March 14, 2017

USA/Canada Hockey Defensemen Stats 2016-17

 
#PlayerPOSTeam RosterGRYRGPGoalsAssistsPointsPPG
8 Tanner Preston DThe Hun School Sr '9923426301.30
28 Jude Brower DHarvey So '11231513281.22
64 Spence Evans FDPortledge Fr '021596151.00
_ Zachary Bennett DBishop's College School _ _16
_ Nicolas Dietrich FDCBA _ _23____
_ Jalen Kaplan DDelbarton _ _29____
_ Hunter Macy DDelbarton _ _29____
_ Jacob King DPope Francis _ _23____
_ Timmy Grable DCBA _ _22____
_ Michael Gordon DDelbarton _ _29____
_ Richard Zemanek DWyoming Seminary _ _18____
_ Tyler Lunny FDHarvey _ _19____
_ Pito Walton DLawrenceville _ _28____
_ Ville Wilpola DHill School _ _28____
_ Jeremy Reiser DPope Francis _ _23____
_ Marshall Warren DPortledge _ _14____
_ Tim Usalis DSt. John's Prep _ _22____
_ Bayard Hall DDelbarton _ _29____
_ Ryan Campbell DBC High _ _21____
_ Nicolas Peturolo DPrinceton Day School _ _17____
_ Sean Healy DBC High _ _21____
_ Ryan O'Connell DSt. Andrew's College _ _47____
_ Christian Kukas DSt. John's Prep _ _22____
_ Paul Edson DSt. John's Prep _ _20____
_ CJ McGee DDon Bosco Prep _ _10____
_ Joseph Biddle DCentral Catholic _ _25____
_ Noah Lugli DSt. Andrew's College _ _48____
_ Jay Luce DHill School _ _28____
_ Evan McIntyre DSt. Andrew's College _ _48____
_ Eric Sherman DPrinceton Day School _ _20____
_ Philippe Morin FDAcadémie Saint-Louis _ _46____
_ Sam Weber DCBA _ _23____
_ Jack Millar DNichols _ _14____
_ Scott Mueller DRice Memorial _ _36____
_ Paulius Macijauskas FDRice Memorial _ _36____
_ Laquerre Sébastien DAcadémie Saint-Louis _ _45____
_ Adrian Nabuurs DSt. Andrew's College _ _45____
_ Kyle DePalma DThe Hun School _ _20____
_ Peter Burke DLawrenceville _ _28____
_ Maxime Dumas DAcadémie Saint-Louis _ _46____
_ Brian Cicero DHarvey _ _23____
_ Mikey Adamson DBC High _ _21____
_ Liam Fitzgerald DThe Hun School _ _24____
_ Brendan Maloney DMalden Catholic _ _8____
_ Chip Hamlett DPrinceton Day School _ _19____
_ Jake Thain DAustin Prep _ _22____
_ Tyler Pohlig DLa Salle College _ _17____
_ Joey Salvon DPope Francis _ _23____
_ Luke St. John DSt. Andrew's College _ _48____
_ Matthew Poulin DCentral Catholic _ _24____
_ Axel Arnred DStanstead College _ _18____
_ George Weiner DDon Bosco Prep _ _9____
_ Frank Tedeschi DRye Country Day _ _6____
_ Max Pineo FDAustin Prep _ _22____
_ Gianluca Travia DPrinceton Day School _ _22____
_ Ben Essensa DSt. John's Prep _ _22____
_ Michael Martirano DHarvey _ _19____
_ Robert Cranston DSt. Andrew's College _ _48____
_ Lemieux Anthony DAcadémie Saint-Louis _ _45____
_ Max Willard FDPortledge _ _13____
_ Juuso Koopikka DRice Memorial _ _36____
_ Evan Rago FDAustin Prep _ _23____
_ Spencer Stewart DPope Francis _ _23____
_ Steve Birch DCentral Catholic _ _24____
_ Landon Krekorian DCentral Catholic _ _25____
_ Peter Shannon DPrinceton Day School _ _22____
_ Antoine Lefebvre FDAcadémie Saint-Louis _ _46____
_ Jake Hutchison FDHill School _ _24____
_ Alexander Appel DHarvey _ _24____
_ Dylan Arnold DAustin Prep _ _16____
