_ Wes Gierkink FDDexter _ _21____
_ Daniel McKenna FDPortsmouth Abbey _ _21____
_ Owen Sheppard DTrinity-Pawling _ _22____
_ Logan Hinton DWestminster _ _23____
_ Kevin Judd DGunnery _ _23____
_ Jake Shusterman DMiddlesex _ _23____
_ Andrew McGurrin FDExeter _ _24____
_ Costa Tzougarakis DHotchkiss _ _24____
_ Thomas Martin DLoomis-Chaffee _ _24____
_ Patrick Ogden DVermont Academy _ _24____
_ Josh Legault DWorcester Academy _ _24____
_ Dylan Presnal DDeerfield _ _25____
_ Mark Mahoney DHotchkiss _ _25____
_ Joshua Loveridge FDSt. Mark's _ _25____
_ Jake Sporn FDRoxbury Latin _ _25____
_ Matthew Kryzak DBB&N _ _25____
_ Colin Fabian DGovernor's _ _25____
_ Theo McDowell DSalisbury _ _26____
_ Jamie Hauswirth DBB&N _ _26____
_ Peirce Kenney DNoble & Greenough _ _26____
_ Erik Throndson DKents Hill _ _27____
_ Cam Mannion DThayer _ _27____
_ Will Rooney DAvon Old Farms _ _28____
_ Danny Overcash DAvon Old Farms _ _28____
_ Nolan Moore FDSt. Mark's _ _28____
_ Evan Reddick DSt. Sebastian's _ _29____
_ Robbie Carpentier DPingree _ _29____
_ Brendan O'Donnell DCushing _ _32____
_ Greg Oakes DPortsmouth Abbey _ _14____
_ Nate Gordon DVermont Academy _ _8____
_ Dan Sullivan DWorcester Academy _ _27____
_ Kyle Sanborn DChoate _ _23____
_ Brendan Hughes DSt. George's _ _24____
_ Peter Kenerson DTaft _ _7____
_ Jamie Kellogg DPomfret _ _12____
_ John Fiallo DLoomis-Chaffee _ _24____
_ Jared Kloc DHoosac _ _27____
_ Jett Dziama DNoble & Greenough _ _27____
_ Matt Dow DTrinity-Pawling _ _17____
_ Gino Bastone DCushing _ _31____
_ Joseph Moffitt DAndover _ _12____
_ Brett Rudy DGovernor's _ _16____
_ Tyler Somerville DSalisbury _ _29____
_ Kyle Mooney DBerwick _ _15____
_ Kevin Hurley DBerkshire _ _28____
_ Joey Schiavone DGroton _ _25____
_ Patrick McCarthy DBrewster Academy _ _24____
_ William Dahlquist DTilton _ _10____
_ Tucker Sheehan DPomfret _ _19____
_ Garrett Lowry DMillbrook _ _29____
_ Riley Drew DSt. Paul's _ _22____
_ Ryan Pineault DWestminster _ _21____
_ Clay Korpi DHotchkiss _ _19____
_ Brendan Kelly FDPortsmouth Abbey _ _21____
_ Pat Lawn DRivers _ _14____
_ Ethan MacDougall DMiddlesex _ _19____
_ Mason Von Jess DHotchkiss _ _16____
_ Evan Larson DNorth Yarmouth Academy _ _25____
_ Jack Clarner DKimball Union _ _8____
_ Samuel Bird DAndover _ _25____
_ Matthew McVeigh DMiddlesex _ _11____
_ Jack Labbe DNorth Yarmouth Academy _ _16____
_ Nolan Smith DKents Hill _ _16____
_ Ryan Armstrong DLoomis-Chaffee _ _7____
_ Jack Zangre DTilton _ _19____
_ Jackson Kyser DChoate _ _20____
_ Reid Clemmenson FDSt. Paul's _ _24____
_ Ryan Legris DTrinity-Pawling _ _21____
_ Jake Miller DLawrence Academy _ _27____
_ Jerry Wang DHolderness _ _21____
_ Christian Pisano DNoble & Greenough _ _26____
_ Jonathan Shaw FDBrooks _ _26____
_ Anders Newberg DMiddlesex _ _19____
_ Shawn Bedard DCanterbury _ _10____
_ Tommy Kantaros DRivers _ _0____
_ Max O'Brien DMilton _ _18____
_ Jack Hayes DHolderness _ _2____
_ Cory Lyons DNew Hampton _ _8____
_ Max Kahn DBrooks _ _26____
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.