_ Philip Rioux DBishop's College School _ _16____
_ Cedric Matte DBishop's College School _ _16____
_ Michael Joyce DAustin Prep _ _16____
_ Matt Yianacopolus DMalden Catholic _ _8____
_ Nick Foderaro DCentral Catholic _ _25____
_ Evan DeLano DBC High _ _21____
_ Tom Elia DNichols _ _13____
_ KJ Sarni DSt. John's Prep _ _22____
_ Antoine Lemay DAcadémie Saint-Louis _ _36____
_ Matt Ashe DPope Francis _ _18____
_ Alexander Sabourin DWyoming Seminary _ _18____
_ Gabriel Belanger DWyoming Seminary _ _18____
_ Will Hilfiker FDCBA _ _23____
_ Ryan Tierney DCBA _ _23____
_ Chad Schneider DCBA _ _23____
_ Wade Ashford DHill School _ _28____
_ Ethan Hempel DHill School _ _28____
_ Brandon Chabrier DPortledge _ _14____
_ Ray Galasso DCentral Catholic _ _25____
_ Connor Santos DAustin Prep _ _20____
_ Declan Conway DPortledge _ _15____
_ Tristan Frese DDon Bosco Prep _ _10____
_ Brian Frister DPrinceton Day School _ _21____
_ Michael Semenza DWyoming Seminary _ _16____
_ Kurt Reger DHill School _ _28____
_ Ryan Baker DLa Salle College _ _17____
_ Hayden Watson DThe Hun School _ _17____
_ Slava Nigmatullin FDRice Memorial _ _36____
_ Matiss Petrovics DRice Memorial _ _36____
_ Sam Mackenzie DRice Memorial _ _36____
_ Jacob Ledson DSt. Andrew's College _ _24____
_ Zach Reiser DPope Francis _ _18____
_ Shane Holmes FDRye Country Day _ _6____
_ Brian Quinn DBridgton Academy _ _6____
_ Alex Berger DRye Country Day _ _6____
_ Will Massaro FDRye Country Day _ _6____
_ Chris Brown DRye Country Day _ _6____
_ Aaron Partridge DNichols _ _6____
_ JJ Szlavik FDHill School _ _19____
_ Kelly McMorrow DHarvey _ _19____
_ Ryan Crawford FDPope Francis _ _20____
_ Jack Sullivan DGilmour Academy _ _27____
_ Nick Hahn DDelbarton _ _28____
_ Kazuma Matsuo DLawrenceville _ _28____
_ Andrew Nestle DDelbarton _ _28____
_ Justin King DGilmour Academy _ _28____
_ Andrew McDonough DBC High _ _21____
_ Matt Clark DLa Salle College _ _14____
_ Hendrick Laosma DBishop's College School _ _7____
_ Chris Cecila DPrinceton Day School _ _15____
_ Joshua Duarte DAustin Prep _ _23____
_ Blake Vastola DCBA _ _23____
_ Jesper Peltonen DNorthwood Junior _ _47____
_ Nicholas Cormier DBishop's College School _ _16____
_ John Campomenosi DDon Bosco Prep _ _8____
_ CJ Deluca DLawrenceville _ _8____
_ St-Pierre Eliott DAcadémie Saint-Louis _ _42____
_ Eric Pica DSt. John's Prep _ _17____
_ Jack Bar DSt. Andrew's College _ _18____
_ Jack Richards FDAustin Prep _ _19____
_ Chasse Dayne DStanstead College _ _20____
_ Axel Cote DStanstead College _ _20____
_ Will Fortescue DDon Bosco Prep _ _10____
_ Brian Nadeau DSt. John's Prep _ _21____
_ Niko Pasciuto DCentral Catholic _ _21____
_ Evan Beers DSt. John's Prep _ _22____
_ Jack Goodman DPortledge _ _11____
_ Boissonneault Pavel DAcadémie Saint-Louis _ _11____
_ Jesper Hedefur FDRice Memorial _ _36____
_ Oliver Gignoux DRice Memorial _ _36____
_ Jake O'Dowd DThe Hun School _ _24____
_ Tom Barbati DSt. John's Prep _ _12____
_ Hubert Bournival DWyoming Seminary _ _13____
_ Riley Schmidt DHill School _ _28____
_ Adam Hawkins DNichols _ _14____
_ Connor Burke FDDelbarton _ _15____
_ Jack Schwartz DPortledge _ _15____
_ Nicholas Ormon DNorthwood Junior _ _47____
_ Cole Lehouiller DRice Memorial _ _34____
_ Ryan Diegel DLa Salle College _ _17____
_ Morin Kyle FDStanstead College _ _17____
_ Ethan Lamond DLa Salle College _ _17____
_ Karen Davtyan DStanstead College _ _19____
_ Christopher Dedeyan DStanstead College _ _20____
_ Trevor Grasby DStanstead College _ _20____
_ Owen Callow DBC High _ _21____
_ PJ Donahue DBC High _ _21____
_ Christian DiCesare DNorthwood Junior _ _22____
_ Anthony DiCesare DNorthwood Junior _ _22____
_ Andrew Kapell FDLawrenceville _ _25____
_ Tristan Duncan DLawrenceville _ _25____
_ Joseph Saracena DGilmour Academy _ _28____
_ Liam Gentile DGilmour Academy _ _28____
_ Eric Malcarney FDGilmour Academy _ _28____
_ Blais Mathias DAcadémie Saint-Louis _ _46____
_ Robert Hollander DPope Francis _ _14____
_ Mathieu Chateauvert DBridgton Academy _ _6____
_ Zach Hiken FDRye Country Day _ _6____
_ Mark Garfinkel DDon Bosco Prep _ _10____
_ Patrick Brady DNichols _ _5____
_ Dan Bowen DBridgton Academy _ _6____
_ Mustakallio Kalle DStanstead College _ _20____
_ Connor Dennis FDWyoming Seminary _ _16____
_ Tristan Plummer DBridgton Academy _ _6____
_ Jack Sullivan DMalden Catholic _ _8____
_ Vijami Kanerva DNorthwood Junior _ _22____
_ Jake Giannone FDPortledge _ _4____
_ Anton Sporre FDNorthwood Junior _ _22____
_ Michael Klass DPortledge _ _13____
_ Jack Gilligan DSt. John's Prep _ _11____
_ Jack Piersiak DBridgton Academy _ _6____
_ David Zhu DLawrenceville _ _27____
_ Zach Gannon DNichols _ _5____
_ Alec Whalen DBridgton Academy _ _6____
_ TJ Schwerghardt DDon Bosco Prep _ _7____
_ Michael-Anthony Deslauriers DWyoming Seminary _ _17____
_ Thomas Reid DDon Bosco Prep _ _10____
_ Joshua Moses DWyoming Seminary _ _11____
_ Cameron Arrigo DMalden Catholic _ _8____
_ Éli Drapeau-Bélanger DAcadémie Saint-Louis _ _2____
_ Kieran Kraus DDelbarton _ _5____
_ Liam Kane DLa Salle College _ _14____
_ Lachlan Getz DLawrenceville _ _27____
_ Ethan Bartlett DNorthwood Junior _ _21____
_ Liam Sullivan DBridgton Academy _ _6____
_ Harrison Kadish DRye Country Day _ _6____
_ Sam Lau DGilmour Academy _ _28____
_ Shane McGrath DNorthwood Junior _ _22____
_ Remi Veilleux DBridgton Academy _ _6____
_ Niklas Goulet DRye Country Day _ _6____
_ Michael Dunderdale DBC High _ _20____
_ Ryan Brand DBridgton Academy _ _6____
_ Harrison Baker DLa Salle College _ _16____
_ Clay Geuss DBridgton Academy _ _6____
_ Zach Baker DLa Salle College _ _17____
_ Gustaf Arfelt FDNorthwood Junior _ _22____
_ Brian Yang DRye Country Day _ _6____
_ Jack McLaughlin FDHill School _ _14____
_ Thomas McLaughlin DThe Hun School _ _3____
_ Jason Wang DLawrenceville _ _28____
_ Logan Dapprich DPope Francis _ _9____
_ Tomas Mashtaler DBridgton Academy _ _6____
_ James Lambert FDRye Country Day _ _6____
 
* based on submitted non-Scrimmage game results.